Şimdi Ara

EHLİYET ALABİLENLERİN YÜZDESİ DÜŞTÜ :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
2.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milli Eğitim Bakanlığı'nın ehliyet sınavlarına getirdiği yeni düzenlemenin üzerinden geçen altı ayda ehliyet alabilenlerin sayısı bazı illerde yüzde 40'lara kadar düştü

Bakanlık verilerine göre, direksiyon uygulama sınavlarına ilk girişte başarısız olanların yüzde 70'i, dubalar arasına geri geri kurallara göre park yapamadı. Yönetmelikten önce Türkiye genelinde direksiyon sınavlarına ilk girişte başarı yüzdesi yüzde 95 iken, yönetmeliğin uygulanmaya başladığı Temmuz ayından itibaren bu başarı oranı yüzde 72'ye düştü.

Ancak sınavın zorlaştırılmasıyla Türkiye'de de başarı yüzdeleri AB ortalamalarına yaklaştı. Direksiyon eğitimi dersi sınavının altı aylık başarı ortalaması temmuzda yüzde 83,3, ağustosta yüzde 72,1, eylülde yüzde 73,8, ekimde yüzde 65,7, kasımda yüzde 70,9, aralıkta yüzde 64,9 olarak gerçekleşti.

Denizli'de sınava giren 100 kişiden 44'ü ehliyet alabilirken, başarı oranı en düşük iller sıralamasında Denizli'yi Uşak, Manisa, Edirne, Rize, Kahramanmaraş, Aydın, Çanakkale, Afyon ve Kocaeli izledi.

Kadın sürücü adayları parkta zorlanıyor

Sürücü Kursları ve Eğitimleri Federasyonu Başkanı Lokman Yıldırım, yaptığı açıklamada, 29 Mayıs 2013'te Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yönetmeliği'nde değişiklikler yapıldığını anımsattı. Yönetmelik değişikliğiyle ehliyet sınavlarının, Avrupa standartlarına kavuştuğuna işaret eden Yıldırım, yazılı aşamadan sonraki direksiyon uygulama sınavında adayların, bazı hataları bir, bazılarını da iki defa yaptığında sınavdan başarısız sayıldığını anlattı.

Sürücü adaylarının kalkış sinyalini vermemesi, kemerini takmaması ya da arabayı ilk çalıştırdığında stop ettirmesi halinde sınavın o anda sona erdirilip adayın başarısız sayıldığını belirten Yıldırım, uygulama sınavında geri manevra ve iki duba arasına geri geri park etme zorunluluğunun da getirildiğini söyledi.

Bu kategorilerde kadın adayların başarısız olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Yeni düzenlemelerle artık cüzdanda ehliyet dönemi kapandı. Özellikle temmuz ayından itibaren sürücü belgesi alan sürücülerimiz, aktif olarak trafiğe çıkabilecek ve aracını kullanabilecek donanımdadır. Hiçbir adayımızın mezun olduktan sonra artık araç sürmeyle ilgili bir problemi yoktur. İki duba arasına kesinlikle yanaşamayan düz geri gidemeyen, aracını hareket ettirirken herhangi bir hata yapan adayın sınavı hemen iptal ediliyor, diğer adayın randevu saati bekleniyor."

Sınavı yapanlar da denetleniyor

Yıldırım, yeni düzenlemeyle sınav yapıcıların, denetlendiği bir ortamın oluşturulduğunu da bildirdi. Yönetmelik yayımlanmadan önce direksiyon uygulama sınavında başarı ortalamasının yüzde 90'nın üzerinde olduğunu ancak değişiklikten sonra bazı ilçelerde başarı oranınının 35'lere kadar düştüğünü belirtti.

Kaynak

• Milli Eğitim Bakanlığı'nın ehliyet alma prosedürlerini değiştirmesini doğru buluyorum. Ehliyet adayı sürücüler en azından bir şeyler öğrenme/bilme zorunluluğuna tabi tutuluyorlar.

