Şimdi Ara

Eksilen motor yağı hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
82.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aracı 4 ay önce aldım, hemen sanayiye götürüp yağ da dahil olmak üzere bi çok parçalarını değiştirtim,araç 154 binde, 4 ayda 4000 km yol yaptım çoğu zaman garajda, bu şartlarda dün tesadüfen yağ kontrolü yaptım fakat kontrol çubuğunun ucuna çok az yağ bulaştı,park ettiğim yere baktım sızıntı damlama yok.

- 4 ayda motor yağının bukadar azalması normalmidir? neden kaynaklanabilir?
    - hangi marka ve kalite yağ kullanmalıyım

Şimdiden Teşekkürler

• bence birkaç km kullan. ondan sonra bak. kullanılmayınca iyice çökmüş ve sertleşmiş olabilir.
  • 300 km yol yaptım ondan sonra baktım.
  • Motor yaptırma zamanı gelmiş. Kaç km'de araç?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sulphur

Motor yaptırma zamanı gelmiş. Kaç km'de araç?

eğer aracın motor yaptırma zamanı geldiyse bunun ortalama masrafı ne olur?Ben de bora almayı düşünüyorum ama hiç motor yaptıran birini duymadım.Ayrıca nasıl olurda 154 binde ki bi motor yağ eksiltir.Sonuçta WV kalitesi ama demekki daha önce kullanan hor kullanmış aracı.

Arkadaşlar hiç duydunuz mu bora nın motorunu yaptıran birisini?Acaba kaça yaptırdı?
  • YAĞIN AZALMASI ZAMANA DEĞİL, YAPILAN KM YE GÖRE DEĞERLENDİRİLMELİ.
    BAZI ARAÇLAR İÇİN 1000 KM DE MAX 1 LT LİMİTLER DAHİLİNDE KABUL EDİLİYOR. AMA, BORANIN MOTORU BU KADAR EKSİLTMEMESİ GEREKİR...
    YERE DAMLAMA OLMADIĞINA GÖRE YANMA ODASINA BİR SIZINTI VAR DEMEKKİ. YA SUBAP LASTİKLERİNDE YA DA SİLİNDİR YAĞ SEGMANLARINDA BİR PROBLEM VAR. NORMAL ŞARTLARDA 154 BİN KM BU MOTOR İÇİN ÇOK AZ BİR KM. ANCAK HARARET YAPTIRILMIŞSA BÖYLE BİR SORUN OLABİLİR...
    YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM 15 W 40 YAĞ KULLANILMASI GEREKİYOR. YARI SENTETİK DENİLEN YAĞ.
    EĞER ARACINIZDA AŞIRI GÜÇ KAYBI, AŞIRI TÜKETİM, ANORMAL SESLER, GAZA YÜKLENMELERDE EGZOSDAN MAVİYE YAKIN BEYAZ DUMAN YOĞUN OLARAK ÇIKMIYORSA, YAĞI TAMAMLAYARAK VE SIK SIK YAĞ SEVİYESİNİ KONTROL EDEREK KULLANABİLİRSİNİZ...

quote:

Orjinalden alıntı: husenbp

Mrb arkadaşlar aracım BORA 1.6 8V.

Aracı 4 ay önce aldım, hemen sanayiye götürüp yağ da dahil olmak üzere bi çok parçalarını değiştirtim,araç 154 binde, 4 ayda 4000 km yol yaptım çoğu zaman garajda, bu şartlarda dün tesadüfen yağ kontrolü yaptım fakat kontrol çubuğunun ucuna çok az yağ bulaştı,park ettiğim yere baktım sızıntı damlama yok.

- 4 ayda motor yağının bukadar azalması normalmidir? neden kaynaklanabilir?
    - hangi marka ve kalite yağ kullanmalıyım

Şimdiden Teşekkürler

• aracınızda kullanılan yağ eğer tam sentetik ise bahsedilen olay tamamen normaldir ve bu tür eksilmelerde yapılması gereken eksilen yağı olması gereken seviyeye yağ ekleyerek getirmektir. bu eksilme 500 gr ile 2 lt arasında olabilir. ve tamamen yağ özelliklerinden ve aracı kullanan kişinin sürüş tarzından kaynaklanmaktadır. ve bunlar bir arıza belirtisi değildir. bir motorun yağ yaktığını kabul etmek için sürüş sırasında dikiz aynasından bakılır ve eğer eksiltme motor eskimesi nedeniyle oluyorsa araç arkadan mavi duman atacaktır ve sizin bunu görmemeniz imkansızdır.
  • Günaydın arkadaşlar, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Şimdi kısa kısa cevap vereyim.

