Şimdi Ara

Elektrik Mühendisliği (Bilgilendirme) (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
189
Cevap
110
Favori
31.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
75 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Elektrik ve elektronik mühendisliği okuyacağım. Macbook pro gibi bir cihaza ihtiyacım olur mu, siz ne önerirsiniz laptop olarak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • KOÜ elektrik bekliyorum hadi hayırlısı

• quote:

Orijinalden alıntı: Neidüğüblrsz

Elektrik ve elektronik mühendisliği okuyacağım. Macbook pro gibi bir cihaza ihtiyacım olur mu, siz ne önerirsiniz laptop olarak?
    Macbook Pro gibi bir cihaz derken hangi özelliklerinden bahsettiğimiz çok önemli. İşletim sisteminin macOS olmasından mı yoksa donanım bazında mı konuşuyoruz?

İlk olarak işletim sistemi bazında yorum yapayım. Açıkçası macOS güzel bir işletim sistemi. Ben şahsen Windows kullandım ve bütün mühendislik programları, özellikle paket programlar en iyi Windows üzerinde çalışıyor. Ancak kod derlemeye, açık kaynak program kullanmaya çalıştığın zaman Windows'ta sıkıntılar yaşıyorsun. Misal robotik üzerine yöneleceğin zaman ROS (Robot Operating System) kullanman gerekiyor. Bunu da Windows üzerinde kullanmak bir eziyet. En iyi Ubuntu (Linux) üzerinde çalışıyor. MacOS ile denemedim ancak MacOS iki tarafa da uyumlu gidiyor gibi gözüküyor. Alınabilirliği var yani. Akademide kullanan insan çok gördüğüm için de sorun çıkaracağını da düşünmüyorum pek.

Donanım bazında da şunu söyleyebilirim ki donanım alırken en iyisini almayacaksın ama iyi bir şeyler gerekiyor. Çünkü çok çabuk eskiyor hızına yetişemiyorsun. Ben 2,5 yıl evvel 960M ekran kartı almıştım. Geçenlerde baktım 1070'den aşağısı alınmaz olayına gelmişti ki şu an yeni ekran kartları da çıktı daha da ilerisi gerekiyordur belki.

Bütçen nedir bilmiyorum, öğrencilere de şunu al bunu al en iyisini al demek istemiyorum. Eğer ki bütçen yetiyorsa Macbook pro okulu bitirene kadar idare eder. Belki biraz daha basit bir şey alınabilir ama paran yetiyorsa 16 GB -32GB ram arasi bir bilgisayar 8. nesil islemci, icinde guzel bir SSD hatta butce el veriyorsa M2 SSD ler. Seni goturur. Bende su an Dell XPS 9550 var. Dedigim gibi almistim 2,5 yil once. Bataryasi sisme yapti onu degistirdim, siserken SSDye de zarar verdi. Icine 960 Evo, 500GB disk taktim. Onun disinda 16GB rami var. Beklentim 2 yil daha beni goturmesi. Cok oyun falan oynamiyorum. Uzun suren simulasyon islemlerini vs. calistigim yerdeki bilgisayarlara, daha guclu islemleri HPCC (High performance computing center) bilgisayarlarina, daha da guclu islemleri NSCC (National Super Computing Center Singapore) bilgisayarlarina yaptiriyorum. Dedigim gibi ogrenci adamsin. Bugun yapay zekaya gireyim desen, 3-5 guzel sey yapayim desen alacagin ekran kartlarina zaten paran yetmez. O yuzden oturur Tubitak projesi vs. yazarsin gelen parayla guzel seyler alirsin.

Tavsiyem MATLAB, Autocad gibi programlari takilmadan gosterecek bir bilgisayar almak yeterli. Okuldaki odevler icin genelde zaten basit seyler verilir. Kucuk islemler yapilir. Onemli olan akici internet erisimi ve dokuman isleridir.

Hadi bir tane de pek akla gelmeyen bir sey soyleyeyim. Kup bilgisayar. Mini ATX, ITX gibi kasalara bakip bunlardan yuksek seviyeli bir bilgisayar toplamak mumkun. Yanina da guzel 27 inch monitor(ler) aldigin zaman tadindan yenmez. Mini kasa olunca hem tasinabilir oluyor (ekran haric) hem de ayni fiyata laptoptan daha guclu bir seyler toplama imkanin oluyor. Hatta yeri geliyor cok basit notebook ayarinda bilgisayarlar alip, okulda yazi cizi islemleri icin kullanip buyuk islemler icin uzaktan baglanti ile kasa bilgisayara yollayanlari gordugum oldu. Ancak Turkiye'mizde internet cok da hizli olmadigi icin ne seviye yapilir bilinmez. Ama ben boyle kocaman bir monitor aldigim zaman hayat kalitem artti onu diyeyim.
  • Spyxxx kullanıcısına yanıt
    O zaman hocam iki sorum var. Net olarak windows mu dersiniz macos mu?

