Şimdi Ara

Egea 1.6 dizel dct detaylı inceleme / 130 bin km geride kaldı. (23. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
645
Cevap
14
Favori
61.454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şöyle bahsedelim bende multıjet kullanan ve yol bilgisayarıyla pompa ölçümü arasında 1.5-2 lt tuketım farkını gormus biri olarak daha önce forumu aydınlatmıştım. Nitekim araclarınızın pompada yakıt tukatımını olctugunuzde yol bilgisayarında çok fark oldugunu göreceksınız. Lutfen pompa olcumu yapanlar burada bizi bilgilendirsinler:

https://forum.donanimhaber.com/fiat-linea-hk--84091568
    https://forum.donanimhaber.com/fiat-linea-1-3-multijet-95-hp-actual-plus-aldim--74788268
    https://forum.donanimhaber.com/fiat-linea-1-3-multijet-yakit-tuketimi--83773074
    https://forum.donanimhaber.com/fiat-linea-1-6-multijet-yakit-tuketimi--80801660-2

Forumda gerçekleri paylasalım. Üsttekı konularda linea multıjetın pompadakı tuketım farkları acıkca gorulmus ve ınsanlar burada paylaşmışlar. Gerçekleri gizlemeyelım
  • quote:

Orijinalden alıntı: lojistisyen

İlk sayfada fotoğraf mevcut, isterseniz çevreyolunda 2.9 yaktığım resim de var atayım ?
    Dur dur ben ona atıcam benim fiorinonun tüketimini.

2.9 şehirler arası mı? Atsana onu. Uzun yol için Egea Sw bakıyorduk bu ara

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

İlk sayfada fotoğraf mevcut, isterseniz çevreyolunda 2.9 yaktığım resim de var atayım ?
    bkz pompada olcumlerınız gereklı zira yol bilgisayarıyla acıkca oynanıyor bundan bahsediyorum. Egeası olanlar gelsın yazsın siz istersenız 1 lt gosteren yol bilgisayarı getirin ben size inanmıyorum NOKTA.

Egea dizel kullanan arkadaslar yaptıgınız km ve pompada olcum degerlerınızı buyrun gelın konuya yazın

• Havaalanı dönüşü öylesine deneme amaçlı yaptım, 2 kişi idik araçta.

• quote:

Orijinalden alıntı: shifisitert

evet sehir içi 4.3 lt yakıyor diyorsunuz ve bende yalan dıyorum

Alıntıları Göster
    Haydi bakalım. Hypermiling denemesi 1.

Araç 2017 model Fiorino Premio 1.3 MultiJET 95HP Euro 6 S&S.

Yakıt; Opet UltraForce EuroDiesel. Araç alındığından beri başka yakıt konmadı, aynı istasyonun aynı pompasının aynı tabancasından dolduruldu.

Rota; 23 km'lik şehiriçi hergün gittiğim rota. Hava 31 derece. Yol üzerinde 5 adet ışık gidiş 5 adet dönüş ışık bulunmakta bunlardan birinde genelde 2.den evvel geçmek imkansız. Eğim farkı cart curt olmasın diye tamamen aynı yoldan gidildi ve dönüldü. 5 katlı otoparka iniş ve çıkış da bu tüketimin içinde.(Dönüşte soğuk motorla 5 kat tırmanış) + tam boy stepne ile orjinal krikonun yanı sıra hidrolik kriko var bagajda. 5 lt yedek su var. Lastik basınçları ideal seviyede.

Gelelim tüketime; 4.2 litre.

Ortalama hızımız 32 km/h olarak ölçülmüş. Hypermiling yapınca doğal olarak 10 ışıktan birine yakalandım. O ışıkta nispeten kısaydı ve Stop&Start devredeydi.

Aracın Egea gibi bir otomobil olmadığını, tavanın yüksekliğini ve aerodinamik olarak yelkenlilerle karşılaştırdığımızı unutmayalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: shifisitert

bkz pompada olcumlerınız gereklı zira yol bilgisayarıyla acıkca oynanıyor bundan bahsediyorum. Egeası olanlar gelsın yazsın siz istersenız 1 lt gosteren yol bilgisayarı getirin ben size inanmıyorum NOKTA.

Egea dizel kullanan arkadaslar yaptıgınız km ve pompada olcum degerlerınızı buyrun gelın konuya yazın

Alıntıları Göster
    17 yıldır aynı Doblo'yu kullanıyorum, Fiorino ile 1 yılı devirdik ve depoya giren her yakıtın kaydı var. Şunu rahatlıkla diyebilirim ki pompa verisi ile yol bilgisayarı verileri direk örtüşüyor. Virgülden sonra değerler değişiyor olabilir, yol bilgisayarı virgülden sonra 1 basamak veriyor

• 14:20 de ORTALAMA 7.3 LT yaktıgından bahsedıyorlar

• Benim bir de 36 km ortalama hızla 3.5 litre var

Ama tam şehir içi olarak 26 km ortalama hızlı 4.3 litrelik tüketimi varsayıyorum, diğerleri çevreyolu da karışık.

Fiorino için oldukça başarılı, dediğin gibi aerodinami çok dezavantajlı.

Bu arada shifistırt mıdır nedir o arkadaşı dikkate almayın, cevap verince tribe giriyor. Görmezden gelin geçin, dolanır dolanır gider.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 20 Kasım 2018; 23:16:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ..Raptor..

