Şimdi Ara

Elektrik faturanız ortalama ne kadar geliyor..ve kullanımda kısıntı yapıyormuyuz? (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
489
Cevap
4
Favori
59.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 43 Lira.Düşüş başladı bende.Kombi etkisi.

Yan komşum kafayı yiyecek.
    25 gün evde yoktular.30 günlük fatura geldi ve faturası tam tamına 66 lira.Buzdolabın yapar dedim markasını paylaşmamayım akıl da verdim.Kw ölçer alalım takip edelim hangisi canavarsa onu yenile dedim.
    Kadın bana sitem ediyor siz evdesiniz ben yokum size az geliyor bana çok geliyor diye.Diyemedim de bizim tün herşey yeni sayılır diye.
    Benimde zoruma giderdi herhalde evde olmayıp o kadar fatura ödemek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rfssfr -- 8 Nisan 2013; 13:59:58 >
  • sadece 5 gün evde ol 66 lira elektrik parası öde, gerçekten fıttırılacak durum, sadece buzdolabı ile bu tüketim olmaz, derin dondurucu falanda vardır onlarda G sınıfı bişey herhalde, A+ 180 lt derin dondurucu+360 litre soğutuculu gardrop tipi buzdolabı, A++ bulaşık makinası hadtada 3 kez, kettle günde 2-3 kez 1 lt civarında su kaynatır, çamaşır makinası A+ haftada en az 5 kez açılır, tost makinası, elektrikli süpürge, mini fırın haftada 2-3 kez kullanılar, mikrodalgayı saymyorum sadece ısıtmeda kullanıldığı için bişey yakmaz, 50 inch Plazma günde 3 saat kadar, masaüstü pc ortalama günlük 5 saat, bir adet laptop günlük 4-5 saat açık kalır geçen ay bana 61 TL geldi ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 8 Nisan 2013; 14:42:21 >
  • Bize de 75 lira geldi, geçen aylardan 20 lira az geldi çünkü dolapların ayarını 2 derece düşürmüştüm, evdeki elektrik yutucular belli olmuş oldu, şimdi tekrardan ayarı eski haline getirdim artık havalar ısındı elektrik kesilirse donduruculardaki yiyecekler heba olabilir :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

quote:

Orijinalden alıntı: kak0s1

Mart dönemi en son faturam. 120.50 tl.
    O kadar tasarruf yaptım bundan aşağı düşmüyor. Artık Buzdolabından şüphelenmeye başladım.

kullandığınız buzdolabı 475 T imiş bildiğim kadarı ile statik 2 kapılı bir dolap bizdeki Bosch KSV 4312 muadili o dönemlerde arçeliğin bosch ile çalışıyor olması lazım bizim buzdolabı normal günlerde 2 Kw, içine 3-4 kilo kadar dondurulacak bişeyler koyulduğunda 3 Kw civarında tüketimi vardı, aynı tüketimi yapıyorsa ve kapısıda sık açılıp kapanıyorsa aylık tüketim rakamı 25-30 TL yi bulur, size bi tane low frost lazım A+++ olanından aylık tüketimi 5-7,5 tl kadardır

Sayacımız akıllandıktan sonra faturalar bir hayli kabardı. Eminim bir çok kişi bundan şikayetçidir. Zaman zaman A sınıfı bir dolap almayı düşünüyor olsam da, onca sene kahrımızı çeken ve şimdiye kadar hiç bir arıza vermeyen elimdeki dolaba da pek kıyamıyorum. Ne yapsam bilmiyorum ki, karar veremedim.. Bu yok zamanda onca masrafa girip yeni bir dolap mı alsam, yoksa elimdekiyle idaremi etsem.
    Keşke eski dolap üzerinde bir tadilat yapılabilseydi de yapsaydım. Şimdi yeni bir dolap alacak olsam, nerden baksan kendisini amorti edebilmesi için 5-6 sene beklemem gerekecek. Buna değer mi acaba...

Ayrıca vermiş olduğun aydınlatıcı teknik bilgilerden dolayı çok teşekkürler...

