Şimdi Ara

The Elder Scrolls Online [ANA KONU] (25. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9.459
Cevap
88
Favori
346.349
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Knisath

quote:

Orijinalden alıntı: great_cnta

Bu arada oyunda "First Person" kamera da bulunacağı açıklandı. En yakın zamanda combat - ingame sistemiyle de ilgili bir inceleme videosu yapmaya çalışacağım.

O kadar tepki yağdı ki mecbur koydular tekrardan yoksa 3. şahıs kamera açısıyla oynayacaktık oyunu.Aslında zorunlu first perfon kamera çaısı olsaydı elder scrolls ruhuna daha iyi uyardı.Ben bugüne kadar elder scrolls serisini oynayan tadıklarımdan en fazla 3-4 kişinin ara ara 3. şahıs kamera açısıyla oynadığını biliyorum.Elder scrolls oyunları 3. şahıs açısıyla oynanmaz her ne kadar online oyunda dez avantaj verecek olsada first person a devam .

First person oynamak lazım tabii. Ama arada sırada şehirde filan gezerken karakterimi de görmek istiyorum ben. Öbür türlü adam gibi RP yapamadığımı hissediyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheAnormaly -- 21 Şubat 2013; 22:55:43 >

• quote:

quote:

quote:

Bu arada oyunda "First Person" kamera da bulunacağı açıklandı. En yakın zamanda combat - ingame sistemiyle de ilgili bir inceleme videosu yapmaya çalışacağım.

O kadar tepki yağdı ki mecbur koydular tekrardan yoksa 3. şahıs kamera açısıyla oynayacaktık oyunu.Aslında zorunlu first perfon kamera çaısı olsaydı elder scrolls ruhuna daha iyi uyardı.Ben bugüne kadar elder scrolls serisini oynayan tadıklarımdan en fazla 3-4 kişinin ara ara 3. şahıs kamera açısıyla oynadığını biliyorum.Elder scrolls oyunları 3. şahıs açısıyla oynanmaz her ne kadar online oyunda dez avantaj verecek olsada first person a devam .

First person oynamak lazım tabii. Ama arada sırada şehirde filan gezerken karakterimi de görmek istiyorum ben. Öbür türlü adam gibi RP yapamadığımı hissediyorum...

Skyrim'de en sevdiğim şeylerden birisi first person kamera ile okçu olmaktı. O yayı gerip nişan alıp atmak harika bir duygu. Knight, Wow ya da Dragon Age tarzı oyunlarda rakibini seçip skill tuşuna basıyorduk sadece 3. şahıs kamerası olduğu için. Ama Skyrim'de hem oyuncunun gözünden bakabiliyorduk hem kamerayı uzaklaştırabiliyorduk. Şimdi de uzaklaştırabilecek miyiz yoksa COD gibi sadece first person bakış açısına sahip bir oyun mu olacak?

Ayrıca ingilizcem fazla yüksek derece değil. Skyrim'i oynarken ana hatlarını anlıyordum ama detayını anlayamadığımdan hikayeye uzak kalıyordum. Belli bir level'a ulaşıp her şeyi kesebildikten sonra hikayeden de anlamayınca bırakmıştım oyunu defalarca başlayıp. Skyrim'in türkçe çevirisini bekliyordum ama o da TESO'dan sonra çıkacak gibi Oblivion Türkçe fakat grafikleri falan kötü olduğu için pek sarmadı açıkçası çünkü hikayeye de yabancıyım. Ama yine de Oblivion'u oynayıp bitirsem TESO'nun hikayesini anlamada bana büyük bir yardımı dokunur mu?

• First person zorunlu olmayacaksa sorun yok ama zorunlu olursa kötü olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fortescue

quote:

quote:

quote:

Skyrim'de en sevdiğim şeylerden birisi first person kamera ile okçu olmaktı. O yayı gerip nişan alıp atmak harika bir duygu. Knight, Wow ya da Dragon Age tarzı oyunlarda rakibini seçip skill tuşuna basıyorduk sadece 3. şahıs kamerası olduğu için. Ama Skyrim'de hem oyuncunun gözünden bakabiliyorduk hem kamerayı uzaklaştırabiliyorduk. Şimdi de uzaklaştırabilecek miyiz yoksa COD gibi sadece first person bakış açısına sahip bir oyun mu olacak?

