Şimdi Ara

El Yapımı Wireless Anten (cantenna) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
257
Cevap
8
Favori
241.634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yaptırdığınız alıcının resimini ve ölçülerini koyabilir misiniz ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: SonDelikanlı

Bu cantenna için ideal olan demirciye kıvırtırtmaktır ama hasas çalışmıyorlar genelde.
    Bende biraz metal işçiliği var sanayide (gıdanın yanındaki kaçıncı sanayi bilmiyorum) orada arkadaşın dükkanda kalın tenekeden yapıtım tam ölçülerinde.
    Burada şekil olarak örnek alınması gereken LNB olabilir sonuç tipi ona benziyor. Tabi çok daha büyük frekans farklı olduğu için ben bu antenin cantennanın yani kesinlikle çanak antene montajını tavsiye ediyorum.

bu 30 dereceyi nasıl ölçüyoruz? ve kaç cm uzunlukta olacağının bir formulü var mı?
  • YA BEN DAHA ÖNCE SORMUŞTUM . ALT KOMŞUYLA ORTAK İNTERNET KULLANIYORUZ ÜST KOMŞUYU DA DAHİL EDECEZ.O DA WİRELESS GİRİYO.BAĞLANTI SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN ANTEN YAPTIM APARTMAN BOŞLUĞUNA KOYDUM DİYELİM.BEN NASIL ANLAYACAM SİNYAL KAYNAĞINA GÖRE UYGUN POZİSYONDA KOYDUĞUMU YADA BAĞLANTIDA ARTMAYI NASIL SAĞLAYACAM ? KOYUP KALCAK MI ORDA???
  • Polisan selülozik tiner kutusu.. Boyutlar harika , fiyat uygun...........
  • quote:

Orjinalden alıntı: HORSY_TMR

YA BEN DAHA ÖNCE SORMUŞTUM . ALT KOMŞUYLA ORTAK İNTERNET KULLANIYORUZ ÜST KOMŞUYU DA DAHİL EDECEZ.O DA WİRELESS GİRİYO.BAĞLANTI SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN ANTEN YAPTIM APARTMAN BOŞLUĞUNA KOYDUM DİYELİM.BEN NASIL ANLAYACAM SİNYAL KAYNAĞINA GÖRE UYGUN POZİSYONDA KOYDUĞUMU YADA BAĞLANTIDA ARTMAYI NASIL SAĞLAYACAM ? KOYUP KALCAK MI ORDA???

YADA MODEMİN ANTENİ SÖKÜP ORAYA MO BAĞLIYACAM???
  • kablo olarak 2 mm şart mı diyelim konnektörün deliğine 2.5 mm sığdı, o zaman, 2.5 mm kullansak nolur? birde ölçümü sadece kabloyla mı yoksa bunun delikli çıkıntısını dahil ederek mi yapıyoruz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

kablo olarak 2 mm şart mı diyelim konnektörün deliğine 2.5 mm sığdı, o zaman, 2.5 mm kullansak nolur? birde ölçümü sadece kabloyla mı yoksa bunun delikli çıkıntısını dahil ederek mi yapıyoruz?

Selam,

Hayır 2 mm şart değil istersen 2.5 mm de kullanabilirsin, çubuk yüksekliği ise delikli çıkıntı dahil olacak şekilde düzenlenmeli.
  • slm lehim yaparken bu lehim yanlışlıkla alt kısmına damladı birazdan resim koycam acaba bu şeyi kazımaya çalışayım mı yoksa böyle dursa sorun yaratmaz mı?

işte resimler

El Yapımı Wireless Anten (cantenna)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 24 Aralık 2007; 21:17:43 >

• ölçü alti kullan, 10 ytl' ye alııp kontrol edebilirsin. ya da git bir elektrikçiye baktır kısa devre oluşmuş mu
  • kısa devrelik kadar aşşağıya inmiyor sadece ordaki çıkıntı şeklinde... Neyse kazıdım orayı alt tabanı biraz daha lehimledim(o yandan boş kalan kısmını doldurdum)

Yani diyorsunuz ki kısa devre yoksa alt tabandaki lehim fazlalıkları zarar yapmaz öyle mi?
  • Selam,
    Lehimleme yüzeyi fazla prüzlü olmadığı ve sivri uç yapmadığı sürece lehim fazlalıkları sorun yaratmaz.
  • RG58 u Kablo konnektor e ve sma ya nasil baglaniyor?Elektrikciler yapamiyorlar.Bunun ozel pensesi var ben anlamam diyorlar.Yapan elektronikciler para at diyolar astarı yuzunden pahalıya geliyo.Kblo baglantısı nasıl yapılıyo?resimle gosterirmisiniz ltfn?
  • Selam

Hazırladığım bağlantı resimleri şöyle.

1. Önce kablonun ucunu güzelce düz gün bir şekilde kes.