• Bende de 1995 model Samsung buzdolabı vardı. İnanılmaz derecede memnundum. 16 yıllıktı ama sıfırı kadar temizdi. Hattı sayılır bir paraya satıp üzerine para ekleyerek Bosch A++ buzdolabı aldım. Aldığımdan beri elektrik %40 civarı zamlandı, evdeki fert sayısı arttı, ama yine de faturalar ortalama 10tl ye kadar daha az geliyor. Yani siz de benim gibi faturalardan bıktıysanız eski buzdolabınızı satarak maliyeti azaltabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 9 Nisan 2013; 20:05:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 90 TL
  • kışın en soğuk aylarında 100 tl sınırını geçiyor artık bu kış itibariyle. havalar ısınmaya başladığından beri rakam 70 tl seviyelerine indi. evde ısıtma amacıyla sadece kombi var.

daha önce verildi mi bilmiyorum ama cihazların elektrik sarfiyatını yaklaşık olarak şu linkten hesaplayabilirsiniz:

http://www.ledgostore.com/index.php?route=information/information&information_id=8

bauhaus'tan aldığım güç ölçüm cihazı ile evdeki tüm cihazları ölçmüştüm. bu linkten de ölçtüğüm ortalama değerlere göre hesaplama yapıyorum. faturanın cihazlara dağılımını yaklaşık olarak biliyorum artık.

pc pek etki etmez diyen arkadaşlar emin olun giriş seviyesinin biraz üstü bir masaüstü pc ortalama bir kullanımda (yaklaşık 130w) günlük 12 saat kullanıldığında 17 tl civarında bir etkiye sahip. non-stop download'a bıraktığım aylarda bu rakam 30 tl'yi buluyor.

sürekli download'a bırakmak için kardeşimdeki nmt player ile torrent denemeleri yaptım. wifi adaptör ve 3.5" disk takılı olmasına rağmen toplam güç tüketimi 12w'ı geçmedi.
    kabaca hesap yapalım.
    download sırasında monitör ve ses sistemi kapalı olmasına rağmen pc'nin tüketimi 95w altına inmiyor.
    95-12= 83w
    12 saat download ile hesap yaparsak aylık 11 tl tasarruf anlamına gelir. buna benzer birkaç önlem fatura rakamlarını ciddi şekilde düşürüyor.

• bu arada tarife tipiniz 3'lü ise tek zamanlı olarak değiştirin. yoksa faturalarınız %30-40 daha fazla gelir benden söylemesi.
  • Bu ay da 59TL gelmiş. Elektrik şirketinin ünvanı da değişmiş. Birim fiyat yine artmıştır kesin.

• Arkadaşlar selamlar.
    Şu an oturduğum evde 1 yıldır aboneyim.Bekar evi,iki kişiyiz,cumartesi dahil çalışıyoruz.
    Pazarları bir hafta evdeysek bir hafta yokuz.Üçlü tarifeli sayaç var,yani gündüzleri tüketim sıfıra yakın olmalı.
    Bu durum yaklaşık 9-10 aydır böyleydi.Aşağı yukarı 40-50 lira arası fatura ödüyordum.

Fakat geçen ay sayacı tamire mi ayara mı ne götürmüşler,115 TL fatura geldi.Hadi dedim oradan yerleştirdiler,bu ay da 80 lira geldi.
    Faturanın çok büyük bir kalemi gündüz tüketimine ait.Fiyat olarak değil,tüketim olarak.
    Çamaşır bulaşık makinam çok kaliteli değil,fakat önceki tüketimimiz gayet normaldi.Ne oldu da bu kadar arttı ? Anahtarlı priz kullanıyorum,kullanılmadığı sürece fişten çekili gibi yani.Ampullerim markasını hatırlamıyorum ama kaliteli tasarruf ampullerinden.Yani 20-30 lira parasında değilim,ama bir üçkağıt mı var bundan kıllanıyorum.

