Şimdi Ara

Ekonomide Almanya, Fransa, Kanada ve Türkiye'yi Birim Hesabıyla Kıyaslamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
2.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son zamanlarda herkes şu ülkede şu birime şu kadar ürün alınırken Türkiye'de alınamıyor minvali çok fazla konu açmaya başladı. Ekonomimiz iyi ya da kötü demeyeceğim. Sadece bazı rakamları paylaşacağım.

Abd, Kanada, Almanya, Fransa ya da geri kalan 200 ülke ile birim hesabı yapmak için TL ile söz konusu ülkenin para biriminin eşit olması gerekir. Anlaşılması için dünyanın en büyük ekonomilerinden Japonya'yı örnek vereyim. Japon para birimi herkesin bildiği gibi Yen. 1 yen ise 100 sen eder. Bizde ki kuruşun karşılığı onlarda sen. Gelelim rakamlara:

Japonya Market Fiyatları

Süt (orta kalite), (1 lt) – 186.00 Yen
    Beyaz Ekmek (500 Gr) – 184.00 Yen
    Beyaz Pirinç, (1 kg) – 430.00 Yen
    Yumurta (12 Adet) – 225.50 Yen
    Yerel Peynir (1 kg) – 1920.00 Yen
    Tavuk Göğsü (Derisiz ve kemiksiz, 1 kg) – 880.00 Yen
    Biftek (1 kg) – 1855.00 Yen
    Elma (1 kg) – 710.00 Yen
    Muz (1 kg) – 325.00 Yen
    Portakal (1 kg) – 590.00 Yen
    Domates (1 kg) – 700.00 Yen
    Patates (1 kg) – 399.00 Yen
    Soğan (1 kg) – 360.00 Yen
    Marul (1 baş) – 200.00 Yen
    Su (1.5 lt şişede) – 125.00 ¥
    1 Şişe Şarap (Orta Fiyat Kategorisi) – 1250.00 Yen
    Yerli Bira (0.5 liter bottle) – 290.00 Yen
    İthal Bira (0.33 lt şişe) – 380.00 Yen
    1 Paket Sigara (Marlboro) – 450.00 Yen

Gördüğünüz gibi Japonya'da soğan 360 birim, bizde ise 2-3 birim. Süt orada 186 birim. Bizde ise 5-6 birim. Örnekleri çoğaltabiliriz. Birimden ekonomi hesabı yapanlara bakarsak bizim ekonomimizin Japonya'dan iyi olması lazım. Ama herkes bilir ki Japon ekonomisi bizim önümüzde.

Sonuca gelirsek birim hesabıyla ekonominin iyi olup olmadığı anlaşılmaz. Önemli olan vatandaşın alım gücüdür. Dünyada nerede olduğumuzu satın alma gücü paritesine göre sıralamaya bakarak öğrenebiliriz.

Dünya Bankasının açıkladığı 2018 yılı verilerine göre Türkiye kişi başına nominal GSYİH rakamında 9311 dolarla dünyada 67. sıradadır. Ülke olarak ise gene nominal olarak dünyada 19. sıradayız.

Satın alma gücü paritesine göre ise gene Dünya Bankası raporlarına göre dünyada 13. dür.

Bir de kişi başına satın alma gücü paritesine göre bir hesap var. Gene dünya Bankasına göre bu listede 51. sıradayız.

Yukarıdaki örnekte bahsettiğimiz Japonya bu listelerde 3. 4. 24. ve 26. sıralarda.

Ekonomimiz iyi mi kötü mü bu rakamlara bakarak karar verilir. Ekonomist değilim ama Tv'de izlediğim ve gazetelerde okuduğum ekonomistler de bu şekilde söylüyorlar. Karar siz okuyanların.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MAF10 -- 26 Mayıs 2020; 11:28:28 >

• yen"in dengi bizdeki lira değil, kuruştur.

yani 100 kuruş olunca sen lira'ya geçiyorsun ya ... işte japon lira ya geçmiyor yen hesabına devam ediyor.

yani 1 paket sigara 450 yen , 450 kuruş desen bu lira bazında 4.50 lira yapıyor.

matematiğini geliştir akpli.

