Şimdi Ara

Elektrik Mühendisliği (Bilgilendirme) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
189
Cevap
110
Favori
31.934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
75 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • lisedeki teorik elektriğe ilgi duyan birinin buna güveneler elektrik elektronik yazması ne kadar doğru? bi kaç maker izliyorum çocukluğumdan beri ilgimi çeken bir şey ama çocukluğumdan beridir yazılımla da uğraşıyorum. çok arada kaldığım bi dönem. elektrik hakkında çalışma imkanları, ortamları hakkında hiçbir bilgim yok. bi elektrikçi çalışırken gün boyu ne yapar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: heatcan

lisedeki teorik elektriğe ilgi duyan birinin buna güveneler elektrik elektronik yazması ne kadar doğru? bi kaç maker izliyorum çocukluğumdan beri ilgimi çeken bir şey ama çocukluğumdan beridir yazılımla da uğraşıyorum. çok arada kaldığım bi dönem. elektrik hakkında çalışma imkanları, ortamları hakkında hiçbir bilgim yok. bi elektrikçi çalışırken gün boyu ne yapar?
    Arkadaşlar öncelikle konuya çok uzun süreden beri cevap yazamadığım için herkesten özür dilerim. Konuyu biraz güncellemeye çalıştım ancak çok uzun yazmışım bir kerede güncellemek maalesef mümkün değil. Bakınız 2020 Temmuz güncellemesi diye güncellemeye başlamışım ancak yazıyı yollamam 3 Ağustos'u bulmuş.

Diğer sorular cevaplandığı için üstteki arkadaşın sorusuna yanıt vererek başlamak istiyorum.

@heatcan:

Aslında çat pat açıklamaya çalıştım ama yine tek bir cümleyle özetleyeyim: her şeyi yapabilir. Ben gün boyu programlama yapıyorum, gün boyu şantiyede geçiren arkadaşlarım da var, gün boyu Excel'de bir şeyler yazıp sağa sola mail atan arkadaşlarım da var. Yani ne yapacağın sana kalmış.

Elektrik-elektronik demişsin zaten ama yazılım da işin içine giriyorsa EEM, EM'den bir tık daha öne çıkıyor. Elektrikte yazılım yapamazsın demiyorum ama odak tam olarak orası değil. Ancak puanına göre araya EM de koyabilirsin. EM haricinde EHM de düşünebilirsin. Daha çok elektronik ağırlıklı bölümler bunlar.

Onun dışında sorun çok güzel, "ilgi duyan" biri elektrik yazabilir mi? Evet yazar. Hatta şöyle ki ben lisede devre çözemeyen birisiydim. Harflendir öyle çöz derlerdi, harflendirirdim yine çözemezdim. Ancak üniversiteyi başarıyla bitirdim, alanında iyi mühendislerin arasında yerimi aldım (en azından ben öyle düşünüyorum). O yüzden ilgin olması yeterli, bir gün bir bir şimşek çakıyor ve "haaa çok kolaymış ya" diyorsun.

Yazılımla elektrik arasında kaldıysan EEM / EHM gibi bir bölüm gerçekten uygun. Bazı şeyleri daha net görüp daha iyi karar verebilirsin. Yazılımla uğraşıyorum diyorsun ama aslında artık yazılımla uğraşmamak zor. Genel olarak mühendislik içerisinde herkes bilimsel programlama yapmak durumunda kalıyor. Yani öyle ahım şahım yazılımlar değil ama işimizi görecek yazılımlar. Yani lisedeki gördüğün devrelerin daha karmaşığını çözecek bu devrelerin oluşturduğu sistemleri kontrol edecek tipte matematik ağırlıklı yazılımlar.

Onun dışında gömülü sistemler yazılım zaten bahsedilmiş bilimsel yazılım haricinde böyle bir olanak var. Burada yine C, C++, Rust ve hatta Python gibi dilleri kullanmak mümkün. Bu sistemlere arayüz yazarken C# ve Visual basic gibi dilleri kullanmak mümkün. Buralarda nesne tabanlı yazılımlar yazmak mümkün.

Onun da dışında işin kontrol kumanda kısmına kayıp PLC gibi mantıksal devrelerin üstüne gitmek de mümkün. Hatta biraz daha zorlayıp VHDL gibi donanım tanımlama dillerini öğrenip daha da bir dijital olmak da mümkün.