2. Kablonun dış kılıfından 12-13 mm uzunluğunda bir kısmı sıyır.

3. Konektörle birlikte gelen boruyu kabloya geçir. (bunu önce yapsanda olurdu benim bu esnada aklıma geldi.)

4. Kablonun ekranlama iletkenlerini düzeltip kablo üzerine yatır.

5. Kablonun iç yalıtkanını uç kısmından 3-4 mm kadar soyup merkez iletkeni ortaya çıkar.

6. Konektörle gelen parçalardan en ince olanını, yani konektörün merkez parçasını kablonun merkez iletkenine lehimlemen gerekiyor. Bunu yaparken önce havyanı iyice ısıt ve merkez iletkeni kalaylar gibi ince bir lehim tabakası ile kapla. Daha sonra o küçük parçayı bu merkez iletkenin üzerine geçir ve havya ile ısıtıp merkez iletkene yapışmasını sağla gerekirse o küçük parça üzerindeki deliği kullanarak birz lehim akıtabilirsin. Tüm bu işlemler sırasında o küçük parçanın dışına lehim taşmamasına dikkat etmelisin.

7. Konektörün somunlu kısmını dikkatlice önden kontrol ederek (o küçük parça dışarı fırlamamalı yada çok içerde kalmamalı) yerleştir.

8. Kablonun ekranlama iletkenlerini konektör üzerine doğru kıvır.

9. Son olarak boruyu iletkenleri sıkıştırcak şekilde konektör üzerine oturt.

Bundan sonra istesen saçakları kesip kablo sıkma pensiyle kablo tarafından başlayıp konektöre doğru bu boruyu sıkabilirsin. İstersen ısı büzüşmeli makaron kullanrak sıkıştır. En sağlamı bilezeği sıkıştırmaktır ancak bu durumda konektör burada sabit kalacaktır. Sökme olmaz yani.

• lightt anlatım için sağ ol. Makaron demişsin ama bileziği penseyle sıkmak da lazım, bu sıkma pensesini zamanında çok aradım ama bulamadım artık satılmaya başlandı mı?
  • Eline sağlık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedman -- 12 Ocak 2008; 15:25:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

lightt anlatım için sağ ol. Makaron demişsin ama bileziği penseyle sıkmak da lazım, bu sıkma pensesini zamanında çok aradım ama bulamadım artık satılmaya başlandı mı?

Selam, Evet bileziği pense ile sıkmakta büyük yarar var ama benim gibi zırtpırt o anten bu anten değiştirenler için sökülmesi sorunlu oluyor. Bu yüzden ben sıkmıyorum. Bu arada sıkma pensesi çok kolay bulunabilir hale, büyük yapı marketlerin elektrik bölümünde bulunuyor.
  • cok sagol,sıkma pensesi 40 ytl ye var biraz pahalı isteyenler icin
  • cok sagol calısman icin gercekten sagol.Bu RPSMA dişi konektör (RG58 uyumlu) kabloya baglantısı,birde diger ucuna erkek N konektör (RG58 uyumlu) nasil baglaniyor onu da gosterirmisin?Cok sagol calısman icin gercekten.Normal penseyle sıkma olmuyor degilmi?Bilezigi tam saran bi penseyle olması gerekli sanırım?rg58u sıkma pensesi deniyo adına ama 40 ytl.Birde 6. Konektörle gelen parçalardan en ince olanını, yani konektörün merkez parçasını kablonun merkez iletkenine lehimlemen gerekiyor.

demissin bu parcanın lehimlenecek tarafı hangisi bi yonu varmı yoksa 2 tarafından biri olurmu.Bilezigi pensesi le sıkmadanda kullanabilirim dimi sabit kasa da?
  • quote:

Orjinalden alıntı: wachika

cok sagol calısman icin gercekten sagol.Bu RPSMA dişi konektör (RG58 uyumlu) kabloya baglantısı,birde diger ucuna erkek N konektör (RG58 uyumlu) nasil baglaniyor onu da gosterirmisin?Cok sagol calısman icin gercekten.Normal penseyle sıkma olmuyor degilmi?Bilezigi tam saran bi penseyle olması gerekli sanırım?rg58u sıkma pensesi deniyo adına ama 40 ytl.Birde 6. Konektörle gelen parçalardan en ince olanını, yani konektörün merkez parçasını kablonun merkez iletkenine lehimlemen gerekiyor.
    demissin bu parcanın lehimlenecek tarafı hangisi bi yonu varmı yoksa 2 tarafından biri olurmu.Bilezigi pensesi le sıkmadanda kullanabilirim dimi sabit kasa da?

Selam,

Resimlerde seçilmemiş ama o ince parçanın (merkez kontak) ürerinde delik olan tarafından lehimlemelisin, yada şöle söylersem sanırım daha anlaşılır olur, yarık olan kısım lehimlenmemeli.

Erkek konektörde ise işlemler yine aynı hiçbir farkı yok. Elimde erkek konektör bulunmadığı için resimlerini çekip yollayamıyorum. Sıkma penselerine gelince 40 YTL biraz pahalı geldi bana daha ucuzları vardı bunların onlardan bulmaya çalışın. ayrıca sıkmak için ille sıkma pensesine ihtiyaç yok, isterseniz normal pense ilede olur ancak dikkatli olmalısınız ve sonuçta görüntü çok iyi olmuyor.

• Peki cevap icin cok tesekkurler,erkek konektör baglantısını da gosterirsen cok sevinirim.Cunku hicbir bilgim yok bu konuda ondan sonrada kabloyu yapmaya baslicam.Sence en iyi cozum cantenna mı?ve kolay tabii.Birde flatenna diye bir yansitici var,bunun kalıplarını yada nasıl yapıldıgını bize gosterirmisin?Iyicalismalar,sagol.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.