Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Ekonomik krizdeki (!) Türkiye: iPhone 11 satış kuyruğu ve daha niceleri...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
462
Cevap
1
Favori
22.210
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Ekonomik krizdeki (!) Türkiye: iPhone 11 satış kuyruğu ve daha niceleri...
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    12147 Mesaj
    Ülkede sözde ekonomik kriz var, sözde işsizlik %14 seviyelerine çıkmış ama Apple'ın yeni telefon modeli iPhone 11 serisi için insanlar kasa kuyruğuna geçmiş bile...

Bir ülkede ekonomik kriz varsa ve o ülkedeki asgari ücret 2020 TL ise, 7,000 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulan telefonun satın alımı için insanlar da kuyruk olabiliyorsa, ya o ülkede ekonomik kriz yoktur ya da ülkedeki asgari ücret ise tamamen semboliktir. Aynı şeyi otomobiller için de örneklendirmek mümkün. AVM'deki kasa kuyrukları ya da yazın tatil beldelerindeki yoğunluklar gibi bir çok örnek verilebilir. Allah herkese böyle ekonomik krizi olan bir ülkede yaşamak nasip etsin.

• 65 milyon insan açlık ve yoksulluk sınırı altında yani 15 milyonu üzerinde. 15 milyonu görüp 65 milyonu görmeyenlere acilen bir göz doktoruna görünmelerini tavsiye ediyorum. Ha bilerek böyle yapanların zaten yatacak yeri olmayacak, toprak kabul etmeyecek.

https://www.evrensel.net/haber/375706/halkin-yuzde-80i-aclik-ve-yoksulluk-sinirinin-altinda-yasiyor

Bilmeyenler için yazalım, neoliberal kapitalizmde ekonomik kriz aynen böyle olur. Cahiller zannediyor ki ekonomik kriz dendi mi herkes fakirlesiyor. HAYIR. Mevcut düzende kriz zengine yarar. Krizde gelir eşitsizliği daha da artar. Ekonomik kriz demek fakirin daha da fakirlesmesi, bunun yanında zenginin daha da zenginlesmesi demektir.

Ulkede alelade bir cep telefonuna 15.000TL verebilecek insanlarin kuyruga girmesi, gelir dağılımının ne kadar bozuk olduğunun, dolayısıyla ekonomik krizin ne kadar derinlestiginin göstergesidir. Yoksa, "hala bir telefona 15.000TL verebilen insanlar var, demek ki ekonomik kriz yoktur" demek "hala kar yağıyor, demek ki küresel ısınma yoktur" ya da "çıplak gözle bakınca ufuk çizgisi düz görünüyor, demek ki dünya düzdür" demek kadar ahmakcadir.

Bunu üzerine bir de durum ve şartlar ne olursa olsun, yediğinden içtiğinden, çocuğunun rizkindan kısıp da maasinin yarisini iki yilligina takside baglayip gösteriş için iphone alan düşük insan modeli var bir de ülkemize has, onu saymiyorum bile.

Türkiyede işçilerin çoğu işe servisle,yürüyerek yada bisikletle gidiyor.sizin işçinizin 50000 tl lik arabaya binmesi tüm türkiyeyenin resmi değildir.doğu anadolunun,iç anadolunun ücra yerlerine gidin .ben gördüm insanlar nasıl yaşıyor sizde bir görün.

100 Milyon nüfusun var 100 milyon alo 100 kişi çıkmışsa sıraya giren kaçta kaçı yapıyor hesap et matematik..

Onlarda Ak parti milletvekillerinin akrabağlarıdır merak etme.

Ula ülkeye tüketim ekonomisini getiren AKP
    Piyasa durunca tüketin tüketin alin verin ekonomiye Can verin diyen AKP
    Otomobil satılmayinca ÖTV indiren daha sonra faiz düşüren AKP
    Bol bol Kredi dağıtıp insanların aklını çelen AKP
    Üretimi değil satın almayı baz alarak büyüme açıklayan AKP
    Dış ticaret açığı olunca da vergi döşeyen AKP

Ama sorsak bunların hiç biri olmamış gibi boş laflar Eden yine aksever akyalakalar.