Ekleme;

'ekonomi değil siyaset yazmış' diye atar da yapıyorlar.

ekonomilerin siyaset ile yönetildiğini bilmiyorlar herhalde. bozkır kültüründe olmayan milletler ekonomilerini siyaset ile belirliyorlardı.

monarşilerde başka, teokrasilerde ufak farklar olsa da yine ekonomik olarak benzerdi. yağmaya dayanıyordu.

bugün ise bankacılık var. banka sistemini çakala emanet edersen o iş biter. zaten osmanlının kafası buna basmadığı için ingilize kurdurdukları bankalarda deli gibi para basıp duyun-u umimiyeyi fırlattılar. sonunda kapütülasyonları kabul etmek zorunda kaldık.

eğer durum bu şekilde giderse , kıbrısı verirsiniz. bugün kapütülasyonlar karın doyurmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebavamqko -- 26 Mayıs 2020; 12:23:38 >

• Açılan konuları haksız göstermeye çalışmış ama fark o kadar bariz ki bu ekmek kafalı AKP'li bile bir yolunu bulamamış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanya'da asgari ücret 1584 euro, Türkiye'de 2324 TL.

Birimleri denklemek istersek 1€=1,46₺ ediyor.

Yani Almanya'da 100 euroluk alışverişi Türkiye'de 146 liraya yapabiliyor olman lazım ki iki ülkenin alım gücü denk olsun.

1€=1₺ birim hesabı biraz gerçek dışı oluyor Almanya'da asgari ücret 2324€ olmadığından dolayı.

Ama zaten 100 euroluk alışverişi 100 lirayı geçtim 146 liraya hatta 200 liraya yapalım biz ona da razıyız. Gel gör ki öyle olmuyor.

Biraz karışık anlatmış olabilirim lütfen alıntılamadan önce iyice okuyun mesajımı.
    Almanya'daki asgari ücret için bu kaynağa baktım:https://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=earn_mw_cur&lang=en

• Siyaset yazmadım. Ekonomi yazdım. Önyargılarınızı kırın. İnsanları şucu ya da bucu diye yaftalamayın. Siyaset yazmam ama ekonomi konusunda yazayım. Japonya'da kuruşun karşılığı yen değil Sen. 1 Japon yeni=100 Sen.

1995 ya da 1996'da bir montu 3850000 birime (TL) almıştım. Kot pantolonu 600000 birime (TL) almıştım. Ama o zaman 1 dolar 45000 TL idi. Bu birim olayı 1 dolar=1 TL olursa yapılabilir. Örneğin 2004-2005-2006-2007 de 1 dolar 1,3 ve 1,5 TL arasıydı. O sırada birim hesabı yapılabilirdi. Ama artık olmaz.
  • Booker DeWitt kullanıcısına yanıt
    Hocam almanyada asgari ücret 1500 euro alan çok az ortalama 2000 euro alıyorlar cocuk yardımı vs ile 2400 euro yu buluyo
    Asgari ücretler denk ama yukarı çıktıkca 1tl-=1 euro yanlış oluyo almanyada doktor 5-6 bin euro kazanıyo tr de 10k+
    Almanyada 5 sene tecrübeli mühendis 5-6 bin euro kzanıyo denk mühendis burda 10k+ kazanıyo

Yani asgari ücretli olarak oran aynı ama mühendis doktor için denklem yanlış

• MAF10 kullanıcısına yanıt
    Kardeşim yukardaki söylediğin şeyler anlaşılmıyor ama birim hesabı yapmak için 1e1 olması lazım diyosun evet öyle tamam ismini değiştirelim ama bu durumu değiştirmiyor haberin olsun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • simit çay hesabı güncellenmiş soğan olmuş teşekkür ederiz.
    şu vekille iletişime geçin halkın kandırılmasını engellesin güncellesin hesaplarını.

Ekonomide Almanya, Fransa, Kanada  ve Türkiye'yi Birim Hesabıyla Kıyaslamak

neyse haklısınız.

benim tek kızdığım nokta kandırmak. Fakir ülke olabiliriz buna kızmıyorum kötü yönetebilirler buna kızmıyorum ama insanlara yalan söylemeleri beni kızdırıyor. Mesela pohpohlayıp pohpohlayıp imf borç verebiliriz şu kadar güçlüyüz bu kadar güçlüyüz diyip insanlardan para istenecek duruma gelmeleri bir vatandaş olarak salak yerine konduğumu hissettiriyor. Bilmiyorum belki salağımdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-400988AF7 -- 26 Mayıs 2020; 11:38:29 >

