Şimdi Ara

Ekran Kartım Alev Aldı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
3.341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Selam sevgili DH üyeleri;

3 ay önce aldığım eVGA GTX260 model ekran kartım 1-2 ay önce bir anda bozuldu ve çalışmamaya başladı, Amerika'dan aldığım kartı tekrar 35USD+120TL karşılığında garantiye yolladım, 1 hafta önce elime geçen kartı bu gün taktım ve çalıştığını görerek sevindim, bu arada üstündeki seri numarasının eskisiyle aynı olmadığını fark edip değiştirdiklerini düşünerek tekrar sevindim, ama ful ayarda world in conflict oynarken (yaklaşık 1 saat oynadıktan sonra) sistemim bir anda kapandı, 10sn sonra tekrar açtığımda ise;

Ekran kartının Ana Karta bağlandığı noktanın sağ tarafında bir ışık fark ettim, (kasam yeni montajdan dolayı açık duruyordu), ne olduğuna bakmak için kalktığımda ise bir anda kıvılcımlar fışkırdı ve kaynak aletininkine benzer yoğun lacivert 5-6cm boyunda bir alev çıkmaya başladı (alevden çok magnezyumun yanması gibi büyük bir parlamaydı), ilk tepkim olarak PSUnun elektriğini kestim ve 1-2 sn sonra yanma kesildi. 1 aydır beklediğim kartımın böyle bir olayla (ve sistemimi bu kadar tehlikeye atarak) yanması çok sinirimi bozdu, kartı tekrar yollayacağım, fakat sizce bir şekilde bunu parasız yapmamın yada bir özür talep etmemin ihtimali var mıdır? Sonuçta binlerde lira harcadığım sistemimin 1cm yanında kartım alev aldı.

Fikirlerinizi merak ediyorum, şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

NOT: Alev alan noktayı incelediğimde bir lehim noktasının eriyip tekrar sertleşerek metalin top haline geldiğini fark ettim, sanırım cevabım kısa devre olacak.

İlk mesajıma eklemek istediklerim ise;
    -Yanlış bir bağlantı yapmadığıma eminim, senelerdir çevremdeki bütün bilgisayarları, sinema sistemlerini vb. ben kurarım.
    -Magnezyum yanmasına benzerliği, çıkan "ışığın" alev değil JetÇakmaklarki gibi bir parlama gibi olmasıydı (tamamen mavi, hızlı, ve fıslama sesi çıkaran)
    -Ve Konuyu teknik bir destek aramadığım ve sadece konuda yorumlarınızı beklediğim için buraya açtım, belirtmek istedim.

UPDATE 03MART
    -Şimdilik kartın detaylı resimlerini ve sisteme bozuk kartı takip tekrar resimlerini çekmemi istemişler (kısa devre bulup boku bana atacaklar ya...). Resimleri sessiz sakin göndereceğim bakalım, ama benden 1 kuruş alsınlar valla 10 ekran kartı parası da harcamam gerekse dava açarım...
    -Ve şunuda eklemek istiyorum; kart her bozulduğunda yerine eski 8800GT'mi takıyorum ve toplasak 2-3 ay kullandım bu kartı tık demedi valla...

UPDATE 04MART
    -Bu gün fotoğraf makinam geliyor ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını yollayacağım. Bana mail üzerinden özellikle bir teknik servis elemanı mail atmış, sorununuzla özellikle ben ilgileneceğim lütfen fotoğrafları benim özel mail adresime yollayın diye.
    Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğim.

Ekran Kartım Alev Aldı!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperSpace -- 4 Mart 2010; 14:12:47 >

• bir çok noktada ohhhaaaa demek istiyorum:

1. 180 liraya kartı geri yollamak
    2. karttan alev çıkması
    3. bunu "magnezyumun yanması gibi bi patlama" olarak nitelemiş olman
  • quote:

Orijinalden alıntı: annihilator

bir çok noktada ohhhaaaa demek istiyorum:

1. 180 liraya kartı geri yollamak
    2. karttan alev çıkması
    3. bunu "magnezyumun yanması gibi bi patlama" olarak nitelemiş olman