6yildir aynı telefonu kullanırım egerki iPhone sever biri olsaydım bende iPhone alırdım. 6sene önce ayda 100 TL köşeye atmış olsaydım şimdi 7200 TL olacaktı.
    Şimdi iPhone aldim diye Zengin varlıklı mi olacaktım.?

aga bunlardaki kafa kimsede yok yeminle ... tatil beldesinde lüx mağzalar da iphone 11 kuyruklarında starbucks ta fakir arıyorlar :) eyy Allah ım ne günlere kaldık ......
    Türkiye Cumhuriyetinde yaşam standardı denen halt yok ... yani parası olan o biçim yaşıyor parası olmayan sürünüyor bizim gibiler de it gibi çalışıp anca fatura vergi ödeyip karnını doyuruyor sosyal faliyet sıfırın altında -5.... eskiden dışarda haftada bir kaç kez yemek yer sinemaya felan giderdik kasılmadan şimdi kasıla kasıla faturalarla baş edemiyoruz.....
    neyse aga siz gömün kafayı kuma türkünüzü söyleyin acı gerçekler ülkenin parası para etmiyor etmediği için hiç bir şeye yetmiyor ...

Maalesef şimdi de bu moda oldu. "Herkeste İphone var AVM'ler dolu demek ki kriz yok" türküsünü söylemeyen kalmadı. Mahfi hocanın alıntıladığınız makalesi de bu tipte konuşanlar için çok iyi bir yazı.

Şu çalışma da meraklısı için detaylı:https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/219663

Ülkede işsizlik tarihin rekorunu kırmış, sanayi üretimi yerinde sayıyor. Genç işsizlik % 30'a dayanmış ki artışın devam edeceği aşikar.

Vatandaşın bankalara olan borcu 2002'de 6 Milyar TL civarı iken 17 senede 80 kat artmış ve 500 milyar TL'ye yaklaşmış. Sene başından bu yana bankaların icra takibine düşen dosya sayıları istisnasız artıyor.

Birileri de çıkmış bakın İphone alıyorlar kriz yok. Ne güzel kafalar.

• Yarbay
    12718 Mesaj
    65 milyon insan açlık ve yoksulluk sınırı altında yani 15 milyonu üzerinde. 15 milyonu görüp 65 milyonu görmeyenlere acilen bir göz doktoruna görünmelerini tavsiye ediyorum. Ha bilerek böyle yapanların zaten yatacak yeri olmayacak, toprak kabul etmeyecek.

https://www.evrensel.net/haber/375706/halkin-yuzde-80i-aclik-ve-yoksulluk-sinirinin-altinda-yasiyor

Sırada Daha Kötü Günler Var

HER ŞEY MÜSTEHAK
  • Binbaşı
    1659 Mesaj
    Bizim ülke de büyük bir varoşluk hakim, cebinde kuruş parası olmaz ama Apple alacak, geçen sene 7 plus kullanırken s9'a geçmiştim hala da aynı cihazı kullanıyorum. Apple'dan samsunga geçtim diye iş yerindeki insanlar niye samsung aldın keşke apple alsaydın vs. diye konuştular ama sorsan apple'ın hangi teknolojiyi kullandığını bile bilmeyen kişiler sadece elinde apple görecek diye birisi desin diye cihaz alan milyonlar var bu ülke de o yüzden herşey olur. Ben kalkıp kimseye de acımam bu ülke de herkes parasını oraya buraya o kadar saçıyor ki şu fiyatların yükselmesi haklı geliyor bana
    1) 2011 Citroen C4 II 1.6 Confort Plus M/V2) 2013 Peugeot 208 1.4 HDi Urban Soul M/V3) 2010 Citroen DS3 1.6 156HP DSport M/V4) 2014 Peugeot 308 1.6 eHDi Allure M/V 5) 2014 Mercedes Benz CLA180d 1.5 Urban O/V 6) 2013 Peugeot RCZ 1.6 THP Evolution O/V7) 2017 Honda Civic HB 1.5 182HP Sport O/V

AMD Ryzen7 1700x 3.7@ ✦ MSI B350 Gaming Pro Carbon AM4 ✦ Akasa A10 Water Cooler ✦ G.Skill Trident Z 32GB(2x16) 3200Mhz RGB LED ✦ MSI GeForce RTX2080 Duke 8GB ✦ Corsair Spec Alpha Red Case ✦ WD Blue 1TB M.2 SSD ✦ WD 4TB Blue HDD ✦ Viewsonic VX3211/2K WQHD Monitör ✦ Alienware Elite RGB Gaming ✦ Gamepower RGB Mousepad
  • Yarbay
    3600 Mesaj
    Azınlıkları gösterip ülkedeki çoğunluğu yok sayan bir stand alone konusu daha. Yazık.
    100 Milyon nüfusun var 100 milyon alo 100 kişi çıkmışsa sıraya giren kaçta kaçı yapıyor hesap et matematik..

