Şimdi Ara

💡 Elektrik Faturasını Düşürme 2018 (2 Aylık Elektrik Faturasını Karşılıyor) 💡

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
23
Favori
16.738
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elektrik Faturasını Düşürme "Serbest Tüketici" Şirket Seçme ₺

NEDEN HİÇBİR TEDARİKÇİ TEKLİF VERMİYOR?

2001 yılından günümüze kadar serbestleşme sürecinde olan elektrik sektöründe elektrik tedarikçileri, girdi maliyetlerinin sürekli olarak artması ancak satış fiyatlarının aynı yönde artmamasından dolayı çıkmaza girmiş, neticede elektrik tedarik şirketleri haklı olarak portföylerindeki tüketicilere daha fazla tedarik sağlayamayacaklarını bildirmek durumunda kalmıştır.

Bunun pek çok nedeni olsa dahi çoğunlukla; üreticilerden aldığı elektrik enerjisini tüketicilere ulaştıran elektrik tedarik şirketleri, üreticilerin kendileri ile olan sözleşmelerini feshetmesi nedeniyle alamamakta, hal böyle olunca tüketicilere tedarik edecek enerjiyi bulamamaktadır. Tüm bunlar, piyasa koşullarının son durumunun ortaya çıkarttığı, ancak uzun süredir devam eden diğer piyasa koşullarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Herhangi bir değişiklik olması durumunda yeniden elektrik tedarikçilerinin tarifelerine geçiş yapabiliyor olacaksınız.

Tarifeler için bakabilirsiniz:https://encazip.com/?source=from-compare-page-encazip-logo

En uygun fiyat

İlk iki ay ücretsiz Zorlu elektrik:http://www.zorluelektrik.com/tarifeler/artisi-2-ay-bedava-tarifesi

Linke tıklayıp aşağıdaki kısımdan il seçimi yaparak en uygun tarifeye ulaşabilirsiniz

Serbest Tüketici Nedir?

Serbest Tüketici, cep telefonu numarasını taşır gibi elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip olan tüketicilere verilen isimdir. Serbest tüketici uygulaması olarak bilinen uygulamayla EPDK'nın belirlediği limitler içinde elektrik tüketimi olan herkes elektrik tedarikçisini değiştirme ve ucuz elektrik kullanma hakkına sahip oldu. Kısacası, eğer serbest tüketici limitleri dahilinde elektrik tüketiminiz varsa tedarikçinizi değiştirip ucuz elektrik kullanabilirsiniz. Serbest tüketici olarak tedarikçinizi değiştirdiğinizde elektriğinizin size nasıl ulaştırılacağı hakkında en kolay bilgiye yukarıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Serbest Tüketici Limitleri Nasıl Belirlenir?

Serbest tüketici limitleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından hazırlanan ve yayınlanan yönetmeliklerle belirlenir. EPDK, piyasa şartlarını izleyerek her yıl bu limitleri günceller. 2001 yılından günümüze kadar kademeli olarak düşürülen serbest tüketici limitleri, 2016 yılında yıllık 3600kWh elektrik tüketimi yapan tüketicileri kapsamıştır. Bu serbest tüketici limitleri doğrultusunda aylık ortalama 120 TL ve üzeri elektrik faturası olan herkes serbest tüketici olarak kabul edilerek elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip olmuştur. Serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini değiştiren herkes ucuz elektrik kullanma hakkını elde etmiştir. Önümüzdeki aylarda bu serbest tüketici limitlerinin daha da düşmesi beklense de, şu an içinde yalnızca bu limitler dahilinde elektrik tüketimi olan tüketiciler elektrik tedarikçilerini değiştirebilmektedir.

Ev, işyeri ya da sanayi kuruluşu farkı gözetmeden, aylık ortalama elektrik faturası 120 TL ve üzeri olan herkes Serbest Tüketici olarak kabul edilir ve bu doğrultuda serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini değiştirerek ucuz elektrik kullanmaya hemen başlayabilir. Eğer sizin de serbest tüketici limitleri üzerinde elektrik tüketiyorsanız, yani aylık 120 TL civarında elektrik faturası ödüyorsanız, CazipEnerji sayesinde kolayca elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Sistem çok basit işler; elektrik satan firmalar, şehrinizde kurulu olan, elektrik dağıtım şirketleri tarafından işletilen şebekeyi kullanarak elektriği size ulaştırır. Elektrik üretim şirketleri, ürettikleri elektriği şebekeye verir ve bu şebeke tüm Türkiye’yi dolaştığından, firmalar ürettikleri elektriği her yerde satabilir. Eğer serbest tüketici limitleri dahilinde elektrik faturası ödüyorsanız, hiçbir altyapı değişikliği yapmadan -sayacınız, kablonuz vs. değişmeden- ucuz elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cohannan -- 21 Aralık 2018; 23:2:25 >

