Şimdi Ara

Elden Ring - İnceleme: Gerçekten son yılların en iyi oyunu mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elden Ring - İnceleme: Gerçekten son yılların en iyi oyunu mu?

Yayıncılığını Bandai Namco'nun yaptığı, geliştiriciliğini ise FromSoftware'in yaptığı aksiyon RPG türündeki oyun Elden Ring, geçtiğimiz hafta çıkışını yaptı. Oyun birçok yerden tam puan aldı ve son yılların en iyi oyunu unvanını kazandı diyebiliriz.

Ayrıca Bkz.Haftanın öne çıkan sinema haberlerini 22:00'de canlı yayında konuşuyoruz

Peki oyun gerçekten aldığı puanları hak ediyor mu, oyun nasıl olmuş, yıllarca beklediğimize değdi mi ve FromSoftware oyunlarına aşina olmayanlar bu oyunu oynayabilir mi sorularını sizler için video incelememizde yanıtlamaya çalıştık

Elden Ring - İnceleme

• souls oyunlarını sevmişimdir özellikle; sanat tasarımı, teması, karakter modellemeleri hatta hikayeyi keşfetmeyi sana bırakmasını bile ama sekiro hariç çoğunun mekaniği aynı 1 vur 20 takla at cok sıkıcı oluyor gerçekten ha ben oyunu ilerde fiziksel alıp koleksiyonuma katmayacak mıyım? katacagım inşallah ama şuanda 800 tl vermeyi hak etmiyor. bence dark souls 3'e açık dünya ve bloodborne daki dungeonları da eklemişler elden ring olmuş. :/

Selam arkadaşlar. Oyun hakkındaki düşüncelerimi paylaşayım dedim.

39 yaşında birisi olarak mariodan aldığım zevki ve beni ekrana bağlamasını yaşadığım oyun bu değil gow son oyunu olmuştur. şimdi türler farklı diyebilirsiniz. evet türler farklı. her türden oyun oynadım ve bu oyunun 97 yi hakettiğini düşünmüyorum. soul tarzını sevenler için olabilir ama hitap etmediği kitle bu oyuna 50 bile zor verecektir. açık dünya ise gow da da vardı. görevlendirme bu oyunda yokken gow da muazzam bir biçimdeydi. ara gezmelerdeki sohbetler bile süperdi. o oyunun eksiği ise belirli düzey sonra tekdüzeye dönüyordu ama hikaye ile kendisine bağlayıp unutturuyordu.

elden de ise istediğiniz yere gidip istediğiniz tarafta gezinip istediğiniz yönde ilerleyebiliyorsunuz. grafikler güzel ama hic bu tür oyun oynamayan birisi yaw nereye gidecem diye bir boşlukta bulabiliyor kendini. daha iyi grafikli oyunlar yok mu var tabiki. ama bu havada bu atmosferde bir oyun ben çok görmedim...

beni ekrana kilitleyen oyunlar ilkokula giderken mario olmuştur.

lise zamanında ve az sonrasında ps3 ile gran turizmo olmuştur. 24 saat oynadığımızı biliyorum... sonrasında uzun yıllar geçince yakın zamanda witcher den tutun horizona kadar. forzadan tutun çeşit çeşit eldene kadar oyun oynadım. gow harici beni gene ekrana kilitleyen bir oyun olmadı.

iki oyun arasındaki kıyaslama yapma isteğim ise az çok listede üst sıraya oynamalarındandır.
  • Takla Simulatör 2022

• souls oyunlarını sevmişimdir özellikle; sanat tasarımı, teması, karakter modellemeleri hatta hikayeyi keşfetmeyi sana bırakmasını bile ama sekiro hariç çoğunun mekaniği aynı 1 vur 20 takla at cok sıkıcı oluyor gerçekten ha ben oyunu ilerde fiziksel alıp koleksiyonuma katmayacak mıyım? katacagım inşallah ama şuanda 800 tl vermeyi hak etmiyor. bence dark souls 3'e açık dünya ve bloodborne daki dungeonları da eklemişler elden ring olmuş. :/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Hattori- -- 5 Mart 2022; 15:23:38 >
  • Böyle bir oyuna 10 puan vermek;Half Life,Deus Ex,GTA 4,Diablo,Company of Heroes,Oblivion gibi klasik oyunlara hakarettir...Oyun basını cahil kütleyi ne güzel manipüle ediyor :)

• Genelde Soul tarzı oyunlar oynamayan biri olarak bence yılın oyunudur.
    Özellikle mekan tasarımları, mekanikler, düşman ve ekipman çeşitliliği uçsuz bucaksız harita deseniz sonu gelmiyor. Her an muhteşem manzaralar yaşıyorsunuz tabi çok dalmamak lazım keçiler bile size düşman olabiliyor. 😁
    Bazen düşünüyorum bu ölçekte bir oyun nasıl yapılmış diye…
    Takla simülatör diyen arkadaşlar lütfen oyunu oynayın fikriniz bence değişecektir. 😁

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Selam arkadaşlar. Oyun hakkındaki düşüncelerimi paylaşayım dedim.

