Şimdi Ara

El Yapımı Wireless Anten (cantenna) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
257
Cevap
8
Favori
241.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: uffuk

bu arada bişiy daha dicem nereye sorcam 2mm lik bakır tel yok dedi bende 2.5 mm lik aldım. olurmu? yani 2mm lik piyasada yokmuş dediklerine göre..!!!

2.5 mmkare doğru almışsın. Kablonun üzerinde yazan bir kod olmalı ona bir bakarsan sevinirim RG58 kablolarda ben mavi renk hiç görmedim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: lightt

quote:

bu arada bişiy daha dicem nereye sorcam 2mm lik bakır tel yok dedi bende 2.5 mm lik aldım. olurmu? yani 2mm lik piyasada yokmuş dediklerine göre..!!!

2.5 mmkare doğru almışsın. Kablonun üzerinde yazan bir kod olmalı ona bir bakarsan sevinirim RG58 kablolarda ben mavi renk hiç görmedim.

kablonun üstünde neler yazıosa şimdi tam olarak buraya geçiriorum

"THİN ETHERNET IEEE 802.3 10Bass 2DEC Code:35031003 P.N.:30B2"

bazı yerleri yanlış olabilirim ama sadece bunlar yazıooo.!!!

• quote:

Orjinalden alıntı: BurakLEE

hocam bu canntennanın içine nasıl usb adaptoru sabitlicem. deldikden sonra uzaklık ve çapın uzaklık mesafesi ne olacak? usb için farklı bır hesab gereklimi? kutu olarak 4oo gramlık işimizi görür mü usb wifi için?

delik yerini cantenna ile aynı yap deliği usb adabtörüne uygun olarak aç. USB adaptör kutu içerisine hesaplanan bakır boyu kadar girsin . Mesela benim yaptığım örneğe göre delik kutu tabanından 46.53 mm uzaklıkta açılmalı (deliğin orta noktası bu uzaklıkta olmalı) USB adaptörde 32 mm kadar kutunun içine girmeli.
    Gerekirse USB adaptörü sabitlemek için kutu içerisine PVC malzemeden destek koyabilirsin. Yada USB adaptörü yapıştrabilirsin (tavsiye etmem) yada kağıtbant kullanarak kutu dışından sabitleyeblirsin.

• quote:

Selam Aldığın kablo Eski 10 Mbit Ethernet kartlarında kullanılan kablolardan. RG58 de bu amaç için kullanılıyor ama bu kablonun 2.4 GHz de kayıp oranlanı nedir bilmiyorum.
  • anladım konnektor yerıne usb wirelessi yerleştircez. tamam ben bir kutu alayım denicem.

Tv anteni yeterli olmuyor bu şekıl daha yuksek bağlantısaglarmıyım acaba fark eder mi?

kağıt bant yerıne naylon koli bandı sınyallere kutu dışından bantlasam zararı dokunur mu ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: lightt

quote:

Selam Aldığın kablo Eski 10 Mbit Ethernet kartlarında kullanılan kablolardan. RG58 de bu amaç için kullanılıyor ama bu kablonun 2.4 GHz de kayıp oranlanı nedir bilmiyorum.

peki gene işe yararmı. eğer kayıp olursada çok fazla hissettirirmi kendini?

• ewt arkadaşlar mission failed oldu. bende bu kutunun aynısında buldum ve yapmayı denedim ama sinyal alamadım. nerde hata yapmış olabilirim yardımcı olursanız sevinirim.!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: BurakLEE

anladım konnektor yerıne usb wirelessi yerleştircez. tamam ben bir kutu alayım denicem.

Tv anteni yeterli olmuyor bu şekıl daha yuksek bağlantısaglarmıyım acaba fark eder mi?

kağıt bant yerıne naylon koli bandı sınyallere kutu dışından bantlasam zararı dokunur mu ?

koli bandının bir zararı dokunmaz onunla deneye bilirsin.
  • Selam yaptığ
    quote:

ewt arkadaşlar mission failed oldu. bende bu kutunun aynısında buldum ve yapmayı denedim ama sinyal alamadım. nerde hata yapmış olabilirim yardımcı olursanız sevinirim.!!!