Bu mavi dumanı hiç görmedim,eger soğuktan çıkan yoğun eksoz dumanı deyilse!
    Kullanma klavuzunda 1000km ye 1lt yağ yaktığını yazıyor,aracı aldığımda 151 binde idi
    Daha önce kullandığım yağ CASTROL MAGNETEC,
    Arabayı aldığım gün devirdaym dinamosunda arıza olduğunu ve buna bağlı su eksilttiğini söylemişlerdi,hemen akşamına dinamo iptal oldu ve yaklaşık 2 km dur kalk susuz gittim, ama hararet 90 nı hiç geçmedi.Sabah değiştirdim bi sorun kalmadı.
    Şu anda hissedilir oranda bir güç kaybı olmadı, tüketimdede öyle bi fark yok, kullanmaya bağlı değişiyor, 100km ort 8 lt

İyi çalışmalar
  • İÇİN RAHAT OLSUN.
    SIK SIK KONTROL EDEREK, EKSİKSE AYNI YAĞLA TAMAMLAYARAK DEVAM...

quote:

Günaydın arkadaşlar, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Şimdi kısa kısa cevap vereyim.

Bu mavi dumanı hiç görmedim,eger soğuktan çıkan yoğun eksoz dumanı deyilse!
    Kullanma klavuzunda 1000km ye 1lt yağ yaktığını yazıyor,aracı aldığımda 151 binde idi
    Daha önce kullandığım yağ CASTROL MAGNETEC,
    Arabayı aldığım gün devirdaym dinamosunda arıza olduğunu ve buna bağlı su eksilttiğini söylemişlerdi,hemen akşamına dinamo iptal oldu ve yaklaşık 2 km dur kalk susuz gittim, ama hararet 90 nı hiç geçmedi.Sabah değiştirdim bi sorun kalmadı.
    Şu anda hissedilir oranda bir güç kaybı olmadı, tüketimdede öyle bi fark yok, kullanmaya bağlı değişiyor, 100km ort 8 lt

İyi çalışmalar

• ya araba iyi bişey de hergün başka dert
  • Bazı arkadaşlarda iyi sallıyorlar.154000 km deki motor niye yaptırılsın?Üstelik doğan -şahin değil,WW Bora..
  • quote:

Orjinalden alıntı: berkayhoca

Bazı arkadaşlarda iyi sallıyorlar.154000 km deki motor niye yaptırılsın?Üstelik doğan -şahin değil,WW Bora..

:):):):):):):)
  • Arkadaşlar teşekkür ederim ilgilerinize.

Konple motor yağını deüiştirdim, aynı zamanda aracı bilgisayara taktırdım çok şükür hiçbir yerinde bi sıkıntı çıkmadı, sizlerinde dediği gibi sık sık kontrol edeceğim. Bir bilgi daha 100 binin üzerindeki araçlara motor katkısı olarak DOUBLE UP kullanılmasını önerdiler.
  • quote:

Arkadaşlar teşekkür ederim ilgilerinize.

Konple motor yağını deüiştirdim, aynı zamanda aracı bilgisayara taktırdım çok şükür hiçbir yerinde bi sıkıntı çıkmadı, sizlerinde dediği gibi sık sık kontrol edeceğim. Bir bilgi daha 100 binin üzerindeki araçlara motor katkısı olarak DOUBLE UP kullanılmasını önerdiler.

Double Up kullanmanızı kim önerdi? Şahsen ben önermiyorum.

Ayrıca araçtaki mekanik arızalar bilgisayara bağlayarak tespit edilemez. Test cihazı sadece elektronik arızaları gösterir.

kolay gelsin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

quote:

Arkadaşlar teşekkür ederim ilgilerinize.

Double Up kullanmanızı kim önerdi? Şahsen ben önermiyorum.

Ayrıca araçtaki mekanik arızalar bilgisayara bağlayarak tespit edilemez. Test cihazı sadece elektronik arızaları gösterir.

kolay gelsin...

Günaydın! 100 bin km üstü araçlarda Double Up kullanılmasını VW servisinde çalışmış bi usta önermişti, ben yagı 5 lt koyduğum için moyorda şu anda yağ fazlası var henüz Double Up takviyesi yapmadım. Peki ne gibi zarararı var Double Up ın, sizce motora katkı maddesi koymak gerekirmi-hangisi? teşekkürler

• Yağ Katkıları Yararlı mı?

