Şimdi Ara

Elektrik faturanız ortalama ne kadar geliyor..ve kullanımda kısıntı yapıyormuyuz? (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
489
Cevap
4
Favori
59.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Çamaşır A, bulaşık da A++ sınıfı. Buzdolabım B, dondurucum da C sınıfı, fark oradan kaynaklanıyor o zaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: egenin_efesi

Çamaşır A, bulaşık da A++ sınıfı. Buzdolabım B, dondurucum da C sınıfı, fark oradan kaynaklanıyor o zaman.

sizin elektrik canavarlarınız açık şekilde kendini belli ediyor buzdolabı ve dondurucu olarak, daha önce b sınıfı denilen 3 çekmeceli 90 LT civarı derin dondurucum vardı saece kendisi günlük 0,9 KW elektrik tüketiyordu, şu an 180 LT derin dondurucu kısmı 360 LT soğutucu kısmı olan A+ gardrop tipi dolap kullanıyorum günlük maksimum 1,25 KW tüketiyor, hacim farkı ve ilave soğutucuyu düşünürseniz bu tür 24 saat çalışan aletlerde eneri tüketiminin ne denli önemli olduğunun göstergesi bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

quote:

Orijinalden alıntı: egenin_efesi

sizin elektrik canavarlarınız açık şekilde kendini belli ediyor buzdolabı ve dondurucu olarak, daha önce b sınıfı denilen 3 çekmeceli 90 LT civarı derin dondurucum vardı saece kendisi günlük 0,9 KW elektrik tüketiyordu, şu an 180 LT derin dondurucu kısmı 360 LT soğutucu kısmı olan A+ gardrop tipi dolap kullanıyorum günlük maksimum 1,25 KW tüketiyor, hacim farkı ve ilave soğutucuyu düşünürseniz bu tür 24 saat çalışan aletlerde eneri tüketiminin ne denli önemli olduğunun göstergesi bence

Dediğiniz doğru. Buzdolabı ve dondurucunun elektrik tüketiminde payı çok. Mutfağımız geniş olsaydı gardrop tipi dolap düşünebilirdim. Dondurucuyu müsait bir zamanda değiştireceğiz. Geçenlerde dolabın kılavuzundan tüketim değerlerine baktım. 25 derce ortamda günlük tüketim 1,75kw diyor ama ben daha fazla olduğunu düşünüyorum hele yazın 2,5i geçiyordur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

quote:

Orijinalden alıntı: Blade__

Arkadaşlar tokiye geçen sene ilk taşındığımda çıkan kişi sayaç açtırmayıp 3yıl faturasız kullanmış, olay bana patlamasın diye hemen gidip hattı açtırdım o kişide cezasını ödedi 3 yıllık 965tl ödedi

Ama inanın dürüst bir vatandaş olarak acaba gitmese miydim dediğim zamanlar başladı. neden derseniz her ay 135-155tl arası fatura ödemekten iflahım kesildi kendim şahsen bu elektriği yaktığımı düşünmüyorum şikayet ettim gelip sayacı değiştiler ama sorun hala aynı apartmanda 60 daire var üşenmedim herkesin faturasına baktım 45-85tl arası sadece 3 kişinin yüksek biriside benim

Gelelim durumuma evde 3 kişiyiz ben , eşim ve kızımız, kızım gündüz okulda gece 8 de yatar yani kalıyor geriye eşim ve ben günlük kullandığımız cihazlar

Televizyonum plazma tv panasonic 50inç ve günün 12 saati açık şüphelendiğim için servisi bile aradım yok abi hayatta o kadar yakmaz dediler onların yalancısıyım

12-15 saat arası çalışan bir bilgisayarım var ekranım samsung lcd ekran daha önceki evimden yaptığım denemelerde ayda 15-18tl arası yazdığını biliyorum bilgisayarın.