• Yıllık tüketime bakarak aylık bazında mı yoksa aylık 120 liranın altına hiç mi düşmeyecek hesaplama nasıl oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GokhanAtas kullanıcısına yanıt
    Eğer elinizde herhangi bir elektrik faturası varsa orada genelde yıllık tüketiminiz yazar 3600kwh ve üzeri ise serbest tüketici olabilirsiniz. Geçmiş bir yıla ait toplam tutara bakılıyor. Bu da aya bölündüğünde ortalama 120 TL ödeyen bir müşteriye tekabül ediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cohannan -- 29 Eylül 2016; 21:33:28 >
  • cohannan kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için teşekkürler peki serbest tüketici olduğunuzda en alt taban fiyat nedir kW başına yada değişken bir durum mu bu

Şehirlere göre değişiklik gösteriyor. Verdiğim linkten ilinize göre en uygun birim fiyatı veren şirkete ulaşabilirsiniz. Sonrasndaı, internet servis sağlayıcı, telefon operatör seçimi gibi şirkete başvurmanız yeterli uygun fiyatlı elektrik için
    Teminat ne için alınıyor 3 taksit ödeme diyor

• hocam linke tıkladım bunlar yazıyordu
    .
    .
    .
    *Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.
    .
    .
    .
    *Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.
  • iso227 kullanıcısına yanıt
    Linke tıklayıp aşağıdaki kısımdan il seçimi yaparak en uygun tarifeye ulaşabilirsiniz

&#128161; Elektrik Faturasını Düşürme 2018 (2 Aylık Elektrik Faturasını Karşılıyor) &#128161;
    Hocam mevcut elektrik şirketiniz için de muhtemelen ödemişsinizdir açtırma ücreti de derler belirli bir miktarı ödersiniz, abone kapatma sırasında bu miktarı geri alırsınız. Şirketler buna teminat bedeli diyor. Doğalgazda 450-500 TL gibi bir miktar mesela bu
  • İyi akşamlar,
    Şehre göre serbest tüketici limitinin değişiyor denmesi, yanlış bilgilendirmedir.

EPDK tarafından açıklanan "Serbest Tüketici" 2016 yılı limiti 3.600 kWh'tır. 2016 yılı içinde veya 2015 yılı içinde bu tüketimi aşmış olmanız gerekir.
    Bu tüketim miktarı da aylık ortalama 120 TL faturaya denk gelmektedir.

Serbest Tüketiciler, tarifesine göre aktif enerjinin 221 TL/MWh olduğu sistemde(ticarethane ve mesken tarifelerinde), 170 TL/MWh'lere kadar aktif enerji birim fiyatlarını düşürebilirler.

Burada dikkat etmeniz gereken, birim fiyattan ziyade, tedarikçi firmanın sizlere imzalattığı sözleşme(!)'dir.

Sevgiler :)

• gullpasha G kullanıcısına yanıt
    İyi akşamlar;

"Şehre göre serbest tüketici limitinin değişiyor" değil de

Farklı olan birim fiyatlar, tüketim limiti sabit bu yıl için. Sözleşmelerin tamamı detaylı bir şekilde okunmalı çok haklısınız bu konuda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cohannan -- 29 Eylül 2016; 22:39:06 >
  • faydalı konu gibi takip edelim. az önce 2 elektrik faturası ödedim clk elektrik, biri 175 biri 150 tl idi.
  • Lasvegaswings kullanıcısına yanıt
    Son faturanızda bakar mısınız yıllık tüketiminiz ne gözüküyor?
    yıllık tüketim diye birşey bulamadım faturada
    Ben sepaş enerji firmasını kullanıyorum onda gösteriyor yıllık tüketim diye faturada demekki her şirkette göstermiyor. Sizin şirket nedir?
    clk boğaziçi elektrik

günlük ortalama tüketim yazmış 11.800 son fatura
    https://online.clkbogazici.com.tr/Default.aspx

Solda tüketim grafiğim kısmı var belki oradan görüntülenebilir hocam. Kaba bir hesapla 4000 kwh yi geçiyor sizin tüketiminiz bence serbest tüketici için başvuru yapmalısınız koşulları sağlıyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cohannan -- 29 Eylül 2016; 22:37:22 >
    muhtemelen geçiyordur ancak faturada tarife kısmında "kampanyalı" yazıyor. babamla konuşmam lazım belkide taahhüt falan verdi.
  • İlginçmiş.
    Peki bu sistem ile elektrik kesintilerinden kurtulabilir miyiz? Misal bir bölgede çok elektrik gidiyorsa ve biz dağıtıcımızı değiştirirsek buna etkisi nasıl olur? Yoksa tek kârımız sadece para mı olacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: PaNoZ

İlginçmiş.
    Peki bu sistem ile elektrik kesintilerinden kurtulabilir miyiz? Misal bir bölgede çok elektrik gidiyorsa ve biz dağıtıcımızı değiştirirsek buna etkisi nasıl olur? Yoksa tek kârımız sadece para mı olacak?

Kullandığınız elektriğin kalitesi değişmez ..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.