Şimdi Ara

Einhell Cc-Bc 15 Akü Şarj Cihazı kullanımı hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
3
Favori
6.782
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar aracın aküsü için Einhell Cc-Bc 15 Akü Şarj Cihazı aldım fakat kullanma klavuzunda bu üründe adam akıllı akünün ne kadar süre şarj edileceği belirtilmemiş elimde olan akü 12 volt 60 amper akü ne kadar süre şarj etmek gerekir bu ürünü kullanan arkadaşlar varmıdır saygılar. Einhell Cc-Bc 15 Akü Şarj Cihazı kullanımı hakkında

• 60 amper akü için hızlı modda (tavşan işaretli 12v ayarında ) 6 saat, yavaş modda 12 saat şarj etmeniz (kaplumbağa işaretli 12v ayarında ) gerekir

http://products.einhell.com/com_en/cleaning-car-accessories/battery-chargers/cc-bc-15.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senerdagasan -- 14 Ocak 2017; 23:56:28 >

• merhaba arkadaşım mesajını biraz geç gördüm yinede teşekkür ederim.
  • Üzerindeki Ampermetreden dolup dolmadığını takip edebilirsiniz. Ampermetrede 1-1.5 Amper mertebesinde akım görüyorsanız dolmuş demektir. (Belli bir şarj süresi sonunda)

Saygılar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 11 Mart 2017; 11:18:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Einhell CC-BC 2 M Akü Şarj Cihazı Uygun akü aralığı3-60 Ah olarak belirtilmiş.
    Acaba tam 60Ah aküyü şarj edebilir mi?
  • Bu cihazların en önemli özelliği 3 fazda şarj etmesi. %80e gelene kadar sabit amper veriyor. Sonra sabit voltaj vererek gerisini dolduruyor. Bu şekilde sülfatlanmayı da engelliyor. Daha sonra da akü boşalmaması için trickle şarj yapıyor (türkçesini bilmiyorum), yani boşalmaması için çok az bir voltaj veriyor.

Ben akülerimi ayda bir muhakkak bu cihaza bağlıyorum. Müsait olduğum kadar da uzun süre tutmaya çalışıyorum. Bütün kış bile tutabilirsiniz, akünüzün ömrü uzar.

Aküyü ne kadar sürede şarj edeceği tamamen sizin akünüze bağlı. Çok iyi bir durumda akü amperinin 10da biri kadar amperle şarj edilebilir. Yani sizin durumunuzda 60/10 6 amperle. Sizin akünüz cihaza göre düşük olduğu için hızlı modu kullanmanızı tavsiye etmem. Akü çok ısınır.

(Düzeltme) Bu cihaz trickle şarj yapmıyor. https://assets.einhell.com/manuals-pdf/900_399197/cc-bc-15.pdf?_ga=2.68720337.1993848436.1569955238-2097630525.1569955238

Yani doldurma sonrası aküyü kesmeniz lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ademmeral -- 1 Ekim 2019; 21:51:3 >

• ademmeral A kullanıcısına yanıt
    Merhaba

Trickle Charge Current [trikıl çaaarc körın']: Tampon Şarj Akımı demektir.

Verdiğiniz bilgiler son derece tutarlı. İngilizce terimler artık google'da sorgulanabiliyor. Bunları da araştırmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bakınız:

Aşırı Şarj > Over Charge

Derin deşarj > Deep Discharge

Normal şarj, aynen yazılıyor normal charge > %10 mantığı

Hızlı şarj > quick charge.

İyi çalışmalar.
  • Bu alet 3 haftadır boşalmış olan aküyü çalışır hale getirir mi arkadaşlar.