haftada 3 kere çamaşır makinesi döner makinemiz yeni alındı LG a sınıfı

haftada belki 1-2 kere fırın yanar standart arçelik fırın

haftada 3-4 kere bulaşık makinesi çalışır makine profilo yeni alındı

Buzdolabımız lg a sınıfı (onuda şüpheliler den eledim neden derseniz aynı model numarasına kadar anneme de aldım annem ayda 45tl fatura ödüyor)

Bunun dışında geceleri salonda oturuyoruz bir tane tasarruflu ampul yanmakta diğer her şeyi söndürüyorum

birde arçelik çaycımız var şu kendini rolantiye alanlardan akşamları kullanıyoruz ( çok şüphelenmiyorum bundan neden derseniz aynı çaycı diğer evimde de çalışmaktaydı ama böyle bir sorunum yoktu)

Şimdi arkadaşlar evdeki tüm elektriğimiz bu ;

evimiz merkezi ısıtma doğalgaz elektrikle alakası yok

şofben gazlı elektrikle alakası yok

Bu kullandığım cihazlara ayda 150tl ödüyorum yılda 1500 yapıyor adam benden önce kaçak 3yıl kullanmış ceza olarak 950tl ödedi yıllık 300tl falan yapar hesaplayınca acaba ben kerizmiyim diyorum hala çünkü çok sinirliyim bu duruma

Gerçekten yaksam helal edeceğim yakıyorum ödüyorum diyeceğim işin ilginci 60 dairelik apartmanda 8-10 kişilik aileler var her biri ayrı odada kalan adamlar 70tl fatura ödüyorlar

Bu faturayı nasıl düşürürüm bana tavsiyeniz nedir ayda ödediğim 150tl elektrik parasına toplam su, internet elekt. öderim yani o kadar kötü benim için

Sizce bu cihazlar bu kadar yakar mı hangi cihazı incelemeye alayım valla bilsem ki şu yakıyor aleti tamamen iptal edeceğim

Bugün tedaşa gittim adam baktı sayaçta sorun yok bizimle ilgili bir durum değil dedi ama gerçekten normal bir eve göre çok yüksek haklısınız dedi birde sayaçla ilgili test evrakları verdi oradan nasıl anlıyor sorun olmadığını onuda anlamadım

Dediki elektrikçi çağırın tesisatta kaçak varmı ona baktırın dedi ama bu ihtimali hiç düşünmüyorum yani adamlar evet fatura normal ev için gerçekten yüksek ama bizden değil deyip kesip attılar

bauhaus'a gitme imkanınız varsa voltomat'ın enerji ölçerini alın. cihazlara takarak günlük hatta haftalık ölçümler yapın. ortaya çıkan değerleri şu sitede yazarak tam olarak gelecek faturayı çıkarabilirsiniz.

http://www.ledgostore.com/index.php?route=information/information&information_id=8

eğer ölçtüğünüz değerlerden abartılı şekilde fazlaysa cidden bir sorun var demektir.

Hocam teşekkürler bu aletin internette satıldığı biryer varmı acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: Blade__

Arkadaşlar tokiye geçen sene ilk taşındığımda çıkan kişi sayaç açtırmayıp 3yıl faturasız kullanmış, olay bana patlamasın diye hemen gidip hattı açtırdım o kişide cezasını ödedi 3 yıllık 965tl ödedi

Ama inanın dürüst bir vatandaş olarak acaba gitmese miydim dediğim zamanlar başladı. neden derseniz her ay 135-155tl arası fatura ödemekten iflahım kesildi kendim şahsen bu elektriği yaktığımı düşünmüyorum şikayet ettim gelip sayacı değiştiler ama sorun hala aynı apartmanda 60 daire var üşenmedim herkesin faturasına baktım 45-85tl arası sadece 3 kişinin yüksek biriside benim

Gelelim durumuma evde 3 kişiyiz ben , eşim ve kızımız, kızım gündüz okulda gece 8 de yatar yani kalıyor geriye eşim ve ben günlük kullandığımız cihazlar

