Şimdi Ara

Edebiyat Hakkında Bazı Mülahazalar

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
3
Favori
1.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Farklı konularda ''öğretmen olarak'' başlığıyla yorum atmaktan sıkıldım.O yüzden tek bir başlıkta düşüncelerimi ifade etmek istiyorum.

3 yıldır özel sektörde öğretmenlik yapıyorum. Görüntü olarak az gibi gelebilir ama benim standart bir öğretmenden farkım; sınav, tercih , rehberlik olaylarına fazlasıyla ilgili olmam. Yani bu konularda 20 yıllık öğretmenden daha fazla ahkam kesme yetkisine sahibim. Bu konudaki argümanım da yakın zamanlarda KPSS, ALES gibi ciddi ÖSYM sınavlarına hazırlanmış olmam. Zira sınav stresi nedir bilmeyen biri bu konuda size pek yardımcı olamaz düşüncesindeyim.

KPSS demişken geçen yıl atanabilecek puan ve sıralamam varken mülakatta elendim. Bu yıl daha iyi puan ve sıralamam var ama atanma fikri eskisi kadar cezbetmiyor.

Edebiyat meselesine gelecek olursak öncelikle komik gelebilir ama ezber olmadığını düşünüyorum.Yani sizin ezber anlayışınızla benimki çok farklı. Ben birinden dersi dinleyip, gerekli notları alıp bunun üzerine yeteri kadar soru çözme eylemlerinin zaten ezberlemek olduğunu düşünüyorum. Yani sizin ezber dediğiniz kitabı,notu alıp hikayelerle ve kodlamalarla ezber yapmak farklı şey bence.

Çalışmaya başladığım günden beri farklı notlardan ve kitaplardan derleme notlar çıkardım. Şiir bilgisi haricinde toplam 100 yaprak.Sizin de bileceğiniz üzere bu konuda Limit Edebiyat El Kitabı adeta kutsal kitap gibi görünmekte fakat bana göre kitabın %yaklaşık %40'ı sınavdan uzak bilgilerle dolu.Bu yüzden benim notlarım %85 içerikli bir soru bankası. ''%15 nerede peki hocam?'' diye soracak olursanız onları siz sorulardan öğreneceksiniz. Her şeyi kitaptan öğrenemezsiniz zira.

Farklı bir konuda isteyene göndereyim demiştim, fazla talep olduğunu görünce buraya yandex linki ile eklemeyi düşündüm. Buyurun
    https://yadi.sk/d/vUYimE3x3Rvidx

Konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum. Konu size faydalı olabilmem açısından sabit de kalabilir. Tabi forum kurallarına uygun mudur, bilemiyorum.

instagram adresim : muhammeddhoca_

Takip etmek isteyen olursa buradan da kısa notlar paylaşmaya başladım.İlerleyen zamanlarda canlı soru çözümleri vs. yapacağım.Buradan da , instagramdan da sorularınızı gönderebilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar.

• Notları oku , full yap gibi bir ifade nerede yazıyor gösterir misin ?

Böyle bir şeyin mümkün olmayacağını belirttim bu yüzden kendinizi sadece kitaplara, notlara bağlamayın diye de ekliyorum.

Canlı ya da uzaktan eğitim fark etmez bu ders birilerinden mutlaka dinlenmeli.

200 sayfalık nota 10 dakikada çöp diyebilecek kadar saygısızsın evet.
  • Konuyu uzattım diye yazacaklarımı unutmuşum.

Video ders olarak youtube'da Kadir Gümüş Hoca'yı takip edebilirsiniz. Tarzını her ne kadar benimsemesem de youtube'da bulabileceğiniz en iyisi odur. Verdiğim notları çıktı alıp hocayla takip ederseniz fazlasıyla faydalı olur. Konu anlatımlı kitaba ihtiyaç duymazsınız.
  • Hocam hangi soru bankalarını tavsiye edersiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Limit el kitabına bakisiniz yanlış. Bende bir kitap hazirlarim temel bilgileri yazarim uzerine de kocaman %100 çıkacak sorular yazarım yanlış da olmaz hani. Hazırladığıniz notlar için elinize sağlık ancak çöp.

S.b önerirseniz mutlu edersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Geçen yine Vanda askerim

Limit el kitabına bakisiniz yanlış. Bende bir kitap hazirlarim temel bilgileri yazarim uzerine de kocaman %100 çıkacak sorular yazarım yanlış da olmaz hani. Hazırladığıniz notlar için elinize sağlık ancak çöp.