17 yıldır aynı Doblo'yu kullanıyorum, Fiorino ile 1 yılı devirdik ve depoya giren her yakıtın kaydı var. Şunu rahatlıkla diyebilirim ki pompa verisi ile yol bilgisayarı verileri direk örtüşüyor. Virgülden sonra değerler değişiyor olabilir, yol bilgisayarı virgülden sonra 1 basamak veriyor

Alıntıları Göster
    bende ınanmadıgımı ve yalan soyledıgınızı ıddaa edıyorum sızın ve konuyu acan arkadasın. Yukarda video ve linkler verdim birçok. Zaten forumda diger egea konularında bahsedılıyor yanı sadece ben demıyorum bunu . Yol bılgısayarı ve pompa hiçbir zaman ortusmuyor sorun orada zaten. Amerikada yasasak milyar dolar ceza verip turkıyedekı butun fabrıkalar kapatılırdı sanırım
  • Konuyu kapatalım lutfen . 14:20 konudakı aracın ortalama 7.3 litre yaktıgından bahsediliyor. Şehir içini siz tahmin edin

• quote:

Havaalanı dönüşü öylesine deneme amaçlı yaptım, 2 kişi idik araçta.
    Demek 1.6'nın torkuna kapılmadan sakin sakin sürülürse 3-4 litre arasında uzun yol yapılır. Tabi o torka ne kadar karşı koyulabilir

10600 km'den sonra benim 1.3 bile değişti torku hissettirir oldu. (İlk 10K harbiden sümük gibi gidiyordu araba. Bir sonraki araba en aşşa 2 litre olacak diye düşünürken 10000'den sonra koltuğa yapıştırmaya başladı )

200 nm böyleyse 320 torkla 10 litre garanti yakar

• Valla tabiri caizse "dede gibi" sürmek için almadım 120 hp 320 tork aracı O koltuğa yapıştırmasını tadınca bırakması zor oluyor.

Ama uzun yolda sabit 90-95 km hızda ciddi düşük tüketimler elde dilebilir. Gerek var mı tartışılır.

Benim aldığımdan beri sıfırlamadığım uzun dönem verim 28 km ortalama hızla 6.2 litre
    Şehir içi, agresif ve gereksiz gazlamalı, abartı kullanımda 9 görüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 20 Kasım 2018; 23:35:3 >
  • KONUYU KAPATMAK ICIN BIR SEBEP DAHA

bu senın aracın aynısımı LOJİSTİSYEN? Orada 8,3 litre tuketmıs alan kişi

https://forum.donanimhaber.com/fiat-egea-sedan-1-6-dizel-otomatik-degerlendirme-ve-yakit-tuketimi--123405704

Şimdi burada iki secenek var konuyu acan kişi yol bilgisayarıyla oynuyor ya da yokus asagı ınsanları kandırmak sureıtyle boyle bir yol izliyor. Başka fikri olan var mı?
  • lojistisyen kullanıcısına yanıt
    Benim ilk sahibi 20000 de değişmiş bakım yaparken. Otomatik lerde daha hızlı bitiyor dediler emin değilim.

• sevozgur kullanıcısına yanıt
    Otomatik viteste daha çabuk biter ama kullanıma da bağlı. Ben ışıklarda boşa alırım frene basmam mesela, manuel modla motor freni de kullanırım arada, hoşuma gidiyor motorun o sesi

• quote:

Orijinalden alıntı: ..Raptor..

Alıntıları Göster
    Hocam iş nedeniyle borcunu ödeyemeyen birinden Doblo almak üzereyim 2006 1.4 atmo kötü müdür
  • quote:

Orijinalden alıntı: JNG9O

Hocam iş nedeniyle borcunu ödeyemeyen birinden Doblo almak üzereyim 2006 1.4 atmo kötü müdür

Alıntıları Göster
    Valla hocam makyajlı kasaysa duyduklarım genelde tutulduğu yönünde. 1.4 Fire 77hp ise aracın ağırlığına göre biraz hantal kalabilir diye düşünüyorum. Tabi o nesilde o motoru kullanmadım kesin birşey diyemem ama D2'lerin parçası vs baya ucuz. Team Doblo var, orada direk aynı arabayı kullananlar daha iyi anlatır. Donanımıyla temizliği de önemli. Piyasada sürekli araç değiştirenler daha iyi yorum yapar.

Birde motor Fire ise parça sorunu olmaz. Hala kullanılan bir motor.

• Başkan 1,6egea otomatiğe şehirler arası bile 4,3 yaktıramadım. Gayet sakin sürerim.

Şuan 1000km ortalaması 5,4. Ort hız 69. %80ş.dışı

Şehirlerarası yokuş aşşağı bile 4,7 yakıyor namıssız.

Velhasıl amacınız yakıt tasarrufu ise 1.6sını almayın.

1,3 nispi az yakıyor ve az gidiyor

1,6 çok yakıyor ve hayvan gibi gidiyor

• hakanbaran kullanıcısına yanıt
    Benim uzum dönem %95 şehir içi ortalamam 28 km hızla 6.2 litre. Sizin değer biraz fazla gibi.

Performansına göre yakıtı oldukça makul geliyor bana, 1.3'e göre benim aracın tüketim verisi daha düşük aslında. Stop-start sisteminden dolayı sanırım.

Ama 1.3 motorda ekonomi potansiyeli daha fazla olabilir tabi.

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.