Televizyonum plazma tv panasonic 50inç ve günün 12 saati açık şüphelendiğim için servisi bile aradım yok abi hayatta o kadar yakmaz dediler onların yalancısıyım

12-15 saat arası çalışan bir bilgisayarım var ekranım samsung lcd ekran daha önceki evimden yaptığım denemelerde ayda 15-18tl arası yazdığını biliyorum bilgisayarın.

haftada 3 kere çamaşır makinesi döner makinemiz yeni alındı LG a sınıfı

haftada belki 1-2 kere fırın yanar standart arçelik fırın

haftada 3-4 kere bulaşık makinesi çalışır makine profilo yeni alındı

Buzdolabımız lg a sınıfı (onuda şüpheliler den eledim neden derseniz aynı model numarasına kadar anneme de aldım annem ayda 45tl fatura ödüyor)

Bunun dışında geceleri salonda oturuyoruz bir tane tasarruflu ampul yanmakta diğer her şeyi söndürüyorum

birde arçelik çaycımız var şu kendini rolantiye alanlardan akşamları kullanıyoruz ( çok şüphelenmiyorum bundan neden derseniz aynı çaycı diğer evimde de çalışmaktaydı ama böyle bir sorunum yoktu)

Şimdi arkadaşlar evdeki tüm elektriğimiz bu ;

evimiz merkezi ısıtma doğalgaz elektrikle alakası yok

şofben gazlı elektrikle alakası yok

Bu kullandığım cihazlara ayda 150tl ödüyorum yılda 1500 yapıyor adam benden önce kaçak 3yıl kullanmış ceza olarak 950tl ödedi yıllık 300tl falan yapar hesaplayınca acaba ben kerizmiyim diyorum hala çünkü çok sinirliyim bu duruma

Gerçekten yaksam helal edeceğim yakıyorum ödüyorum diyeceğim işin ilginci 60 dairelik apartmanda 8-10 kişilik aileler var her biri ayrı odada kalan adamlar 70tl fatura ödüyorlar

Bu faturayı nasıl düşürürüm bana tavsiyeniz nedir ayda ödediğim 150tl elektrik parasına toplam su, internet elekt. öderim yani o kadar kötü benim için

Sizce bu cihazlar bu kadar yakar mı hangi cihazı incelemeye alayım valla bilsem ki şu yakıyor aleti tamamen iptal edeceğim

Bugün tedaşa gittim adam baktı sayaçta sorun yok bizimle ilgili bir durum değil dedi ama gerçekten normal bir eve göre çok yüksek haklısınız dedi birde sayaçla ilgili test evrakları verdi oradan nasıl anlıyor sorun olmadığını onuda anlamadım

Dediki elektrikçi çağırın tesisatta kaçak varmı ona baktırın dedi ama bu ihtimali hiç düşünmüyorum yani adamlar evet fatura normal ev için gerçekten yüksek ama bizden değil deyip kesip attılar

Sorununuzun rahatlıkla TV ve PC'den kaynaklandığını söyleyebilirim. Faturanızı düşürmek için aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

1) Plazma TV ortalama 200watt enerji harcar. 0,2X12X30X0,36= Faturanızın en az 26 lirası televizyondan. Ben bu yüzden plazma TV'leri sevmiyorum. LED LCD'ler daha tasarruflu.
    2)Hesapladığınız gibi bir o kadarı da bilgisayardan. Kullanmadığınız zamanlarda kapatmak veya Laptop kullanmak en mantıklısı.
    3)Çamaşır makinenizde 90 veya 60'C programların ekonomik olanlarını kullanmaya çalışın. (Yoğun yıkama fonksiyonuyla uzun süreli tasarruflu programları kullanın)
    4)Bulaşık makinenizde yoğun 70'C veya ekspress 55' programlarını kullanmamaya çalışın.
    5)Ocakla pişirilebilecek yemekleri fırınla yapmayın.
    6)Buzdolabınızın dondurucusunun içindeki düğmeyi buzluk boşsa 1, doluysa 2 konumuna ayarlayın. Soğutucusunun da 5 veya 6 derece olması kafidir.
    7)Eşyalarınızı kapattıktan sonra kesinlikle fişten çekin. Fişten çekmek zor geliyorsa anahtarlı priz kullanın. Özellikle TV, uydu alıcı, DVD, modem, PC fişlerini çekmekte fayda var.

