Şimdi Ara

Ekran kartında mı, anakartta mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Eski bir masaüstü bilgisayarım var. 10 yıl evvel toplamıştım. Her gün aktif olarak kullanıyordum. Bir sabah açmaya çalıştığımda kasaya elektrik gelmedi. PSU'da sıkıntı var diye düşündüm.

Bilgisayarcıya götürdüm,' Kasa çok pislenmiş temizlenmesi lazım ancak o zaman arıza tespiti yapabilirim' deyip 50 lira tokatlandım. Aslında baktırmayacaktım ama kasayı elimde o kadar yol taşıdığım ve gerçekten de pis olduğu için temizlettim.

Neyse eleman bana sıkıntının ekran kartında (GTS250) olduğunu söyledi. Başka bir ekran kartı takınca çalıştı. Söylediğine göre GTS250 PSU'dan da elektrik çektiği için güç kaynağı (220W) tüm kasanın elektriğini kaldırmıyormuş. Bu bana çok saçma geldi. 5 yıldır kaldırıyordu da bugün mü kaldırmamaya başladı.

Neyse eve geldim, yıllar evvel aldığım ufak ekran kartını taktım. Kasaya elektrik geldi ama monitöre görüntü gelmedi. Sonra yeniden GTS250'yi taktım, bu kartla kasaya elektrik gelmiyordu ama bu kez geldi.

Sonra bilgisayarı bir kez daha kapattım ve şimdi yine kasaya elektrik gelmiyor. Küçük kartı takınca da gelmiyor.

Ben bu işin içinden çıkamadım dostlar. Sizce arıza hangi parçada olabilir?

Asıl önemli soru; EKRAN KARTININ BOZUK OLMASI KASAYA ELEKTRİK GİTMESİNE ENGEL OLABİLİR Mİ?

• sorun annekartı gösteriyor
  • anakart arızasıdır. zaten günümüz anakartları 3-5 senede çöp oluyor seninki maşallah iyi gitmiş 10 sene. çözüm olarak ikinci el anakart veya sistem upgrade.
  • Sistem uprage vaktin gelmis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sorunun güç kaynağı
    zamanla bunların güçleri düşer
    yoldan geçen hurdacılara söyle 5-10 tl ye psu bulursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Technical.assistance

Sistem uprage vaktin gelmis
    sadece windows lazım olduğu zaman basit işler için kullanıyorum ya o kadar masraf yapamam şimdi :(
  • evet beyler

2 anakart
    1 psu

arızası tahmini geldi

var mı başka tahmini olan
  • 200 300 e ucuz i3 islemci anakrt ayarlayin ugrasmayin bosa

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Psu olması yüksek ihtimal. Ancak anakart üzerindeki kapasitörler şişmiş de olabilir. Kesin tespit için deneme yanılma yolundan başka çare yok. Sisteme farklı psu takıp bakın çalışıyor mu diye. Rasgele donanım alınmaz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • küçük ekran kartını taktık bu kez çalıştı, sanırım sorun ekran kartındaymış, an itibariyle bilgisayar çalışıyor, yardımlarınız için teşekkür ederim
  • dostum bence sorun psu da basit anlatmak gerekirse 5 10 yıl boyunca 300w de çalışan psu zamanla 290 280 270 260w .. derken düşüyor ve senın sisteminin çektiği gücün altına kadar düşüyor. ve sistemin o yüzden açılmıyor olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.