Şimdi Ara

Egea 1.6 dizel dct detaylı inceleme / 130 bin km geride kaldı. (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
645
Cevap
14
Favori
62.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: lojistisyen

Yok hocam ya ben yollara güvenmiyorum, her yer çukur, hadi konforu geçtim de lastiğin balon yapmaması şansa kalıyor büyük jant ile.

Orjinal 17 inç janttan düşünüyorum, görünüşü oldukça güzel geliyor.
    istanbulda olsanız 17 bile sıkıntı . fakat izmirde bence jantı değiştirmişken en az 18 yapın hocam.

akrabam izmirde 19 jant ile kullanıyor aracını (egea değil) 60 bin km dir. bir sıkıntı yok konfor açısından yollar kaymak. otobanda yola yapışma hissi de cabası.
  • ReallyWeNeed R kullanıcısına yanıt
    Yok hocam ya 16 jant en ideali bizim yollar için, konforu falan yerinde.

18 fazla olur kesin, gerek yok o kadara

17 belki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba forumu nerdeyse tümünü okudum sonrada diğer fiat forumlarına baktım. Yol bilgisayarı ekranı değilde bana -ihtiyaç duyduğum tamamen şehirlerarası yoldaki tüketim maliyeti. Günde git gel toplamda 130-150km yol yapılacak-şu anki benzinli otomatik araç 40 kuruş yakıyor ve bunu yarı yarıya indirmem gerekir. Sizin tecrübeniz ile şehirlerarası mesafelerde km da kaç kuruş TL/ seviyelerine ulaştınız bilgilendirirseniz sevinirim.
  • perperek kullanıcısına yanıt
    Bayramda İzmir-malatya yapacağım, verileri paylaşırım

Ama 3 kişi ve bagajla beraber bi deneme sürüşünde 4 litre yakmıştım, 95-100 km sabit hız.

20 kuruş şu mazot fiyatları ile zor, LPG tercih ederseniz belki daha uygun olur.

• quote:

Bayramda İzmir-malatya yapacağım, verileri paylaşırım

Ama 3 kişi ve bagajla beraber bi deneme sürüşünde 4 litre yakmıştım, 95-100 km sabit hız.

20 kuruş şu mazot fiyatları ile zor, LPG tercih ederseniz belki daha uygun olur.
    Araç tek sürücü-boş bagaj ve trakya nın tamamen düz olan Kırklareli yolunda kullanılacağından belki 20 kuruşu yakalar diye umuyorum. Peugeot 308 eat ile çok olumlu duyumlarım oldu tecrübe edemedim, 208 otomatik 20 kuruş verisini rahat yakalıyor ama aile biraz uzun hatun dahi 175cm, erkeklerde 185cm ve üstü kısaca egea boyut olarak uzun mesafelerde rahat ettirir diye düşünmetkeyim. 500L nin otomatiği ve motor gücü kısıtlaması sıkıntı.
    Performans olarak fazlasıyla memnun eder zaten, hacmi de iyi

500L daha az yakar ama performans vasat, ama üzmez de torku iyi neticede.

• damsina00 D kullanıcısına yanıt
    Aferin arada gel konumu güncel tut, bi faydan olsun

Bu arada ispatla 2.3 yazdığını diyeceğim de boşa gidecek biliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: damsina00

Bu mesaj silindi.
    arkadaş nedir bu fiat ve tofaş düşmanlığı. yani neden bu kadar düşmansınız ki? fiat dünyanın ilk uçan otomobilini üreten firma olsa yine fiat marka diye almazsınız adım gibi eminim. adı çıkmış bir kere tofaş'a, artık inmez sekize. halbuki o eski tofaşlar ile bir alakası da yok egea'nın. bambaşka bir model, son teknoloji.
  • quote:

