Şimdi Ara

.::.ELEKTRİK FATURANIZI KENDİNİZ HESAPLAYIN.::. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
2
Favori
131.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • zaten akıllı sayac olayı tamamen kazıktır.biraz ince elersek bunu anlarız...Olsa olsa kazık sayac diyebiliriz
  • Polemiğe gerek yok. Her kullanıcıya göre hangisinin avantajlı olduğu değişir.

O yüzden herkes kendini sınasın diye açtık topiği.
  • valla arkadaşlar ben hesabı bir türlü tutturamadım ancak elektrik faturası gelince anlıyorum klimanın ne kadar yaktığını.hesapla felan işin içinden çıkamadım.ve tek aylık faturama klimanın yükü 50 ytl yi geçmedi bu soğuk havalarda bile 24 saatte kullanıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: benimtr72

zaten akıllı sayac olayı tamamen kazıktır.biraz ince elersek bunu anlarız...Olsa olsa kazık sayac diyebiliriz

akıllı sayac ve 3 zaman tarifesine gectim faturam %30 un üstünde azaldı nasıl olacak simdi bu is hemde havalar dahada sogumasına (klima,ufo,elektrikli battaniye,sofben vs ne varsa daha cok yakmama ragmen)
  • Öncelikle hesap tablosunu hazırlayan arkadaşımın ellerine sağlık..emeğine sağlık..Allah ondan razı olsun..Benim anlayamadığım şey şu, muğlada yaşıyorum ve birbuçuk aylık kilowat tüketimim 1,100 kw oldu bu ay ve bu da faturama 250 lira olarak yansıdı..Ancak ev küçük yalıtım orta ve lg beko klima var iki adet..onun dışında ne lcd tv var nede ses sistemi..sadece 65 watt çıkışlı bir laptop ve diğer çamaşır mak. bulaşık mak., kettle gibi aletler..İşin garip yanı, bu birbuçuk ay klimalar günde taş çatlasa 4 saat çalıştı o da ayrı ayrı çoğunlukla..biri 9000 btu diğeri ise 23000 btu klimalar..ufak olan genelde geceleri çalıştı(unutmuşum 3 zamanlı sayaç ve tarife kullanıcısıyım)..büyük olansa bazen gündüz bazen de pahalı tarifeden..ama yinede anlamıyorum normalde evin faturası aylık 50 liraydı..üstelik kısmadan kullanım ile..birde hatta normal 50 liralık faturama eski model 3 telli 1800 watt bir ısıtıcı da dahil.banyoda yanıyor arada..ancak inanılmaz bir biçimde yansıyan bu artışı çözemedim..acaba sayaçta veya evde bir sorun olabilir mi? Sigortam ise kaçak akım röleli sigorta paneli..bir kaçak olması durumu mu var acaba?bir haftadır hesap kitap yapıyorum ama işin içinden çıkamıyorum..burda arkadaşlar yazmışlar ..klimalar 24 saat çalışıyo lcd tv bilgisayar oyun vs..tüm bunlarla 80 lira geliyor yazanlar var..ben ne hata ediyorum ??

