Şimdi Ara

- Ekonomik KRİZ kime KRİZ? - (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
869
Cevap
6
Favori
28.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konunun güncellenmesi geç kalmış, Gezi olaylarından 15-20 gün önce güncellenmeliydi.
    Artık yine krizdeyiz! Bu defa kolay ve kısa da olmayacak gibi.
  • Yok daha erken bile sayılır Neommy. Konuda yazılan masalların birer birer erimesi için biraz daha zamana gerek var. "Super ekonomi" masalını bilenler burada ve benzer konularda anlatmaya çalıştılar ama haklılıkları şimdi kanıtlanacak.
  • Konuyu hortlatmanın zamanı geldi sanırım.

Aramıza yeni katılan arkadaşların bu konuyu baştan sona okumasını tavsiye ederim. Ülkeyi ne hale getirdiklerini ve sonumuzun ne olacağını burada birkaç arkadaş yıllarca tekrar edip durduk fakat iktidar yanlısı arkadaşlar o günlerde hayatlarının en kazançlı günlerini yaşadıkları için itiraz ediyorlardı.

Bugün iktidarın bahsettiği "Faiz lobisi" hakkında biz yıllarca konuştuk ama bugün sanki kendileri bunu görmüş ve sanki kendi elleriyle sıcak para terörünü büyütmemişler gibi, bundan bile oy çıkarmaya çalışıyorlar.

Lütfen okuyun; kimlerle tartıştığınızı daha iyi anlayabilmeniz için gerekli...
  • Esnafa kriz kime olcak.
  • Nerde o eski üyeler ne güzel tartışıyorduk be
  • quote:

Orijinalden alıntı: KayhanKaan

Nerde o eski üyeler ne güzel tartışıyorduk be

Çoğu gitti, azı kaldı abi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: webbie

Konuyu hortlatmanın zamanı geldi sanırım.

Aramıza yeni katılan arkadaşların bu konuyu baştan sona okumasını tavsiye ederim. Ülkeyi ne hale getirdiklerini ve sonumuzun ne olacağını burada birkaç arkadaş yıllarca tekrar edip durduk fakat iktidar yanlısı arkadaşlar o günlerde hayatlarının en kazançlı günlerini yaşadıkları için itiraz ediyorlardı.

Bugün iktidarın bahsettiği "Faiz lobisi" hakkında biz yıllarca konuştuk ama bugün sanki kendileri bunu görmüş ve sanki kendi elleriyle sıcak para terörünü büyütmemişler gibi, bundan bile oy çıkarmaya çalışıyorlar.

Lütfen okuyun; kimlerle tartıştığınızı daha iyi anlayabilmeniz için gerekli...

Dün benzer bilgilendirici bir konu Konu Dışında vardı ama okuyamadan kaldırmışlar. Bu konuyu da görmemi sağladığınız için teşekkürler, bilgilendirici kaynaklar arıyordum ben de.

• quote:

quote:

Aslında-Dolar Kuru / Faizler / Yaklaşan Ekonomik Kriz- konusuda buradan devam etseydi süper olurdu.
  • quote:

quote:

quote:

Aslında-Dolar Kuru / Faizler / Yaklaşan Ekonomik Kriz- konusuda buradan devam etseydi süper olurdu.

Haklısın abi. Zaten o konu, bu konunun sonucu olarak ele alınabilir ve aslında orada bahsedilen şeylerin çoğu bu başlıkta mevcut.

• Kime olacak , esnafa , tamirciye , otobus sofurune . Rezil ettiler insanimizi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İndirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

[simag e]https://fbcdn -sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1560441_587549151337875_448956912_n.jpg[/ simage]

İndirim?

Başına b harfi getirmeyi unutmuşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vezir

Büyüme başkalarının parasıyla değil kendi öz kaynaklarımızın yarattaığı katma değerle olur. Başkalarının parasıyla büyümeye çok özet olarak ''borç para ''denir ve birgün bedeli çok acı şekilde ödenir. Bugune kadar böyle olmadı mı?

Sanırım eski konu yeniden güncellenmiş ,
    Çok eskiye gitmeden özette ne bekliyorduk onun üzerimden bir daha geçelim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Yama da bir yere kadar deliği kapatır, sonrası malum
    .

evet çok doğru bir söz .Bu ülkemiz için de geçerli maalesef . Yama demek zorundayız çünkü borçla deliği kapatmışız. Sıcak para ile ülkemizde tutulan paralar böylesine riskli ortamlarda kaçmaya meyilli olur. Bir günde borsadaki TL bozdurulur dolara veya başka ülke para birimlere çevrilir. Zaten anlık yaşadığımız piyasa krizleri bu tür uygulamaların bir sonucudur. PAra serseri mayın gibidir kalıcı yatırımlarla süslenmedikçe ülkede tutulması oldukça zordur. Cazip imkanlar ile gelen , cazip olmayan şekilde gider. Sadece zaman meselesi...

Birde yama üstü, yama durumları var. İşte bu en tehlikelisi. Çünkü dışarıdan bakılınca hemen farkedilebilmekte.

23.09.2011

Tarihinden küçük bir alıntı daha yapayım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• vezir kullanıcısına yanıt
    Sevgili forumdaşım, sizi gördüğüme sevindim.

Umarım aramıza yeni katılan arkadaşlar bu konuyu baştan sona okuyacak sabrı ve enerjiyi kendilerinde bulurlar.
  • quote:

Umarım aramıza yeni katılan arkadaşlar bu konuyu baştan sona okuyacak sabrı ve enerjiyi kendilerinde bulurlar.