• 120-130 lira civarı geliyor. Fön makinesini fazla kullandığımızdan ve tv, pc neredeyse bütün gün , oda lambaları akşamları sürekli açık. Biraz tasarruf yaparsak daha az gelir diye tahmin ediyorum. Bu arada bütün lambaları tasarruflu olanlarıyla değiştirirsek ne kadar fark eder ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruıo856 -- 18 Nisan 2013; 1:13:12 >
  • Günlük,
    Ortalama 12-15 saat çalışan klima,
    Ortalama 10-12 saat çalışan TV,
    Ortalama 10-12 saat çalışan ses sistemi-uydu alıcısı,
    Ortalama 2-3 saat çalışan PS3
    Hergün 2 kez çamaşır makinası,
    3-4 günde 1 bulaşık makinası,
    Hergün en az 1 kez 15-20 dk çalışan elektrikli şofben,
    Ortalama 15 saat açık masaüstü bilgisayar,
    Sürekli şarjda takılı ortalama 10 saat açık dizüstü,
    24 saat çalışan A sınıfı nofrost buzdolabı,
    Günde en az 6-7 kez çalışan su ısıtıcısı,
    Ortalama 7-8 saat yanan gece lambası,
    arasıra çalışan saç kurutma makinası ve evin tüm aydınlatmaları,

Dün gelen fatura 107 tl.

Geçen ay 121 tl gelmişti ama klima 15 saatin üzerindeydi ortalama.
    Yaz döneminde 70-80 tl aralğında geliyor.

(Bu arada yazarken farkettimde ne çok elektrikli şey açık evde)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebel23 -- 18 Nisan 2013; 3:44:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Arkadaşlar selamlar.
    Şu an oturduğum evde 1 yıldır aboneyim.Bekar evi,iki kişiyiz,cumartesi dahil çalışıyoruz.
    Pazarları bir hafta evdeysek bir hafta yokuz.Üçlü tarifeli sayaç var,yani gündüzleri tüketim sıfıra yakın olmalı.
    Bu durum yaklaşık 9-10 aydır böyleydi.Aşağı yukarı 40-50 lira arası fatura ödüyordum.

Fakat geçen ay sayacı tamire mi ayara mı ne götürmüşler,115 TL fatura geldi.Hadi dedim oradan yerleştirdiler,bu ay da 80 lira geldi.
    Faturanın çok büyük bir kalemi gündüz tüketimine ait.Fiyat olarak değil,tüketim olarak.
    Çamaşır bulaşık makinam çok kaliteli değil,fakat önceki tüketimimiz gayet normaldi.Ne oldu da bu kadar arttı ? Anahtarlı priz kullanıyorum,kullanılmadığı sürece fişten çekili gibi yani.Ampullerim markasını hatırlamıyorum ama kaliteli tasarruf ampullerinden.Yani 20-30 lira parasında değilim,ama bir üçkağıt mı var bundan kıllanıyorum.

sayacın saatini kontrol ettiniz mi? Saat ayarı değişmiş olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Arkadaşlar selamlar.

sayacın saatini kontrol ettiniz mi? Saat ayarı değişmiş olabilir

Baktım hocam sorun yok..

• quote:

Orijinalden alıntı: KatilÖrdek

120-130 lira civarı geliyor. Fön makinesini fazla kullandığımızdan ve tv, pc neredeyse bütün gün , oda lambaları akşamları sürekli açık. Biraz tasarruf yaparsak daha az gelir diye tahmin ediyorum. Bu arada bütün lambaları tasarruflu olanlarıyla değiştirirsek ne kadar fark eder ?

azıcık yukarıda cevabı var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

bu arada tarife tipiniz 3'lü ise tek zamanlı olarak değiştirin. yoksa faturalarınız %30-40 daha fazla gelir benden söylemesi.

Merhaba üstadım, tarifemizi tek zamanlı olarak değiştirmek için nasıl bir yol izlemeliyiz, teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ucihan

quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

bu arada tarife tipiniz 3'lü ise tek zamanlı olarak değiştirin. yoksa faturalarınız %30-40 daha fazla gelir benden söylemesi.

Merhaba üstadım, tarifemizi tek zamanlı olarak değiştirmek için nasıl bir yol izlemeliyiz, teşekkürler.

abonelik kimin üzerineyse nüfus cüzdanıyla birlikte elektrik dağıtım şirketine gidip bir form doldurması gerekiyor. 2 dakikalık iş.
  • 60 tl gelmiş bana bu ay bütün beyaz eşyalar a++
  • Bu ayda 121 tl.
  • Bize de 92 lira gelmiş.
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.