Orijinalden alıntı: damsina00

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Yol bilgisayarına inanmam -ne vw gurubunda ne bmw nede japonlarda-dsg de ortalamalarda 4 litreler yazıyor depoyu dolduruyorum 6-7litrelerde çıkar-ben sürekli taşar şekilde fullerim depomu sonra km sini alır sonraki dolumuda taşar yapar kaç km yol yapmış fişteki rakam üzeirnden hesaplarım doğrusubudur. o yüzden km de kaç kuruş yakıyor diye sorarım-forum ve videoların bir kısımını bende izledim-1.3 cdti dan sonra yeni ürettikleri motorun 7 litrelerde dizel yakıt tüketmesi bana doğru gelmiyor--veya ihtimal dışı geliyor 250.000km de ford s-max 2.0tdci motorlu aracım var o litreleri 7 kişi artı bagaj ile görür veya kışın eksi 10 larda görrüm ancak.

• damsina00 D kullanıcısına yanıt
    https://youtu.be/fIOh6avUq-o

İzmir malatya arası kapıdan kapıya yakıt bu şekilde,

3 kişi, ağzına kadar dolu bagaj, klima 3-4 saat açıldı sadece. 110 km hız geçilmedi, genelde 100 km hızla gidildi. 4.5 litre tüketim, pompa hesabı 4.6 litre çıktı, yani %3 sapma var yol bilgisayarına göre, önemsiz bi fark.

Yolda 1900 rakımlı yerlerden geçtik, Malatya rakım 950 civarı, sıfır rakımdan başladığımız düşünürsek dönüşte aynı kullanımla 4.2-4.3 litre gibi bi pompa tüketimi olur diye düşünüyorum.

• Jeremy Klakson kullanıcısına yanıt
    Bende soruyorum Arkadaş nedir bu egea hayranlığı her yerde egeada egea. Ne abartılıyor şu araç??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lojistisyen kullanıcısına yanıt
    1.6 dizel için güzel değerler fiatın dizel teknolojisi süper 👏

• quote:

İzmir malatya arası kapıdan kapıya yakıt bu şekilde,

3 kişi, ağzına kadar dolu bagaj, klima 3-4 saat açıldı sadece. 110 km hız geçilmedi, genelde 100 km hızla gidildi. 4.5 litre tüketim, pompa hesabı 4.6 litre çıktı, yani %3 sapma var yol bilgisayarına göre, önemsiz bi fark.

Yolda 1900 rakımlı yerlerden geçtik, Malatya rakım 950 civarı, sıfır rakımdan başladığımız düşünürsek dönüşte aynı kullanımla 4.2-4.3 litre gibi bi pompa tüketimi olur diye düşünüyorum.

2rc İLE GÖRÜŞMEM GEREK yazılım ile 20 kuruşa iniyormu diye-Bu arada egea veya bmw zf otomatiği yada tam otomatik fanatikliğinden değil günde 150km yapılacağından şehirlerarası yolda -yılda 30.000km den fazla yol demek bu yükü dsg ler kaldıramıyor kaldırsada baskı balata bazen 40bin kmde bitiyorki mekatronik vesaire derkne her 30-75bin kmde bir olacak diye bir kaide yok ama 6.000-21.000TL gibi bir masraf demek. bmw zf lerde bu sorun yok- tam otomatiklerdede yok.....son yılalrda başarılı olarak duyduğum çift kavramalar porsche harici powershift beğeniliyor ki dsg den sorunsuz deniliyor -kullandımda çok başarılı ve evet 1.5dizel ile 20 kuruşları yakalıyor fakat fordun focusunun kokpit yapısı 185 ve üstü için sorun çünkü arka koltuklarda hiç yer kalmıyor.....neyse. Fiatın egeada kullandığı bu son 2 yıldır kullandıkları otomatik için tork ile başa çıkması başarılı deniyor. Yazduığım gibi yakıt ekonomisiyle birleştirebilirsem alabilirm veya kendimi pejo 308 blue hdi motorlu otomatiğe yönlendrcem tabi iaudi a3, octavia ve golfün dsg sini garantiye sokan bbayii bulursam değerlendirebilirimde onun harici dsg can sıkıcı.