Bende aynı durumdayım, biraz sonra kartın resmini ekleyeceğim, 35USD Servis fiyatı ve 120TL kargo ücreti (gidiş+geliş)

Mesajıma eklemek istediklerim ise;
    -Yanlış bir bağlantı yapmadığıma eminim, senelerdir çevremdeki bütün bilgisayarları, sinema sistemlerini vb. ben kurarım.
    -Magnezyum yanmasına benzerliği, çıkan "ışığın" JetÇakmaklarki gibi alev değil bir parlama gibi olmasıydı (tamamen mavi, hızlı, ve fıslama sesi çıkaran)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperSpace -- 2 Mart 2010; 1:45:45 >
  • Öncelikle gecenin bu saati beni güldürdün ya Allah ta seni güldürsün.

Sorunun nedeni büyük ihtimal metal-metal teması. Büyük ihtimal garantisi gitmiştir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EMRES754

Öncelikle gecenin bu saati beni güldürdün ya Allah ta seni güldürsün.

Sorunun nedeni büyük ihtimal metal-metal teması. Büyük ihtimal garantisi gitmiştir.

Sorun kesinlikle benden kaynaklanmıyor, karta temas eden değil metal, kablo bile yok, sistemimin butun kabloları kasanın arka bölmesinden dolaşıyor ve kartın etrafı oldukça temiz durumda.

Bu olay benim kartıma olmasaydı büyük ihtimalle bende gülerdim ama şu anda son derece sinirliyim...
  • Merhaba,
    Öncelikle geçmiş olsun,
    Metalin eriyip top haline gelmesi muhtemel bir kısa devrenin işareti olabilir.Eğer soğutucu düzgün montaj edilmediyse yada aşırı ısınan bir komponent (güç entegreleri 170 derecenin üzerine çıkabilir) lehimi eriterek kısa devre yapmış olabilir ama lehim eridiğinde yayılmak yerine toplanacağı için kısa devre olayının olmama ihtimali var.Herneyse detaylı çekilmiş fotoğraflar ile okunduğunda ağzınızdan alev püskürüyormuş izlenimi veren bir açıklama ile mail atarsanız (bilgisayarım yandı ordan perdeye sıçradı evim yanıyordu dikkat etmesem ne olacaktı gibisinden) eminim ki size yeni seri gtx480 bile gönderebilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rusty
    Merhaba,
    Öncelikle geçmiş olsun,
    Metalin eriyip top haline gelmesi muhtemel bir kısa devrenin işareti olabilir.Eğer soğutucu düzgün montaj edilmediyse yada aşırı ısınan bir komponent (güç entegreleri 170 derecenin üzerine çıkabilir) lehimi eriterek kısa devre yapmış olabilir ama lehim eridiğinde yayılmak yerine toplanacağı için kısa devre olayının olmama ihtimali var.Herneyse detaylı çekilmiş fotoğraflar ile okunduğunda ağzınızdan alev püskürüyormuş izlenimi veren bir açıklama ile mail atarsanız (bilgisayarım yandı ordan perdeye sıçradı evim yanıyordu dikkat etmesem ne olacaktı gibisinden) eminim ki size yeni seri gtx480 bile gönderebilirler.

Öncelikle teşekkür ederim, mesaj atma işini babama bırakacağım (ben 20 yaşındayım ve babam özellikle şikayet edip dönüşünde bir şeyler yaptırmak konusunda çok iyidir :) ). Şu anda iPhone ile sanal ışıkta bu kadar çekebiliyorum fotoğraf ama yarın pro makineyle detaylı çekip babama yollayacağım.

Ekran Kartım Alev Aldı!
  • Güç kaynağının markası watt değeri nedir? Sanırım yanan transistör.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi microsonic -- 2 Mart 2010; 2:47:33 >
  • Anakart: Asus p6t
    CPU: INTEL i7 920
    RAM: 3x OCZ GOLD 2GB 1800MHz
    HDD: 1TB Seagate 7400RPM
    Kasa: Cooler-Master HAF
    PSU: ThermalTake 750W
  • quote:

Orijinalden alıntı: HyperSpace
    Selam sevgili DH üyeleri;