Günümüzde hepsi de birbirinden mükemmel olduğunu iddia eden bir çok yağ katkısı satışa sunulmuştur. Özellikle televizyonda gece yarısı reklam kuşaklarını istila eden bu ürünler gerçekten işe yarıyor mu?Şimdi şunu düşünelim: Shell, Mobil gibi araştırma ve geliştirmeye yılda milyonlarca dolar bütçe ayıran ve hatta dünyanın en iyi kimyagerlerini istihdam eden dev şirketler bu sihirli formülleri bulamıyorlar da yağ katkısı üreten firmalar mı sadece bu sihirli formüllere sahip?Aynı şey otomobil üreticisi firmalar için de geçerli. Eğer bu mucize katkılar gerçekten motor gücünü arttırıyor, ya da en azından yakıt tüketimini azaltıyorsa neden otomobil üreticisi firmalar her otomobil başına bir kutu da bu katkılardan eklemiyorlar?Üçüncü olarak, bu mucize yağ katkılarından hiç biri tanınmış yağ üreticilerinin markasını taşımamaktadır.

Sonuç olarak, yağ üreticisi firmalar en iyi karışımı elde edebilmek için zaten her yıl milyonlarca dolar harcamaktadır.

Dolayısıyla yaptıkları bu harcamanın sonucunu diğer ufak firmalardan daha iyi aldıklarına emin olabilirsiniz.

Ayrıca zaten kaliteli bir yağ, üretim aşamasında 10'a yakın katkı ile zenginleştirilmektedir. Bunlara deterjanlar, pas önleyiciler, aşınma azaltıcılar, antifriz vs. örnek verilebilir. Yani, kullanmakta olduğumuz yağın içerisinde bir bakıma yağ katkıları zaten fazlasıyla vardır. Öyle ise ne olduğunu bilmediğimiz katkılara neden para ödeyelim? Üstelik motora bırakın yararlı olmayı, zarar verme ihtimalleri varken.. Bu zarar iki türlü olabilir: Birincisi zaten yağın içerisinde olan bir maddeyi içeren katkı ekliyor ve bu maddenin oranını aşırı derecede arttırıyorsunuzdur, ikincisi de yağın içinde hiç olmayan bir maddeyi ekliyorsunuzdur, bunun da sonuçları iyi olmayabilir. İsterseniz piyasadaki yağ katkılarının içinde genel olarak en çok bulabileceğiniz iki maddeyi inceleyelim:

Teflon: Kimi yağ katkıları başlangıçta işe yarıyor gibi görünse de, Teflon gibi partiküller içeren katkılar zamanla yağ filtresini tıkayabilirler. Yağ filtresinin tıkandığını gösteren bir uyarı ışığı da olmadığına göre... PTFE'yi keşfederek Teflon'un patentini elinde bulunduran DuPont şirketi bile "Teflon içten yanmalı motorlarda yağ katkısı olarak kullanılmaya uygun değildir" açıklamasını yapmıştır.

Çinko:
    Diğer bir çeşit yağ katkısı ise çinko içerenlerdir. Çinko genelde tüm motor yağlarında motordaki aşınmaya karşı koruyucu madde olarak bulunmakta ve motorda metal-metale temas eden yüzeylerde koruma görevi görmektedir. Normalde sık karşılaşılmayacak bir durum olan metal-metale sürtünme anında koruyucu görev görmesi için bilinen tüm markaların yağları zaten çinko içermektedir. O halde neden daha fazlasını ekleyelim? Motor yağına eklenen daha fazla çinko daha iyi koruma sağlamayacak, sadece metal-metale temas aşırı derecede fazlaysa korumanın süresini uzatacaktır. Yağınıza daha fazla çinko içerikli yağ katkısı eklemek silindir valflerinde kalıntı oluşturmaktan ve bujilerinizde ateşleme sorununa sebep vermekten başka bir işe yaramayacaktır, inanın.

Karar sizin...

• quote:

Bazı arkadaşlarda iyi sallıyorlar.154000 km deki motor niye yaptırılsın?Üstelik doğan -şahin değil,WW Bora..

Arkadaşım sen bana sıfır araç getir 10 dakkada motor istettiririm ona.2 dakka hararetli çalışması yeter.

• Gerçi senin gibilere pek cevap vermem ama yinede yazayım. Eğer bu yorumu yazacağına yukardakileri bir daha okusaydın arkadaşın aracının kaç km'de olduğu bilgisinin eksik olduğunu anlardın. Ve benimde aracın çok km yapmış olasılığı üzerinden yola çıktığımı anlardın.

Bir dahaki sefere 'bazı arakadaşlar'' yerine direk olarak alıntı yaparsan (ki yapabileceğini umuyorum) lafının nereye gittiğini herkez görebilir. Forumu etkili kullanman & uslubunu düzeltmen dileği ile.
    quote:

• AYNEN YA...

quote:

Orjinalden alıntı: yuci

ya araba iyi bişey de hergün başka dert

• AYNEN

quote:

Orjinalden alıntı: tayfun35

AYNEN YA...

quote:

Orjinalden alıntı: yuci

ya araba iyi bişey de hergün başka dert

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.