Şimdi Ara

EKONOMİNİN DİPSİZ KUYUSU (YENİ NESİL KUMARLAR)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
91
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bakın size şimdi kapitalist sistemin kumarından bahsedeceğim.

Kumar nedir?
    Para ile oynanan rastlantı yani şans oyunu.
    (Bilimsel olarak kanıtlanmış, aynı diğer bağımlılıklar gibi kumarda bağımlılık türlerinden biridir.)

Kumar deyince aklınıza ne geliyor mesela piyango, loto, poker, rulet vs.

Birde kapitalist sistemin kumarları var size bu demode kumarları revize ederek modern bir şekilde sunuyorlar.
    Nasıl mesela?
    Borsa, viop, forex, kripto coin vs.
    Mesela borsada küçük bir yatırımcıyım ya kazanırım ya kaybederim hep kazanır mıyım hep kazanamam. Şans faktörü devreye giriyor burada. Diyebilirsiniz yüzlerce teknik-temel analiz hesabı var. Onları öğrenirsen başarılı olursun. (Borsa en masumu)
    O zaman bende derim ki pokerde de iyi analiz yaparsan kazanırsın. Hayır kazanamazsın.

Ben yıllardır borsayı takip ederim her şeyini kaybeden onlarca insan her şey kazananda onlarca insan var. Onlar akıllı oldukları için kazanmadı diğerleri kaybettiği için kazandı.
    Unutulmasın ki bunlar sonu olmayan bağımlılıklardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkurt02 -- 30 Aralık 2021; 0:0:23 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Kumar nedir, neye kumar denir aslında kımsenin bunu tam olarak yorumladığını sanmıyorum.
    Havaya madeni bir para atıp yazı mı / tura mı geleceğini uydurmak gibi senaryoların kumar tanımına girmesi gerekiyor. Çünkü hiçbir öngörü ve bilgiye dayanmayan tamamen uydurmaya yönelik bir duru bu.

Ama mesela at yarışı kumar mı, atın ve jokeyin durumunu takip edip bilgiye ve yoruma göre tahmin etmek kumar mıdır, hiç at yarışı oynamadım, ama durum böyle ise at yarışının kumar olmaması lazım çünkü burada bir takip bilgi ve yorum süreci var.
    Ben gümüşün veya altının veya doların artacağını öngörüp gümüş altın dolar alsam bu kumar mı, değil. Ha ya artmazsa bu kumara girer mi, yine girmez. O zaman ben bir iş kuracağım diye bir dükkan açtım battım mesela, kumar mı oynadım, hayır. Yani bir iş kurup batmak veya çıkmak kumar mı, değil.

Borsada hisse almak kumar mı, langır lungur herhangi bir hisseye dalarsan kumar, ama bilgi ve yorum üzerine inşa edilmiş bir hisse yatırımı kumar değil bana göre.
    Coünlerin de maden çıkarılma süreci falan var sanırım, onların zamanlarına göre alım yapmak da kumar tanımına girmemesi lazım bana göre.

O yüzden öyle herşeye kumar demek bana göre yanlış, iyi analiz edilip kumar tanımının çerçevesini iyi çizmek gerekiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.