Bundan 25 sene önce parayla ehliyet satın alınan, daha 10 sene önceye kadar da sürüşü ileri-geri gitmeye yetecek kadar olan insanlara ehliyet verilen ülkemizde, trafik kazalarının ne kadar can aldığı ortada. Eğitimli az da olsa bu durumun önüne geçilebileceğini düşünüyorum.
  • Sistem baya değişmiş kız arkadaşımın sınavını gördüm 30 dk kullandırdılar.Biz 10 dkda bitirmiştik.
  • Ne güzel olmuş. Herkesin ehliyeti olmak zorunda değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oneyy1905

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ehliyet alma prosedürlerini değiştirmesini doğru buluyorum. Ehliyet adayı sürücüler en azından bir şeyler öğrenme/bilme zorunluluğuna tabi tutuluyorlar.

Bundan 25 sene önce parayla ehliyet satın alınan, daha 10 sene önceye kadar da sürüşü ileri-geri gitmeye yetecek kadar olan insanlara ehliyet verilen ülkemizde, trafik kazalarının ne kadar can aldığı ortada. Eğitimli az da olsa bu durumun önüne geçilebileceğini düşünüyorum.

parayla ehliyet hala var.
  • a2 de beni haksız bıraktılar ayağım motorda yere koymadım yere,

o zaman 60 la giderken manevra ve fren testi yaptırsınlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Motosiklette bi değişiklik var mı??

10 metre gidip dönüp geliniyordu en son
  • Cok guzel olmus insallah botle devam eder

• quote:

Orijinalden alıntı: pasa_

quote:

Orijinalden alıntı: oneyy1905

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ehliyet alma prosedürlerini değiştirmesini doğru buluyorum. Ehliyet adayı sürücüler en azından bir şeyler öğrenme/bilme zorunluluğuna tabi tutuluyorlar.

parayla ehliyet hala var.

Eskisi kadar değil. Sınavlarda eski soruların aynısı çıksa da yine ilkyardım-trafik kuralları konularında bir şeyler bilmeniz gerekiyor. Sürüş sınavında da ileri-geri yapınca ehliyet verilmiyor bildiğim kadarıyla.

• Thomassee kullanıcısına yanıt
    a2 sınavında 10 metreye 25cm genişliğinde bi platformun üzerinden geçip aşağı indikten sonra 8 kuka arasından slalom yaptırıyorlar,daha sonra bazı bölgelerde trafiğin içerisinde yaklaşık 30 DK.ka kullanıp bir araçla görevliler sizi takip ediyor,Bu takip etme olayı olmazsa 30 dakika boyunca ilk yaptığınızı tekrarlıyorsunuz.Önceden kendi motorunuzla ve ya scooterle girmenize izin veriyolardı.Ama artık 2 tekerlekli ve tam manuel vitesli motorla girebiliyorsunuz sadece ve geçme kriterleri de değişti,daha çok özen gösteriyorlar.
  • Eskiden hiç iyi değildi, tamam; ama şimdi de iyi değil. Bu adamlar zaten acemi, bir kere bile hata yapınca elemek hiç ama hiç insaflı değil. Tamam aynı hatayı 2. kez ya da 3. kez yaparsa o zaman elersin, kimse de bir şey demez; ama birinci seferde kaldıramadı arabayı diye elemek ya da ilk denemede park edemedi diye elemek hiç makul ve dahi insaflı değil; hem devlete hem de kurslara yeni bir gelir kapısı olarak görüyorum meseleyi şahsen.
  • Öncelikle iyi günler . 01.02.14 tarihinde direksiyon sınavına girdim . Koltuğa ilk oturduğumda sadece kurs hocam vardı , sınav hocaları oturdu selamlaştık . Koltuğu ayarladım kemerimi taktım debriyaja basıp kontağı çevirdim ; el frenini indirip gayet hafif bi şekilde kaldırdım arabayı . Hızlı gidersen 2 tur olur dediler bu yüzden 3.vitese almadım bile arabayı sürekli 40 ve 2.viteste gittim . Okul tümseklerinde yavasladım olabildiğince ve rahat geçirdim arabayı . Tam liseyi bitirdiğim okulun önünde durduk bayır kalkışı yapmak için fakat önümde başka bir aday daha vardı ve arabayı aşağı doğru kaydırıyordu , kaldıramıyordu . Banada tam sola kır devam et dediler tam kırdım araba hafif hareketlendi bu sefer önümdeki aracı lap diye önüme kırdı ve istop ettirdim arabayı . Hemen kontağı çevirdim kaldırdım bu sefer.U dönüşü yaparken 1 e aldım gayet rahat ve iyi döndüm . Çok iyi bir park yaptım ve onlarda beğendiler . Işıklarda sıkıntısız kaldırdım . Sinyaller konusunda çok uyarıldın dedi . Sizce geçme ihtimalim var mı ?