Onlarda Ak parti milletvekillerinin akrabağlarıdır merak etme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 19 Ekim 2019; 19:21:29 >
    quote:

Orijinalden alıntı: Led Zeppelin

http://www.mahfiegilmez.com/2019/10/gosteris-tuketimi-ve-zuppe-etkisi.html

Güzel bir yazı. Mahfi Eğilmez'i ben de takip ederim.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: ezicioyuncu

Bizim ülke de büyük bir varoşluk hakim, cebinde kuruş parası olmaz ama Apple alacak, geçen sene 7 plus kullanırken s9'a geçmiştim hala da aynı cihazı kullanıyorum. Apple'dan samsunga geçtim diye iş yerindeki insanlar niye samsung aldın keşke apple alsaydın vs. diye konuştular ama sorsan apple'ın hangi teknolojiyi kullandığını bile bilmeyen kişiler sadece elinde apple görecek diye birisi desin diye cihaz alan milyonlar var bu ülke de o yüzden herşey olur. Ben kalkıp kimseye de acımam bu ülke de herkes parasını oraya buraya o kadar saçıyor ki şu fiyatların yükselmesi haklı geliyor bana
    İnsanların cebinde para olmasa, kimse bu denli yüksek fiyatlarla satış yapamaz. Kasalarda kuyruk yaşanıyor şu an. Akasya'da kavga çıkmış diye okudum forumda, 512'lik modellerde renk kalmamış diyorlar. Çok ciddi talep var telefona karşı. Özellikle 11 modeli çok satıyor şu an.
    |
    |

• Binbaşı
    1701 Mesaj

Maalesef şimdi de bu moda oldu. "Herkeste İphone var AVM'ler dolu demek ki kriz yok" türküsünü söylemeyen kalmadı. Mahfi hocanın alıntıladığınız makalesi de bu tipte konuşanlar için çok iyi bir yazı.

Şu çalışma da meraklısı için detaylı:https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/219663

Ülkede işsizlik tarihin rekorunu kırmış, sanayi üretimi yerinde sayıyor. Genç işsizlik % 30'a dayanmış ki artışın devam edeceği aşikar.

Vatandaşın bankalara olan borcu 2002'de 6 Milyar TL civarı iken 17 senede 80 kat artmış ve 500 milyar TL'ye yaklaşmış. Sene başından bu yana bankaların icra takibine düşen dosya sayıları istisnasız artıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.chaLi -- 19 Ekim 2019; 19:36:25 >
    Led Zeppelin kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    284 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Alan alıyor neticede, ben ona bakarım. Halkın %80'i niteliksiz bol beleş cahil gereksiz bir kalabalık ise işveren ne yapsın... Nitelikli hiçbir insan işsiz kalmıyor ve asgari ücret almıyor. Kendinizi kandırmayı bırakın artık.

Alıntıları Göster
    65 milyona, halka ulu orta hakaret o da güzel

Ben de gittim baktım 65 milyon alamıyor ben asıl ona bakarım hahahah bastım yine kahkahayı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redeemertr -- 19 Ekim 2019; 19:41:49 >
    |
    |

Sırada Daha Kötü Günler Var

HER ŞEY MÜSTEHAK

• Yarbay
    12147 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: K.chaLi

İnsanların bazıları savurganlık yapıyor diye bütün ülke batmış mı oluyor peki? 2002'de daha az hane halkı borcu vardı çünkü halkın Allah'a şükür borcu vardı. Herkes şükrederek işine gücüne bakardı. Günümüzde şükretmek diye bir şey kalmadı. Cebinde XS Max taşıyan satıp 11 Pro almaya çalışıyor. Çarşı pazar alışverişi eskiden bayram öncesi yapılırdı, şimdi maşallah hafta sonu herkes AVM'de... Aza kanaat getirmeyen çoğu hiç bulamaz.

Halkın eskisi gibi şükretmeyi hatırlamaya ihtiyacı var.

• Yarbay
    4601 Mesaj
    Sözüm konu sahibine ekonomik kriz ha yok ha var sana ne ! Ben anlamıyorum bunun tartışmasını her taraf birbirini ikna etmeye çalışıyor . Neden ediyorsunuz arkadaşlar bırakın insanlar ekonomik kriz olmadığını düşünüyorsa düşünsün . Bunun size ek getirisi falan mı var. Her koyun kendi bacağından asılır unutmayın .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Senin kafa gene başka aleme gitmiş galiba. Dönünce yaz bence.
    |
    |
    Stand Alone kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfa:
Reklamlar
SEO
Masal
instagram takipçi
google reklamları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,656
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.