• Arkadaşlar merak ettiğim sizin günlük ortalama tüketiminiz kaç acaba?Mesela benim önceden faturama göre 7-9 kw arası değişiyordu..Normal mi?Ancak son faturamda 22 kw oldu.!! Artı olarak bu ay 25 lira dağıtım bedeli alındı..Peki bu kısmı normal mi acaba?
  • selamlar akıllı sayac bence cok daha hesaplı arkadaslar yanlızca yapılması gereken sey tasurufun artması ıcın PUANT ZAMANDA cok asırı yakan elektırıklı cıhazları asırı kulanmaktan kacımak beım tum zamanlarda kulandıgım sayac soyledır GUNDUZ 7224.000 PUANT 3494.000 GECE 8045.0000 goruldugu gıbı bu sekılde kulanmak bıle tek tarıfelı sayactan en az %15 tasaruf saglamıstır. bu ay kı faturam gunduz 334 puant 95 gece304 kwtır gelen fatura 161,98ytldır hesap ortada secım sızın saygılarımla
  • Benim sayacım eski ve tekli tarife ful klima kullanıyorum.Saat olark kendimi kısıtlamıyorum.Hatta eve akşam saat 7-8 gibi geliyorum ve en çok tüketimide akşam 5 ile 12 arasında kullanıyorum,elektrik faturam 204,26 TL ve 821 kw lık tüketimim var .Bence kendimi kısıtlamam için hiç bir gerekçe yok.Zaten kısıtlamaya kalsam yemegimi bile akşam 10 dan sonra yemem lazım çünkü tüp kullanmıyorum evde herşey elektrikli.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbirol

Benim sayacım eski ve tekli tarife ful klima kullanıyorum.Saat olark kendimi kısıtlamıyorum.Hatta eve akşam saat 7-8 gibi geliyorum ve en çok tüketimide akşam 5 ile 12 arasında kullanıyorum,elektrik faturam 204,26 TL ve 821 kw lık tüketimim var .Bence kendimi kısıtlamam için hiç bir gerekçe yok.Zaten kısıtlamaya kalsam yemegimi bile akşam 10 dan sonra yemem lazım çünkü tüp kullanmıyorum evde herşey elektrikli.

İyide bizimkide akıllı sayaç,üçlü tarife bizde hiiççç kısmıyoruz size bakıyorumda kısıyorsunuz,kısmayan adam,24 saat çalıştırır,yok hafta sonu bu kadar,hafta içi şu kadar diyede gereksiz açıklama yapmaz,

bende tüp müp anlamam full elektrik 200 ytl,yemegide 22 den sonra yiyecekmiş, akıllı sayacı olursa vah anam vah,siz klimacımısınız,sanmam bu hesapla,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi walesa -- 23 Ocak 2009; 16:35:53 >

• Arkadaşım siz biraz agresif yaklaışıyorsunuz konuya galiba ,Ben klimalarımı birisini 24 saat full,diğerini ise saat 18 ile gece 01 arası kullanıyorumvede fatura bu.Bu saatten sonra klima nasıl kullanılır edebiyatı yapmak istemiyorum.Biraz saygılı olun bence.

''bende tüp müp anlamam full elektrik 200 ytl,yemegide 22 den sonra yiyecekmiş, akıllı sayacı olursa vah anam vah,siz klimacımısınız,sanmam bu hesapla, ''
  • arkadaşlar bende akıllı sayaç taraftarı değilim çünkü bende normal tarife ve biladerde üçlü tarife var. bu ay 956KW harcamış ve 223 TL geldi aynı kilovattan bende hesaplıyorum 235 TL geliyor.bence mbirol arkadaşımızın dediği gibi kasmaya gerek yok çünkü arada pek fark yok
  • selamlar bakın gecen ayın faturalarun da yazayım ıkı satınde bırı bızım bırıde kıracımınkı bızımkı akılı saat kıracının kı duz yanı tek tarıfe.... GUNDUZ 214 PUANT 80 GECE 210 TOPLAM 494KW GELEN FATURA 106,60 YTL KIRACIMIZINKI ISE TOLAM KULANILAN 368KW GELEN FATURA 100,64 GORULDUGU GIBI HESAP ORTADA YAPILAN BIZDE TEK KISITLAMA PUANT ZAMANDA CAMASIR MAKINASI CALISMMASI DIGER ELEKTIRIK HARCAMALARI NAORMAL KULNDIGIMIZ GIBI KULANIYORUZ BU ARADA OUARTS SOBA GECE CALISIYOR OGLENE KADAR NEDE OLSA GECE BELES SAYILIR
  • quote:

Orjinalden alıntı: serckanss

Öncelikle hesap tablosunu hazırlayan arkadaşımın ellerine sağlık..emeğine sağlık..Allah ondan razı olsun..Benim anlayamadığım şey şu, muğlada yaşıyorum ve birbuçuk aylık kilowat tüketimim 1,100 kw oldu bu ay ve bu da faturama 250 lira olarak yansıdı..Ancak ev küçük yalıtım orta ve lg beko klima var iki adet..onun dışında ne lcd tv var nede ses sistemi..sadece 65 watt çıkışlı bir laptop ve diğer çamaşır mak. bulaşık mak., kettle gibi aletler..İşin garip yanı, bu birbuçuk ay klimalar günde taş çatlasa 4 saat çalıştı o da ayrı ayrı çoğunlukla..biri 9000 btu diğeri ise 23000 btu klimalar..ufak olan genelde geceleri çalıştı(unutmuşum 3 zamanlı sayaç ve tarife kullanıcısıyım)..büyük olansa bazen gündüz bazen de pahalı tarifeden..ama yinede anlamıyorum normalde evin faturası aylık 50 liraydı..üstelik kısmadan kullanım ile..birde hatta normal 50 liralık faturama eski model 3 telli 1800 watt bir ısıtıcı da dahil.banyoda yanıyor arada..ancak inanılmaz bir biçimde yansıyan bu artışı çözemedim..acaba sayaçta veya evde bir sorun olabilir mi? Sigortam ise kaçak akım röleli sigorta paneli..bir kaçak olması durumu mu var acaba?bir haftadır hesap kitap yapıyorum ama işin içinden çıkamıyorum..burda arkadaşlar yazmışlar ..klimalar 24 saat çalışıyo lcd tv bilgisayar oyun vs..tüm bunlarla 80 lira geliyor yazanlar var..ben ne hata ediyorum ??

Serckanss arkadaşım,

Yazdıklarına göre bir anormallik söz konusu. Sayacının üçlü tarife olduğunu belirtmişsin, 1.5 aylık değerler bunlarsa aylık 733 KW ve 166 TL eder.
    Bu da anlatığın kullanıma göre fazla gibi geldi bana. Bu arada daha önceden aylık 50 TL dediğini 1.5 aylık değil 1 aylık olarak varsayıyorum.
    Bence önce sayacının saatini öğren, çünkü tarife duvardaki saate göre değil sayaç saatine göre işler. Belki sayaç saatin geridir. Birde Faturadaki Hangi
    dilimlerde kaç KW kullanıdığını belirtmemişsin.

Aşağıya bir link ekledim buradan hangi cihazın ne kadar Kw harcadığını tespit etmeye çalış.
    sadece kaç saniyede bir kırmızı led ışığı yanıyor onu hesapla ve tablodan kaç kw harcadığına bak. Belki soruna cevap olabilir.

http://www.speedyshare.com/511648616.html

• quote:

Orjinalden alıntı: mbirol

Arkadaşım siz biraz agresif yaklaışıyorsunuz konuya galiba ,Ben klimalarımı birisini 24 saat full,diğerini ise saat 18 ile gece 01 arası kullanıyorumvede fatura bu.Bu saatten sonra klima nasıl kullanılır edebiyatı yapmak istemiyorum.Biraz saygılı olun bence.

''bende tüp müp anlamam full elektrik 200 ytl,yemegide 22 den sonra yiyecekmiş, akıllı sayacı olursa vah anam vah,siz klimacımısınız,sanmam bu hesapla, ''

Önce siz forum enelindeki yazım şeklinize bakın sonra saygılı olun diyin karşınızdakine,herşeye hikaye diyen siz degilmisiniz futursuzca,kim ne sorsa zibro diyorsunuz,bizede masa örtüsü lazım ne alalalım zibromu.