• -fenom- kullanıcısına yanıt
    Hocam gayet güzel anlamışsın. 1 dolar eşittir 1 TL olmadıkça birim hesabı olmaz. Ayrıca ben hiç bir şey değiştirmedim. 1 saat boyunca bu rakamları araştırdım ve herkes kabul etsin diye, ön yargı olmasın diye dünya bankası sıralamalarını yazdım. Fakat senin de gördüğün gibi yorum yazanların çoğu ekonomi değil siyaset yazmış. Halbuki benim siyasi hiç bir imam bile yok.
  • Şöyle yapmak daha mantıklı;
    İki ülkede aynı ürünün fiyatını -atıyorum- 1000 birim maaşa böleceğiz. Böylece bizi kıskanan ülkeleri teker teker bulacağız

• Ben bilmiyorum ama birim hesapçıları avrupada asgari ücretin 1600-2000 euro olduğunu söyleyip bu hesabı yapıyorlar. Yani asıl olay parayı maaşla oranlamak. Japonyada da asgari ücret heralde 2000 yen değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hades333 -- 26 Mayıs 2020; 12:1:8 >
  • Almanya'da Passat 40 bin euro

Türkiye'de 350 bin lira

• Kıyaslayan asgari ücrete göre kıyaslıyor zaten ama o da saçma çünkü adamların aylık zorunlu yaptığı her harcamayla seninki bir değil mesela sağlık harcaması, eğitim harcaması, ödedikleri vergi vs. Japonya'da mesela çöp atmak için bile kupon alıp dolduruyorsun, burada koca dolabı kır sokağa koy kimse bir şey demez, bunun gibi çok basit, değişik değişik harcama kalemleri var adamların

Hayır onu da geçtim bizim ligimiz belli, klasımız belli Amerika dünya devi sen oradaki parayla burayı niye kıyaslıyorsun, iki adım öten İran, Suriye, Irak kafana bomba düşmediğine şükret kır dizini otur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1F943E7C5 -- 26 Mayıs 2020; 12:14:58 >
  • Birim hesabı yaparken maaşı da yaz. Soğan 360 birim de birim gelir ne kadar?

Japonya 2000 yen alıp 360 yen mi veriyorlar onlari da yaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ebavamqko E kullanıcısına yanıt
    Bence konuya ölümcül darbeyi yapmış arkadaş

• trakyAli-1986 kullanıcısına yanıt
    Ben birim hesabı yapmıyorum. Aksine birim hesabının saçma olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Birim hesabıyla ekonomik kalkınma seviyesi ölçülemez demek istiyorum.

Ayrıca ben Japon ekonomisinin bizden iyi olduğunu yazdım. Birim hesabı yapsaydım bazıları gibi bizim ekonomi daha iyi derdim.
  • Bu ülkelerin vatandaşlarının hayat standardı ve alım gücünü işlemcileri benchmarka sokar gibi sıraladığında onlar ryzen 3700x-3800x, 3950x, İntel 9900k, 10600k, 10700k, 10900k ise Türkiye Amd fx 6100 performansı verir.

• MAF10 kullanıcısına yanıt
    Alim gücü hesabı yapın ozaman. Birim hesabı denilen şey alım gücüdür.

Boşuna Türkiye ekonomisi iyidir demek için kendinizi yormayin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • En basit alım gücü asgari ücret ile 1 ayda ne aldığındır, Japonya da son modem iphone alabiliyorsun.
    1 saatlik çalışma sen ne alıyorsun karşılaştırdığın ülke ne alıyor, böyle yapabilirsin.
  • ebavamqko E kullanıcısına yanıt
    1)TL'nin karşılığı Japonya'da Yen, kuruşun karşılığı ise Sen. Türkiye'de bir zamanlar kuruşun pul olduğu gibi Japonya'da da sen pul olmuş durumda. Onlarda biz gibi paradan sıfır atarlarsa Sen tekrar değerlenir. Japonya örneğini vermemin sebebi birim hesabıyla ekonomi anlatılamayacak olması.

2) Ekonominin siyasetle yönetildiğini herkes bilir. Ama karşındaki insanın verdiği dünya bankası verilerine bakarak karşı tarafın siyasi görüşünü senin gibi 3-5 kişiden başkası bilemez!!! Bu konuda tebriği hak ediyorsun.

3)Bu sana değil herkese. Ekonomimiz iyi demedim. Yazıyı sonuna kadar okuyanlar dünya sıralamamızı görürlerdi. Türkiye dünyada ilk 5 hadi olmadı ilk 10' a girmeli. Bu coğrafya, bu tarih en azından ilk 10'u hak ediyor. Ama maalesef gerideyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MAF10 -- 26 Mayıs 2020; 12:50:57 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.