Şimdi Ara

Ekran kartı fan arızası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
750
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 6
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 6
  • Ortalama Mesaj Aralığı 277 gün 19 saat 20 dakika
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 5
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • fatihbarut (6 mesaj) tiki_1903__ (4 mesaj) MenDakkaDukka (2 mesaj) MinikBirEren (1 mesaj) krstarica (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
    260 gtx ekran kartımın 2 fanından bir tanesi enteresan çalışmaya başladı.

Önce çalışmaya başlıyor, bir süre sonra yavaşlayıp gürültü çıkartmaya başlıyor. Parmakla durdurup bırakınca düzeliyor. Sizce sorun nedir? Düzelir mi?

|
    |
  • gürültü olayı genelde tozlanmasından kaynaklanıyor. sökebiliyorsan söküp tozunu al. sökemiyorsan bir tornavida yardımıyla iyice tozunu çıkart. tozlar artık yapışıp çamur gibi olmuştur.
  • Ekran kartınızı kasadan çıkartınız, garantisi devam ediyordur. Tornavida ile vida darbesi asla vurmayınız, garanti dışı kalabilir. O sebeple fan zaten ekran kartınızın dış kısmındadır, fan motorunun olduğu kısmı, kulak çöpü, bez, fırça vb. birşey ile temizleyin, ve fanların ortasında mil yatağı mevcuttur, aşırı tozdan dolayıda yalpalama yapabileceğinden hareketi kolaylaştırması adına bu bölüme 1-2 damla yağ damlatırsanız, sorununuz çözülecektir. Eğer ki fanınızdaki sorun kirlenmeden kaynaklanmıyorsa, tüm bu işlemlere rağmen düzelmiyorsa garantiye göndermenizi tavsiye ederim.
  • fanı temizlemeniz gerekiyor benim kartında fanı tozlanmıstı yavaşlama vardı soğutamıyodu saf alkol ile temizledim gayet iyi saf alkol ile temizleyebilirsin
  • teşekkür ederim.
    yanlız anlamadığım. Açıldığında neden gayet güzel çalışıyor da bir süre sonra tedrici olarak yavaşlıyor ve gürültü çıkartıyor. Durdurup bırakınca da yine sessiz sedasız eskiden olduğu gibi dönmeye devam ediyor sorun kalmıyor.
  • dostum sen tozunu al sorun devam ederse gene yazarsın :)
  • işin garip tarafı, zaten problem de tozunu aldıktan sonra oluşmuştu. Elektirik süpürgesi fazla mı çekti fanın şaftını mı kaydırdı bilmiyorum ondan sonra başladı...
  • Fanin şaftını mı kaydırdın xDD
  • her zaman yaptığım elektirik süpürgesi ile fan temizliğiydi neden oldu anlayamadım.
  • temizlerken fanın anakarttan kablosunu çıkardınız mı peki ?
  • kartı söküp de temizledim yanlış hatırlamıyorsam. Ama zaten fanın özel bir kablosu yok. Ekran kartına giren iki tane 6'tılı kablo var
  • pardon anakarttan dedim ekran kartından fanın kablosunu cıkartman gerek temızleme yaparken ekran kartının ustundekı fanın kablosu ekran kartına takılıdır onu cıkartman gerek temizleme yaparken cıkartmaz isen bazı ekran kartılarında fanları elektiriği geri iletiyor bazılarında ise iletmiyor.fan'ın elektiriği iletmesi ekran kartını bozabilir oyüzden ekran kartını temizlerken fanın kablosunu çıkarmamız gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tiki_1903__ -- 3 Eylül 2010; 9:52:35 >
  • teşekkür ederim.
    Artık bundan sonraki kartlara
  • yardımcı olabilmeme sevindim
  • Merhaba, konuyu hortlatmak gibi olmasında aynı sorun bende de var. Kartın bir fanı yalpalayarak dönüyor. Sistem yüke girince fan eski haline dönüyor ama sistem boştayken çok rahatsız edici. Ve bende durdurup bırakınca 5 saniye falan sessiz çalışıp tekrar gürültü yapmaya başlıyor. Sorunu çözebildiniz mi? Çözdüyseniz nasıl çözdünüz?

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.