Şimdi Ara

EDC Nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar işlemcim ryzen 5 2600x işlemci değerlerine baktığım zaman edc nin yüksek olduğunu görüyorum.Nedir bu EDC? Yüksek olmasının bir zararı varmıdır. Yardım ederseniz sevinirim.
    EDC Nedir?

• İngilizcem tam olarak ne olduğunu çözmeme yetmedi. Ama anladığım kadarıyla ryzen 2000 serisi işlemci ve b450-x370 anakartlarda biosta PBO ( precision boost overdrive ) diye bir özellik varmış ve açık olduğunda o buna neden oluyormuş.

düşürmek için "güç ve uyku ayarları" "ek güç ayarları" ryzen profili seçili olmalı "plan ayarlarını değiştir" "gelişmiş güç ayarlarını değiştir"
    "işlemci güç yönetimi" "endüşük işlemci durumu" seçeneğini %5 lere çekiyorsun. tabi bunun biraz performans kaybı olabilir ama sistem boştayken idleda yani dediğin EDC yi düzeltiyormuş. Okuduğum belgelerde EDC kırmızı olursa
    aman öyle olmasın sakın ha bilgisayarınız bozulur gibi bir yorum göremedim.

EDC ile ilgili başka yorumlarda var ama dökümanları ingilizcesi iyi biri kurcalamalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 24 Eylül 2018; 23:44:36 >
  • eskibirkurt kullanıcısına yanıt
    Ek güç ayarlarından %5 e getirdim baya bi düştü %60 ile 80 arası oldu teşekkürler.
  • Şimdi şöyle bir konu var, aynı sorun bende de vardı, malum bizim ülkede de bu konular geriden geldiği için yabancı ülke sitelerinden biraz araştırma yaptım. Bu değer işlemcinin çektiği amper değerini ve bu değeri çekerken yüklendiği değeri gösteriyor. Genel yorumlarda cpu nun çektiği akıma psu nu yetersiz geldiği söyleniyor. Bunun içinde 80+ gold sertifika ve en az 800 watlık bir psu kullanımı tavsiye edilir. Eğer ayarlar iyi yapılmazsa bilgisayarda kilitlenme ve mavi ekran gibi hatalar alınabiliyormuş. Bende sürekli kilitlenme oluyordu. Uzun lafın kısası ya işlemcinizin ayarlarını kısıp performanstan olacaksınız, yada 1000 wat gibi bir psu alıp soğutmayı sağlam tutup keyfinize bakacaksanız. Amd bu konuda beni üzdü malesef...
  • ByMystick B kullanıcısına yanıt
    Yaklaşık 4 gündür nerdeyse %95+ da kullanıyorum video kayıt + oyunda bir saniye bile takılma olmadı sanırım yanılıyorsunuz. Belkide psu dan değilde binanın elektrik tesisatından gelen akımın azlığından bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz
  • ByMystick B kullanıcısına yanıt
    Ama korkmuyor değilim bir zarar görecek diye.Böyle net bir şekilde bu dalganın ne olduğu hakkında fikri olan sorularıma net cevap veren biri çıkmadı malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

İngilizcem tam olarak ne olduğunu çözmeme yetmedi. Ama anladığım kadarıyla ryzen 2000 serisi işlemci ve b450-x370 anakartlarda biosta PBO ( precision boost overdrive ) diye bir özellik varmış ve açık olduğunda o buna neden oluyormuş.

düşürmek için "güç ve uyku ayarları" "ek güç ayarları" ryzen profili seçili olmalı "plan ayarlarını değiştir" "gelişmiş güç ayarlarını değiştir"
    "işlemci güç yönetimi" "endüşük işlemci durumu" seçeneğini %5 lere çekiyorsun. tabi bunun biraz performans kaybı olabilir ama sistem boştayken idleda yani dediğin EDC yi düzeltiyormuş. Okuduğum belgelerde EDC kırmızı olursa
    aman öyle olmasın sakın ha bilgisayarınız bozulur gibi bir yorum göremedim.

EDC ile ilgili başka yorumlarda var ama dökümanları ingilizcesi iyi biri kurcalamalı.
    Arkadaşın tarif ettiği gelişmiş güç ayarlarında amd ryzen balanced yerine “dengeli” seçin. Eskisi gibi oluyor.

Performansta, sıcaklıkta fark var mı bilmiyorum test etmedim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.