3 ay önce aldığım eVGA GTX260 model ekran kartım 1-2 ay önce bir anda bozuldu ve çalışmamaya başladı, Amerika'dan aldığım kartı tekrar 35USD+120TL karşılığında garantiye yolladım, 1 hafta önce elime geçen kartı bu gün taktım ve çalıştığını görerek sevindim, bu arada üstündeki seri numarasının eskisiyle aynı olmadığını fark edip değiştirdiklerini düşünerek tekrar sevindim, ama ful ayarda world in conflict oynarken (yaklaşık 1 saat oynadıktan sonra) sistemim bir anda kapandı, 10sn sonra tekrar açtığımda ise;

Ekran kartının Ana Karta bağlandığı noktanın sağ tarafında bir ışık fark ettim, (kasam yeni montajdan dolayı açık duruyordu), ne olduğuna bakmak için kalktığımda ise bir anda kıvılcımlar fışkırdı ve kaynak aletininkine benzer yoğun lacivert 5-6cm boyunda bir alev çıkmaya başladı (alevden çok magnezyumun yanması gibi büyük bir parlamaydı), ilk tepkim olarak PSUnun elektriğini kestim ve 1-2 sn sonra yanma kesildi. 1 aydır beklediğim kartımın böyle bir olayla (ve sistemimi bu kadar tehlikeye atarak) yanması çok sinirimi bozdu, kartı tekrar yollayacağım, fakat sizce bir şekilde bunu parasız yapmamın yada bir özür talep etmemin ihtimali var mıdır? Sonuçta binlerde lira harcadığım sistemimin 1cm yanında kartım alev aldı.

Fikirlerinizi merak ediyorum, şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

NOT: Alev alan noktayı incelediğimde bir lehim noktasının eriyip tekrar sertleşerek metalin top haline geldiğini fark ettim, sanırım cevabım kısa devre olacak.

Mesajıma eklemek istediklerim ise;
    -Magnezyum yanmasına benzerliği, çıkan "ışığın" alev değil JetÇakmaklarki gibi bir parlama gibi olmasıydı (tamamen mavi, hızlı, ve fıslama sesi çıkaran)

-Ve Konuyu teknik bir destek aramadığım ve sadece konuda yorumlarınızı beklediğim için buraya açtım, belirtmek istedim.
     Ekran Kartım Alev Aldı!

Yanarken fisss die bi ses ciktiysa yanan transistor kesinle yanma nedeni ise isinma asiri isinmada o dedigin olur onun sebebide guc kaynagi baglantisi sogutma fanlari calismadan calismis kart haliylede transistor zortlamis eline herhangi bozuk bi karti alip ocakta atese tutarsan ayni sonucu gorursun
  • Ürün arızalı gelmiş. Her kartta bozuk çıkma yada hatalı ürün çıkma olasılıgı vardır.
    Ama Evga dan böyle birşey çıkması , beni çok ama çok şaşırttı gerçekten.

Geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 2 Mart 2010; 8:24:50 >
  • Geçmiş olsun yani bi kısa devre sonucu yandığı ortada ama hangi parça bu kadar ısınıp lehimi eritecekki belki eritirde bu karta üretimden böyle bişey çıkma ihtimali çok az

Bu kart 0 değil belki üstünde bi oynama oldu belkide hemen nvidia yada evga ya taş atmak yanlış Sanki pcb yi nvidia üretti

Hadi olan olmuş karta diğer parçalara bişey olmamıştır inşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellteam -- 2 Mart 2010; 8:47:39 >
  • hocam aynı sorun bana da olmuştu. bende anakartın kasaya vidayla montajlamak için takılan o sarı zımbırtılardan biri anakartın devre kısmına denk gelmesi sonucu olmuştu yani kısadevre yapmıştı.

bence bir kontrol edin.

edit: bu sorun garantiye dahil edilmemişti.

neyseki o kart asus 7300gs miydi neydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hands0meJack -- 2 Mart 2010; 10:09:23 >
  • quote:

Magnezyum yanmasına benzerliği, çıkan "ışığın" alev değil JetÇakmaklarki gibi bir parlama gibi olmasıydı

geçmiş olsun ama şu yazıya gülmekten öldüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

