Şimdi Ara

Ekran kartı, işlemci fanı ve kasa önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar arkadaslar. Birkaç forumda daha yazdığım fakat henuz istediğim gibi bir cevap alamadığım mesajımla ilgili sizlerden de yardım istiyorum. Biraz uzun okursanız sevinirim

Bilgisayarımla ilgili yapacağım bu hafif upgrade için tavsiyelere ihtiyacım var.
    Ekran kartı, işlemci fanı ve kasa hakkında... Hepsini teker teker açıklayacağım. Neden bu alakasız parçalar ve ne istiyorum.

Öncelikle sistemim :

İşlemci : Intel Core2Duo E6750
    Anakart : Gigabyte P35-DS3P
    E.Kartı : Sparkle Nvidia 8800 GT
    RAM : TeamExtreme 4GB DDR2
    PSU : OCZ SteathXStream 600W
    Kasa : AOpen Milattan önce kalma edition

Bu sisteme ek olarak Philips 23' monitorum ve Logitech X540 ses sistemim işimi fazlasıyla görüyor.

Şimdi sorularıma geçmek istiyorum. Dediğim gibi bütçe açısından ekran kartı ağırlıklı olmak üzere hafif bir upgrade geçirmesi gerekiyor bu sistemin, hepimiz oyuncuyuz ihtiyaclarımız belli.

Ekran kartı ile başlayalım. 8800 GT'nin neden yetersiz kaldığı konusunda hepimiz hem fikiriz heralde. 3 yıllık ekran kartımın yavaştan emekliye ayrılma zamanı geldi gibi görünüyor. Ayrıca yaptığı aşırı fan sesi son zamanlarda iyice rahatsız etmeye başladı fakat üzerinde çalışma ihtiyacı dahi duymadım, cunku uzun zamandır kendisiyle yolları ayırma dusuncesine sahibim. Ekran kartları konusunda ben de geniş bir araştırmaya girecegim önümüzdeki 1 hafta boyunca fakat ilk bakışta aklımda olan bir soruyu sormak istiyorum. Bir süredir donanım piyasasından bi haber oldugumdan, bu ekran kartlarındaki DDR3 ne ola ki ? Ne zaman ortaya çıktı bu ? Ben en son RAMlerde bu olayın tartışıldıgını hatta RAMlere bile bundan 6 ay 1 yıl kadar önce DDR3'un yolunun henuz açılmadıgının falan söylendigini hatırlıyorum. Ekran kartlarındaki DDR3'ü biri biraz açıklarsa ve bunun bizi ne şekilde etkileyecegini anlatırsa sevinirim. Konuyla baglantılı olarak tabi şunu da sormak isterim, bir ekran kartının yanında yazan DDR3 onun bir takım anakartlarla uyumsuz olacagı anlamına gelir mi ? Gelirse benim anakartımın akibeti bu durumda ne olur ? Cunku RAMler konusunda DDR3 destegi olmadıgını hatırlıyorum bir zamanlardan. Belki kontrol etmek ister birileri. Bir de dedigim gibi fan sesinden çok çektiğim için bu konuyu da not olarak yazmak isterim sona. Şöyle sessizinden bir ürün gerçekten önemli kim ne derse desin.

Ve tabi ki ekran kartı önerisi. 200-250 liraya kadar çıkabilecegimi dusunuyorum ekran kartı seçiminde. Hatta biraz zorlarsam 300 olabilir. Kimbilir. Ama daha da fazlası olmaz ve 300'ü de pek tercih etmem. Yine de öneri dinlemek isterim. Dedigim gibi henuz geniş çaplı bir araştırmaya girme fırsatım olmadı ama en yakın zamanda yapılan testleri incelemeyi dusunuyorum. Ayrıca Radeonların son dönemde oldukça populer ve performanslı olduklarını biliyorum fakat benim ilk tercihim bir Nvidia ekran kartı ve degişik fiyat aralıklarında bu başarılı Radeonların Nvidia'daki karşılıklarına da deginebilirseniz sevinirim.

Bir diger sıkıntım işlemci fanından. Son dönemde bu konuda bir takım sorunlar yaşadım ve Cooler Master'ın 20 liralık bir fanıyla şimdilik sorunumu çözdüm fakat bu yeterli olmadı cunku gidip max 4200 rpm bir fan alır ve anakartınız fanın hızının ya maximumda durmasına ya da otomatik artıp azalmasına izin verirse benim gibi elektrik supurgesinden fazla ses çıkardıgı için maximuma, fan artma azalma seslerine tahammul edemeyip kasayı camdan fırlatma aşamasına gelme sıkıntısı yaşama durumundan dolayı da otomatige alıp almama arasında haftalarca gidip gelebilirsiniz. Şunu demek istiyorum ki max devri fazla olmayan - 1500rpm örnegin ya da daha az - ama işimi görebilecek bana fan sesi dinletmeyecek çok da pahalı olmayan kaliteli bir işlemci fanı önerisi almayı çok isterim.