Demem o ki yazılım zaten işimizin ayrılmaz parçası. Ben şu an işimde akıllı şebekeler, batarya kullanımı optimizasyonu üzerine gayet güzel kodlar yazıyorum. Yeri geliyor çağımızın modası "yapay zekayı" bile kullanıyorum.

Ayrıca günümüzde iş disiplinler arası bir duruma evrildiğinden ötürü, hem yazılıma hem de elektriğe olan ilgini birleştirip ortaya çok daha karmaşık ürünler koyman da mümkün.

Umarım bir nebze olsun kafanda bir ışık yanmıştır. Yanmadıysa yanana kadar soru sormaya devam edebilirsin

Ekleme: Ayrıca ÇAP imkanlarını da düşünebilirsin. Elektrik olarak başla üstüne bilgisayar yap fakat EEM olarak başlarsan ÇAP'a bile gerek olduğunu düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spyxxx -- 3 Ağustos 2020; 7:30:12 >

• "Elektrik = Çok iş var.
    Elektronik = Az iş var
    Haberleşme = Çok iş var.

Elektrik-elektronik = (Çok+Az)/2 = Orta halli iş var.
    Elektronik-haberleşme = (Çok+Az)/2 = Orta halli iş var."

Hayatımda daha saçma bir denklem görmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2CBD65149

Bu mesaj silindi.
    Ort kaç

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-6EC589E64

"Elektrik = Çok iş var.
    Elektronik = Az iş var
    Haberleşme = Çok iş var.

Elektrik-elektronik = (Çok+Az)/2 = Orta halli iş var.
    Elektronik-haberleşme = (Çok+Az)/2 = Orta halli iş var."

Hayatımda daha saçma bir denklem görmedim.
    O kadar bulanık mantık bilen adam bu denklemi nasıl yazdı diyorsun değil mi Haklısın denklem saçma, ama konuşma dilinde söylermiş gibi yazdığım için o an biraz anlam ifade ediyordu. Yani 2015 itibariyle yazdığım 2020 şartlarında ne kadar geçerli olduğuna emin olamadığım bir denklem. Biz o zamanlar öyle düşünürdük iş imkanı açısından. Şimdi daha çok "isteyen istediğini okusun ya" üç aşağı beş yukarı aynı yerlere çıkıyor kafasındayım. Elektrik mühendisliğinin kendi içinde yüksek gerilimde bir avantajı var o kadar. O yüzden bazen diyorum elektrik mühendisliği "en odun insana" bile iş buldurur diye. Elektronik ve haberleşme dalları için bu o kadar da geçerli değil. Minimum gerekli bilgi daha fazla. Neyse yani sonuç olarak tüm meslekler birbirine girdi (ya da mühendislik bölümü bu esnekliği sağlıyor diyelim). Benim aviyonik alanında "ki hiç tahmin etmediğim bir alan" çalışan elektrikçi arkadaşlarım da var

Geribildirim için teşekkürler, bir sonraki güncellemede o denklemin yerine daha iyi bir şey yazmaya çalışayım.

• Spyxxx kullanıcısına yanıt
    cevabınız için teşekkür ederim hocam. kariyet.net, linkedin gibi bazı yerleri inceledim mezunlara danıştım genelde eem'den yazılım mühendisliğine bi yönelim var gibi. çoğu iş ilanında yazılım mühendisliği için eem ve bm den alım yapılıyor. hal böyle olunca ve kendime bu alanda çok güvenmediğim için bilgisayar yazmayı düşünüyorum ama imkanım olduğu sürece çap, seçmeli ders elektrikle doldurmaya çalışacağım. çok fazla bilgi kirliliği var bir de hocam bu konu hakkında yorumlarınız çok değerli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: heatcan

cevabınız için teşekkür ederim hocam. kariyet.net, linkedin gibi bazı yerleri inceledim mezunlara danıştım genelde eem'den yazılım mühendisliğine bi yönelim var gibi. çoğu iş ilanında yazılım mühendisliği için eem ve bm den alım yapılıyor. hal böyle olunca ve kendime bu alanda çok güvenmediğim için bilgisayar yazmayı düşünüyorum ama imkanım olduğu sürece çap, seçmeli ders elektrikle doldurmaya çalışacağım. çok fazla bilgi kirliliği var bir de hocam bu konu hakkında yorumlarınız çok değerli.
    Bilgi kirliliği hat safhada, ancak tekrarlamakta fayda var.