Ayrıca ingilizcem fazla yüksek derece değil. Skyrim'i oynarken ana hatlarını anlıyordum ama detayını anlayamadığımdan hikayeye uzak kalıyordum. Belli bir level'a ulaşıp her şeyi kesebildikten sonra hikayeden de anlamayınca bırakmıştım oyunu defalarca başlayıp. Skyrim'in türkçe çevirisini bekliyordum ama o da TESO'dan sonra çıkacak gibi Oblivion Türkçe fakat grafikleri falan kötü olduğu için pek sarmadı açıkçası çünkü hikayeye de yabancıyım. Ama yine de Oblivion'u oynayıp bitirsem TESO'nun hikayesini anlamada bana büyük bir yardımı dokunur mu?

Kamera skyrim gibi olacak. Oblivion artwork ve hikaye bakımından Skyrim'e bin basardı bence, ama serinin son oyunu varken önceki oyununu oynamaya üşeniyor insan. Oblivion'ı bitirsen, Skyrim'in büyük bir kısmında "Aaa, lan bunlar Oblivion'da da vardı..." dersin muhtemelen. Hikayeyi anlamana yardımcı olabilir. Ama sandığınızdan çok daha büyük bir hikayesi var Elder Scrolls'un...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Fortescue

quote:

quote:

quote:

Kamera skyrim gibi olacak. Oblivion artwork ve hikaye bakımından Skyrim'e bin basardı bence, ama serinin son oyunu varken önceki oyununu oynamaya üşeniyor insan. Oblivion'ı bitirsen, Skyrim'in büyük bir kısmında "Aaa, lan bunlar Oblivion'da da vardı..." dersin muhtemelen. Hikayeyi anlamana yardımcı olabilir. Ama sandığınızdan çok daha büyük bir hikayesi var Elder Scrolls'un...

Kardeşim Oblivion'u oynamıştı ve Dark Brotherhood olsun Thieves Guild olsun aa bunları biliyorum ben Oblivion'dan diyordu GTA serileri dahil hayatımda hiçbir oyunda hile yapmadım ve hep en zorda oynadım ama Oblivion'u yükleyip hile ile tüm özellikleri fulleyip sadece hikayeyi anlama amaçlı oynayacağım o zaman. Zaten Skyrim oynamış biri olarak Oblivion'un oynanabilirliği elbet sıkacaktır. En azından hikayeyi anlarım. Teşekkürler

• Ayrıca ingilizce olmadan TES hikayesinin anlaşılması çok zor. Çünkü Türkçe kaynak veya wiki yok. Sizin benim gibi millet öğrensin diye uğraşıp da bir iki çeviri yapanlardan öğrenebiliyoruz ancak. Ben diyorum bi konuda tüm TES hikayesini toplasak toplayabildiğimiz kadar diye, ama tek konuya toplanmayacak kadar çok büyük. Alt forum olsa teker teker konu açarsın "Tiber Septim", "Aedra ve Deadra", "Ayleid" filan diye - hatta tüm konu başlıklarını da ayarladım ben - ama alt forum açmayı düşünmediklerini söylediler. Tek konuda toplanamaz abi, en iyi ihtimalle video anlatımı yapıp link atılır ama sonra da millet "kanalını boostlamak için gelmiş konu açmış" filan diyor, uğraşılacak iş değil...
  • quote:

Ayrıca ingilizce olmadan TES hikayesinin anlaşılması çok zor. Çünkü Türkçe kaynak veya wiki yok. Sizin benim gibi millet öğrensin diye uğraşıp da bir iki çeviri yapanlardan öğrenebiliyoruz ancak. Ben diyorum bi konuda tüm TES hikayesini toplasak toplayabildiğimiz kadar diye, ama tek konuya toplanmayacak kadar çok büyük. Alt forum olsa teker teker konu açarsın "Tiber Septim", "Aedra ve Deadra", "Ayleid" filan diye - hatta tüm konu başlıklarını da ayarladım ben - ama alt forum açmayı düşünmediklerini söylediler. Tek konuda toplanamaz abi, en iyi ihtimalle video anlatımı yapıp link atılır ama sonra da millet "kanalını boostlamak için gelmiş konu açmış" filan diyor, uğraşılacak iş değil...