39 yaşında birisi olarak mariodan aldığım zevki ve beni ekrana bağlamasını yaşadığım oyun bu değil gow son oyunu olmuştur. şimdi türler farklı diyebilirsiniz. evet türler farklı. her türden oyun oynadım ve bu oyunun 97 yi hakettiğini düşünmüyorum. soul tarzını sevenler için olabilir ama hitap etmediği kitle bu oyuna 50 bile zor verecektir. açık dünya ise gow da da vardı. görevlendirme bu oyunda yokken gow da muazzam bir biçimdeydi. ara gezmelerdeki sohbetler bile süperdi. o oyunun eksiği ise belirli düzey sonra tekdüzeye dönüyordu ama hikaye ile kendisine bağlayıp unutturuyordu.

elden de ise istediğiniz yere gidip istediğiniz tarafta gezinip istediğiniz yönde ilerleyebiliyorsunuz. grafikler güzel ama hic bu tür oyun oynamayan birisi yaw nereye gidecem diye bir boşlukta bulabiliyor kendini. daha iyi grafikli oyunlar yok mu var tabiki. ama bu havada bu atmosferde bir oyun ben çok görmedim...

beni ekrana kilitleyen oyunlar ilkokula giderken mario olmuştur.

lise zamanında ve az sonrasında ps3 ile gran turizmo olmuştur. 24 saat oynadığımızı biliyorum... sonrasında uzun yıllar geçince yakın zamanda witcher den tutun horizona kadar. forzadan tutun çeşit çeşit eldene kadar oyun oynadım. gow harici beni gene ekrana kilitleyen bir oyun olmadı.

iki oyun arasındaki kıyaslama yapma isteğim ise az çok listede üst sıraya oynamalarındandır.

• oyun iyi mi? iyi... ama en iyi olmadığı kesin.... 97 hiç değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lawministration -- 6 Mart 2022; 01:04:19 >
  • Oynuyorum zaten, güzel tasarlanmış, çok emek harcanmış belli, bir sürü garip tasarım var oyunda hatta baya abartı olmuş diyebilirim, spagetti gibi.

Fakat bu iğrenç dövüş mekanikleri (takla atarak kaçmak) bütün herşeyi berbat etmiş.

Sekiro gibi muhteşem bir oyunu da bu firma yapmış, onun dövüş mekaniği mükemmeldi mesela. Fakat bu oyunda takla atıyorsun habire. Saçma sapan olmuş.

• Miyazaki yeni bir yaratmadı ,Metroidvania oyunlarınin fikrini çalarak günümüze uyarlardi. Tek özelliği zor oyun olması olan bu oyunların bu kadar yüksek puan alması saçmalıktır. RPG oyununda ki en önemli şey hikaye anlatımıdır,item a bakarak hikaye anlatılmaz.

• Bilgisayarım çalıştırırsa bu oyunu oynamak isterim

• Çok fazla abartıldı. Dark Souls copy paste sadece düşmanlar farklı. Firmanın diğer oyunları gibi 87 civarı puan almalıydı. Tam pua vermek nedir?

• bir şeyi kötülemek ne kadar kolay. Hele ki oynamayı beceremeyenler olunca. Eminim oynamadan yorum yapanlardır bunları yorumlayan. Miyazaki'ye bile çamur atan müptezeller bile var.

• Bu zorluk derecesiyle bol bol sinirlenmek istiyorsanız buyurun oynayın.
    Yahu zorluğun da bir mantığı olur, kendini savunmak için kalkan vermişsin ama düşman karşısında işe yaramıyor, eee o zaman kalkanı bana süs için mi verdin.

Ayrıca dövüş mekanikleri hiç tatminkar değil, hiç bir zevk vermeyen kılıçta 2 hareket koymuş bize satıyor.
    Oyun yapımcısı miyazaki sen dövüş kültürü olan Japonya gibi bir yerde yaşıyorsun, hiç mi akıl edemedin bir uzak doğu dövüş sanatından bir kaç örnek yerleştirmeyi oyununa, örnek: "Sekiro Shadows Die Twice" gibi.
    Yok bence işin kolayına kaçılmış.

Ayrıca grafikleri hiç beğenmedim, ağaçlar, bitkiler berbat görünüyor, hadi desem ki rx 570 gibi orta derece bir ekran kartından bu kadar hayır gelir, ama kardeşim God of War oyununda da aynı kartla oynadım ve oyun görsel şölen, arada dağlar kadar fark var.

Sonra PC de oynarken, ana menü ve menü geçişleri tam bir işkence, ekran yardımları ps gamepad tuşlarına göre, sık sık ayarlara girip hangi tuş ne işe yarar bakmak zorundayım,
    pc de oyun oynarken alıştığımız menü geri dönüşleri için kullandığımız "Esc" tuşu yerine alakasız bir tuşa bağlamış, ya da geri dönmek için sağ klik-geri yapmak zorundasınız,
    yani klavye için menü geçişleri hızlı pratik değil, ben ps de mi oyun oynuyorum, yoksa pc de mi be kardeşim, ps den pc ye dönüştürüyorsan adam gibi klavyeye uygun dönüştür.

Miyazaki oyunları sevenlere saygım var ama yok ben kendi adıma sevmedim arkadaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 8 Mart 2022; 16:51:45 >

• Müptezel sensin,illaki bu dandik souls oyunlarını beğenmek mi zorundayız? Oyun inceleme siteleri farkındalık ve duyar kasmak için yüksek puan verdiler bu Elden Ringe , Witcher 3 ün tırnağı etmez bu oyun

• V4LKyR V kullanıcısına yanıt

Aynen hocam, katılıyorum sana.

Bir eleştiri yorumu da benden;

https://forum.donanimhaber.com/elden-ring-inceleme-gercekten-son-yillarin-en-iyi-oyunu-mu--152180762#152209169

• kayamtky K kullanıcısına yanıt

Eyvallah çok doğru, zaten oyunun arayüzü de (menüler, vs) çok salak saçma yapılmış, yani anca bu kadar karışık yapılabilirdi. Diablo'dan feyz alınabilirdi mesela.

Onun haricinde biraz zamandır oynuyorum hafiften sarmaya başlıyor fakat dediğin gibi insan çıldırıyor, zor oyun yaptık hadi alın oynayın der gibi, saçma bir durum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.