S.b önerirseniz mutlu edersiniz.

Saygısızlığa verecek cevabım yok. Sen bildiğini yap.

• quote:

Orijinalden alıntı: sadumlu

Hocam hangi soru bankalarını tavsiye edersiniz

Bulabildiğiniz her soru bankasını çözün derim. Geçen yıl Sarmal iyi demiştim ama içeriğini dikkatli inceleyince gereksiz zorlama olduğunu gördüm. Moral bozmamak adına onu en sona bırak ya da çözme diyebilirim. Haricinde Limit, Palme , Karekök , Kültür iyidir her zamanki gibi.

• Hocam onerebileceginiz soru bankalari var mi?

• Konuyu görünce aklıma Ahmet Haşim geldi nedense

Notlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hocam.
  • Geçen yine Vanda askerim kullanıcısına yanıt
    Bu yazdıklarınızı beyninizi kullanmadan yazdığınızı düşünüyorum.

Teşekkür ederim hocam.

• forumun klasik keko trollü.
  • Haklısınız hocam bunun gibiler yüzünden insanların forumda yararlı içerikler paylaşası gelmiyor.

• Hocam yazarak not cikararak edebiyata calisma hakkinda gorusleriniz nelerdir, vakit dar olunca kayip olur mu sizce ?

• sırf bi pire için tüm yorgan yakılır mı be hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01EKN01

Hocam yazarak not cikararak edebiyata calisma hakkinda gorusleriniz nelerdir, vakit dar olunca kayip olur mu sizce ?

Ben yazarak çalışma taraftarı değilim. Çünkü biz not çıkarmayı da bilmiyoruz gerçekten. 100 sayfalık kitabı 80 sayfa not çıkarıyoruz. Bunu yapmak yerine hazır yazılmış notun üzerine eksikleri küçük küçük notlar şeklinde eklemek çok daha faydalı olur.

Dediğim gibi arkadaşlar edebiyatı sadece yazar-eser ezberi olarak görürseniz hata yaparsınız. Hocalarınıza -varsa şayet- yapamadığınız aklınıza yatmayan soruları sorun.

Geçtiğimiz yıl birçok öğrencim : ''Hocam ezberleyip yapıyoruz , edebiyat işte'' , ''Sormaya ne gerek var hocam, cevabı öğrenip geçiyoruz.'' gibi cevaplar verdiler ve bunların büyük bir kısmı 45 neti bile göremedi 50 hedeflerken.

Hazır notları , video ile destekleyip soru bankalarından da takibini yaparsanız kendiliğinden ezberlemiş olacaksınız zaten.
  • Pire ölecekse yakılır hocam.

• DyZee D kullanıcısına yanıt
    Saygısızlık yapmak istemedim. Emeğinize sağlık diyerek de emeğinizi tebrik ettim. Beğenip begenmemek hakkim bunu belirtmek de hakkım. Tecrübenize fikirlerinize de saygi duyduğum için sizden sb fikri istedim

Saygisiz olan siz misiniz ben miyim.

Evet notlariniz çöp zorunuza gittiyse kusura bakmayin.

• Okurken de sizlerin beynini kullanmadığını düşünüyorum. Hadi git notlardan çalış full yap

Aynen limit kitabından calismak enayilerin işi. Bu kitabi yazanlar bu hocamızdan daha bilgili evet bu kitabi onerenlerden de. Evet evet...

• quote:

Orijinalden alıntı: Geçen yine Vanda askerim

Okurken de sizlerin beynini kullanmadığını düşünüyorum. Hadi git notlardan çalış full yap

Aynen limit kitabından calismak enayilerin işi. Bu kitabi yazanlar bu hocamızdan daha bilgili evet bu kitabi onerenlerden de. Evet evet...

Notları oku , full yap gibi bir ifade nerede yazıyor gösterir misin ?

Böyle bir şeyin mümkün olmayacağını belirttim bu yüzden kendinizi sadece kitaplara, notlara bağlamayın diye de ekliyorum.

Canlı ya da uzaktan eğitim fark etmez bu ders birilerinden mutlaka dinlenmeli.

200 sayfalık nota 10 dakikada çöp diyebilecek kadar saygısızsın evet.

• Çok teşekkür ederim öğretmenim

• DyZee D kullanıcısına yanıt
    Hocam onu blok listesine ekleyip geçin de,

Kadir gümüş hoca videoları yok sanki? Yeni mi çekiliyor acaba?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.