Şimdi Ara

Egea gerçek hayat yakıt tüketimi, Depo-Yol Bilgisayarı farkı. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
2
Favori
8.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    En azından ayak oyunları yapmıyor psa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

Teşekkürler konu için. Bir çok araçta yol bilgisayarı sapması mevcut. yüzde 10 luk sapma bana genelden biraz fazla geldi.
    2017'de şirket aracı olarak polo 1.4tdi manuel kullanıyordum. 23km'de aldım. 6ayda 22bin km yaptım. Bi noktadan sonra depoyu fulleyince aynı konu sahibi arkadaşı gibi depo ile yolbilgisayarı arasındaki farkı hissettim.

Hep aynı istasyondan tık diyene kadar fullüyordum. Son depo ortalaması 4.5lt diyor ancak aldığım yakıtla yaptığım yol arasında fark var; 800km yapmışım ama 40lt mazot almış(36lt alması gerekiyordu), Bi kaç kere bunu fark edince ölçümleri dikkat etmeye başladım.

Yol bilgisayarı hep yarım litre eksik gösterecek şekilde tasarlanmış. 5lt yaktığı yerde 4.5 diyordu. Aracın genel ortalaması yaklaşık 5lt'ye denk idi... fabrika verilerinin hepsi 3 küsürlü 4ün altında tüketimler idi

• Sadece Sürücü kullanıcısına yanıt
    Sizin bahsettiğiniz araçta da (5 tüketirken 4,5 lt göstermesi) %10 civarı sapma olduğu görülüyor. Kuvvetle muhtemel bir çok araçta vardır bu durum.
  • geleneksel 1.6 atmosferiklerle aynı yakmış süpriz yok.
    hatta SOHC olmasına rağmen eski DOHC motorlarla aynı değerlere erişmesi başarı sayılabilir.
    geleceği olan bir motor değil. zira egealarda emisyonu en yüksek olan motor bu görünüyor listede.
    1.4 turbo motorlu olan araç ilginç duruyor muhtemelen en az yakanı odur.

toyotanın valvematic 1.6 atmosferiğine göre fazla yakıyor.
    zaten arada bariz bir güç farkı da var.

gerçek hayatta 1.4 fire motorundan çok daha iyi değerler verebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orcnd -- 13 Mayıs 2019; 19:9:48 >
  • Bu da salt ş.içi ve yaz dönemi, çoğunluğu bayram ziyareti kapsamında tüketilen yakıt değeri. Günde ortalama 15-16 kez kontak çevirdiğim ve klimanın her daim açık olduğu tüketim değeri.

Egea gerçek hayat yakıt tüketimi, Depo-Yol Bilgisayarı farkı.
  • Bende de gdı tam otomatık sportage var. Rodaj suresınde ve kıs ayında yol bılgısayarı 9lt/100km gosterırken pompa olcumum 9.7lt/100km cıkmıstı. Benzer sapma bende de var.

Sımdılerde 8lt/100km lere dustu ortalamam. Tahmın edıyorum kı 8.7-8.8lt/100km falan yakıyodur su sıralar. Ortalama hızım 30km/s

Her ne olursa olsun bu arac sportage dan az yakmalı dıye dusunuyorum. Zıra benım aracım 1600kg ve yuksek :)

Asıl gelecegım nokta, ıkımızın de aracı atmosferık benzın + tam otomatık. Ikımızın de sapması var. Senın aracının turbo dızel + yarı otomatıgınde sapma yokmus, benım aracımın da turbo benzın + yarı otomatıgınde sapma yokmus. Burdan bı cıkarım yapabılır mıyız ? :))

• Kullandığınız mobil uygulamanın adı ne

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2018 fabia 1.0 tsi otomatik istanbul ortalama hız 26 km, tüketim 7.4 litre gösteriyor.klima sürekli açık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0EFF95B10

Kullandığınız mobil uygulamanın adı ne
    Drivvo + fuel manager

İkisi ile takip ediyorum.
  • masterap M kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi motor+şanzıman kombinasyonumuz benzer ve yakıt sapması da benzer. Ama buradan bir çıkarım yapılır mı bilemem.