• Tricle charge'a damla şarj da denilmiyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alphace

Tricle charge'a damla şarj da denilmiyor mu?
    Aynen.
    Trickle charge ingilizce karşılığı "damla şarj" ama Türkçe terminolojide tampon şarj diyoruz. Self decharge yani beklerken kendi kendine bitmemesi için uygulanır. Lion pillerde yasak olan bir uygulama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cimifuloydhezılbenk

Bu alet 3 haftadır boşalmış olan aküyü çalışır hale getirir mi arkadaşlar.
    3 hafta boyunca boş beklemiş bir akü ciddi şekilde kapasite kaybına uğramış olabilir. O alet aküyü şarj eder ama eski haline getirip getirmeyeceğini kimse söyleyemez.
  • Peki şu iki durumdaki araç akülerinin boşalmasını engellemek için bu tür bir devre yapılabilir mi?
    - Uzun süre park halinde bekleyen araçlar.
    - Soğuk aylarda kısa süreli çalışıp aküsünü yeteri kadar şarj edemeyen araçlar.
    Sürekli prize takılı kalacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alphace

Peki şu iki durumdaki araç akülerinin boşalmasını engellemek için bu tür bir devre yapılabilir mi?
    - Uzun süre park halinde bekleyen araçlar.
    - Soğuk aylarda kısa süreli çalışıp aküsünü yeteri kadar şarj edemeyen araçlar.
    Sürekli prize takılı kalacak.
    Yapılabilir. Öyle bir devre yapmıştım ama aylarca bekleyecek aküler içindi.

Sizin için uygun bir devre çizerim.

Ya da daha mantıklısını öneririm.

Bu geceye kadar bitirmiş olurum arada işlerim var.
  • Yapabiliyorsanız ya da yaptırabiliyorsanız şunu kullanabilirsiniz.

Arkadaşlar da baksınlar bi yanlış olmasın.(317nin kare ucu referans uç)

NASIL KULLANILIR

Devreyi yaptıktan sonra girişe en az 15V DC adaptör bağlayın.

Çıkışlara birşey bağlamadan orada mavi çok turlu potanisyometre var gördünüz mü? onun vidasını çevire çevire çıkışı 13,5Volta getirin.

Daha sonra çıkışa ister klemens bağlayın ister direk kablo lehimleyin. ARTI kırmızı, EKSİ siyah.

LM317 için küçük bir soğutucu heatsink vidalayın. Kolay vidalamanız açısından soğutuculu yerini üste getirdim mahsus aşağıda resmini göstericem.

Daha sonra varsa elinizde suda eriyen aspirin kutuları olur plastik. genişinden bulabilirseniz iki ucuna delik açıp kabloları da geçirip kapatın.

--------------------------------------------------
    DİKKAT - SORUMLULUK REDDİ:
    Bir hata olur, bir kaza olur, ne bileyim LM317 sahtedir ısınır patlar... Başka bir anormallik olur, Allah korusun bir yangın mangın birşey olursa ben hiçbir olumsuzluk için sorumluluk kabul etmiyorum. Amacım örnek göstermektir. Yapıp yapmamak kullanıcının insiyatifinde.
    --------------------------------------------------
    Yapar da faydalanırsanız güle güle kullanın. İyi çalışmalar.

• Eline sağlık sorumluluk uyarısı vermen yerinde olmuş, ama aklımda bazı sorular fikirler var;

NEden 13.5v, 15-18v beslemenin akımı ne olacak önemsiz mi?

Bence 19v kadar çıkart yani elinde laptop adaptörü olan korkusuzca takabilmeli gibi, buna göre revize veya yeni devre de çiziktirip paylaş.

Kullanım sıralamasında bence atladığın husus, önce akü bağlanmalı ki ters bağlantı -bağlantı hatası varsa buzz ve led uyarı versin. Vatlı direnç var kapalı kutu olmaz en azından delikli olmalı ki ısı transferi sağlansın, hatta mümkünse devre boyutundan daha büyük seçilmeli, direnç kutu plastiğine uzak olsun. Zaten buzz ve led var yine delikli olmalı veya sonradan delik açılmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

3 hafta boyunca boş beklemiş bir akü ciddi şekilde kapasite kaybına uğramış olabilir. O alet aküyü şarj eder ama eski haline getirip getirmeyeceğini kimse söyleyemez.

Alıntıları Göster
    Cevabınız için teşekkür ederim. Bu makineyi aldım ve tam boş olan (kapıları açan ve kadrandaki uyarı ışıklarını açan ancak marş basmayan dolulukta) 12 60 lık aküyü yavaş şarjda 14 saatte şarj etti. Şimdilik bir sıkıntı görünmüyor. Lakin kapasitesi düşmüş olabilir dediğiniz gibi.