Selam
    yaptığın antenin ressimlerini koyarmısın. Önce bir görüntüsüne bakalım.
    Sonra bağlanmaya çalıştığın kaynak hakkında bilgi verirsen sevinirim birde onu inceleyim.
  • Merhaba Light kardeş. Seni uzun zamandan bu yana takip ediyorum, Bu wifi işinde çok iyi olduğun bir gerçek. Senin yapmış olduğun yagi antenini evde yapıyorum. boruyu bakrı çubukları falan her şeyi yaptım kablo satan yeride buldum. Ama bir tane sorun var sorunum yukarıdakiler ile hemen hemen aynı Bende ACer Aspire 5602 wlmi leptap var. Ben buna pcmı ay kartı almayı düşünüyorum ve hiç bir bilgim yok bu konuda. Ama birde dayımda Airties Wus 300 usb adaptör var. yine formlarda okuduğum kadarı ile bu usb adaptörleride içini açıp kablo ile ek anten bağlanabiliniryomuş ama bu ne kadar sağlıklı olur. Şimdi sen bana ne dersen onu yapacağım. Wus 300 mü kullanim yoksa Pcmi kart mı alim. Eğer PCMI kart almamı öneriyorsan ek anten çıkışı olan hangi modeli bana önerirsin fiyatı o kadar da mühim değil. Sen hangisini al dersen ben onu alacağım. Şimdide Teşekkür ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: net_katil

Merhaba Light kardeş. Seni uzun zamandan bu yana takip ediyorum, Bu wifi işinde çok iyi olduğun bir gerçek. Senin yapmış olduğun yagi antenini evde yapıyorum. boruyu bakrı çubukları falan her şeyi yaptım kablo satan yeride buldum. Ama bir tane sorun var sorunum yukarıdakiler ile hemen hemen aynı Bende ACer Aspire 5602 wlmi leptap var. Ben buna pcmı ay kartı almayı düşünüyorum ve hiç bir bilgim yok bu konuda. Ama birde dayımda Airties Wus 300 usb adaptör var. yine formlarda okuduğum kadarı ile bu usb adaptörleride içini açıp kablo ile ek anten bağlanabiliniryomuş ama bu ne kadar sağlıklı olur. Şimdi sen bana ne dersen onu yapacağım. Wus 300 mü kullanim yoksa Pcmi kart mı alim. Eğer PCMI kart almamı öneriyorsan ek anten çıkışı olan hangi modeli bana önerirsin fiyatı o kadar da mühim değil. Sen hangisini al dersen ben onu alacağım. Şimdide Teşekkür ederim.

Selam

Yorumlar için teşekkürler. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki USB yada PCMCIA WiFi karatlar hakkında çok bilgim çünkü her ikisinide hiç kullanmadım. PCMCIA kart yada USB adaptör aldığında muhtemelen her ikisindede modifikasyon yapma ihtiyacı doğacak.

Anacak bildiğim bir USB adaptörde anten çıkışı zaten var EDIMAX EW-7318USG fiyatıda uygun 50 YTL kadar bence bunu al (anten bakımından performansını bilemiyorum forumda kullanan arkadaşlar var memnunlar)

PCMCIA kartlarda ise çıkışlar genelde lucent tipi oluyor ve Türkiye'de konektör bulmak oldukça zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 16 Temmuz 2007; 19:32:38 >

• Tamam Tavsiyen için teşekkür ederim. Adandaki Bilgisayarcılara netten baktım o model yoktu.Artık Spariş ile getitiririm
    Çok hevesleniyorum. ama bir sorun var şu Netstubler diye bir program var o programın çalışması benim için çok önemli ama. Benim acerde ve Airtiesde çipseti yüzünden çalışmamıştı. Ama ne yapılım her şeyin bir kusuru olur. Benim şu Yagi çalışsında adam akılllı Daha hiç bir şey istemem.

Antende yavaş yavaş sona yaklaşıyorum zaten. Bitirince Resimlerini ve performansını yayınlayacağım Tabiki senin sayende. Sana minatırım.
  • Salaklığa bak Hızlı Sisteme bakmayı unutmuşum. orada var fiyatı 29 Dolar. yarın ilk iş almak olacak
  • güzel bir çalışma devamını bekleriz
  • quote:

Tamam Tavsiyen için teşekkür ederim. Adandaki Bilgisayarcılara netten baktım o model yoktu.Artık Spariş ile getitiririm
    Çok hevesleniyorum. ama bir sorun var şu Netstubler diye bir program var o programın çalışması benim için çok önemli ama. Benim acerde ve Airtiesde çipseti yüzünden çalışmamıştı. Ama ne yapılım her şeyin bir kusuru olur. Benim şu Yagi çalışsında adam akılllı Daha hiç bir şey istemem.