Tüketim konusunda sizin tüketiminiz bana göre çok daha makul seviyelerde. Açıkçası 10 lt / 100 km olur diye tahmin etmiştim aracı almadan önce ama normal kullanımda bile ş.içi tüketimini 11 lt altına düşürmek pek mümkün olmayacak gibi. Bir ara tüketim az olsun diye dikkat ediyordum ama artık dikkat etmiyorum. Biraz da direksiyonda geçirdiğim km nin artması ile de orantılı olsa gerek biraz daha agresif (ama mutlaka kurallara uymak kaydı şartıyla) kullanıyorum. Ama tabi ibre resmen göz göre göre düşüyor, insanın canı sıkılıyor. Önceki 1.4 otomatik fiesta aracımda da böyleydi. Sanırım atmosferik benzin + tork konvertörü birleşince kaçınılmaz son bu oluyor.
  • MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    Ozellıkle ortalama hız 25km/s ve altına dusmeye basladıgı zaman uzuyor bu kombınasyon. Benım aracım da 10lt nın ustunde yakmaya baslıyor. Zaten s.ıcı teknık verısı 9.7lt/100km. Ancak vardıyalı calıstıgım ıcın bos zamanlarda yollarda olabılıyorum, bu da ortalama hızımı hep 30km/s cıvarında tutuyor. Zaten okullar da kapanıyor, nıspeten daha rahatlayacak trafık

Ben bu sapmayı yetkılı servıse sordum, cevap veremedıler ne yazık kı. Bu sekılde bı sıkayet de gelmemıs. Kullananlar bı haber bu durumdan demek kı :)

• 7500 km'de benzinli otomatik egea kiralamaıştım. Yaklaşık 1000 km yol yaptım. 100 km şehir içidir.440 tl lik benzin aldım. Dönüşte 408 km lik kısmı ortalama 5.7 lt/100 km ile geldim.
  • Egea gerçek hayat yakıt tüketimi, Depo-Yol Bilgisayarı farkı.

1.4 egea easy verilerim

yaklaşık 2000 km yaptım
  • bu arada aracı 2 ay önce sıfır almıştım
    değerler daha düşermi bilmiyorum
    düşer diyorlar

şehir dışında 90-100 hızla
    şehir içi genelde kısa mesafe
    10-15 km şehir içi trafiksiz kullanım olduğunda
    kısa mesafe tüketimi hemen tolere ediyor
  • Daha önce bindiğim ve ölçme fırsatı bulduğum Honda crv, Renault symbol, Vw passat ve ford courierda yol bilgisayarında hiç sapma yoktu. Ne yakıyorsa onu gösteriyordu.

Güncel olarak kullandığım Audi a3 ise 0.2 litre düşük gösteriyor 2 defa ölçüm yaptım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmplc

1.4 egea easy verilerim

yaklaşık 2000 km yaptım
    Sizin araçta da yaklaşık sapma aynı %10 gibi.

Hayırlı olsun aracınız.
  • Fiat motorları diğer motorlara göre fazla yakarda göstergede neden sapma var? Egea'nın x markaya göre fazla yakmasına şaşırmadım da göstergenin bunu göstermemesine şaşırdım. Benim 2002 Doblo virgülden sonrasını bile doğru hesaplıyor. 100 kmde 8.5 litre yakıyorsa (pompa verisi) göstergede 11.7 lt gösteriyor.

Fiorino ile bende hesaplayayım bakayım. Gerçi 99 saatte sıfırlanan yol bilgisayarı ile biraz zor olacak. Uzun yol verisinde 999 kmde sıfırlıyor. Uzun yolda gidiş gelişi tek veri halinde alamıyorum

• Egea clio megane c-elysse 301 accent tipi arabalarin benzinlisini alanlari oldum olasi anlamamisimdir.
    Bu arabalar dizeli var diye satiyor.

• MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    Bir ara lounge plus modeline bakmıştım. 120 bin demişlerdi pahalı demiştim.
    tüketime bakarak atmosferik motor herhalde diyorum. Öyleyse Normal yakmış. Araç dönüşüme uygunsa şehir içi 9 litre LPG, şehir dışı 5-5.5 litre LPG yakarsınız. Bende çok km yapmamam rağmen 15 bin lira kara geçmişim.

Araç nasıl memnun musunuz? Kronik sorunu falan var mı. Sizce kötü yanları neler.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.