Şimdi Ara

EDP - EDT Parfümden anlayanlar yardım sevgililer günü geliyor...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
7
Cevap
0
Favori
6.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • malumunuz 14 subat yaklaşıyor...kız arkadaşım bana normal zamanlarda bile bayagı pahalı hediyeler aldıgı için bu sevgililer gününde altta kalmak istemiyorum.
    ona chanel den bi parfüm almayı düsünüyorum ama netten bakınca anlamadıgım bi nokta war.
    kimisinin üzerinde EDP yani eau de parfum spray
    kimisinin üzerinde EDT yani eau de toilette spray yazıyor...
    EDP olanlar daha pahalı ama ben aralarındaki farkı anlayamadım bilen warsa bi yardım etse cok memnun olurum....

bu EDT

bu da EDP

bi de dökmeli şişe war mesela onu kullanan war mı yoksa ondan mı alsam?
    bu da dökmeli şişe

yorumlarınızı bekliyorum arkadaslar....

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaspaz -- 26 Ocak 2009; 15:29:26 >

• EDP olanlar kalıcılık açısından daha iyidir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Orcunsau

EDP olanlar kalıcılık açısından daha iyidir.

fark sadece kalıcılık mı yani kokuları tamamen aynı mı??
  • Koku farkı olacağını zannetmiyorum... Şöyle bir yazı buldum

EDP ve EDT arasındaki fark nedir?
    Bir parfümün kalıcılık farklılığı,içerdiği parfüm yağlarının konsantresi yani miktarlarından kaynaklanır.Parfüm yağlarının en yoğun olarak kullanıldığı ürün parfümdür.Eau de Parfüm onu takip eder,daha sonrasında Eau de Toilette gelir. Onun ardındanda Eau de Cologne ve son da After Shave en düşük parfum yağı içeren kokudur.Gunduz ve gece farklı kokular kullanmak isteyen kişilere EDT önerilebilir.

Parfüm Esansı

Eau De Parfum ( EDP) %10-%20
    Eau De Toilette (EDT) %8-%10
    Eau De Coloğne (EDC) %3-%8
    Parfümlü ürünler (After Shave) % 3 den daha az

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Orcunsau -- 26 Ocak 2009; 15:41:14 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Orcunsau

Koku farkı olacağını zannetmiyorum... Şöyle bir yazı buldum

EDP ve EDT arasındaki fark nedir?
    Bir parfümün kalıcılık farklılığı,içerdiği parfüm yağlarının konsantresi yani miktarlarından kaynaklanır.Parfüm yağlarının en yoğun olarak kullanıldığı ürün parfümdür.Eau de Parfüm onu takip eder,daha sonrasında Eau de Toilette gelir. Onun ardındanda Eau de Cologne ve son da After Shave en düşük parfum yağı içeren kokudur.Gunduz ve gece farklı kokular kullanmak isteyen kişilere EDT önerilebilir.

Parfüm Esansı

Eau De Parfum ( EDP) %10-%20
    Eau De Toilette (EDT) %8-%10
    Eau De Coloğne (EDC) %3-%8
    Parfümlü ürünler (After Shave) % 3 den daha az

cok cok tesekkür ederim....
  • Kokular, içerisindeki ürüne asıl koku veren maddenin (ağaç, çiçek, baharat, vs..) yağları ve aroma veren diğer madde bileşimlerinin yoğunluğuna göre birbirinden farklı türlere ayrılır.

Parfüm kelimesi dilimize tüm koku ürünlerini kasteden bir kelime olarak yerleştiği için, koku türleri arasındaki ayrım göz ardı edilerek hepsine parfüm denilmekte. Halbuki parfüm (perfume) aslında bir koku türüdür ve ürün içeriğindeki öz parfüm yağları konsantresinin yani asıl esansın % 80'e kadar yoğun olduğu ürünü ifade eder. Gerçek parfüm çoğu parfüm firmasında bulunmayıp, olanların ise ancak 15 ml. lik ambalajlar şeklinde ve çok yüksek fiyata sattıkları koku türüdür.

Bu nedenle yaygın olarak EDP ve EDT türleri satılır ve kullanır. Peki nedir bunların anlamları?

*Eau de Parfum yani EDP gerçek parfümden sonra içeriğindeki esans miktarının %20'ye kadar olduğu koku çeşididir. EDT lere göre daha uzun süre kalıcıdır ve kokuları daha baskındır. Fiyatı Edt lere göre daha yüksektir.

*Eau de Toilette yani EDT ise esans miktarının %10'a kadar olduğu koku çeşididir. Hafif ve spor kokular genelde bu gruptadır. EDP ye göre biraz daha az kalıcığı vardır ve yine EDP ye göre daha uygun fiyatlıdır.

Erkeklerde kullanılan ASL yani After Shave Lotion ise %3'ten az esans içerir ve ve traş sonrası losyonun koku verilmiş halidir. Kalıcı değildir ve ASL ile birlikte yine parfüm kullanmak gerekir.

Kokularımızın kalıcılığını arttırmak için mutlaka tenimize sürmeli (giysi üzerine değil) ve kullandığımız ürünün devam ürünleri olan sprey deodorant ve rollonuyla birlikte kullanmamız gerekir. Hatta bazı ürünlerin parfümlü vücut losyonları ve duş jelleri de vardır, bunlarda ASL gibi %3'ten az esans içerir ancak kendi kokusu ile kullanıldığında kalıcılıkta oldukça etkilidir.

bernahan

Kaynak gittigidiyor.com
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.