Yetmez ben onlarca kitap okudum scroll okudum ve bunlar sadece morrowind deydi.Skyrimde modlarla aldığım bir eve sadece okumak için ayırdğım kitapları yığdım oyunda bulabildiğim onlarca kitap günlük vs duruyor daha .Morrowindin kitaplarını internette bulup tamamladım oblivion da çok az kitap okudum çünkü cyrodil tarihi nedeniyle obliviondaki yerleşim yeri daha yeni düzene girmiş ve kalabalık değildi.Ana senaryoyu bitirdim bıraktım.Skyrimde ise belki 5-6 başlayışım olacak yan görevlerden bir türlü kendimi alamadım.Sağa sola koşturup duruyorum.Kitap buluyorum vs vs.

daggerfalldaki hikaye içeriği bile belki 250 sayfalık bir kitabı doldurur diye tahmin ediyorum. .Bunun için forum lazım değil.oturup baştan bunları çevirip yazacak zamanını bunlara ayıracak kişi lazım.Açıkcası ben yapmam .Bir kere ağzım yandı bu işten.Fallout 3 ün türkçe çevirisi ile uğraşıyordum tek başıma oldukça ilerledim küfür edenler mi dersiniz ,sürekli mesajlarla rahatsız edenler mi dersiniz yamam nerede kaldı elindeki dosyayı verde öyle oynayalım diye vs vs.Bizim milletimiz takdir etmeyi bilmediği için elder scrolls serisi gibi bir serinin hikayesini çevirip kataloglamak kusura bakmayın ama bir en iyi tabirle enayidir.Zamanın boşa harcamış olur.

• quote:

quote:

Ayrıca ingilizce olmadan TES hikayesinin anlaşılması çok zor. Çünkü Türkçe kaynak veya wiki yok. Sizin benim gibi millet öğrensin diye uğraşıp da bir iki çeviri yapanlardan öğrenebiliyoruz ancak. Ben diyorum bi konuda tüm TES hikayesini toplasak toplayabildiğimiz kadar diye, ama tek konuya toplanmayacak kadar çok büyük. Alt forum olsa teker teker konu açarsın "Tiber Septim", "Aedra ve Deadra", "Ayleid" filan diye - hatta tüm konu başlıklarını da ayarladım ben - ama alt forum açmayı düşünmediklerini söylediler. Tek konuda toplanamaz abi, en iyi ihtimalle video anlatımı yapıp link atılır ama sonra da millet "kanalını boostlamak için gelmiş konu açmış" filan diyor, uğraşılacak iş değil...

Yetmez ben onlarca kitap okudum scroll okudum ve bunlar sadece morrowind deydi.Skyrimde modlarla aldığım bir eve sadece okumak için ayırdğım kitapları yığdım oyunda bulabildiğim onlarca kitap günlük vs duruyor daha .Morrowindin kitaplarını internette bulup tamamladım oblivion da çok az kitap okudum çünkü cyrodil tarihi nedeniyle obliviondaki yerleşim yeri daha yeni düzene girmiş ve kalabalık değildi.Ana senaryoyu bitirdim bıraktım.Skyrimde ise belki 5-6 başlayışım olacak yan görevlerden bir türlü kendimi alamadım.Sağa sola koşturup duruyorum.Kitap buluyorum vs vs.

daggerfalldaki hikaye içeriği bile belki 250 sayfalık bir kitabı doldurur diye tahmin ediyorum. .Bunun için forum lazım değil.oturup baştan bunları çevirip yazacak zamanını bunlara ayıracak kişi lazım.Açıkcası ben yapmam .Bir kere ağzım yandı bu işten.Fallout 3 ün türkçe çevirisi ile uğraşıyordum tek başıma oldukça ilerledim küfür edenler mi dersiniz ,sürekli mesajlarla rahatsız edenler mi dersiniz yamam nerede kaldı elindeki dosyayı verde öyle oynayalım diye vs vs.Bizim milletimiz takdir etmeyi bilmediği için elder scrolls serisi gibi bir serinin hikayesini çevirip kataloglamak kusura bakmayın ama bir en iyi tabirle enayidir.Zamanın boşa harcamış olur.

Yok hani alt forum olsa en azından "Irklar", "Deadralar", veya spesifik karakterlerle ilgili bilgilendirme için tek tek konu açılabilir. Böylelikle aylar alacak bir projeye dalmadan veya insanları bekletmeden mevzu canlı tutulabilir. Hepsini çevirmeye kalkarsan ohoo, ekip lazım büyük.

• quote:

quote:

quote:

Yok hani alt forum olsa en azından "Irklar", "Deadralar", veya spesifik karakterlerle ilgili bilgilendirme için tek tek konu açılabilir. Böylelikle aylar alacak bir projeye dalmadan veya insanları bekletmeden mevzu canlı tutulabilir. Hepsini çevirmeye kalkarsan ohoo, ekip lazım büyük.