1) Elektrik alanında kendine güvenemediğin için bilgisayar mühendisliği seçiyorsan: böyle bir şeye gerek yok. Gönül rahatlığıyla elektrik-elektronik mühendisliği seçebilirsin. Ben format atmayı bile bilmeyen, gireceği siteyi Google'da arayan, bilgisayarla uzaktan yakından alakası olmayan insanların BM okuyup diplomalarını aldığını da gördüm.

2) Benim üstte anlattığım gibi "işini görmek için yazılım" yapmak yerine "yazılım için yazılım" mantığına daha yakınsan bilgisayar mühendisliği seni daha tatmin edecektir. Yani EEMciler elbette ki yazılım yapıyor ama ana odak işimizi görmek. EEM'den yazılıma yönelenler var evet. Ancak malzeme mühendisliğinden de yönelen var. Ha yönelmek görece kolaydır tabi. Çünkü bilgisayar mühendisliği ve EEM müfredatını karşılaştırdığında zaten baya bir şeyin aynı olduğunu göreceksin. İşe "kariyer.net" bazında baktığında ise iş ilanlarında genelde bolca şey yazılır. Yani EEM, EM, Kontrol, Bilgisayar .... vb. alanlarda gelsin yazarlar. Sen özgeçmişine yeterli tecrübeyi koyduktan sonra üzülmeni gerektirecek hiçbir şey yok. Yani ben hala teknik kafada baktığım için gelip de biri "Ben Don Knuth'un The Art of Computer Programming serisini su gibi içtim" dediğinde benim üstüne ekleyecek bir şeyim yoktur. Sen de umarım ister BM ister EEM ister de başka bir bölüm seç, o seviyede geliştirirsin.

3) ÇAP olayını dün de birileri sordu, açıkçası BM okuduktan sonra zaten temel elektrik bilgisi alıyorsun, benim elektriğe biraz ilgim var deyip ÇAP yapmaya gerek yok. Yakın bölümlerde aslında ÇAP çok da önerilmez. Öğrenciler seviyor hani az dersle iki diploma alıyoruz ne güzel diye ama hayat dersleri geçmek değil. Yani işveren 1 tane diplomanız var mı yok mu ona bakıyor. Yani bugün JS ile site yapacaksan adam neden desin "oo ne güzel elektrik de okumuş" diye. Ancak böyle mikrodenetleyiciler olur JS ile biraz yaparsın sonra arka kısmını da C++ ile programlarsın haberleşmesini yazarsın falan sonra da bu işi yapacak kartı tasarlarsın, o zaman belki biraz işe yarar. Ancak hala biraz diyorum çünkü bölümler gerçekten yakın birbirine. EM'den BM çapına sıcak bakıyorum ama BM den EEM çapı o kadar da çok süper değil. Hazır elektrik öğreneyim demişken fizik çapı yap komple fiziği öğren veya o kadar da ilgim yok dersen matematik çapı yap bak o işe yarar. Sonuçta bilgisayar mühendisliğini internet kafenin camına 100 liraya site yapılır yazan insanlarla aynı kefeye koymuyorum. Yazılım işin bir ayağı. Belki de algoritmacı olacaksın graf teori çalışacaksın ömrün boyunca NP = P? problemini çözmeye adayacaksın. Travelling Salesman problemini daha hızlı çözmek isteyeceksin vs. vs. Böyle alanlarda matematik gerekir.

NP = P? demişken çok sevdiğim bir videoyu paylaşmak isterim.
    https://www.youtube.com/watch?v=YX40hbAHx3s

• Elektrik mühendisliği ile ilgili sorularınızı buradan yanıtlayabilirim.Tercih edecekler için Kocaeli ve Sakarya üniversitesi hakkındaki sorularınızı da yanıtlarım.ama peşinen söyleyeyim meraklı arkadaşlara bilgisayar mühendisliği tavsiye ediyorum.bahsettiğim iki üniversitede de okudum buraların bilgisayar mühendisliği mezunları bile çok iyi yerdeler.

