Şimdi Ara

Ekranda dalgalanmalar/yatay çizigiler/kırılmalar ACİL !(Masaüstü/Desktop)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
3.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Masaüstü bilgisayarımın şu anki sistem bilgisi şöyle:

Ana Kart : ASUS Z87-A Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.)
    İşlemci :Intel Core i7 4770 Soket 1150 3.4GHz 8MB Cache 22nm
    Ekran Kartı : Asus R7 370 STRIX GAMING 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12
    RAM : Kingston HyperX Fury Blue 8GB 1600MHz DDR3 Ram
    HD : 1TB hdd
    PSU : Cooler Master 460W RS-460-PCAP-A3

İşletim Sistemi : Windows 7 Ultimate 64 Bit
    Monitör : Samsung SyncMaster 2233 LCD (Sadece VGA) Monitör

Evde kullandığım bilgisayarımda format attıktan sonra ilginç görüntü kırılmaları meydana geldi.Mesela internet tarayıcıda sayfayı aşağı kaydırdığımda, bilgisayarımda kayıtlı olan videolarda(hangi format olursa olsun) ve internette izlediğim videolarda belirgin bi şekilde göze çarpıyor. Aslında harketli olan herşey çizgilenmeye sebep olor. Örneğin masaüstünde bi pencereyi sağa sola sürüklerken bile.Bu sorunu çözmeden oyun kurmak istemediğim için , oyunlarda nasıl olur görmedim ama internette okuduğum kadarıyla oyunlarda çok bariz rahatsız edici çizgiler peydah oluyormuş.Bu arada daha önce laptopumu(diğer bilgisayar bu) hdmi kablo ile Led TV ye bağladığımda yaşadığım frame atlaması tarzı kırılmalara benzettim bu sorunu.

Bilgisayarımda öceden 1 GB , 192bit Nvdia GTX 460 vardı böyle sorun olmadı. Daha sonra o ekran kartım bozulduğu için çıkarttım. Birkaç ay işlemciye entegre olan grafik birimyle yani Intel hd graphics 4600 ile idare ettim. Yine bu dalgalanma gibi sorunları yaşamadım. Fakat yaklaşık 1 ay önce format attıktan sonra aynı donanım ve drivlerlar olamasına rağmen bu sorunu yaşadım.Dün, Asus ekran kartımı sıfır aldım ve taktım. Sorunun devam ettiğini görünce çıldırdım resmen. Acaba işlemciyle veya anakartla alakalı bir soru olabilir mi? Lütfen yardımcı olun.

İnternette çok yere baktım.Bir çok kişi bu sorunu yaşamış. İlk akla gelen tavsiyeler var hep. Ve hiçbir yöntem benim işime yaramadı.
    Denediğim yöntemler :

-Bütün driverleri silip en güncel sürümlerini kurdum. Ana Kartın Chipset Driver'ı dahil.
    -Monitör 60 Hertz'den fazlasını desteklemediği için "75 hertz yapın" tavsiyeleri bana uymadı.

-Monitörü :
    -Ana kartın VGA girişine direkt bağladım (ekran kartımı almadan önce)
    -Ekran Kartının DVI(24+5) girişine dönüştürücü ile bağladım

-Kasayı :
    -Ana kartın HDMI çıkışından LED TV'ye bağladım
    -Ekran Kartın HDMI çıkışından LED TV'ye bağladım aynı sorun. (Yani benim monitörümle de alakalı değil.)

-Kasayı ve Monitörü aynı üçlü pirize takmayın gibi tavsiyeler vardı. İkisini de ayrı ayrı pirizlere taktım.

-Kasayı arkadaşımın evine götürdüm(farklı elektrik hattı ve farklı monitörler olduğu için)arkadaşımın iki farklı monitörüne bağladık,aynen devam.

Hiçbiri olmadı. Nolur Yardımcı olun. Bu arada işlemcim ve anakartımı alalı 2 yıl olmamıştır ama aynı evde aynı kasayla kullanıyordum hiçbir sıkıntı yoktu. Ekran Kartı dediğim gibi daha dün geldi, ki ekran kartını almadan 1 ay önce format atmamla başlamıştı zaten bu sorun. Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.

• sorunu ekran kartının içinde gelen sürücüyü kurarak çözebilirsiniz deneyiniz
  • Sorun ekran kartıyla alakalı değil. Ekran kartı daha yeni geldi.Sadece onboard ile idare ederken başladı. Intel HD Graphics 4600 sürücüsünü güncelledim olmadı. Yeni gelen Ekran kartını taktığım gibi CD den driverini kurdum. Sonra yeni sürüm var dedi,güncelleme yaptım yine olmadı.
  • Yok mu fikri olan başka bir arkadaş?

