Şimdi Ara

Efendiler yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
2
Favori
9.830
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
204 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

tbmm seçimleri yeni yapılmış, meclis yeni kurulmuş, sonuç mustafa kemal’in beklentisine en yakın biçimde alınmıştı.
    26 ekim 1923 akşamı gazi, kabineyi çankaya köşkü’nde toplantıya çağırdı.
    bu toplantıda başvekil fethi okyar’ın istifası karara bağlandı.

27 ekim 1923 günü bu haber, gazete manşetlerinde yer alacaktı. ankara’da herkes bunun ne anlama geldiğini soruyordu birbirine.

bu günden bir sonraki gece, 28 ekim gecesi, gazi’nin çankaya’da verdiği akşam yemeğine, atatürk’ün yakın çevresi iştirak ediyordu, yemeğe latife hanım da katıldı.
    latife hanım son derece heyecanlıydı. içi içine sığmıyordu.
    çünkü o akşam yemeğinin gündemini biliyordu. sevgili paşası niyetlerini önce eşine heyecan ve içtenlikle anlatmıştı. latife hanım bu sebeple birkaç kez mutfağa inmiş, yemeklerin o akşam yaşanacak olayların şanına yaraşır olmasına özen göstermişti. mustafa kemal, arkadaşalarına, yemekten sonra “anayasanın bazı maddeleri üzerinde çalışacağını” bildirmiş, yeni başkan adayı olduğu söylenen ismet paşa’yı da bu çalışmaya davet etmişti. ismet paşa pek tabii bu daveti bekliyordu.

sofrada seçim heyecanı, seçim dedikoduları, yeni seçilenler, bu kez meclise giremeyenler hakkında konuşmalar sürüp giderken, mustafa kemal bıçağını eline aldı, doğruldu, derin bir nefes aldıktan sonra hafifçe tabağına vurarak: “efendiler” dedi ve mazhar müfit kansu’ya baktı…

o bakış karşısında mazhar müfit kansu, gazi’nin ne diyeceğini anlamıştı hemen.
    zira atatürk o gece yapacağı konuşmasında bahsedeceği şeyi, 4 sene önce erzurum’da söylemiş ve not aldırmıştı mazhar müfit kansu’ya…
    o alınan notları bir tek gazi, mazhar müfit ve bir de gazi’nin özel kalem müdürü süreyya bey biliyordu.

oysa o gece masada kimler yoktu ki;
    ismet inönü, kazım özalp, mazhar müfit, ruşen eşref, ali fethi okyar, fuat bey, kemalettin sami paşa ve diğerleri…

işte şimdi sadece o 3 kişinin bildiği sırrı tüm dünyaya duyurma zamanı gelmişti.

evet, gazi tabağına vurarak “efendiler” dedi.
    tekrar mazhar müfit kansu’ya bakarak konuşmasına devam etti.

gazi konuşmaya başladığında çıt çıkmıyordu yemek salonunda. “efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz!”. kimseden çıt çıkmamaya devam ediyordu, ama herkeste bir şaşkınlık vardı.
    gazi, tek tek herkesin yüzüne bakarak durumu kontrol ediyordu. şimdi sofradakiler yıldırım çarpmış gibi kalakalmıştı.

neden sonra, beyinlerinde şok yaratan bu haberi alkışlamak birilerinin aklına geldi ve yemek odası bir anda sanki patladı.

mustafa kemal uygun bir süre bekledikten sonra açıklamasını sürdürdü; “türkiye devleti’nin hükümet şekli cumhuriyet’tir. bunu anayasa’mıza yarınki meclis toplantısında koyduracağız. hazırlıklarımızı birkez daha gözden geçirmemiz lazım.”

evet, o gün o masada olan herkes mustafa kemal ile birlikte bir kez daha tarih yazmanın heyecan ve sevincini paylaşıyordu.
    bu anı hep birlikte kutladılar, gecenin ilerleyen saatlerine kadar gülüp eğlendiler.
    bu kadarcık eğlence elbette onların en doğal haklarıydı gece biterken herkes yarının heyecanıyla uykusuz bir geceye doğru yelken açtılar. ve ertesi gün, türk milletinin tarihindeki o kutlu gün, bozkurt atatürk‘ün en büyük hayali olan cumhuriyet devrimi ile birlikte bu tatlı gece sona eriyordu…

cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.

“yaşasın cumhuriyet…”

ne mutlu türküm diyene…

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elonardo -- 30 Ekim 2017; 15:24:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hallederizz kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle..

• Tüylerim diken diken okudum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Efendiler yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz!

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hallederizz

Şu adamı sevmeyenler ya kör cahildir, ya vatan haini ya da düşman

Oyle zaten. Bu dediklerinin disinda gormedim.

Bir de bunlarin cesareti olmayip Inonu yada chp uzerinden saldirmaya calisanlar var. Ozellikle bunlari bu forumda da bolca gorebilirsin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hkD

Bu milletin en büyük şansıydı.

O şansı harcayalı çok oldu.

Bu ülke bütün şansını 1938 de tüketti. Huzur içince yat ATAM.
  • Oyle bir devlet kurdu ki, oyle saglam atti ki temellerini bugun hala kim ne yaparsa yapsin ne kadar kotu aciz yonetirse yonetsin yikilmiyor dimdik ayakta duruyor. Ilelebet de yikilmayacak Turkiye CUMHURIYETI!

Edit; La benimde uyeligin 12. yildonumuymus. En guzel gunu secmisim uye olmak icin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leipold -- 29 Ekim 2017; 13:54:29 >

• Gençler,

Yarın burada olmazsanız ve Cumhuriyet Bayramı'nızı kutlayamazsam diye, şimdiden kutlamak istedim. Umarım daha birçok Cumhuriyet Bayramı'nı birlikte kutlarız.