• Sub-Zer0 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar Kocaeli Üniversitesi elektrik mühendisliğini düşünüyorum ama elektronik ve haberleşme mühendisliği de aklımı çeliyor sizce hnagisini seçmeliyim elektrik mühendisliğinin artıları nelerdir Kocaeli gibi sanayi şehrinde iş olanakları ve imkanları acaba nasıldır? Kocaeli üniversitesi bir artı sağlar mı staj vb. konularda?
  • Canstrip kullanıcısına yanıt
    Elektrik mühendisliğinin Türkiye'de iş sahası çok geniş ve mesleği icra edebileceğiniz şirket sayısı çok en düşüğünden en büyük şirketlere kadar.ehb için pek bir şey diyemem ama mezunlarının çoğu yazılım kodlama alanında çalışmakta yani o tarafa kaydı biraz Türkiye'de iş imkanı biraz daha kısıtlı ama iyi yerlerde çalışanlar da yok değil Huawei Turkcell gibi firmalarda.elektrik mühendisliği Kocaeli'de okunur.şehir öğrenciyken de iş hayatına atılırken de avantaj sağlar ama iş yine sizde biter arayıp tabiri caizse kovalamanız lazım.okulun staj için bir avantajı yok en azından ben görmedim genelde tanıdık usulü iyi yerlerde staj yaparsınız yoksa bulmak için dolaşırsınız.tabi süreki stajyer programı olan kurumsal şirketler var torpillilerden sıra gelirse onlar alıyor ama bir sürü şey isterler yabancı dil not ortalaması vs. bir sürü şey çıkartırlar önüne.ama staj yeri bulmak Kocaeli'de zor değil osblerde mutlaka bulursunuz orta ölçekli yerler gider gelir işleri ucundan görür piyasa hakkında bilgi sahibi olursunuz.

• Ben koü em öğrencisiyim bu sene derslere ağırlık verip yıldız tekniğe yatay geçiş denemek istiyorum sizce imkanı var mıdır? Eğer olmazsa bm ne geçmeyi denemeli miyim? Görüşlerinizi merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi life for a student -- 11 Ağustos 2020; 20:14:52 >
  • life for a student L kullanıcısına yanıt
    Kou nün egitimi nasıl bolumden5ve universiteden biraz bahseder misiniz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ben isteğe bağlı hazırlık okudum ve 1. Sınıfa başlayacağım bu sene ama doğma büyüme kocaelideyim ve haliyle koüde okuyan bir çok tanıdığım ve arkadaşım var eğitiminden oldukça memnunlar onun dışında mezun olan bir kaç kişiyle konuşmuştum bölümü yazmadan önce hepsi çok iş olduğunu ve maaşların çok iyi olduğunu söylemişti şimdilik aktarabileceklerim bu kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: life for a student

Ben koü em öğrencisiyim bu sene derslere ağırlık verip yıldız tekniğe yatay geçiş denemek istiyorum sizce imkanı var mıdır? Eğer olmazsa bm ne geçmeyi denemeli miyim? Görüşlerinizi merak ediyorum.
    Şimdi alttaki mesajından gördüğüm üzere henüz hazırlıktasın ve 1. sınıfa geçeceksin. Bu bilgi ışında şöyle bir cevap vermek istiyorum.

İmkan var mı?
    Şu anki geçiş şartları değişmediyse, Kocaeli metalurji'den Kocaeli EM'ye oradan da İTÜ EM'ye geçen canlı kanlı insanlar var. İmkan var ama sende potansiyel var mı onu sormak gerekiyor.

Gerek var mı? Derslere ağırlık vereyim mi?

Geçebiliyorsan geç. Sadece eğitimi iyidir kötüdür gibi düşünme. İstanbul gibi bir şehirde olmanın bile kendi içerisinde avantajları var. Şimdi bu soruyu sormak, lisedeyken "üniversite sınavına biraz daha çalışayım mı Kocaeli yerine YTÜ tutsun mu?" Gibi soru sormaya benziyor. Çünkü geleceği ve ne getirdiğini bilmiyoruz. Elimizden geleni yapmak durumundayız. Olmazsa yine olmaz. YTÜ'ye de BM'ye geçmesen de çalış. Yazıda dediğim gibi, insanlar genelde ortalama iş hayatında işine yaramaz derler ama fazla ortalama göz çıkarmaz. Yani hiçbir yere geçemedin ama 3.5 ortalama ile mezun oldun. Senin açından güzel bir olay. Neden güzel?