• Hayır acelem yok. Fakat konu şu karantina günlerinde illa birilerinin ihtiyacını karşılayacaktır. Aslında hazırı olsa daha iyi olurdu.

Bu fikre şuradan ulaştım: https://www.webasto-comfort.com/tr-tr/ueruenegenelbakis/product/show/ethermo-top-eco/
    "Isıtıcı, bir 230 V güç çıkışına bağlı bir elektrik kablosuyla çalıştırılır. 12 V aküler için olan entegre bir damlama şarj fonksiyonu sayesinde otomobilin aküsü ısıtıcı çalıştığı süre boyunca otomatik olarak şarj edilir. eThermo Top Eco iyi bilinen Webasto kontrol üniteleri veya güç çıkışında bulunan bir zamanlayıcı üzerinden rahatça kontrol edilir."

Ben de bunun çin malı olanı var ama şarj özelliği yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alphace -- 14 Mayıs 2020; 3:9:6 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mavi-kaplan

Eline sağlık sorumluluk uyarısı vermen yerinde olmuş, ama aklımda bazı sorular fikirler var;

NEden 13.5v, 15-18v beslemenin akımı ne olacak önemsiz mi?

Bence 19v kadar çıkart yani elinde laptop adaptörü olan korkusuzca takabilmeli gibi, buna göre revize veya yeni devre de çiziktirip paylaş.

Kullanım sıralamasında bence atladığın husus, önce akü bağlanmalı ki ters bağlantı -bağlantı hatası varsa buzz ve led uyarı versin. Vatlı direnç var kapalı kutu olmaz en azından delikli olmalı ki ısı transferi sağlansın, hatta mümkünse devre boyutundan daha büyük seçilmeli, direnç kutu plastiğine uzak olsun. Zaten buzz ve led var yine delikli olmalı veya sonradan delik açılmalı.
    Çok güzel dedin onları düşünmemiştim. Sırayla gidelim.

Bu bir şarj cihazı olmaktan ziyade tampon şarj cihazı. Amacı aküyü dolu tutmak. Şarj etmek değil aslında. Bu nedenle devreyi besleyecek güç kaynağının 500mA-1A civarında olması yeterli. Devrenin wattlı direnç ile akım sınırlama özelliği de aşırı akım çekilmesine karşı ya da daha güçlü güç kaynağı bulunursa faydalı olur.

Girişe bu devreyi kullanacak kişiler LED trafosu gibi trafolar bulurlar, güç kaynağı sıkıntısı çekerler diye 15-18V yazdım. İnanolsun laptop adaptörü aklıma gelmedi. 19V laptop adaptörü de bağlanabilir. Hatta daha önce yaptığım gibi bir 9V jak takayım oraya. Bunun için devrede bir değişiklik yapmaya gerek yoktur sanırım. LM317 kaldırır. Ben yine de devreyi bir daha revize edip paylaşayım doğru dedin.

Uyarı notlarını güncelleyeyim. Cihaz kurulur kurulmaz yine önce 13,5V ye çıkışı ayarlasın. Sonra aküyü taksın, öterse kabloları düzeltsin, en son fişe taksın.

Aşırı ısı birikiminin bertaraf edilmesi için delikli kutu gereklidir. Suda eriye aspirin kutusu olmaz tamam.

Ben bu devreyi yaptıktan sonra zaten aynı şekliye revize etmiştim. Yani onu alelacele çizmiştim. Biraz daha bakınca çok fazla yer harcadığımı görüp çinlilere özenerek elemanları daha sıkış tepiş yapıp küçülttüm. Ama görünen o ki tekrar düzenlicez. tamam sıkıntı yok. Bitince başlık açıp paylaşıcam.

• Laptop adaptörü iyi fikir
    Başka sorularım olacak ama yeni açacağınız konudan devam ederiz.
  • vallahi bende de var bir einhell akü şarjı ama şarj ediyor mu etmiyor mu anlamadım bir türlü. 10 - 11 volt çıkış veriyor, içinde bir tane büyük trafo bir de kbpc3510 köprü diyot var bir tane de ön tarafa ampermetre koymuşlar.

Bir gece aküyü şarjda tuttuk. Amper metrede bir değişiklik olmadı, ne oldu ne bitti anlamadık bir türlü
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.