Antende yavaş yavaş sona yaklaşıyorum zaten. Bitirince Resimlerini ve performansını yayınlayacağım Tabiki senin sayende. Sana minatırım.

Netstumbler chipset bağımsız tüm chipsetlerden bağımsız olarak olarak çalışıyor devices kısmında ki cihazları tek tek dene çalışcaktır.
  • hızlı sistemde o modelden yokmuş. Bendeki şansa bak. Senin bahsttiğin Ligh kardeş S versiyonlu olanmış. Neyse ya kafaya koydum yapacam. Zaten eğer usb bana bir yönden daha mantıklı geliyor . neden mi ?

Söyledğinize göre bu wifi kabloların uzunluğu sinyal kalitesine olumsuz etki yapıyormuş. Benim düşüncem eğer usb alırsam( Böyle yapacağım)

usb den kabloyu 3 4 metre uzatırım. sonrada usb nin harici anten çıkışına yapacağım YAgi antenini eklerim onu da 2 metre yaparım. oldu mu sana 6 metre.
    Bizim dama çıkartırım Anteni.

Şimdiden ağzımın suyu aktı. Her akşam Google Earth dan Bizim evin çevresien bakıyoru. Acaba burada kablosuz ağ olurmu falan.

Bir şeyi merak ediyorum Bu yagi antenin mesafesi yaklaşık olarak ne kadar. kullanan arkdaşlar tecrubelerini anlatırsa çok aydınlatıcı olurlar.
  • quote:

hızlı sistemde o modelden yokmuş. Bendeki şansa bak. Senin bahsttiğin Ligh kardeş S versiyonlu olanmış. Neyse ya kafaya koydum yapacam. Zaten eğer usb bana bir yönden daha mantıklı geliyor . neden mi ?

Söyledğinize göre bu wifi kabloların uzunluğu sinyal kalitesine olumsuz etki yapıyormuş. Benim düşüncem eğer usb alırsam( Böyle yapacağım)

usb den kabloyu 3 4 metre uzatırım. sonrada usb nin harici anten çıkışına yapacağım YAgi antenini eklerim onu da 2 metre yaparım. oldu mu sana 6 metre.
    Bizim dama çıkartırım Anteni.

Şimdiden ağzımın suyu aktı. Her akşam Google Earth dan Bizim evin çevresien bakıyoru. Acaba burada kablosuz ağ olurmu falan.

Bir şeyi merak ediyorum Bu yagi antenin mesafesi yaklaşık olarak ne kadar. kullanan arkdaşlar tecrubelerini anlatırsa çok aydınlatıcı olurlar.

USB pek mantıklı gelmesin
    zira 3-4 metre sonra usb doğru düzgün elektrik iletemiyor. Alıcaksan mutlaka kaliteli bişey almalısın...Peki hangisi mantıklı???
    1)
    5 metrelik 0.4 dBi kayıplı kablo eder 2 dBi kayıp
    2) 2 metre+2metre+1 metre usb 1 dBi kayıp
    Eğer 5 metrelik 0.4 dBi kayıplı kablo alırsan jacklerle birlikte 30-40 ytl eder. Fakat
    2+2+1 metre alırsan
    sana en az 60 ytl ye tutar.(Kaliteli olmak kaidesiyle)

• Anladım. Zaten usb yi uzatabildiğim kadar uzatırım. Sonrasınıda mecbur normal wifi kablosu ile kapatırım. Zaten bir kez alacağım almışkende kablonun kaliteli olanınnı alırım.

Şu işi biran önce yapmam lazım. Ah telekom bize neler yaptırıyorsun.
  • Normalde 5 metreden uzun USB kabloda cihazı bile görmezken ben 5+2+1 metrelik kabloları birbirine uzatarak sorunsuz kullanabiliyorum.
  • Sen neyi bağlıyorsun abicim. Acaba Anakartla bir ilgisi olabilirmi. yada senin usb kablolar bya bir kalitelidir. Biraz anlatırmısın senin bu sistemi
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.