1. si ilk sene en temel derslere kasarak hakkıyla öğrenmiş oluyorsun (yani ders geçmek öğrenmek değil ama diğerlerinden bir tık daha fazla öğrenmiş olursun). Bu önündeki 3 senede sana yol su elektrik olarak geri dönüyor. Yani dersler zincir gibi, matematiği kaçırdın mı diferansiyeli kaçırırsın, onu kaçırdın mı devre analizini kaçırırsın onu kaçırdın mı diğerleri gelir. İplik söküğü gibi yani hepsi temel derslere bağlı. O yüzden çok bilmek az bilmekten her zaman iyi.

2. si ortalamayla ilgili bir problemin olmaz. Yani şöyle düşün, dersi geçmeyi hedeflersen 2-2.5 ortalama sana yeter o bantta gider gelirsin. 4'ü hedeflersen 4 olmadı diyelim 3 üstü olur. Peki 2 ile mezun olsam ne olur dersen. Bugün devlet üniversiteleri yüksek lisans için 2.5 ortalama istiyor. Erasmus desen o da öyle istiyor sanırım. Kurumsal şirketler staj başvuru şartlarında 2.5 üstü derler. Yani ortalama sana iş bulmaz ama senin ilk aşamada çöpe giden CV'lerden biri olmaman için iyi bir fırsat. İleride yurt dışı yüksek düşünebilirsin o bu diyebilirsin. Ortalamanın cebinde durması zarar değil yarar. Hani beni ileride rahat ettirecek para kazanma imkanım var ama günü kurtaracak kadar kazansam yeter demeye gerek yok. Musluk akarken dolduracaksın. Son dersin son notu girildikten sonra artık bu işin geri dönüşü yok. Ortalaman 2.0 ise öyle kalır.

3. sü neden sıradan bir öğrenci olalım ki, 3 üstü bir ortalama demek sivrilmek demek. Yarın öbür gün hocandan referans istediğinde alabilmek demek. Yarın öbür gün ya bu işi kim bilir dediklerinde senin isminin akla gelmesi demek.

Neyse yani ortalama yapabiliyorsan yap. Hem de ilk sene bildiğin dersler varken. Sonrası ne olacağı hiç belli olmaz. Ya yarın öbür gün canın sıkılsa üniversite sınavına tekrar girsen orada bile yarar sağlar ilk seneki dersleri bilmek. Sonuçta bir üst matematiği öğrendiğinden dolayı kolay gelecek lise matematiği. Açıkçası bana ilk sene sonunda öyle bir öz güven gelmişti hani artık çok matematik biliyoruz acaba girsem derece yapar mıyım diye.

Yatay geçiş mi? BM mi? ÇAP mı? Erasmus mu?

Üstte yazdığımız gibi her halükarda ders çalış. İyi not yap. Bu soruya zaten ilk sene sonunda sen karar verecek duruma gelirsin (en azından bir kısmına). Yani şu an programlama ne kadar biliyorsun emin değilim, ilk sene bir programlama dersi var. Onu aldığında çat pat bu işlerin içine girdiğinde yazılımı sevip sevmediğine BM geçsem mi geçmesem mi sorusuna daha kolay yanıt bulabilirsin. Hem eğitimi de görmüş olursun sektörün halini vs. Dışarıdan birinin tavsiyesiyle iş yapılmaz. Yani benim için Erasmus en mantıklı seçenekti başkası için yatay geçiş veya ÇAP. İnsanın bu kararı verebilmesi için kendini iyi tanıması gerekiyor. Yoksa burada herkes kendi tecrübesini anlatıyor. Yani ben Erasmus diyorum diye sen Erasmus seçme, sen kendi istediğin için seç. İmkan var mı sorusunun cevabı "genellikle" evet. Yani mesela YTÜ'ye geç diyoruz ama doğma büyüme Kocaeliliyim diyorsun. Belki orada daha rahat ediyorsun, geçiş yapınca rahatın bozulacak başarısız olacaksın. Bir sürü etken var bunlara karar vermek için. O yüzden acele etme, şu an zaten hepsinin çözümü belli. Genellikle insanlar mesela iş başvurusu yaparken az yere başvururlar hani aynı anda iki yer de kabul ederse ne yapacağım gibi. Biz o durumlarda çok deriz, iki yerden kabul almak hiç kabul alamamaktan iyidir. Senin de durumun biraz öyle. Ortalama yapıp geçiş yapmamak, ortalama yapamayıp öyle kalmaktan iyidir. Sen derslerini iyi öğren, geçmesen de olur.