Sayın Webbie,

Umarım ki bu zamanı bulanların sayısı fazla olur , aynı görüşte olmak önemli değil.

Bol dolar devri bitiyor artık ABD 2008 de krizi bastırmak için piyasaya sürdüğü paraları geri çekmeye başladı ki bu sıcak paranın da çekilmesi (yön değiştirmesi değil ) anlamına gelir.
    Yani dolar mecburen yukarı çıkacak çünkü borç para ile ekonomiyi çeviriyoruz. Bunu bir mtürlü anlatamadık gitti.

Parayı dolar veya euro cinsinden basmadıkça bundan kaçış yok.Basanların da uzun vadede kaçışı yok ama bu kısım biraz daha kompleks mekanizmaları içermekte.

sonuç tek kurşunumuz var o da Merkez bankasının elinde tuttuğu cash dolarlar ki bugun için büyük miktar görünen parayı borç dolar miktarı ile kıyaslamadan sanki artıda imişiz gibi gösterilmesi sadece siyasi bir söylemndir. Bütün iktisatçılar işin gerçeğini iyi bilmekteler.

• quote:

quote:

Sayın Webbie,

Umarım ki bu zamanı bulanların sayısı fazla olur , aynı görüşte olmak önemli değil.

Bol dolar devri bitiyor artık ABD 2008 de krizi bastırmak için piyasaya sürdüğü paraları geri çekmeye başladı ki bu sıcak paranın da çekilmesi (yön değiştirmesi değil ) anlamına gelir.
    Yani dolar mecburen yukarı çıkacak çünkü borç para ile ekonomiyi çeviriyoruz. Bunu bir mtürlü anlatamadık gitti.

Parayı dolar veya euro cinsinden basmadıkça bundan kaçış yok.Basanların da uzun vadede kaçışı yok ama bu kısım biraz daha kompleks mekanizmaları içermekte.

sonuç tek kurşunumuz var o da Merkez bankasının elinde tuttuğu cash dolarlar ki bugun için büyük miktar görünen parayı borç dolar miktarı ile kıyaslamadan sanki artıda imişiz gibi gösterilmesi sadece siyasi bir söylemndir. Bütün iktisatçılar işin gerçeğini iyi bilmekteler.

Sevgili Vezir,

Zaten bundan birkaç sene önce devam ettirmeyi bıraktığımız bu konuda arkadaşlara özellikle sorduğumuz soruların başında "Büyüdüğümüzü söylüyorunuz fakat kalkınmadan hiç ses yok." şeklinde yani üretim olmadan yaratılan büyümenin aslında büyümemekten daha tehlikeli olduğunu, birilerinin bize görünmeyen karşılıklarla para verdiğini ve bunun karşılığında da çok kırılgan bir ekonomiye dönüştüğümüzü anlatmak istemiştik ama maalesef ki insanımız için en fazla 3 gün sonrası önemli olduğu için bunlar önemsiz konular gibi görünmüştü.

İşte o zaman başlayan "Durduk yere" büyüme, bugün "Durduk yere" krize dönüştü ve her ikisinde de etken biz olmadık. Bugün bahsedilen ve adına "Faiz lobisi" denen şey, o zaman bizi büyüten şeyle aynı fakat bu kısımdan bahsedilmediği için de bu konunun baştan sona okunması gerektiğini düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dellci

quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

Krizden en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan 45 milyonluk İspanya'da sadece Ocak ayında 70.000 binek otomobil satılmış, 72 milyonluk Türkiye'de iki ayda 33.000 binek araç satılmış. Sadece iki aylık veriyi baz alarak değerlendirme yapmak sağlıklı sonuç vermez.

Merak etmeyin, bir kaç yıl sonra İspanya'yı da geçeriz

Geçmişte konuya katılan arkadaşların hepsi eski alıntılarla gelmiş, bir tane de ben yapayım, üstteki Dellci mesajı 2010 yılına ait, bugünkü halimizle İspanya olduk gibi!
    Dolar konusuyla o konuyu açan arkadaşın onayı alınarak bu konu birleştirilebilir sanıyorum. Yöneticiye istek olursa ve yöneticininde zamanı olursa tabii!

• quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

Orijinalden alıntı: Dellci

quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

Krizden en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan 45 milyonluk İspanya'da sadece Ocak ayında 70.000 binek otomobil satılmış, 72 milyonluk Türkiye'de iki ayda 33.000 binek araç satılmış. Sadece iki aylık veriyi baz alarak değerlendirme yapmak sağlıklı sonuç vermez.

Merak etmeyin, bir kaç yıl sonra İspanya'yı da geçeriz

Geçmişte konuya katılan arkadaşların hepsi eski alıntılarla gelmiş, bir tane de ben yapayım, üstteki Dellci mesajı 2010 yılına ait, bugünkü halimizle İspanya olduk gibi!
    Dolar konusuyla o konuyu açan arkadaşın onayı alınarak bu konu birleştirilebilir sanıyorum. Yöneticiye istek olursa ve yöneticininde zamanı olursa tabii!

Abi ben eski alıntı ile gelmedim; komple konuyu getirdim.

• Vay be eskiden güncelde ne konular açılıyormuş dedirten bir konu insana buna benzer olarak yine güncelde big ear hakkında bir yazı okumuştum nerde o eskiler
  • 
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.