Şimdi Ara

??? E8400 overclock olmuyo ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
4.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hevesle e8400 aldıktan sonra o/c denemelerine başladım.
    fakat ne kadar da denediysem 4.00 gibi değerlerde çalışmadı.

anakartım gigabyte p35-ds3l

işlemci 4.0 iken (445x9) ram çarpanını 2.00 yaptım ramler 890 oldu. pc açıldı fakat 10 sn orthos direk hata verdi.
    işlemci 3.6 iken(400x9) ram çarpanı hala 2.00 da ( 800 mhz) . pc yine açıldı fakat orthos yine hata verdi.
    cpu voltajı 2 deneyde de auto da manuel dediğimde bios ta system not optimized ibaresi çıkıyo ve bios reset atıyo kendi kendine voltaj auto olmadan açılmıyo pc...

http://img213.imageshack.us/img213/3636/adszee1.jpg

resimde görüldüğü gibi orthos 20 sn de hata veriyo ve işlemcim sadece 3.6 da ??

4.0 da çalışsa benim için yeter( yani 445x9 ve 890 mhz ram)(ramlerim ocz platinum )
    nasıl ayarlar yapmam gerek? anakartla ilgili bi sorun mu acaba?

ayrıca cpu sıcaklıgı 21 derece civarındayken core 1 ve core 2 49 derece yazıyo. bu kadar fark olması normal mi yoksa bi yanlış algılama mı sözkonusu ?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flyingelephant -- 29 Ocak 2008; 11:18:41 >

• bi de unuttum ram timingleri nerden ayarlanır??
  • ramlerinden kaynaklanı yo bence ramlerin nedir yaz bi cas değerlerini büyült mhz yi bi arttır dene sana tek tavsiyem bu
  • ben size demedimki kankiler e8xxx serisi o.c. potansıyelı e21xx serisi kadar basarılı degıl sısırılmıs on bellek daha az ısı gerek yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: pcie

ben size demedimki kankiler e8xxx serisi o.c. potansıyelı e21xx serisi kadar basarılı degıl sısırılmıs on bellek daha az ısı gerek yok.

ne alakası var e8400 4.25 ghz ye kadar çıkıyo bu değeri yakala bakıyım o dediğin işlemcilerle
  • Mutlaka bir yerde hata var. E6750'ler bile rahat 3,6 görüyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: pegasus arda

quote:

Orjinalden alıntı: pcie

ben size demedimki kankiler e8xxx serisi o.c. potansıyelı e21xx serisi kadar basarılı degıl sısırılmıs on bellek daha az ısı gerek yok.

ne alakası var e8400 4.25 ghz ye kadar çıkıyo bu değeri yakala bakıyım o dediğin işlemcilerle

hocaaa istirahat al olurmu ole sey ben 2200 ıle 3,9 u goruyorum hava sogutma ıle gozle goruulur bır pef. beklemesın kımse raıd yapmak daha olur o yuzden 3,9luk e2200 ıle 4,25 lık e 8400 un perf farkını gozle hıssedemezssın
  • quote:

Orjinalden alıntı: vipmail123

Mutlaka bir yerde hata var. E6750'ler bile rahat 3,6 görüyor.

işte benim sizden istediğim o hatayı bulmanız.yoksa 4.2 de rahat çalıştıgını ben de biliyorum.
    ram ler ocz platinum takoz olma ihtimalini pek gö önünde tutmuyorum.şimdi işlemci yi downclock yapıp ram çarpanını 3.2 yapıcam ve 1000 mhz gibi değerlerde zorlucam bakalım nolcak ?
  • dostum öncelikle overclock bölümünden nasıl overclock yapılır bölümünü okuman lazım..

bu bilgiler eşliğinde OC girişimlerini oradaki konuya açarsan daha fazla kişi sana cevap vereceğinden eminim. Ayrıca o voltaj ayarlarının Not Optimized demesine aldırmayacaksın. O hep öyle yazacak. Yani manuel'de öyle yazacak. biosa girdiğin zaman CTRL+F1 tuşuna basıp ayarlarını yapman lazım.

Öncelikle voltaj ayarlarını manuel e alıp bütün değerleri (CPU, MCH, DDR2/3, FSB) hepsini normal ayarına getir.

DDR : CPU ayarını 2 yap yani
    400 mhz de ramlerin 800 MHZ olsun
    CAS timeları da salla bişeyler mesela 6-6-6-25 falan yap ama bu denemeliktir. Bunun amacı CPU yu oc ederken ramlerin sana problem teşkil etmemesi.. Yani bir problem olduğunda bileceksin ki problemim ramlerden kaynaklanmıyor..