• manas dostum msnde bulaşamadık senle ocak ayından itibaren yapılan zamma göre 3 tarifeeye göre olan taplonu yenilirmisin saatım 6.20 saat ileri olmasına karşı tasarruf edemedim gibi bügün fatura geldi 113 TL

ACABA 3lü tarifeyi yeni fiyatlara göre düzenlemen mümkünmü

birde elekriği %25 30 az getiren bir cihaz varmış duydunmu hiç
  • quote:

Orjinalden alıntı: murat_3547

selamlar bakın gecen ayın faturalarun da yazayım ıkı satınde bırı bızım bırıde kıracımınkı bızımkı akılı saat kıracının kı duz yanı tek tarıfe.... GUNDUZ 214 PUANT 80 GECE 210 TOPLAM 494KW GELEN FATURA 106,60 YTL KIRACIMIZINKI ISE TOLAM KULANILAN 368KW GELEN FATURA 100,64 GORULDUGU GIBI HESAP ORTADA YAPILAN BIZDE TEK KISITLAMA PUANT ZAMANDA CAMASIR MAKINASI CALISMMASI DIGER ELEKTIRIK HARCAMALARI NAORMAL KULNDIGIMIZ GIBI KULANIYORUZ BU ARADA OUARTS SOBA GECE CALISIYOR OGLENE KADAR NEDE OLSA GECE BELES SAYILIR

Yani siz PUANT zamanı kısıtlamaya gitmiyorsunuz ve bu aralıkta 80 kw harcıyorsunuz.Bu işte bir gariplik var.1 nofros dolap bile bir ayda bu kadar yakar zaten.

• quote:

Orjinalden alıntı: fast-man

manas dostum msnde bulaşamadık senle ocak ayından itibaren yapılan zamma göre 3 tarifeeye göre olan taplonu yenilirmisin saatım 6.20 saat ileri olmasına karşı tasarruf edemedim gibi bügün fatura geldi 113 TL

ACABA 3lü tarifeyi yeni fiyatlara göre düzenlemen mümkünmü

birde elekriği %25 30 az getiren bir cihaz varmış duydunmu hiç

fast_man dostum istediğin ocak tarifesi aşağıda,

harcadığın Kw leri öğrenebilirmiyim.

Selamlar,

http://www.speedyshare.com/862180690.html

• Yani siz PUANT zamanı kısıtlamaya gitmiyorsunuz ve bu aralıkta 80 kw harcıyorsunuz.Bu işte bir gariplik var.1 nofros dolap bile bir ayda bu kadar yakar zaten.

sayın mbrol ya gormek ıstemıyorsunuz yada on yargılı davranıyorsunuz soyledıgım gıbı her hangıbı bır kısıtlama yapmıyoruz sadece camısır makınası puant zamanda calıstırmamaya calısıyoruz okadar dolbı fısını cekecek halımız de yok sanırım kulanılan puant zaman 80 kw az mı dıyorsunuz cok komık sınız ben toplam da 120 150 kw yakanları cok gordum nasıl oluyor dolabımızda noforos degıl derın dondurucu : bak bırtarafta 494 kw 106.60 tl bıtr tarafta 368kw 100.64tl hangısı hesaplı
  • Uclu tarife kullanıcısıyım ısıtıcılar olarak;

28 m² de Mitsbishi Electric GA VA-35 12000 btu inverter klima gunde 21-22 saat
    10 m² de Mitsbishi Heavy SRK HG-28 9000 btu split klima 12 gunde 12 saat
    20 m² de Veito 2000 watt infraredde gunde 4-5 saat

Toplam 189 YTL fatura geldi. ilk okuma 02.12.2008 son okuma 05.01.2009

Gunduz 381 Kw - Puant 144 Kw - Gece 367 Kw harcama yapmısım... Toplam 892 Kw...

Bana gore normal cunku bu cihazları kullanırken ne yakacagını ne kadar faturaya yansıyacagını biliyordum. Diger turlu normal tarifeye gore hesap ettigimde ise 30,65 YTL daha fazla odeyecekmisim...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.