Son olarak alttaki mesajın için de birkaç cümle bırakacağım. Elektrik mühendisliğinde iş çok evet ben hep diyorum oduna bile iş bulduran mühendislik diye. Yani tahminimce en az bilgiyle en çok işi sağlayan mühendisliklerden biri. Ondan galiba üniversitelerin elektrik bölümleri bir tık daha hafif oluyor genelde. Ancak maaş konusunda o kadar tatlı şeyler söyleyemeyeceğim. Bence maaş ve çalışma şartları olarak EHM gibi bir bölüm bir tık daha iyi. Tabi benzer puandaki üniversiteleri gözümde canlandırarak söylüyorum. Yoksa ortalamaya vurduğunda, iş bulamayanları vs. kattığında ortalama maaş olarak düşük olabilirler. Neyse pire için yorgan yakmaya gerek yok, işin olduğu bir bölüm, çok sayıda imkanın bulunduğu bir bölüm. Yani yarın öbür gün tesiste küçük bir mühendislik bürosu kurarsın, kendi işinin patronu olup maaş olarak çok iyi duruma gelirsin hem de rahat çalışma şartların olur beni yanlış çıkartırsın. İnşallah da öyle olur diyelim.

• life for a student L kullanıcısına yanıt
    Diğer arkadaş her şeyi yazmış zaten.bölümün puanına baktım koü elektrik 100k civarına gerilemiş yazmanızı pek önermem artık bilgisayar mühendisliği çıkışta puanları da elektrik elektrik elektronik makina gibi rezil reğil hala.elektrikte iş var ama para yok çok heveslenmeyin.asgari ücret başlangıç ilk 5 sene maaş biraz artar ondan sonra çok artmaz piyasada gördüğüm öyle.bu dediğim paralar top üniversiteler ve çevresi olup kendi işini kuranlar hariç.maalesef maaşlar böyle boşuna demiyor kimse yabancı dil+yazılım diye.

• Hocam konuyu baştan sona tekrar tekrar okudum kafam karıştı Allah aşkına. Koü elektrik tercih yaptım bu sene ama elektronik haberleşmede tutuyor. Onu hemen arkasına yazdım. Muhtemelen koü elektrik mühendisliği gelir. Ama kafam karıştı tercihler için de son iki gün kaldı lütfen yardımcı olun. İki alana da ilgim var ama saatlerce masa başında oturabilecek bir yapım yok. Bu yüzden ehm ye biraz uzağım. Ama devreleri de onları incelemeyi de çok seviyorum. Öte yandan em ders programına baktığımda devre dersleri gördüm. Açıkcası Bi heyecan geldi ama benim işe ve paraya da ihtiyacım var. Sen güncelleme yapmadan önce baya gaza getirdin. Güncelleme yapınca Bi affalladım kafam karıştı hocam. Şartlar değişmiş belli ki. Bütün bu yeni şartları göz önünde bulundurularak ne düşünürsünüz siz olsanız? Şimdiden teşekkür ederim abiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Kullanıcı_Adı_ -- 13 Ağustos 2020; 0:28:20 >
  • Spyxxx kullanıcısına yanıt
    Hocam Allah rızası için yardım edin ya çok kararsız kaldım

• quote:

Orijinalden alıntı: _Kullanıcı_Adı_

Hocam konuyu baştan sona tekrar tekrar okudum kafam karıştı Allah aşkına. Koü elektrik tercih yaptım bu sene ama elektronik haberleşmede tutuyor. Onu hemen arkasına yazdım. Muhtemelen koü elektrik mühendisliği gelir. Ama kafam karıştı tercihler için de son iki gün kaldı lütfen yardımcı olun. İki alana da ilgim var ama saatlerce masa başında oturabilecek bir yapım yok. Bu yüzden ehm ye biraz uzağım. Ama devreleri de onları incelemeyi de çok seviyorum. Öte yandan em ders programına baktığımda devre dersleri gördüm. Açıkcası Bi heyecan geldi ama benim işe ve paraya da ihtiyacım var. Sen güncelleme yapmadan önce baya gaza getirdin. Güncelleme yapınca Bi affalladım kafam karıştı hocam. Şartlar değişmiş belli ki. Bütün bu yeni şartları göz önünde bulundurularak ne düşünürsünüz siz olsanız? Şimdiden teşekkür ederim abiler
    Güncelleme yapmadan önce gaza getirip şimdi soğutan kısım hangisi? Hayatta hiçbir şey eskisi gibi değil ama her kriz kendi fırsatını da yaratıyor. Bak mesela son dönemde çok kaliteli dediğim insanlar yurt dışında iş bulup gitti, onların yerine daha az kaliteli olanları geldi. Sonra daha az kaliteli olan da gitti daha da azı geldi. 2 gömlek kalite düştü. Normalde oraya gelen o insanlardan bazıları o 10 yıl önce o işlerin hayalini bile kuramazdı. Şimdi iyi işlerde çalışıyorlar. Bu iş belli olmaz yani nasıl olacağı.

Elektrikte de devreler var tabi, hatta elektriğin devre tamamlanmadan pek akma huyu da yoktur Hepimizin işe ve paraya ihtiyacı var o konuda da şüphen olmasın

Saatlerce masa başında oturacaksın diye de bir şey yok, arada kalkar yürürsün. Mühendis olacaksın sonuçta çağrı merkezi çalışanı değil.

Kocaeli için Sub-Zer0 arkadaşımızın bilgisi daha güncel olabilir. O yüzden KOÜ özelinde çok konuşmak istemiyorum. Ben kendi kazandığım sene olsa zaten 4 tercih yapmıştım

1) İTÜ elektrik
    2) YTÜ elektrik
    3) YTÜ elektrik İÖ
    4) KOÜ elektrik

yani KOÜ gelse gidecektim. Şimdi sıralaması düşmüştür vs. ama sonuçta bölüm aynı bölüm (değişmiş de olabilir aslında). Eskiden KOÜ metalurji 100k ile alıyordu baktım iş alanı açık 100k tutturmuş bir arkadaşa yaz git dedim. Şu an hayatından çok memnun. Yani 100k diye vazgeçmem, 100k bölümün taban puanıdır diye bakmıyorum, 100k benim sıralamam diye bakıyorum. Bir bölümü iyi yapan öğrencileri, o bölüm 100k diye kötüyse benim sıralamamdaki insanları aldığı için kötü. Ben iyi olursam bölüm de iyi olur. Yani üniversiteden vizyon vs. hariç çok şey de beklemeyin. Onu da vereceğini sanmıyorum. Diplomanı alıp kendini kurtarmaya bakacaksın.

• Hocam uzun uzun yazmış çok teşekkür ediyorum. Elektrik mühendisliği yazacağım ben de. Senden çok etkilendim bu meslek için. Umarım bir gün karşılaşmak nasip olur. Örnek aldığım insanlardan birisin. Teşekkür ederim.
    Hocam bir de meslek hayatında ya da üniversite hayatında keşke bunu da yapsaydım, bu noktalar sektörde yer edinmek için önemli dediğin tavsiyelerin var mı?

Sub-Zer0 hocam Kocaeli üniversitesi için tavsiyelerin, önerilerin, keşke şunları şunları yapsaymışım dediğin bir şeyler var mı?
    Hocam bir de maaşlar düşük demişsin bir üst mesajınızda bütün sektör mü böyle, ileride artma şansı var mıdır sence?
    Bir de hocam sen ne düşünüyorsun, senin fikirlerin neler, elektrik mi elektronik haberleşme mi?
    Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Kullanıcı_Adı_ -- 13 Ağustos 2020; 20:22:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Kullanıcı_Adı_

Hocam uzun uzun yazmış çok teşekkür ediyorum. Elektrik mühendisliği yazacağım ben de. Senden çok etkilendim bu meslek için. Umarım bir gün karşılaşmak nasip olur. Örnek aldığım insanlardan birisin. Teşekkür ederim.
    Hocam bir de meslek hayatında ya da üniversite hayatında keşke bunu da yapsaydım, bu noktalar sektörde yer edinmek için önemli dediğin tavsiyelerin var mı?