Son olarak. yukarıda da yazdıgım uzere biraz daha zorlarsak 10th anniversary yapacak siyah AOpen kasamı degiştirmeyi dusunuyorum. Kısa bir sure içinde dergilerde geçmiş aylarda yazılmış surusune bereket kasa incelemelerini okuyacagım ama yine de şöyle 100-150 lira aralıgından içi ferah, en azından 3 oda bir salon rahatlıgını verebilecek, yeni alabilecegim olası ekran kartına da huzurlu bir ortam yaratabilecek, güzelinden bir kasa önerebilecek olan varsa sevinirim. PSU dert degil kendi OCZ StealthXStream 600W'ımı kullanacagım.

Dertlerim bunlar anlayacagınız. Ekran kartındaki DDR3 durumunu bilemedigimden şimdilik diyebilecegim bu üç parçayı şöyle 400-450 ya da en fazla 500 liraya halledebilecegim bir resim çıkarsa önüme benim işimi fazlasıyla görecek ve memnun edecek.

Bu uzun yazıyı okuyan ve tavsiyede bulunabilecek herkese teşekkur ediyorum.

• SAPPHIRE HD5770 GDDR5 1GB
    http://www.vatanbilgisayar.com/sapphire-11163-02-20r-hd5770-gddr5-1gb-128bit-ati-dx11-ekran-karti-(11163-02-20r)/productdetails.aspx?I_ID=44540
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    XIGMATEK BALDER
    http://www.vatanbilgisayar.com/xigmatek-balder-sd1283-balder-intel-lga77511561366-&-amd-754939940am2am2+am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=45698
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ASUS VENTO TA-M11
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus-ta-m1-vento-ta-m11-midt-atx-siyah-kasa/productdetails.aspx?I_ID=46068

TOPLAM: 460 TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hapocod -- 10 Eylül 2010; 15:26:37 >

• Tavsiyeler için teşekkurler başka tavsiyesi olan varsa da dinleyebilirim.

Bunun yanında bir iki sorum olacak. Yazımın içinde de sordugum, anakartımın desteklemeyebileceği herhangi bir ekran kartı mevcut olabilir mi ? Yoksa her türlü ekran kartına rahatlıkla bakabilir miyim. Ayrıca Radeon HD 5770'in muadili Nvidia kartları olarak nelere bakmalı ve karşılaştırmalıyım. Fiyatı daha da yukarı çekmeden belki de biraz aşagı indirerek...

Ayrıca işlemci fanında butceyi çok çok fazla zorlamak istemiyorum. Buna uygun bir iki alternatif daha alabilirsem çok iyi olacak. Dedigim gibi cok yüksek RPM 'ye sahip olmayan kafa şişirmeyecek ama işimi görecek bir fan beni memnun eder. Ve bir diger konu, benim anakartım zannedersem 3 pin. Bildigim kadarıyla 4 pin bir fan bile alsam kullanabiliyorum sadece manual kontrolu yapamıyorum. Bunu onaylayabilir miyiz ? Dogru bilgi midir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crescent -- 10 Eylül 2010; 17:09:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crescent

Tavsiyeler için teşekkurler başka tavsiyesi olan varsa da dinleyebilirim.

Bunun yanında bir iki sorum olacak. Yazımın içinde de sordugum, anakartımın desteklemeyebileceği herhangi bir ekran kartı mevcut olabilir mi ? Yoksa her türlü ekran kartına rahatlıkla bakabilir miyim. Ayrıca Radeon HD 5770'in muadili Nvidia kartları olarak nelere bakmalı ve karşılaştırmalıyım. Fiyatı daha da yukarı çekmeden belki de biraz aşagı indirerek...

Ayrıca işlemci fanında butceyi çok çok fazla zorlamak istemiyorum. Buna uygun bir iki alternatif daha alabilirsem çok iyi olacak. Dedigim gibi cok yüksek RPM 'ye sahip olmayan kafa şişirmeyecek ama işimi görecek bir fan beni memnun eder. Ve bir diger konu, benim anakartım zannedersem 3 pin. Bildigim kadarıyla 4 pin bir fan bile alsam kullanabiliyorum sadece manual kontrolu yapamıyorum. Bunu onaylayabilir miyiz ? Dogru bilgi midir ?

5770 in en yakın nvidia muadili gtx260 dır
    işlemci soğutucusu olarak bunuda düşünebilirisin ben kullanıyorum oldukça sessizdir tavsiye ederim...
    http://www.vatanbilgisayar.com/xigmatek-s1283-red-scorpion-lga775-&-amd-am2754939940-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=46104

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.