@HyperSpace
    geçmiş olsun hocam, büyük şanssızlık olmuş.

tam da forumda birçok kişi "nVidia kartı al tak ve unut hayatta sorun yaşamazsın" derken iyi bir kapak oldu bu konu.

muhabbet bir tarafa ciddi anlamda bir ürün arızası söz konusu.

normal kullanıcı olarak kasa içinde yaptıklarınızla böyle bir arızaya neden olmanız imkansız.

mail aracılığı ile servisle temasa geçin ve önce detaylı bir şekilde durumu anlatın, onlara siz bir yol göstermek zorunda...

sen kapak arıyorsun zaten işin gücün nvidia açığı aramak. arkadaş şansssızlık yaşamış sen fanatikliğine alet ediyorsun.
  • Montajda kısa devre yapacak kadar işi bilmediğini sanmıyorum. Bazı insanlar tarafından ön yargıyla karşılanabilir fakat güç kaynağınız bu sorunu çıkartmış olabilir. Q6600 işlemci ilk çıktığında 3500 TL'ye bi müşterimize sistem topladık. Güç kaynağı ThermalTake 750 Watt'lıktı. Her şey toplanıp eve gidildiğinde 2 saat sonra müşteri bizi arayıp "bilgisayarın çalışmadığını" söyledi. Eve gittiğimde ise fazla birşey yapamayıp kasayı dükkana getirdim. Sorunu o kadar şeye atmama rağmen, 750 watt'lık güç kaynağında problem varmış. Burada demek istediğim güç kaynağınız marka olsa da, yüksek değerlere sahip olsa da göz ardı edilmemelidir... İnternette küçük bi araştırma da yapın, Thermaltake güç kaynakları yanmalarıyla, yakmalarıyla ünlüdür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi microsonic -- 2 Mart 2010; 12:13:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

@HyperSpace
    geçmiş olsun hocam, büyük şanssızlık olmuş.

tam da forumda birçok kişi "nVidia kartı al tak ve unut hayatta sorun yaşamazsın" derken iyi bir kapak oldu bu konu.

muhabbet bir tarafa ciddi anlamda bir ürün arızası söz konusu.

normal kullanıcı olarak kasa içinde yaptıklarınızla böyle bir arızaya neden olmanız imkansız.

mail aracılığı ile servisle temasa geçin ve önce detaylı bir şekilde durumu anlatın, onlara siz bir yol göstermek zorunda...

sen kapak arıyorsun zaten işin gücün nvidia açığı aramak. arkadaş şansssızlık yaşamış sen fanatikliğine alet ediyorsun.

Bu mesajınla arkadaşa harika bir cevap verdin değilmi ?

Dostum geçmiş olsun ;

Garantidekilerin içine korku salarsan süper bi kart verirler yerine
  • Yorumlayalaım diye açmışsın da buna ne yorumu yapılır ki geçmiş olsun.

Gece açık bıraktığında falan olsa Allah korusun.

Sorun güç kaynağı kaynaklı gibi duruyor.

O kadar para verip garantiye göndermeye değmez di bence muhtemelen kullanıcı hatası derler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektroterm -- 2 Mart 2010; 12:31:39 >
  • Öncelikle geçmiş olsun hocam

Kartınızın yanmış olan kısmı,benim gtx 275 amp de (artık aşırı ısınmaktan mı diyeyim) beyaz bir renke dönüşmüştü aynı şey benimle aynı gtx 275 kullanan arkadaşımdada geçerli bu kartlara dikkat etmek lazım
  • Evet tt lerde bazı problemler var doğru da bu sorunun psu dan kaynaklanması pek muhtemel değil

Eğer öyleyse Acaba önceden hangi kart vardı yada bundan sonra takılacak bi kartta da sorun ihtimali var demektir

Kartın dışardan gelmesi daha önce bi durumla karşılaşması da olası,tabi çok az bir ihtimal de olsa üretimde hatalı güç transisitörü kullanılması sorun olmuş olabilir

Bide abd ye giden partilerde farklı kodda transistör kullanılması acaba bizim şebeke için de bi sorun teşkil edebilir mi acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellteam -- 2 Mart 2010; 13:10:56 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.