Ne yaptınız hocam araç işini?

Bu da Malatya-İzmir dönüş verisi. Yine 3 kişi, bagaj gidişe göre daha dolu idi, ekstra yaklaşık 60 kg tutan kayısı, pekmez, bulgur, organik tarla mahsulleri falan, epey yüklü geldik arka koltuklarda bile paketler vardı

95-110 km bandında kullanıldı, klima açılmadı. Pompa verisi de 4.38 litre çıktı. Yol bilgisayarı verisi birebir tuttu yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 24 Ağustos 2019; 11:19:18 >

• quote:

Ne yaptınız hocam araç işini?

Bu da Malatya-İzmir dönüş verisi. Yine 3 kişi, bagaj gidişe göre daha dolu idi, ekstra yaklaşık 60 kg tutan kayısı, pekmez, bulgur, organik tarla mahsulleri falan, epey yüklü geldik arka koltuklarda bile paketler vardı

95-110 km bandında kullanıldı, klima açılmadı. Pompa verisi de 4.38 litre çıktı. Yol bilgisayarı verisi birebir tuttu yani.

Hem klima kapalı olacak hem de 110 km hız gecilmemis ve 4.4 yakmış araç. Bunda sevinecek bir durum yok ki ben clio 4 dCi ile şehir içinde görüyorum o değeri şehir dışı 110 km sabit hız ile klima sürekli açık (buraya dikkat) 3.7 lt yakıyor 3 kişi ile araçta. Klima kapalı 3.5 lt yakıyor. Ha derseniz ki araç segmentleri farklı o zaman megane 4 dCi da 3.7 yi geçmiyor klima kapalı ki sizin araç en az yarım litre fazla yakıyor. Multijet az yakmayan bir motor dCi ile karşılaştırınca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi funnerman -- 24 Ağustos 2019; 11:58:32 >

• funnerman kullanıcısına yanıt
    Aracın toplam ağırlığı 1700 kiloya ulaşıyordu neredeyse, bu ağırlıkla 1.6 dizel otomatik bi aracın daha az yakması beklenemez

Bu motorun rakibi 1.5 dci değil, 1.6 dci. O da multijetten az yakmıyor, tecrübe ile sabit.

• lojistisyen kullanıcısına yanıt
    Hala araştırma aşamasındayız. Benzinli splash ile ne kadar az yaktırırız diye uğraşveriyoryzda 35-45kuruş arası Trakyadaki yakıt ile yol yapıyor. Anadoşu taraflarındaki yakıt ile 30-35kuruşa kadar şehirlerarası yolda indirebiliyorduk. Bilemedim Trakya nın coğrafyasımı rakınsal sorunlarmı yoksa yöreye gelen yakıtmı kötü. Bilemedim hala pejo 308 eat vw dsg gurubu araçlar octavia vs... Arada fordun powershift2 lerinede bakıyorum.....kararsızlık hat safhada. Kendim zaten manuel ford s max 2.0tdci kullanıyorum 2 tonluk araç 20 kuruşlarda yakıtı şehirlerarası yolda.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Ben de 90.000 TL bandında benzer kararsızlık içindeyim. Egea'nın sedanı değil de HB'si Urban Plus olarak bulunabiliyor bu fiyatlara. En büyük soru şu. Şehir içinde ne kadar yakacak? Multijet maalesef çok da az yakan bir motor değil.

Ayrıca denediğim bir çok araç arasında yarı otomatik şanzıman olarak DCT'yi 1. sıraya koydum resmen. (hem sorunsuzluk hem de konfor anlamında).

@lojistisyen Araçta kronik bir sorun var mı? Senin yaşadığın veya duyduğun?

Hocam kriterlerimiz benzermiş. Ne yaptınız araç alabildiniz mi?

• 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.