Bunlara dikkat ederseniz faturanız minimuma inecektir. Evdeki tüm ürünleriniz tasarruflu; sadece TV ve PC ile israf yapıyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: gökoş

2 adet 90+90cm buzdolabı, 165,140,127,106,82,82,68,68 ekran TV, Çocuklar yüzünden haftanın neredeyse hergünü çalışan çamaşır ve kurutma makinesi ayrıca ütü, sabah ve akşam çalışan bulaşık makinesi hergün yarım saat çalışan 2200W süpürge, kettle, çay makinesi, kahve makinesi, tost makinesi, ekmek kızartma makinesi, katı meyve sıkacağı, fırın, mikrodalga fırın, ocak, davlumbaz, günde 4-5 saat çalışan 850W güç kaynaklı masasüstü pc, 2 si salon tipi toplamda 7 adet klima, ev içi ve ev dışı bahçe vs aydınlatmaları diğer ufak şeyler vs falan filan fabrika gibi evde yaşıyorum ekstra tasarruf yaptığımız halde kışın 170-210TL arası yazın klimalarla birlikte 250-450TL arası elektrik faturası ödüyorum bazen elektrik sarfiyatı yüzünden sigortalar bile etkisiz kalabiliyor.

O kadar eşyaya o fatura bedava bence

• Bu ay 46 TL gelmiş, herhalde televizyonları (50 plazma, 40 LCD) daha az kullandık diğer aletler pek değişmez çünkü.
  • merhaba son iki aya kadar 50-60 tl gelen elektrik faturam son iki ayda 100 tl gelmeye başladı ya %100 zam geldi ki kimsenin haberi yok yada başka bir ihtimal var derken biraz araştırınca bu adiler kendi kendilerine sayacı değiştiriyorlarmış digital sayaç daha çok yakıyormuş. Bunun için itiraz dilekçesi vericem bakalım ne olacak. Pek birşey çıkacagını sanmam diğer bir görüşte sayaç değişince tarifelerin pahalı tarifeye alınmasıymış bunun için dilekçe veriliyormuş yani devlet seni özel sektörün kucagına atıyor onlarda optukce opuyor kaçış yok rekabet yok resmen soygun .
  • Geçen aya nazaran biraz düşmüş, 96 TL.
  • Bu ayki faturamız 50TL geldi, 4 gün eksik okunmuş. 30 güne tamamlasak 57TL yapıyor.

1 haftadır kombi yanıyor. Büyük temizlik yaptığımız için çamaşır makinesi 5-6 kez fazla çalıştı, yine iyi gelmiş valla.

Buzdolabımı A++, bulaşık makinemi A ve televizyonumu A+ modellerle değiştirerek 2 yıl öncesi Aralık ayına kıyasla %30'dan fazla tasarruf etmişim.