Sub-Zer0 hocam Kocaeli üniversitesi için tavsiyelerin, önerilerin, keşke şunları şunları yapsaymışım dediğin bir şeyler var mı?
    Hocam bir de maaşlar düşük demişsin bir üst mesajınızda bütün sektör mü böyle, ileride artma şansı var mıdır sence?
    Bir de hocam sen ne düşünüyorsun, senin fikirlerin neler, elektrik mi elektronik haberleşme mi?
    Şimdiden teşekkür ederim.
    Ben teşekkür ederim. Elimden geldiği kadar her insana yardımcı olmaya çalışıyorum. Benden etkilenip EM yazan baya insan var. Bazıları olumlu geri dönüş yapıyor, olumsuz geri dönüş hiç almadım ama belki olumsuz olanlar yazmıyordur :) İnşallah sen de olumlu geri dönenlerden olursun, yolun açık olsun.

Yazıda yazdıklarımdan çok da farklı olmayacak ama

1) Benim İngilizcem iyiydi şimdi olsa çok daha iyi yaparım. Zaten yurt dışına çıktım, çalıştım, yurt dışında da okudum.
    2) Not ortalamam zaten yüksekti, sanıyorum ki şimdi olsa daha yükseğini zaten yapamam :)) O yüzden tavsiyem sen de ortalamanı yüksek tut.
    3) Girişken ol, bol bol proje yap. Staj imkanlarını iyi kovala. Bak az önce biri özelden sorunca aklıma geldi. Bizim arkadaşlar Aselsan, Arçelik gibi yerlerde staj yaparken ben gittim TEDAŞ'ta yaptım. Tesis alanına yönelmek için iyi ama Ar-Ge için kötü. Ama tamamen benim hıyarlığım. Çok araştırmadım bu konuları vakti zamanında. Biraz araştırınca son senemde ben de Arçelik'te staj yapmıştım. O yüzden tavsiyem staj için iyi yerleri tercih etmeye çalış. Özellikle farklı alanları gör. Yani nasıl desem benim kardeşim (evet o da elektrikçi) önce bir firmada saha stajı yaptı çok istediler kal dediler sonra daha yakın ve masa başı diye başka bir firmada satın alma departmanında işe başladı ama şu an saha olsa daha iyiydi diyor şimdi canı sıkılıyormuş. Bu açıdan insanın kendini tanıması önemli stajlarla. Yani ben başından sonuna kadar Ar-Ge istediğim için benim açımdan kendini tanıma konusunda bir sıkıntı yoktu ama iyi yerlerde staj yapınca oralarda tutunma şansın var bunu unutma.

4) Zaten iyi ortalama yaptım dersleri de iyice öğrenmeye çalıştım ama şimdiki aklım olsa çok çok daha fazla öğrenirdim. Hani ben derste ne öğretildiyse 2-3 katını da kendim öğrendim ama sonradan fark ettim bizim bazı derslerde müfredatın işlenmesi %20'ye kadar düşüyor. Yani önce 5x yapacağım müfredatı öğrenmiş olayım sonra onun üstüne bir 2x daha yapacağım çünkü lisans dersleri hiçbir şey değil. Lisans derslerinin üstüne çok koymak gerekiyor bir işe yarayan bir bilgi olması için. Hani lisans bilgisi senin dışarı çıktığında gördüklerini öğrenebilmen için minimum temel. Genelde insanlar çok teorik bir işe yaramıyor diye salıyorlar ama benim açımdan minimum teori hani daha az öğretseler üniversite adı verilmezdi sanırım. O yüzden teknik bilgiyi öne çıkarmak lazım. Yok çıkartamam diyorsan biraz daha sosyal olabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spyxxx -- 13 Ağustos 2020; 21:31:18 >

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.