Şimdi Ara

eGPU - notebookta harici masaüstü gpu kullanımı (111. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.392
Cevap
212
Favori
270.885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
53 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 109110111112113
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam ben bu mesajdan şunu anladım.
    Laptopda intel gpu varsa takacağınız nvidia gpu(egpu) ile dahili ekranda görüntü alabilirsiniz.Doğru mu ?
    Ben dahili gpu derken intel (igpu) nvidia (dgpu) ki dahili derken bunu kastettim.
    Sonradan takacağınız external gpu nun(egpu) nvidia olması gerekir dahili ekran görüntü alabilmek için.
    Eğer laptopda intel+nvidia bulunmuyorsa sonradan takılacak(egpu) nvidia/amd fark etmez dahili ekrandan görüntü alınamaz.
  • sulocanxxx kullanıcısına yanıt
    Laptopta sadece intel igpu varsa. Nvidia egpu ile laptop ekranından görüntü alabilirsiniz. Hiçbir ayarla uğraşmanıza gerek kalmadan.

Laptopta intel igpu + nvidia/amd dgpu varsa. Bios dan veya egpu setup programını kullanarak nvidia/amd dgpu yu devredışı bırakabilirseniz, nvidia egpu ile laptop ekranından görüntü alabilirsiniz. (zaten pci express bant genişliği yetmeyeceği için sisteminiz igpu+dgpu+egpu şeklinde çalışmayacaktır. Aygıt yöneticisinde Egpu nun yanında sarı ünlem çıkacaktır)

Benim bilgisayarımda intel igpu yok(3.nesil intel işlemci olmasına rağmen lenovo tarafından fabrikasyon olarak kapatılmış) . Sadece nvidia dgpu (gt650m) var. Egpu ile gtx670 bağladığımda şak diye çalıştı. Nvidia denetim masasında iki ekran kartını da görebildim. Nvidia Dgpu+egpu sisteminde Bant genişliği sorunu da çıkmadı. Gt650m laptop ekranına görüntü verirken, gtx670 monitöre görüntü verdi.

Uyarı yapacağım bir nokta var. Forumdan bir abimizin başına geldi. 1.nesil intel işlemcili intel hd (igpu) olmayan bilgisayarında Gt330m ekran kartlı laptobuna egpu ile nvidia titanx bağlamaya çalıştı. Bilgisayar iki ekran kartını da görmesine rağmen driver yüklemeye çalıştığında hata verdi. Sebebi şu. Gt330m çok eski bir ekran kartı. Driver desteği 2 sene önce kesilmiş. Gtx titanın ve gt330m in driver sürümleri farklı. Aynı anda iki ekran kartının da driverlarını yükleyemedi. Sistemi malesef çalışmadı. Bu sebeple çok eski sistemlerde egpu olayını denemenizi önermiyorum forumdaşlar.. 1.nesil intel işlemcili cihazlardaki pci express bant genişliği düşük olduğu için özellikle hiç önermiyorum. Extradan performans kaybınız oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• tns1 kullanıcısına yanıt
    Sizin cihazınizda intel gpu var ama kapali degil mi ? Eger siz modlu bios ile bunu acip intel + nvidia seklinde optimus teknolojisini aktif etmemisseniz ki mümkün mu bilmiyorum. Nasil gtx 670 ile laptop monitorunu kullandiniz? Denetim masasinda görmek ayri o ekranda o karti kullanmak ayri. Siz gt650m laptop ekranina gtx 670 monitore goruntu veriyor diyorsunuz. Dahili ekrani gtx670 ile kullanmiyorsunuz ki.

Benim bahsettigim olay sudur. Kendi cihazimdan ornek vereyim intel + nvidia gt525m var + olarak egpu gtx760 kullandim. Normalde laptop ekranina goruntuyu intel veriyor oyuna gecince optimus teknolojisi sayesinde nvidia devreye girip oyun oynuyorm. Egpu yu kullandigimda ise egpu programi uzerinden gt525m devre disi birakip pci compaction ile gtx 760 i onun yerine gosteriyorum ve laptopun kendi ekraninda bu sekilde oynayabiliyorum.