Kullanıcı adını eklemeyi unuttuğum ofis arkadaşlarınızın Cumhuriyet Bayramı'nı yerime kutlarsanız sevinirim kankitolar.
  • Türk'ün cumhuriyeti kutlu ve daim olsun.

• hanahmet H kullanıcısına yanıt
    Adamına göre muamele "diktatör" kelimesini Atatürk'ün adının geçtiği konuda kullandırtmam.

• Atatürk'ün bir sözüdür. Cumhuriyet kurulduğunda yapılacaklar listesini yaparken söylemişti. ''Zamanı gelen fikirler, asla geri çevrilemez...''
  • Bazen var olmadığına inandığım bir varlık bu Atatürk
    Öyle "ilahlaştırıyorsun" bakış açısıyla yargılamayın anlatmak istediğim o değil
    Dini liderler hariç Öldükten sonra yaşamaya devam eden Dünya da kaç tane lider tanıyorsunuz?
    M.K.ATATÜRK sadece bana mı enteresan geliyor ben anlamıyorum
    Hayatı,Duruşu,Askeri Deha olduğu gerçeği,Merhameti mütevazı yapısı vs vs vs
    Yani Dünya kaç tane böyle lider gördü
    Allah Rahmet Eylesin,Ruhu Şad olsun ne desek nasıl teşekkür etsek az

YAŞASIN CUMHURİYET
  • Minnettarız Atatürk'e

• quote:

Orijinalden alıntı: Leipold

Oyle bir devlet kurdu ki, oyle saglam atti ki temellerini bugun hala kim ne yaparsa yapsin ne kadar kotu aciz yonetirse yonetsin yikilmiyor dimdik ayakta duruyor. Ilelebet de yikilmayacak Turkiye CUMHURIYETI!

Neden yıkılmıyor ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: elonardo

Adamına göre muamele "diktatör" kelimesini Atatürk'ün adının geçtiği konuda kullandırtmam.

Hala diktatörce devam ettiğinin farkında mısın?? Ne senin konun ne de benim sanki konuyu satın almış arkadaş, adam böyle yazmış iplemezsin olur biter, ve ona buna her gün diktatör diye konular açılıyor ama diktatörlük yapanlar konuya yazanlar oluyor şimdi diktatörlük yapan kim görmüş oluyoruz..

Umarım beni de iplemezsin de bu konu daha fazla uzamaz..

Cumhuriyetimiz kutlu olsun diyor kapatıyorum..

• Nasıl bir tehlikenin yavaş yavaş yurdumuzu sardigini, çocuklarımızın nasıl bir tehlikede olduğunu biliniz

https://twitter.com/melihesatacil/status/924293811878219776

• Vay be Atatürke bak '' türküz doğruyuz çalışkanız '' demiş ama hep lafta!! Dil kurumu başkanlığına ermeni bir adam getirt. Sonra '' Efendiler sadece bilimle değil giyim ve kuşamla da bir Avrupalı olmalıyız'' de!! Ee türk örf adetleri??? Hani özümüz, hani kültür?? Kültür yokkk kültür avrupaya özenmekle bitti. şapka giy giymeyeni as :) Hani bu adam ileri görüşlüydü noldu. DEMEM O Kİ BEN ÜLKESİ İÇİN SAVAŞAN BIR ATATÜRK DÜŞLEDİM. VATANI İÇİN UYUMADI SAVAŞTI ÜLKEYİ KURTARDI EYVALLAH AMA bu yanlışlarına rağmen hala kör kütük sevem at gözlü bir insansaniz bi daha ak partiye laf etmeyin çünkü onlarda sizin gibi at gözlü insanlar :) umarim bu da size kapak olur

• quote:

Orijinalden alıntı: Quadh

Vay be Atatürke bak '' türküz doğruyuz çalışkanız '' demiş ama hep lafta!! Dil kurumu başkanlığına ermeni bir adam getirt. Sonra '' Efendiler sadece bilimle değil giyim ve kuşamla da bir Avrupalı olmalıyız'' de!! Ee türk örf adetleri??? Hani özümüz, hani kültür?? Kültür yokkk kültür avrupaya özenmekle bitti. şapka giy giymeyeni as :) Hani bu adam ileri görüşlüydü noldu. DEMEM O Kİ BEN ÜLKESİ İÇİN SAVAŞAN BIR ATATÜRK DÜŞLEDİM. VATANI İÇİN UYUMADI SAVAŞTI ÜLKEYİ KURTARDI EYVALLAH AMA bu yanlışlarına rağmen hala kör kütük sevem at gözlü bir insansaniz bi daha ak partiye laf etmeyin çünkü onlarda sizin gibi at gözlü insanlar :) umarim bu da size kapak olur

Agop Dilaçar sizden yüz kat daha Türk'tür, emin olunuz. Zira sizin kullanmayı bilmediğiniz Türk diline o kahramanlar sahip çıkmışlardır.

Siz ve altınızdaki yorumu yapan zat, "şapka giyenleri astılar" şeklinde yalan propagandalarla ülkenin kurtuluşuna karşı çıkmış vatan hainlerini savunmaktasınız. Demek ki siz de onların safındasınız.

• O halde ingilizlerden Allah razı olsun. Biz Türk milleti için ne hayırlıysa onu söylemişler Atatürk'e. Allah muhafaza hilafeti devam ettir falan deselerdi şimdi Afganistan seviyesinde bir ülke olurduk.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.