Şimdi Ara

EKONOMİK YAŞAMAK (LİFE HACK TADINDA)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
7
Favori
3.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konu altında Türkiye'de zorlaşan ekonomik şartları life Jack tadında yumusatmayi konuşalım. Küçük ipuçları yapılabilecekler nedir gibi.

Ben başlayayım.

1.Eve tuvalet kağıdı almak yerine avmlerin tuvaletlerinden rulo şeklinde temin edebilirsiniz.
    2.Akilli telefon kullanıyorsanız starbucks vb. Cafelere gidip elektriginizi oradan temin edip şarj edebilirsiniz.
    ...

Bunlara benzer şeyleri konuşalım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• ticaret yapan zengin oluyor. zenginlerin hepsi ticaretle uğraşan insanlar. yani asgari ücretle çalışıp tasarruf yaparak zengin olana hiç rastlamadım.
    zengin düşünceli insanlar tasarruf yaparlar ama o yaptıkları tararruf ve birikimi başka bir gelir getiren şeye yatırırlar. mesela ev alıp kiraya vermek gibi.
  • -Dışarıda suya para vermeyin.Çantanızda Pet şişede taşıyın.

-Dışarıya ve markete tok şekilde çıkın.

-Tuvalet ihtiyacınız olursa halka açık yerlerde avm, benzinlik, Cafe,burgerci gibi yerlerde halledin.

-Cüzdanınızda çok para bulundurmayın max.50 TL olmalı.

-İnternet ihtiyacınızı Starbucks burgerci avm gibi yerlerde görebilir.İzleyeceğiniz dizileri ve videoları burda indirip internetiniz yokken izleyebilirsiniz.

-Marketlerde SKT bitmeye yakın indirimdeki ürünleri alıp kullanabilirsiniz.

-Tek marketten alışveriş yapmayın.Yol üzerindeki diğer marketleride gezin nerede ne en ucuzsa ordan alışveriş yapın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaxPayne87 -- 29 Kasım 2019; 17:3:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Market alışverişlerinizde marka takıntısı yaşamayın.

Örneğin migros marka tereyağı ünlü bir firmanın fabrikasında üretiliyor. Bu şekilde 5-10-20 TL daha az para ödersiniz aynı kalite ürüne.

• bu tür minik ekonomik tasarruflar fakir düşünceli insan tipine aittir. zengin düşünceye sahip insan vaktini gelirlerini artırmak harcar.
  • ozbey08 kullanıcısına yanıt
    evet

• #rez. Bu konu değerlenir.

• Konuyu hayranlıkla takip ediyorum.

Fakiriz evet.

• tasarruf yapacağım diye sürekli BİM den beslenirseniz,Şehir hastanelerinin daimi müşterisi olursunuz. yani 3 kuruş tasarruf edeceğim diye kanser olup hastanelere ve kanser ilaçlarına binlerce lira paralar ödemek de var.

kışın en büyük tasarrufu ben size öğreteyim akşamları komşulara veya akrabalarınıza misafirliğe,oturmaya gidin hem yakıttan,hem elektrikten,hem de yemek masraflarından tasarruf edersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

tasarruf yapacağım diye sürekli BİM den beslenirseniz,Şehir hastanelerinin daimi müşterisi olursunuz. yani 3 kuruş tasarruf edeceğim diye kanser olup hastanelere ve kanser ilaçlarına binlerce lira paralar ödemek de var.

kışın en büyük tasarrufu ben size öğreteyim akşamları komşulara veya akrabalarınıza misafirliğe,oturmaya gidin hem yakıttan,hem elektrikten,hem de yemek masraflarından tasarruf edersiniz.
    Bime laf etme. Bim bize sahip çıkıyor.

Sürekli bim demiyoruz ki biz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

bu tür minik ekonomik tasarruflar fakir düşünceli insan tipine aittir. zengin düşünceye sahip insan vaktini gelirlerini artırmak harcar.
    Alakası yok.
    Zenginlerin çoğu tasarruf yaparak şu an ki durumlarına gelmişlerdir.