Siz gtx 670 i bu sekilde kullanabildiniz mi ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Hayır hocam kullanamadım. Laptop ekranının faal olduğunu söylemiştim sadece. Egpu nun görüntüsünü laptopdan alamadım tabiki.

Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla intel hd olmayan laptoplarda egpu ekran kartına yalancı monitör şeklindeki hdmi/dvi fişi takılıp. Oyunlar Windowed mod da açılarak laptop ekranında kullanolabiliyormuş.

Kendi bilgisayarıma Unlocked bios yükledim ama igpu yu yine aktifleştiremedim malesef. Aygıt yöneticisinde görebildim. Driver kurulunca pc donuyor. Ekran gelmiyor

• Benim sorunum şu şekil bilgisayarımda hd8730m ekran kartı var egpu ilk aldığım gt420 ekran kartı taktım ve hiç sorun vermedi driver kurdum skyrim bile oynadım denemek için hatta başarılı oldu diye yazmıştım konuya çok önceden daha sonra sistemi tekrardan kurdum ve çalışmaz oldu yani nvidia denetim masasına giremedim hd8730m devre dışıydı intel hd graphics 4000 ve gt420m açıktı farklı bir ekran kartı denedim yine aynı. GTX750ti aldım ondada aynı sorunu alıyorum.
  • Bahsettigim olay budur hocam iste.
    Optimus olmadan laptopun kendi ekrani kullanilamiyor. Yalanci dvi/hdmi konusunda bilgim yok link felan varsa atarsaniz belki baskalarinin isine yarar.

Zaten laptop ekranina goruntu veren karti kapatamazsiniz. Bende modlu bios kullaniyorum intel ve nvidia yi kapatip sadece egpu ile goruntu alabilir miyim diye dusundum.Bu sefer pc acilmadi bios pilini cikarmak zorunda kaldim

@ugust159

Mesajinizdan tam anlayamadim. Laptopunuzda intel hd4000 ve Amd hd 8730m mi var ? Gt420 taktiginizda laptopun ekraninda gt420 yi kullanabildiniz mi ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • aragorn187 kullanıcısına yanıt
    Hocam başladınızmı rahatsız ediyorumda?

• http://m.ebay.com/itm/eGPU-Adapter-Mini-PCIe-auf-PCIe-1X-fur-Montage-eine-grafikkarte-auf-Notebook-/192106869346?nav=SEARCH sizce buradaki şey çalıştırır mı?

• Arkadaşlar elimde 4-5 aylık egpu aparatı var. M.2(NGFF) versiyonudur. Masaüstü Bilgisayar toplandığım için kullanmıyorum.

İlgilenenler buradan yazabilir. Yada

Sahibinden.com da ilanım var. exp gdc diye aratınca çıkıyor

evet hocam rahat biçimde ilk seferde kullanabilmistim sonradan ne oldu anlamadım
  • ugust159 U kullanıcısına yanıt
    Aynı sorun bende de var kardeşim gtx1060 vardı birgün geldim eve çalışmıyor fanlar dönüyor ışıklar yanıyor ama sadece 940m ile hd5500 görünüyor Format attım düzelmedi yardımcı olursanız sevinirim ilgili arkadaşlara

• arkadaşlar nvidia son driverları ile egpu olayını baltaladı. 372.70 versiyonlu driverı kurarak kullanamya devam edebilirsiniz. yeni çıkan driverlerı kurmayın. malesef güncel oyunları da oynayamayacaksınız...
  • aragorn187 kullanıcısına yanıt
    Hocam noldu uyumlu oldumu egpu?

• Arkadaşlar bir kaç aydır sorunsuz kullandığım sistemimi satmayı düşünüyorum.

EXP GDC v8 Express Card
    MSI GTX 750Ti
    12V 7A adaptör

Sistemin çalıştığını kendi bilgisayarım üzerinde gösterip öyle teslim edeceğim.

İlgilenen arkadaşlar PM atarsa dönüş yaparım.

Tamamını çalışır durumda 450TL'ye vereceğim.

