Şimdi Ara

Ekran Karti Fanina Alternatif Ne Kullanabilirim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Biktim su tozlanan ikidebir sokup durdugum fandan. Alternetif sogutma yontemi varmi. Ups fani ile sogutmaya basladim simdilik idare ediyor ama daha iyi icatlar yapanlar varsa soylesinler iyi olur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hacı toza çare yok. Bulan olduysa yazsın ben de öğreneyim.

Ama sorun sadece toz değil soğutma ise ben ekran kartlarının iyi soğutulmadığını düşünüyorum. Yani yöntem olarak yanlış. Anakartınıza taktığınız zaman soğutucu genellikle alt kısımda kalır. Oysa ısı yukarı gitmek ister. Bu da deve kadar soğutucuları kısmen etkisiz kılıyor. Bu nedenle ben kendi ekran kartımın üst yüzeyini soğutması açısından bir fan da üstüne koyuyorum.

Ekran Karti Fanina Alternatif Ne Kullanabilirim?

Ekran kartının en çok ısınan bölgeleri sırasıyla işlemcisi (GPU), devreyi besleyen regülatör devresi, ve ramlardır. Ramlar için özel soğutucu heatsinkler satılıyor. İşlemci bölgesine resimdeki gibi kıulak temizleme çubuğu ile tutturulmuş bir fanın soğutmada çok iyi faydası oluyor. Kulak temizleme çubuğunun pamuklu kısmını fanın vida deliğine sıkıştırıyorsun. iki tane taksan yetiyor.

Ama toza maalesef çare yok.
  • Fan ikide bir sökülecek bir şey değil. Sorun toz ise, makineye toz girişini durdurmak.
    - Öncelikle makinenin çalıştığı ortamı tozdan arındırmak
    - Kasa hava girişlerini toz filtresi ile kapatmak

Bu önlemleri alırsanız sorun kalmaz.

Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 25 Nisan 2020; 5:13:54 >
  • muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    Aaa, bir ara ben de uğraşıyordum. Hala aynı işi mi yapıyorsunuz?
  • Yöntem çok. Ama fanı fanla çözme yöntemlerinde enerji ihtiyacını arttırır.
    Sıvı soğutma ya da refrigerantlı soutma sistemleri var. Basit bir su soğutma düzenei kurabilirsiniz. Kart soğutucu alüminyum kısmı içinde su doolanabilecek şekilde modifiye ettiğiniz başka bir tanesi ile değiştirin. Akıttığınız suyu kasanın üstünde, dışında, arkasında ayrı bir hacimde soğutablirsiniz.

Filtre takmaya kalkarsanız hava girişi azalır sorunartar. Dirençoluşturmayacak filtreler çok yüzey kaplayabilir. Fanın devrinin artması, giriş çıkış geometri değiştirilmesi belki yardımcı olabilir, teknik çözümler zorlayıcıdır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.