Evde tek fazla enerji harcayan tanesi 10 watt olan 27 adet salondaki spot lambalar kaldı Gerçi genelde ortalama 9-10 tanesi yanıyor. Onları da LED şeride çevirsem ayda 3-4 lira daha düşürürüm sanırım.
  • 25 kasım - 25 aralık faturası geldi: 59 TL

önceki senelere göre ciddi bir azalma var. normalde sert kış koşullarında gelen faturalar 85 - 110 tl arasında olurdu. gelen son 3 fatura 55-60 tl arasında.

peki ne değişti de faturalar düştü diye şöyle bir düşündüm. en ciddi değişim 4-5 ay önce apartmanın dış cephe mantolamasıydı. bu da kombiye yansıdı. çünkü yaptığım hesaba göre en az %50 gaz sarfiyatında düşüş var. üstelik ekim ve aralık ayları havası geçen yıllara oranla normalin altında seyretti.

bir diğer değişim de kendi çabamla odalarda yaptığım izolasyon çalışmaları. tüm kapı ve pencereleri kapı altı süngeri, kaliteli silikon ve pencere kenarı kauçuk izolasyon malzemeleriyle elden geçirmem oldu. soğuk odaların peteklerine de hem xps levha hem de izopanla bir operasyon yapmıştım. dış cephe mantolama yapılmadan önce bu operasyonlar faturalara yansımıştı.

evde değişen tek elektronik cihaz bilgisayar oldu. kasayı komple sattım ve laptopa geçtim. sistemin ortalama tüketimi 130w iken şu anda ortalama 25w tüketim söz konusu.

son değişiklik ise aydınlatmada oldu. sık açılıp kapandıkları için banyo, hol (2 adet) ve küçük tuvalette 100w'lık eski tip ampullerden vardı. bunları 30w'lık osram halojenlerle değiştirdim. 20w'lık tasarruflu lambaların tamamı osram 11w'larla değişti.

sonuçta elektriğe gelen o kadar zamma rağmen fatura 60tl seviyelerini geçmiyor.

• 47 idi aralık başında.Yazmayı unutmuşum.Kombi çalıştı onun etkisi o 5-6 lira da.
  • şu anda evde yapmayı düşündüğüm en önemli değişim hala daha kullanımda olan sony 72 ekran / vestel 55 ekran crt tv'ler.

ölçüm cihazıyla yaptığım ölçümlerde sony 100-110w, vestel ise 50-55w ort. tüketimleri çıktı. tüm ev halkının toplamda izlediği süre ortalamada 12 saat.

bunları max 35w ve max 20w'lık ledtv'lerle yenilersek aylık 15tl daha tasarruf ortaya çıkıyor. yerden ve görüntüden sağlayacağım kazanç da cabası.
  • Arkadaşlar bende elektrik faturasının yüksek gelmesinden madurum. 4 katlı apartmanda en yüksek fatura ödeyen benim . Diğer komşulara ortalama 40 gelirken, ben 120 ödüyordum. Şimdi diğer komşular ortalama 70 öderken bana bugün 222 tl fatura geldi.

Elektrikli alet kullanım olarak sıralayacak olursam ;

Ufo her sabah max. yarım saat açılıyor. Evde klima yok.
    550 w güç kaynağı olan sağlam bir bilgisayarım var. Ortalama her akşam 4-5 saat civarı çalışıyor.
    çamaşır makinesi 2 günde 1 çalışıyor. eski arçeliklerden.
    bulaşık makinesi bosh marka. sınıfını bilmiyorum ama 2 günde 1 çalışıyor.
    yine haftada 2 kere ortalama fırın çalışıyor.
    Elektrikli demirdöküm şofben var. ekonomi konumunda sürekli açık.
    42" led tv var. LG marka. ortalama 20 saat çalışıyor. çok elektrik yaktığını söylemişti bi arkadaşım ama bukadar da yakmaz diye düşünüyorum.
    Bosh marka buzdolabı var. sınıfı A olması lazım.
    ampüller tasarruf ampülü tabiki .

İzmir de ikamet ediyorum. sizce bu çalışan şeylere göre bu ay için örnek veriyorum 222 tl abartı değil mi ? Sayaç mı bozuk acaba ? nereye şikayet edebilirim bilginiz varmı? Geçen ay da 180 tl civarı gelmişti . En az ödediğim ücret yazın 90-110 tl arası oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mavez17

Arkadaşlar bende elektrik faturasının yüksek gelmesinden madurum. 4 katlı apartmanda en yüksek fatura ödeyen benim . Diğer komşulara ortalama 40 gelirken, ben 120 ödüyordum. Şimdi diğer komşular ortalama 70 öderken bana bugün 222 tl fatura geldi.