Sahibinden ilan no: 403049071

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarghasmTR -- 23 Şubat 2017; 21:44:4 >
  • Merhabalar . .Elimde monster ph150m var gtx560m , i7 2630qm işlemci , konuyu okudum lakin ğek haşır neşir değilim bu konulara ,
    Sistemin bize uyup uymadığını nasıl anlarız zira cihaz 5 senelik ?
    Tam performansa yakın değerler alabilir miyiz? %10 - %15 kayıpla en fazla ?
    Laptopun monitörü hariç monitör gerekli mi ? kullanması zorunlu mudur ?
    Teşekkürler ..
  • aentorries kullanıcısına yanıt
    aentorries,

Olur veya olmaz diye birşey söyleyemeyiz. Monster yurtdışında satılan bir marka olmadığı için yabancı forumlarda da yapıp başardım diyenler yok dolayısıyla.

Ancak donanım değerlerin olarak olmasına bir engel yok gibi.

Ekran kartın bios üzerinden kapatılamıyorsa EGPU setup kullanman gerekir forumda anlatımı da yazılım da mevcut.

Ben i5 3210m ile kullandım performansından çok memnun kaldım.

Ekran kartın NVidia/Intel bileşimi ise frameler Intel GPU üzerinden dahili ekrana aktarılabilir ancak bir çok oyunda ciddi bir gecikme oluyor. GTA5'de bu gecikme beni çok rahatsız etmedi ama BF4'te oynanamaz haldeydi. O yüzden harici monitör şart.
  • Merhaba arkadaşlar,belki bazılarına faydası dokunur diyerekten egpu maceramı anlatmaya karar verdim.Az çok bilgi sahibi oldum bu konuda o yüzden soru sormak isteyenlere kapımız her zaman açık.
    Öncelike Dell 3541 markalı laptop kullanıcısıyım.Forumda fotoroman arkadaşımızın desteğiyle sistemin kurulabildiğini öğrendikten sonra yurtdışı siparişimi verdim,kullanmak istediğim ekran kartı da msi gtx 1060 oldu.arkadaşlar lütfen dikkat edin chinapost air mail inanılmaz geç gönderiyor beklemek istemeyen arkadaşlar ilk başta buna dikkat etmeliler.
    ürün elime ulaştıktan sonra boşta duran bir 350 watt psu ile açmayı denedim,fakat o da ne ; ortalık alev aldı..Evet yanlış duymadınız ekran kartı ve aparatı ilk denememde 10 sn içinde yakmayı başardım.Sağolsun ekran kartını aldığım firma üzerinde bir yanık belirtisi göremediği için ekran kartımı değişti,ben de türkiye içi yeni bir cihaz bulup denemeye tekrar koyuldum,ancak bu sefer elimde 400 watlık sıfır bir psu vardı.(bu arada elimde ngff tipi hdmi kablosu mevcut isteyenlere verebilirim)
    sonra sistemimde asla egpu setupı çalıştıramadım,ben de direk aygıt yöneticisinden harici ekran kartım 840m i devredışı bırakarak,ve sadece 372.70 no'lu nvidia driver ile sistemi çalıştırabildim.Yalnız önemli bir nokta dahili ekranımı kullanmak istediğimde nvidia control paneli bulamadı hatası verdi,neden olduğunu hala çözebilmiş değilim,sadece harici bir ekran ile çalıştırabiliyorum sistemi.Sonradan bu muhteşem forum sayesinde hard diskimin gpt olduğunu ve egpu setup programını sadece mbr sistemlerin başlatabildiğini öğrendim,elimde olan farklı bir harddiski mbrye çevirip win7 kurup egpu setup programıyla sistemi tekrar çalıştırdım.Egpu setup programında tam olarak şu ayarları yaptıktan sonra (https://www.youtube.com/watch?v=FTnnfaPCqxw) sistem daha stabil bir hal aldı.
    ben bir cs go oyuncusuyum,eski haliyle pcde aldığımdan çok daha farklı fpsler alamadığımı görünce şoka uğradım..sonra cpu bottleneck olabileceğini araştırırken oyun içi pencere mod gibi değişik versiyonlarda test ederken sistemi tam anlamıyla güzel fpsler alacak değerelere çıkardım.Şuan tek problem pc açılırken çıkan inanılmaz bip sesleri,ve bazen windows başlatılıyor yazısında donup kalması sistemin.Sese bir çözüm bulamasam da pc açılmazsa güvenli modda açıp driverları silip sonra tekrar başlatıp driverı kurunca sistem daha iyi çalışıyor
    özetle arkadaşlar,durumu fırsatı olanlar gitsin masaüstü alsın,olmayanlar için ise inanılmaz yorucu bir süreç sizi bekliyor,herhanhi bir sorunuz varsa elimden geldiğince yardıma hazırım..