Zaten tüm oyunu çevirmeye çalışan bir ekip var 1 yılda %30 ilerleyebildi sonuçta çevirisi çok zor. Ama mesela ben WoW oynarken hikayesini anlamıyordum oyunda ama yine de hikayeye hakimdim ve hikaye ile ilgili bir şey konuşulduğunda anlayabiliyordum ben de konuşabiliyordum. Çünkü WoW'un Türkçe'ye çevirilmiş bir tarihçesi vardı. Ya da olayı anlamımıza yetecek çeviriler vardı. Benim ingilizcem çok iyi değil Skyrim'de bazen tüm kitabı okuyup ne dediğini tamamen anlayabiliyorken bazen bir adamın dediği tek cümleyi anlayamıyordum(tabi sözlük kullanmayarak oluyordu bunlar).

Daha önce Dragon Age ile ilgili hikayelerin çevirisinde, FM 2012'nin %100 Türkçe çevirisinde falan elimden geldiğince yardım ettim hep. TES ile ilgili olursa da etmeye çalışırım. Irkların tarihçesi olabilir, belli bir olay olabilir, TES'in tarihinden alıntılar olabilir, oyundaki bir kitap olabilir ya da en basitinden bir kitabın özeti, tarihinden bir özet olabilir. Yani küçük de olsa bir şeyler çevrilse insanlar daha bilgi sahibi olur hem de TSE'ye ilgi artar. İlgi ve çalışma da arttıkça imkan da artar diye düşünüyorum.

• Hosuma gitti ama verecek cok zamanim yok ve bende 30 dakikada olsa fps oynayip zevk alma yanlisiyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oyunun hikayesiyle ilgili şöyle birşey düşündüm. Alt forum açılana kadar (Forum yönetimine talepte bulundum, umarım açarlar.) şöyle ufak videolar yaparak parça parça hikayenin önemli kısımlarını anlatmayı düşünüyorum. Videolar sadece donanımhaberde yayınlanacak ("adam gelmiş burada kanalının reklamını yapıyor" şeklinde yorumlardan kaçınmak için). Videolar sayesinde yazıdan daha ilgi çekici olacak ve sıkılmadan dinlenebilecek, arada oyun içi kesitler ve fotoğraflarla zenginleştirilebilecek. Ayrıca faydalandığım kaynakların ingilizce olmasından dolayı, okuduğumu anladığım fakat yazıya dökmekte zorlandığım (hepimizin başına geliyor bazen) kısımları da açıklamak daha kolay olacak.

Duruma göre devamını getirebilirim ve "TES Lore" gibi bir başlık altında toplayabiliriz. Başka arkadaşların video ve araştırmaları da aynı başlık altında paylaşılabilir. Maksat TES hikayesiyle ilgili türkçe bir kaynak olsun, çünkü mevcut türkçe kaynaklar gördüğüm kadarıyla çok eksik ve düzensiz.

İşte video:

Video kaldırılmıştır, belki başka bir konuda paylaşılır zamanla.(Kişisel olarak bir yerde paylaşmak isteyen arkadaşlar serbestler tabii ki.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheAnormaly -- 28 Şubat 2013; 17:33:06 >

• Hocam uçuyorsun valla.Ellerine ,emeğine sağlık........
  • Çok güzel düşünülmüş eline sağlık... Keşke anlatım biraz daha iyi olsaymış teşekkürler...
  • Arkadaşlar yukardaki videonun alıntısını yapmıyoruz.Arkadaş özellikle belirtmiş..........
  • Anlatımı zamanla düzelticem inşallah, sağolun yorumlarınız için
  • eline sağlık gayet iyi bir başlangıç olmuş. (ses biraz heyecanlı ). the elder scrolls'a ilgisi olan herkes başlattığın seriyi sevecektir diye düşünüyorum. umarım kronolojik sırayla gidersin, akılda kalması ve öğrenmemiz açısından daha iyi olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: suspendeddreams

eline sağlık gayet iyi bir başlangıç olmuş. (ses biraz heyecanlı ). the elder scrolls'a ilgisi olan herkes başlattığın seriyi sevecektir diye düşünüyorum. umarım kronolojik sırayla gidersin, akılda kalması ve öğrenmemiz açısından daha iyi olur

Sesin heyecanından ziyade tek seferde okuyup bitirmenin verdiği bir zaman sıkıntısı var. Eskiden kesik kesik yapardım, ama kayıt arka plan sesi de kesildiği için çok tezat dururdu. Bu nedenle böyle bir yola başvurdum, zamanla alışırım diye düşünüyorum. Bu arada teşekkürler

• Arkadaşlar video serisini yeni bir konu altında topladım, takip etmek isteyenler için:

The Elder Scrolls - Hikaye
  • Kapalı beta seçmeleri mart sonunda başlıyormuş
  • Boşuna gerilmişiz demekki. Sağol bilgi için
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.