Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Ekonomist Uğur Gürses: Daha krizin başındayız!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
7
Cevap
1
Favori
194
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Ekonomist Uğur Gürses: Daha krizin başındayız!
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      2074 Mesaj
      Ekonomist Uğur Gürses, Türkiye'nin bir resesyonla karşı karşıya olduğunu söyledi. Gürses, “İnsanlar işsiz kalacak, şirketler batacak ve belki kimse ‘ben batıyorum’ diye bağırmayacak" dedi.
      Daha krizin başındayız. Kasap örneği iyi bir anekdot aslında. Bütün krizler finansal kesimden başlıyor; kurlar artıyor, faizler patlıyor. Bu da domino etkisiyle arka arkaya aşağıya ve giderek hane halkına, üreticiye ve toplam ekonomiye yansıyor" ifadesini kullandı.
      Gürses, "Bankaların kredi vermemeye başlamasının yakın gelecekteki etkisi ne olur?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Çalışma sermayesini bile bulamayan firmalar önce tasarruf tedbirlerine gidecekler ya da batacaklar. Çünkü Türkiye borçla büyüyen bir ülke. Geçmiş 10-15 yıl, Türkiye’ye akan dövizin, bol paranın ve bundan ötürü büyüyen kredilerin sebep olduğu yüksek tüketim döneminin hikâyesiydi. Eskiden bankalar çok rahat ucuz kredi verirken şimdi yüksek faizle veriyor veya hiç vermek istemiyor. Bol para dönemi geride kaldığı için şirketler zorlanacak ve finansman sorunu yaşayanlar 'tasarruf önlemi' alacak. Tuvaletlerdeki kâğıtları azaltmaktan başlayıp personel yemeklerinden kısmaya ve giderek işçi çıkarmaya gidecekler."

|
      |

Anakart: ASUS H87-PLUS | İşlemci: İntel Core i7 4770K | Ekran Kartı: Asus GTX1080 | Ram: Gskill 2*8gb Gskill Ripjaws DDR3 1600Mhz | Hard Disk: Sandisk Extreme 128gb Samsung 1TB | Kasa: C.M Haf 912 GX 750 Psu | Monitör: Samsung 23B550v 23 "| İşlemci Soğutucu: CM Hyper 212 Evo|Ses Sistemi: Logitech Z5500 Cerative SB ZX | Klavye: Logitech G19 | Mouse: Razer Deathadder

• Yarbay
      17684 Mesaj
      Kriz görmek isteyen sanayilere gitsin, Ankara İvedik ve Ostim'e öğlen 12-1 gibi giremezdin kalabalıktan son 1 aydır sokaklar ve caddeler ıssız resmen trafik yok, müşterilerimle konuşuyorum hepsi ağlıyor iş yok, malzeme pahalılaştı, 3 eleman çıkardım 5 eleman çıkardım diye.

Ama sorsan Avrupa'da uçan varil imal edip yolluyorlar yerli üretim.
      |
      |

Copyright © 2010/2011/2012/2013/2014/2015/2016/2017/2018 Burada yazdıklarımın tamamı hayal ürünüdür ve gerçek değildir, zotacing sorumlu tutulamaz...Yazdıklarıma inanmayın ve üzerinize almayın/alınmayın.
    • Yüzbaşı
      634 Mesaj
      625 bp faiz arttırımı da işe yaramamış gibi görünüyor. 1-2 hafta daha bekleyip görmek lazım. 6-tl nin altına inmezse sıkıntı büyük. Gıda ve enerji zorlayacak. Akaryakıt ötvsinde 4 milyar kayıp olduğu söyleniyor (epgis). 2019 bütçesi yapılırken bu delikler vergi artışlarıyla mecburen yamanacak. Alım garantili işlerin fiyatları revize olacak v.s. v.s.

Bunlar iyi günler. Sıkıntı büyük.
      |
      |
    • Yüzbaşı
      803 Mesaj
      Yaramaz tabi.

Hala yerli uretime yonelelim, yok vestel alalim diyenler var.

Yerli uretim treni coktan kacti bu 1.
      Ikincisi, 2018 yilinda devlet tarafindan subvansiyone edilmeyen ozel sirketlerin, yurtdisinda urettikleri (dolarla tabi) ara parcalari ulkeye getirip montajla son urun haline getirmesi imkansiz otesi. Cunku parca basina imalati en dusuk tutup, satis fiyatindan kar etmek disinda bir sirketin yapabilecegi baska bir sey yok, ekonomiye aykiri.