İkinci olarak Macbook pro gibi güçlü ve pahalı bir bilgisayar almak yerine, benim ihtiyaçlarımı karşılayacak performansta bir laptop alıp (ki fiyatı macbook pro ya göre oldukça makul olacaktır) birde masaüstü mü toplayayım sizin önerdiğiniz gibi

• Benim zamanımda da sağ olsun birisi konuyu yukarıya çıkarmıştı ve o sayede görmüştüm. O zaman...
  • süper yazmışsın ellerine sağlık : )
  • Sakın elektrik mühendisi olup tesisçi olmayın.Yani plan proje taahhüt, dağıtım, iletim, zayıf ve kuvvetli akım tesisat, dizayn, analiz yani bu kaba işler bitti.piyasada bunları yapan çok adam var hali hazırda mühendis veya değil.Elektrik mühendisliği tercih edeceksiniz sağlam bir yabancı diliniz olsun satış marketing alanına yönelin.Çoğu arkadaşım bu alana kaydı maalesef.Yada otomasyon kontrol alanına, yazılımla daha içli dışlı alanlara yönelin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sub-Zer0 -- 9 Eylül 2019; 23:42:26 >
  • Sub-Zer0 kullanıcısına yanıt
    hocam yurt dışında çalışabilirim . Aynı şeyler yurtdışındada geçerli mi ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Christiantroy kullanıcısına yanıt
    Yurtdışında inşaat şirketlerinde yahut büyük şantiyelerde çalışmak için yine İngilizceniz ve en önemlisi tanıdıklarınız olması lazım o sektörün içinden.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sub-Zer0

Sakın elektrik mühendisi olup tesisçi olmayın.Yani plan proje taahhüt, dağıtım, iletim, zayıf ve kuvvetli akım tesisat, dizayn, analiz yani bu kaba işler bitti.piyasada bunları yapan çok adam var hali hazırda mühendis veya değil.Elektrik mühendisliği tercih edeceksiniz sağlam bir yabancı diliniz olsun satış marketing alanına yönelin.Çoğu arkadaşım bu alana kaydı maalesef.Yada otomasyon kontrol alanına, yazılımla daha içli dışlı alanlara yönelin.
    Hocam peki güç elektroniği hakkında ne düşünüyorsunuz ? Kontrol ve otomasyon mühendisliğine yerleştim bu sene sizce güç elektroniği üzerine çalışabilir miyim çünkü baktığımda daha çok elektrik mühendisliği işi gibi duruyor.
    Bir de elektronik haberleşme mühendisi tanıdıklarınız var mıdır ? Merak ettiğim onlarda da büyük bir çoğunluk yazılım üzerine mi kayıyor
  • Leopold Fitz kullanıcısına yanıt
    Güç elektroniği dünyada her yerde geçerliliği olan çok önemli bir alan.Ögreneceginiz bilginin sınırı olmaz çok çalışmalısınız.Zor bir alan olduğu için Türkiye'de çok yönelen yok.Zaten UPS dışında uygulama alanı da az ama kendinizi bu alanda yetisitirseniz Türkiye'de aranan adamlardan olabilirsiniz.Elektonik haberlesme de zaten Hardware kısmı Türkiye'de yok gibi bir şey ya gömülü sistemler üzerine çalışırsınız yada savunma sanayiinde.bu sektörde yazılım olmazsa olmaz.
    Ekleme: güç elektroniği elbette elektrik mühendisliğinin bir disiplinidir.HVDC den tutun cebinizdeki telefona kadar her akımda ve gerilimde çalışabilirsiniz.Dogrultuclar, invertorler, UPS Türkiye'de başlıca uygulama alanlarıdır.Bunun ya inda yüksek güçlü ve verimli anahtarlama elemanlari ile HVDC iletimi, yüksek hızlı trenler, iş makinaları, isiticilar , batarya şarj sistemleri , elektrikli otomobiller...uzar gider.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sub-Zer0 -- 10 Eylül 2019; 16:55:43 >
  • quote:

Güç elektroniği dünyada her yerde geçerliliği olan çok önemli bir alan.Ögreneceginiz bilginin sınırı olmaz çok çalışmalısınız.Zor bir alan olduğu için Türkiye'de çok yönelen yok.Zaten UPS dışında uygulama alanı da az ama kendinizi bu alanda yetisitirseniz Türkiye'de aranan adamlardan olabilirsiniz.Elektonik haberlesme de zaten Hardware kısmı Türkiye'de yok gibi bir şey ya gömülü sistemler üzerine çalışırsınız yada savunma sanayiinde.bu sektörde yazılım olmazsa olmaz.
    Ekleme: güç elektroniği elbette elektrik mühendisliğinin bir disiplinidir.HVDC den tutun cebinizdeki telefona kadar her akımda ve gerilimde çalışabilirsiniz.Dogrultuclar, invertorler, UPS Türkiye'de başlıca uygulama alanlarıdır.Bunun ya inda yüksek güçlü ve verimli anahtarlama elemanlari ile HVDC iletimi, yüksek hızlı trenler, iş makinaları, isiticilar , batarya şarj sistemleri , elektrikli otomobiller...uzar gider.
    Hocam ehb cilerin ilgilendiği gömülü yazılım mi yoksa gömülü tasarım mı burada ? Bir de elektrikli arabalar konusunda ne düşünüyorsunuz şebekelerin akıllandırılması istasyonlar, elektrik makineleri gibi konularla sizce elektrik mühendisliğine ihtiyaç artar mı yoksa 1 noktada üretilip diğer ülkeler de yerel mühendisler tarafından mı kurulur(vestel telefonlar gibi)
    Teşekkür ederim hocam cevabınız için. Peki kontrol mühendisliği bu güç elektroniğinin neresinde kalır bilgi verebilir misiniz bilmediğim için soruyorum ?Yüksek gerilim görmeyeceğimiz için HVDC ya da yüksek hızlı tren gibi yüksek gerilimli işlerle uğraşamayacağımı varsayıyorum.
  • Nietzscheisdead kullanıcısına yanıt
    Gömülü tasarım kısmından ziyade gömülü yazılım başta ARM,PIC olmak üzere Türkiye'de iş imkanı var.Elektrik muh ise şimdide gelecekte de ihtiyaç duyulan bir alan.fakat bahsettiğiniz akıllı şebeke, elektrikli otomobil vs. yatırımı devlet tarafından yapıldığında mümkün.otokarin ve temsanin elektrikli tasitlar için çalışmaları mevcut.akilli şebeke sistemleri için Siemens ve Schneider var Türkiye'de ama daha zamanı olduğunu düşünüyorum.

Her alanında görmek mümkün.endustriyel uygulama alanları başta motor kontrolü,bina otomasyonları, akıllı seralar , statik reaktif güç kompanzasyonu, iklimlendirme olmadığı alan yok.kontrolcülerin, pid tasarımcılarının her alanda biraz bilgisinin olması gerekebilir.güç elektroniği ve kontrolü birleştirerek ilerleyebilirsiniz uygulamaları çoktur.

• quote:

Gömülü tasarım kısmından ziyade gömülü yazılım başta ARM,PIC olmak üzere Türkiye'de iş imkanı var.Elektrik muh ise şimdide gelecekte de ihtiyaç duyulan bir alan.fakat bahsettiğiniz akıllı şebeke, elektrikli otomobil vs. yatırımı devlet tarafından yapıldığında mümkün.otokarin ve temsanin elektrikli tasitlar için çalışmaları mevcut.akilli şebeke sistemleri için Siemens ve Schneider var Türkiye'de ama daha zamanı olduğunu düşünüyorum.
    Teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için.
    Teşekkür ederim son bir sorum daha vardı . Otomasyon kısmı için konuşursak burada görev alan mühendisler sürekli aktif seyehat eden 1-2 ay bir fabrikada sonra diğerine geçerek mi çalışıyorlar hep sabit bir iş yok mu bu sektörde
    Bu tamamen çalıştığın firmaya, çalıştığın pozisyona göre değişkenlik gösterir.ar-ge de isen hiç bir yere gitmesin özel durumlar dışında.Fabrikaların otomasyon sistemlerini kuran şirketler bakımlarını ve geliştirilmesini de üstlenebilir.Teknik servis ve bakım mühendisi olursan gezebilirsin.Satış mühendis olursan ha keza öyle seyahat etme imkanın olabilir.Fabrikalarin kendi bünyesinde de çalışabilirsin.Bulundugun yere bağlı bunlar.

• hocam konu baya eskı içindekılerı güncelllyebilirseniz çok iyi olur

• forumdaki en faydalı konulardan, atın favorinize

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.