Elektrikli alet kullanım olarak sıralayacak olursam ;

Ufo her sabah max. yarım saat açılıyor. Evde klima yok.
    550 w güç kaynağı olan sağlam bir bilgisayarım var. Ortalama her akşam 4-5 saat civarı çalışıyor.
    çamaşır makinesi 2 günde 1 çalışıyor. eski arçeliklerden.
    bulaşık makinesi bosh marka. sınıfını bilmiyorum ama 2 günde 1 çalışıyor.
    yine haftada 2 kere ortalama fırın çalışıyor.
    Elektrikli demirdöküm şofben var. ekonomi konumunda sürekli açık.
    42" led tv var. LG marka. ortalama 20 saat çalışıyor. çok elektrik yaktığını söylemişti bi arkadaşım ama bukadar da yakmaz diye düşünüyorum.
    Bosh marka buzdolabı var. sınıfı A olması lazım.
    ampüller tasarruf ampülü tabiki .

İzmir de ikamet ediyorum. sizce bu çalışan şeylere göre bu ay için örnek veriyorum 222 tl abartı değil mi ? Sayaç mı bozuk acaba ? nereye şikayet edebilirim bilginiz varmı? Geçen ay da 180 tl civarı gelmişti . En az ödediğim ücret yazın 90-110 tl arası oluyor.

fatura gayet normal. ısıtıcı ve şofben bile yeter o faturaya.

hesaplama yapmak için:

http://www.ledgostore.com/index.php?route=information/information&information_id=8

örneğin ledtv 60w harcasa aylık 13tl eder.

• Bu ay 2 gün eksik okumalarına rağmen fatura 100,5 tl. gelmiş.
  • 52 TL geldi parti kombinin de etki var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar hayatımda ilk defa böyle bir fatura görüyorum yazma gereği duydum.

Evde 1 adet bilgisayar var genelde sürekli açık
    2 LAptop genelde sürekli çalışıyor.
    1 televizyon sürekli açık gece 1-2 ye kadar.
    1 adet 24000 inverter samsung klima bu ay hep çalıştı
    1 adet 9000 klima bu ay arada sırada çalıştırıldı
    Aksamları arada ufo ısıtıcı açıldı başka bir odada.
    Diğer herşey olağan çalışır durumda. Çamaşır bulaşık makinesi hergün çalışmıyor.
    Termosifon elektrikli 60lt.

Gelen elektrik faturası 546 TL

Aydın kuşadası, yeni taşındım keyif almak için ancak keyfimi kaçırdı bu fatura. Yorumları olan varsa paylaşırsa sevinirim.
    Saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: frozensoul

Arkadaşlar hayatımda ilk defa böyle bir fatura görüyorum yazma gereği duydum.

Diğer herşey olağan çalışır durumda. Çamaşır bulaşık makinesi hergün çalışmıyor.

Aydın kuşadası, yeni taşındım keyif almak için ancak keyfimi kaçırdı bu fatura. Yorumları olan varsa paylaşırsa sevinirim.
    Saygılar

Evinizin tesisatı bunca yüke iyi dayanıyor valla..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: djoz

quote:

Orijinalden alıntı: frozensoul

Arkadaşlar hayatımda ilk defa böyle bir fatura görüyorum yazma gereği duydum.

Saygılar

Evinizin tesisatı bunca yüke iyi dayanıyor valla..

Hocam bunca yük dediğiniz nedir ki?

Her evde aşağı yukarı olan şeyler bunlar. Inverter klima zaten sürekli çalışması için aldım. Onun haricinde ekstra birşey calismiyor ki evde?

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.