Edit:
    Bu arada sorun aslında oyunlarda grafik ayarlarında da gördüğümüz "Vsync" olayıyla aynı. Vsync ayarı kapalıyken "Ekran Yırtılması" dediğimiz sorun meydana gelir ya hani. İşte aynısı oyuna girmeden, sayfaları yukarı aşağı kaydırmalarda,video izlerken,pencereleri sağa sola sürüklerken ... gibi durumlarda göze çarpıyor.
    Bigisayarımın sistem özelliklerine PSU mun yeteceğini düşünüyorum ama PSU da herhangi bi sıkıntı bu tarz arızalara sebep olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YALLY -- 29 Kasım 2015; 12:14:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • up
  • benzer sorun bendede oldu en sonunda oyunda ekran kartım yandı nedendir bilmiyorum yeni sistem eski vga monitör kullanıyoz diye ekran kartı yanmaz büyük ihtimalle psu lar yetersiz benim sorunu inceleyebilirrsin
    http://forum.donanimhaber.com/m_112244958/f_//tm.htm#112249487
  • Dostum geçmiş olsun öncelikle. Senin konunu inceledim.Bilgisayar donanımlarımız SSD haricinde hemen hemen aynı.Ama sorunun benimkinden daha ciddi gözüküyo.Senin bence bileşnelerden birinde fabrikasyon bir arıza olmuş olabilir. 550W bi PSU o sistemi kaldırmalı diye düşünüyorum fakat SSD nin güç sarfiyatı nedir bilemiyorum. Ekran kartın benimkinden biraz daha fazla güç tüketimine sahip.http://www.hwcompare.com/19572/geforce-gtx-970-vs-radeon-r7-370-4g/

Benim sıkıntımı yurtdışı forumlarda "screen tearing on desktop" yazarak arattım ve gördüğüm kadarıyla benimki çok kişide olan ve tam anlamıyla bir çözüm bulunamayan bir sıkıntı. Kimisi O.C yapıp çözmüş. Kimisi Windows Aero temasını kullanınca çözmüş. Benimki şöyle garip , ekran kartımı yeni taktım. Ekran kartım yokken uzun süre işlemcinin VGA sıyla takıldım uzun süre sıkıntı yoktu. Format attım 1 ay falan önce formattan sonra aynı VGA ile takılırken başladı bu sorun. Yani PSU yu zorlayacak bi ekran kartı bile yokken. Ben formattan sonra Oyun kurmadım. Çünkü browser da scrolling yaparken, 340 MB lık dandik kalitede bir video dosyası açıp izlerken bile bu Vsync/Screen Tearing problemi yaşarken oyunlar nasıl olur dedim ve kurmadım. Ve çözmeden de kurmamaya inatçyım. Ama ilginç olan bu yabancı forumlarda sorunu yaşayanların dediğine göre benimle aynı noktalarda sıkıntı yaşayanlar oyunda sıkıntı olmadığını söylüyo. Dolayısıyle ben , benim sorunumun PSU'dan kaynaklandığını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YALLY -- 4 Ocak 2017; 0:20:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: YALLY

Dostum geçmiş olsun öncelikle. Senin konunu inceledim.Bilgisayar donanımlarımız SSD haricinde hemen hemen aynı.Ama sorunun benimkinden daha ciddi gözüküyo.Senin bence bileşnelerden birinde fabrikasyon bir ağrıza olmuş olabilir. 550W bi PSU o sistemi kaldırmalı diye düşünüyorum fakat SSD nin güç sarfiyatı nedir bilemiyorum. Ekran kartın benimkinden biraz daha fazla güç tüketimine sahip.http://www.hwcompare.com/19572/geforce-gtx-970-vs-radeon-r7-370-4g/

Benim sıkıntımı yurtdışı forumlarda "screen tearing on desktop" yazarak arattım ve gördüğüm kadarıyla benimki çok kişide olan ve tam anlamıyla bir çözüm bulunamayan bir sıkıntı. Kimisi O.C yapıp çözmüş. Kimisi Windows Aero temasını kullanınca çözmüş. Benimki şöyle garip , ekran kartımı yeni taktım. Ekran kartım yokken uzun süre işlemcinin VGA sıyla takıldım uzun süre sıkıntı yoktu. Format attım 1 ay falan önce formattan sonra aynı VGA ile takılırken başladı bu sorun. Yani PSU yu zorlayacak bi ekran kartı bile yokken. Ben formattan sonra Oyun kurmadım. Çünkü browser da scrolling yaparken, 340 MB lık dandik kalitede bir video dosyası açıp izlerken bile bu Vsync/Screen Tearing problemi yaşarken oyunlar nasıl olur dedim ve kurmadım. Ve çözmeden de kurmamaya inatçyım. Ama ilginç olan bu yabancı forumlarda sorunu yaşayanların dediğine göre benimle aynı noktalarda sıkıntı yaşayanlar oyunda sıkıntı olmadığını söylüyo. Dolayısıyle ben , benim sorunumun PSU'dan kaynaklandığını sanmıyorum.

bilmiyom valla bilader az önce asus servisinden aradılar ekran kartınızı akşamdan zorlama testine bırakıyoruz sabah gelip bakıyoruz sorun gözkmüyo diyo kafayı yicem ürünün çıkışını yapıyoruz diyolar bide ya

• Bende daha once win10 kullaniyordum boyle bir sikinti yasamadim.
    Windows 7 yukledim ve ayni sorun bendede basladi aero temasini aktif edince duzeldi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.