• 15-ba003nt (ENERGY STAR) mini pci-e slotu warmi warsa [Mini PCI-E Sürümü] V8.0 EXP GDC Dizüstü Bilgisayarın Harici ekran karti istasyonu alicam ve eski kasamin 300 wolt luk psu su war ise yararmi?
  • Xoales X kullanıcısına yanıt
    Hocam benim sistem çalışmadı bende uğraşmadm bıraktm 😊

• arkadaşlar DİKKAT!!!

miniPCIexpress, expresscard, m2, ngff gibi bağlantı slotlarından egpu kullanan arkadaşlar!!! (thunderbolt kullanan arkadaşlar sizde sorun yok)

nvidia 30 ağustos 2016 tarihinde yayınladığı 372.70 sürücüsünden sonraki yayınladığı sürücülerle nvidia 1000 serisi ekran kartlarının egpu ile çalışmasını engellemiştir. driver kurduğunuzda aygıt yöneticisinde ekran kartınızın yanında sarı ünlem çıkıp ''hata kodu 43'' sorunu vermektedir.

yabancı sitelerden okuduğum kadarı ile aktarıyorum. nvidia tarafından, gayrıresmi yollarla laptobumuza bağladığımız egpu sistemlerini engellemek için yapılmış bir hareket. thunderbolt arayüzü egpu yu resmi olarak desteklediği için sorun yok.
    ekran kartının bağlı olduğu pci express veriyolu hot plug özelliğini desteklemiyorsa gtx1000 serisi ekran kartlı egpu sistemleri çalışmıyormuş. hot plug özelliğini destekliyorsa sorunsuz kullanabilirsiniz diyorlar.
    modlanmış bios üzerinden hotplug özelliğini kapalıdan açığa getirdğini yine de egpu sisteminin çalışmadığını söyleyen kişiler mevcut. tam bir muallak...

gtx1080,gtx1070 ve gtx1060 modelleri 372.70 ve daha eski versiyonlu sürücüler ile kullanılabilmektedir.

372.70 versiyonlu sürücü 1050 ve 1050ti modellerini desteklemez. bu iki kart daha ileri tarihte piyasaya çıkmıştır. yani 1050 ve 1050ti ekran kartlarını egpu ile kullanamazsınız.(internette birkaç uğraştırıcı yöntem var. araştırıp yaparım derseniz kolay gelsin)

gtx1000 serisi kullananlar, 372.70 sürüm numaralı sürücüde sıkışıp kaldılar. yeni driver yükleyemiyorlar. yeni oyunları adam akıllı performansta oynayamıyorlar.

1000 serisi haricindeki nvidia ekran kartı sahipleri son çıkan sürücülerle sorunsuz kullandıklarını bildirmişler. (900 serisi kart kullanamsına rağmen sorun çıkan birkaç istisna var)

egpu işine girişecek arkadaşlar 1000 serisi ekran kartlarından umudu kesin. amd veya nvidia 700-900 serisi ekran kartları kullanamalısınız. (bugün 1000 serisini engelleyen nvidia yarın 900 serisini de engeller

bu arada intel + amd gpu ile dahili ekranı direkt kullanamazsınız.(dvi dummy, hdmi dummy denilen aparatları kullanarak pencere modunda dahili ekrandan oyun oynayabilirsiniz.)

not: windows7 / 8 /8.1 / 10 / 10 redstone hepsi aynı durumda. windows sürümü ile alakası olmayan bir problem. tamamen nvidia kaynaklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tns1 -- 7 Mart 2017; 18:58:12 >

• 
Sayfa: önceki 109110111112113
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.