Şimdi Ara

El Yapımı GPU Blok

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese selamlar ben makine mühendisliği öğrencisiyim. Staj yaptığım şirkette epey boş vaktim vardı ben de hep yapmak istediğim şeyi hayata geçirmeye karar verdim.
    Öncelikle çizim olarak başladım, evde ekran kartının, gpunun, belleklerin ve pcb üzerindeki deliklerin ölçülerini almıştım. Ertesi gün stajda bunu çizdim ve şekillendirdim.
    Sonra şirkette bakır aradım ancak bulamadım, alüminyum vardı epeyce atık alüminyum bloklardan aldım ve üst kısmı oluşturacak bloğu 51*51mm olarak kestim.
    Sonra alt kısım olacak olan yani direk gpu temas yüzeyi olacak ve sıvı akışının olacağı kısımı oluşturacak bölümü de 36*36 ölçülerinde kestim.
    Kenarları zımparalayarak hem sivri kenarları düzelttim ve yuvarladım hem de ölçüleri 50*50mm ve 35*35mm ye getirdim.

İki yüzeyi birbirine nasıl tuttursam diye düşündüm. Sıvıya karşı daha dayanıklı olan ve daha mukavemet sağlayan alyan başlı civatayı tercih ettim.
    3/16" ölçülerinde deldim ve klavuz açtım. Akabinde de civatalar yüzeyde kalsın diye üst kısıma havşa açtım.
    Sıvı giriş ve çıkışı için takılacak rekorların deliklerini de önce 3/8" açtım ancak 3/8" rekor bulamadım konik 1/8" bulabildim ve klavuzu ona göre açtım.
    Yüzeydeki çapakları alınca ve az biraz taşlayınca bu şekilde bir üst kapağım oldu...

El Yapımı GPU Blok

Sonra alt kısıma geçtim, önce yüzeyi taşlayarak düzelttim akabinde zaten açmış olduğum delikleri kontrol ettim ve parçayı alıp freze tezgahına doğru yola koyuldum.
    Freze tezgahında her seferinde 1mm ilerleyerek 8mm kadar derinliğinde bir havuz açtım. Zaten parçanın derinliği 9.5mm olduğundan dibinde 1.5mm kadar alüminyum kaldı.
    Parçanın alt yüzeyini de 280'lik zımpara ile (fabraikadaki en ince bu vardı) düzelttim ve mümkün olduğunca parlattım.
    Parçayı tekrar taşladım ve o da bu hale geldi...

El Yapımı GPU Blok

3/8" alyan başlı civatalarım uzundu, parçalarımı birleştirip civataları taktım ve kalanını taşlayarak erittim, kesinlikle kesmekten daha garanti bir yöntem bu.
    İşte ortaya çıkan parçalarımın tamamı...

El Yapımı GPU Blok

İki yüzeyi birbirine bağlayınca olası sıvı sızıntısını düşünmeye başladım, acaba ne yapsak sızıntıyı engellerim diye düşündüm ve fabrikanın nimetlerinden yararlanmaya karar verdim
    Sealant adı verilen ve çok kuvvetli olan bir sıvı conta kullandım. 3 gün kuruma süresi var bu biraz fazla ama 3 günden sonra çok kuvvetli oluyor ve çabucak çıkabiliyor.
    Sealant sürünce civataları taktım ve yüzeye soyadım olan "SONAD"ı ve bu bloğa verdiğim kod numarası olan "GPU-1" yazılarını markaladım. İçlerini de siyah kalem ile boyadım.
    Rekorsuz olarak parça bu şekile geldi...

El Yapımı GPU Blok

El Yapımı GPU Blok

Elimdeki rekorlar biraz uzundu, bu da benim pek hoşuma gitmiyordu açıkçası ben de civataları kestiğim yöntem olan taşı kullandım ve rekorları kısalttım.
    Parçanın kenarlarından 3,4mm ölçüsünde deldim (pcb delikleri 3mm çapındaydı) ve metrik3 civata ve somun taktım. Artık parçam montaja hazırdı...
    Parçanın rekorlu hali de bu şekilde...

El Yapımı GPU Blok

Belleklerin çok boş kaldığını farkettim ve hemen hemen 2mm kalınlığında alüminyum levhayı 1,1*1 ölçülerinde kestim testere yüzünden bu ölçüler 0,9*0,8 oldu.
    Kenarlarını eğe ile düzelttim ve çift taraflı bant ile belleklerin üzerine yapıştırdım...
    Ekran kartımın arkasında siyah yüzey var somunları takında sorun olmuyor o yüzden arka plaka yapmama gerek kalmadı.
    İşte bu da tüm parçaların montaj edilmiş hali. Sıvı conta yarın akşam kuruyacak ve ben de sızdırmazlık testlerini yapabileceğim.
    Parçanın bana maliyeti tam olarak 0 TL. Sonuçları buradan bildiririm. Beğenmeniz dileğiyle...

El Yapımı GPU Blok

El Yapımı GPU Blok

El Yapımı GPU Blok

El Yapımı GPU Blok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tk1023 -- 14 Eylül 2011; 20:46:25 >

• hocam sadece gpu mu yapacaksınız ? yoksa cpu için projeni var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaçıksinoplu

hocam sadece gpu mu yapacaksınız ? yoksa cpu için projeni var mı ?

CPU da yapabilirim sanırım yarın uygun olursam neredeyse 1 gün sürüyor yapımı çünkü
    Ancak yaparsam da satarım sanırım çünkü kendim Thermaltake Big Water 745 almayı düşünüyorum.

Şirkette olmasa da başka yerlerde yapabilirim ama bunu tanıdık yerler var yine çok ucuza mal ederek yapabilirim sanıyorum.
    Eğer talep olursa isteğe uygun soketlerde de yapabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tk1023 -- 14 Eylül 2011; 21:34:37 >
  • hocam bence kendi soğutmanızı yapmanız daha zevkli olacaktır =) ilk önce yapın millet görsün sonra satın =) =)
  • çok ağır olmuş gibi gözüküyor ekran kartına bir destekle kullanmanızı tavsiye ederim, yoksa kartı eğebilir. Kullandığınız çift taraflı bant: "termal bant" değil mi? Nereden edindiniz bunu işyerinizde var mıydı?
  • Conta da gerekmez mi? :)
  • çift taraflı bant derken normal bantmı yoksa ısı iletken bantmı
  • helal olsun hocam valla ben beğendim bir tanede CPU soğutucu yapsanıza ama hava soğutma olsun ??
  • Ayrıca bakır ve aluminyumun birlikte kullanılmasının korozyona sebep olacağını da bilmen gerek.
  • bellek soğutucusunu tek parça yapsaydın daha etkili olurdu
  • Conta olarak sıvı conta kullandım, macun kıvamında ve dünyadaki en güçlü olanını kullandım.
    Sealant deniliyor ve hava sızdırmaması gereken yerlerde kullanılıyor.

Şu an bu blok ile soğutuyorum, en az 60 derecede çalışan ekran kartım şu an 46 derecede oc'li olara çalışıyor.

Blok pcb'ye 1 haftadır falan baglı, eğilme olmadı sıvı sızdırmıyor gayet sağlam çalışıyor yani.
    Korozyon olayını bilmiyordum allahtan daha cpu blogu baglamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tk1023 -- 18 Eylül 2011; 17:18:33 >
  • çok güzel çalışma tebrikler
  • Herkese teşekkürler yakında bu bloğu, yenisini yapacağımdan dolayı satacağım.
    Almak isteyenler varsa fiyatı 15 liradır. İletişim için pm atın lütfen.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.