Hal boyleyken, dolarin yukselmesi bizi vurmaz, ekmegi dolarla mi aliyorsun demek sacmaligin daniskasi.

Ekmegi dolarla almiyorsun ama, ekmegi yaparken kullandigin hersey dolarla geliyor.

Daha onceki bir konuda da yazdim.

Turkiye gibi ulkenin -hadi salla bir X ulkesi olsun- kendisini global ticaretten soyutlayip kalkinmasi, uretmesi dusunulemez.

Kuzey Kore gibi olursunuz.

Oyle de boyle bu kriz geldi, 2008'den daha beter geldi hem de, cunku global degil tamamen bizim sebep oldugumuz bir kriz. Uretecek bir sey kalmamisken, 20 sene boyunca hormonlu, insaata dayali bir buyume yasadiktan sonra bir gecede aliskanlik degistiremeyiz. Bunye alismis cunku.

Bu uyusturucu vucuttan cikana kadar (ki cikmayacak gibi gozukuyor), aci cekecegiz maalasef.

"atar tutar seyreltilmiş uranyum uranyum okadar sağlam olsa atomu parçalanmaz"

haydarkarapuar

• Onbaşı
      38 Mesaj
      Geçmiş 30 yıl boyunca televole ve magazin kültürüyle beyinleri ütülenmiş ve laçka olmuş bir toplum bilim ve teknolojiye dönüşümü çok zor olur. Olmaz demiyoru ama bir 30 yıl daha gerekirki o sapık zihin yapısından kurtulup normal insan beyni fonksiyonlarına ulaşsın. O da şimdi başlanırsa ve çok ciddi adımlar atılırsa gerçekleşebilir. Yani 30 yıl daha yerli bir üretim beklemeyin. Buda kriz 30 yıl daha sürecek demektir.

• Yüzbaşı
      634 Mesaj

Ekmeği dolarla mı alıyoruz diyen salaklar 1-2 ay sonra ekmeği dolarla aldıklarını anlayacaklar. Dünya buğday fiyatı 250 dolar. Çarp kurla. Bir de senin borsalarında buğday kaça ona bak. Çiftçiden 90 kuruşa topladılar topluyorlar. 150 kuruşlara vurmaya başladı bazı salaklar hala 90 kuruşa satıyor. Dünya buğday fiyatı 350 dolara gelecek o zaman göreceğim ben ekmeğin neyle alındığını.

Bu salaklar ekmek 3 lira da olsa akıllanmazlar orası da ayrı konu.
      |
      |
      REV0 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Binbaşı
      1621 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: egemena

Ekmeği dolarla mı alıyoruz diyen salaklar 1-2 ay sonra ekmeği dolarla aldıklarını anlayacaklar. Dünya buğday fiyatı 250 dolar. Çarp kurla. Bir de senin borsalarında buğday kaça ona bak. Çiftçiden 90 kuruşa topladılar topluyorlar. 150 kuruşlara vurmaya başladı bazı salaklar hala 90 kuruşa satıyor. Dünya buğday fiyatı 350 dolara gelecek o zaman göreceğim ben ekmeğin neyle alındığını.

Bu salaklar ekmek 3 lira da olsa akıllanmazlar orası da ayrı konu.
      Ozaman biraz aklillanirlar onlara tek etki edecek unsur ekmek fiyati,keske 5 lira olsa hepsi ac kalirlar ekmekle karnını doyuran insanlar hepsi zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yarbay
      2524 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: Forgreen

Geçmiş 30 yıl boyunca televole ve magazin kültürüyle beyinleri ütülenmiş ve laçka olmuş bir toplum bilim ve teknolojiye dönüşümü çok zor olur. Olmaz demiyoru ama bir 30 yıl daha gerekirki o sapık zihin yapısından kurtulup normal insan beyni fonksiyonlarına ulaşsın. O da şimdi başlanırsa ve çok ciddi adımlar atılırsa gerçekleşebilir. Yani 30 yıl daha yerli bir üretim beklemeyin. Buda kriz 30 yıl daha sürecek demektir.
      yıkım kolay gelişim zordur toplumlarda o yüzden 16 yılda bozulanın eski haline gelmesi 50 yılda anca olur eskiyi geçmek ise en az 70 yıl
      |
      |

Nihat ile Sivrisinek
Reklamlar
paykasa
SEO
paykasa
SEO
Paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,625
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.