Hatta çoğu bunu abartmıştır.Benim büyüdüğüm ilçedeki zenginler pinti ve cimriliğiyle meşhurdu hatta.Zenginlerin bir kısmıda üçkağıtçılıkla bir kısmıda aileden zengindir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaxPayne87 -- 29 Kasım 2019; 19:10:49 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    3-5 Kuruş kar etcem diye marketten markete koşacaklarına o süre zarfında çalışsalar daha çok kazanırlar

• quote:

Orijinalden alıntı: MaxPayne87

Alakası yok.
    Zenginlerin çoğu tasarruf yaparak şu an ki durumlarına gelmişlerdir.

Hatta çoğu bunu abartmıştır.Benim büyüdüğüm ilçedeki zenginler pinti ve cimriliğiyle meşhurdu hatta.Zenginlerin bir kısmıda üçkağıtçılıkla bir kısmıda aileden zengindir...

Alıntıları Göster
    ticaret yapan zengin oluyor. zenginlerin hepsi ticaretle uğraşan insanlar. yani asgari ücretle çalışıp tasarruf yaparak zengin olana hiç rastlamadım.
    zengin düşünceli insanlar tasarruf yaparlar ama o yaptıkları tararruf ve birikimi başka bir gelir getiren şeye yatırırlar. mesela ev alıp kiraya vermek gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 29 Kasım 2019; 19:44:57 >

• eğer öğrenci değilseniz sınava girip şehrinizdeki devlet okulunu kazanın. öğle yemeklerini orada ucuza yersiniz, bazı okullarda 2-3 öğün de çıkabiliyor ona göre güzel kar edersiniz. hatta kykya da girerseniz ohhh evin masraflarından kurtulursunuz.

yukarıdaki tartışmaya istinaden de 1-2 şey söylemek isterim. tasarruf yaparak zengin olunmaz bu doğru ama ay sonunu getiremeyenler için güzel konu. ya da ne bileyim ucu ucuna yetiyorum da 1-2 lira da cebimde kalsa onunla yatırım yapsam diyenler için yine güzel konu.

ben neredeyse bütün elektronik ürünlerimin şarjını okulda dolduruyorum. dışarda su almak yerine yanımda şişe taşıyorum. sabahları çıkarken yanıma termos alıyorum en azından 3-4 bardak da olsa kahveden kar ediyorum. hatta sınav zamanları eğer okulda sabahlayacaksam evden su ısıtıcısı götürüyorum okula ve kahve çay ihtiyacımı bu şekilde karşılıyorum.

marka takıntınız olmasın arkadaşlar, üzerinde jackjones yazsın diye bi sweatshirte 150 lira vermeyin. 50-60 liraya çok güzel kaliteli sweatshirtler bulabilirsiniz hatta şekilsiz olanlardan alın ve istediğiniz tasarımla baskılatın hem daha çok zevk alarak giyersiniz hem de nerdeyse %50 kar etmiş olursunuz.

kitap almak yerine Pdf bulun ya da kütüphaneleri kullanın.

Spotify Netflix gibi platformlara arkadaşlarınızla aile üyeliği olarak girin.

temel ihtiyaçlarınızı belirleyin ve sitelerden bu ürünlerin fiyatlarını sürekli kontrol edin, aaa ucuz dediğiniz anda yapıştırın kaliteli ürünleri ucuza almış olacaksınız.

ajanda, kalem ihtiyaçlarınızı dükkanlardan, fabrikalardan karşılayabilirsiniz. çoğunun eşantiyon ürünleri olur rica etmeniz yeterli.

aklıma düşündükçe bi şeyler geliyor ama çok da uzun olmasını istemiyorum. belki devam ettiririm daha sonra.

• Avm nim tuvaletinden tuvalet kağıdı almak biraz hırsızlığa girmiyor mu? Bir ben mi garipsedim?

• sowanted S kullanıcısına yanıt
    Starbucksta kahve içmeden wifi kullanmakla eşdeğer bence.

• cellojn kullanıcısına yanıt
    Hayır değil. O internet herkes kullansın diye orada ve herkes kullanıyor. O tuvalet kağıdı da herkes kullandın diye orada ama sen senden başka kullanıcak olanların hakkını çalıyorsun/yiyorsun.

• Olum bu yaşamak değil sürünmek ama...

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.