• blackale7 kullanıcısına yanıt
    Geçersin büyük ihtimal
  • onceden kitabi ezberleyen ehliyeti ilk sinavda aliodu. baskada bisey yoktu direksiyonu trafikde yuzde 70 inin tırtt :) arabayi kaldiramio daha ozellikle bayanlar :)

• quote:

EHLİYET ALABİLENLERİN YÜZDESİ DÜŞTÜ

iyi olmuş , trafikte ,magandaları görmeyiz artık , yol ortasında durup laflayanlar mı , yeşil yandığı halde makyajını bitirmeye çalışanşar mı ,
    olmadık yerlere park edenler mı , ne ararsanız var , umarım , daha da zorlaştırır ve sıkı denetım gelir ehliyet kurslarına ,
    kadın park etmiş BMW sini tam viraj da , askeri otobus de virajı dönerken arka tamponu takmış BMW nin arka kapısına , sac delinmiş ,
    neticede 2 saat polıs ve askeri denetim aracı beklendi , 2 saat yol kapandı trafik arap saçı ,
  • Bizim evin burda sınav alanı var sınav tarihinde arabayı alıp sürmek istemiyorum sinirden
    Ben bu sınava girenlere not veriyor olsam %72 değil %50si zor geçer adamlar daha arabayı kaldıramıyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: trcn

Eskiden hiç iyi değildi, tamam; ama şimdi de iyi değil. Bu adamlar zaten acemi, bir kere bile hata yapınca elemek hiç ama hiç insaflı değil. Tamam aynı hatayı 2. kez ya da 3. kez yaparsa o zaman elersin, kimse de bir şey demez; ama birinci seferde kaldıramadı arabayı diye elemek ya da ilk denemede park edemedi diye elemek hiç makul ve dahi insaflı değil; hem devlete hem de kurslara yeni bir gelir kapısı olarak görüyorum meseleyi şahsen.

+1

Ek olarak elemelerin çoğu, geri park etme nedeniyle yapılmış. Geri park etme konusu kazalarda ne kadar etkili ki bu kadar önemli olmuş. Bence en çok zorlanılan bu konu olduğu için insanları yolmak amacıyla bu kriter konulmuş.

Ayrıca yukarıdaki verilerde bahsedilen illerde kalma oranının yüksek olması, Denizli, Uşak vs. şehirlerimizde yaşayanlar beceriksizliğinden değil; uygulamacıların işgüzarlığı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Lupara_ -- 3 Şubat 2014; 3:00:25 >

• Kardeşim öğretmen ve kursa gidiyor direksiyon sınavlarında görevli olarak hocalık yapıyor 20 kişi sınava alıp 2 kişiyi geçirdiğini bilirim abi bende şoförüm diyor bunlar karşıma çıksa kaza yeni sistemi harika buluyorum

• Cumartesi günü girdim bu mu zor ? Güzergahı bilmediğim halde 1.2 palio içinde 4 kişi olduğu halde gectim :) bence daha zor olmalı bilmiyorum cok basit geldi bana zaten normal sınav ı herkes yapar direksiyon da daha zor olmalı

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.