Normal voltajlarda sadece FSB yi arttırakak 9 çarpan ından
    gidebileceğin kadar git.. merak etme cpu yanmaz. alt üstü makina kitlenir biosu kendisi resetler tekrar fabrika ayarlarıyla açar.

Neyse belli bir fsb ye kadar çıkacaksın sonra artık çıkamayacaksın. Bu demek oluyor ki voltajsız max cpu değerini buldun.

NOT: bir şeyi unuttum her girişiminde biostan F11 tuşuyla bios ayarlarıyla Kaydet ki bios resetlediğin zaman eski ayarların kaybolmasın.
    NOT2: Ayrıca FSB değerlerini 10ar 10ar arttır ve win açıp orthosla 10 dk falan test yap.. bi r taraftan da everest ultimate ile sıcaklıkları kontrol edersin.
    NOT3: CPU sıcaklığını intelin sayfasında Thermal specification ayarına bakıp alabileceği max sıcaklık değerini öğren. Bu değerin 8-10 derece altına kadar overclock yapmanı tavsiye ediyorum.

Devam ediyoruz..

Atıyorum 430 FSB den ileriye gitmiyor manuel ayarlarda. Bu demekki artık bu FSB de makinanın voltajı yetmiyor. yavaş yavaş voltaj vererek orthosta ok diyene kadar vereceksin.. ama tabi bunun da bir limiti var diyorum ya thermal specification çok önemli o değerin 8-10 derece altına kadar gitsin yükte.

ramleri de OC yapacağın için genelde şu şekil yapılıyor :p

MCH = +0.2V
    FSB = +0.2V
    Ram = +0.2V veya +0.3V
    CPU = çalıştırdığın fsb değerinde stabil çalıştırılabilecek minimum voltaj değeri.

Saygılarımla.

• cpuyu istediğin yerlere ulaşında RAM leri oc edersin CAS timeleri düşürürsün 4-4-4-12 gibi atıyorum ya da daha yüksek/az.

kolay gelsin.
  • hacı cpu voltjı everestte 1,20 görünüyor. yanlış görnüyor olmüson. doğru ise ver voltajı işlemciye
  • OC yapmak sadece fsbyi arttırıp voltaj vermek değildir ramin voltajını dram ratioyu falan üzerinde 2 saat deneme yaparak en sağlıklı sonucu elde edersin ben bile yeni aldığım x4 4000'i hemen 2800'de stabil kullanmadım 1.5 saat uğraştıktan sonra uygun değerleri buldumda şu an stabil. Biraz ram'e voltaj ver, voltaj fazla gelirse biraz geriye çek falan uğraşman gerekir oc dediğin kadar kolay olsaydı intel ve amd fsb kilidi koyalardı.Kimse yapmasın diye.
  • oc menüsüne girmeden ctrl f1 tuşlarına basarak oc menusunundeki ram timing ayarlarını aktif et.
    şimdi işlemcinin stabil olabilmesi için yavaş yavaşartır fsb yi.. 10-15 er şeklinde..

ilk olarak 400x9 3600mhz de. ram çarpanı 2, dolayısıyla 800mhz de 4-4-4-12.. deneme amaçlı tabi ki bu, orthos almayı dene, alamassan 0.1 altında voltaj artır. stabilite görmesi lazım. biz buralardayız dene sen bir
  • @Birdblade kısaca özetlemiş olayı. Yarın gelsin ben de denemelerimi söyleyebilirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: vipmail123

Mutlaka bir yerde hata var. E6750'ler bile rahat 3,6 görüyor.

E6750 4.1 Bile Görüyo.
  • bende de p35 ds3l var. benzebirkaç sorun yaşamıştım ne alaka ise ramlerin slotlarını değiştim düzeldi. istersen bir deneyi ver. ayrıca tarihin falan olduğu kısında(ismi şuan aklımda deği)lhalt on only keyboad var onu no errors yap.

ayrıca voltajları manuel yap. ddr2 890 falan yapacaksan +1 vermen yeterli. fsb veya gmxh ye vermene geek olmaz sanırım. işlemciyide voltaj vermeden çıktğı yere kadar gitsonra voltajl dene. kesinlikle autoda bırakma ama
  • @dangerousman

artı 1 volt derken fazladan 1,0 volt mu? bi yanlışın var benim 667 lik kingston lar 0,50 yle 1000 mhz e çıktı.
  • 0,1V
  • ram lerin çarpanı 2.00 (6 6 6 25) / fsb 350 / ram mhz : 700 / cpu 350x9 =3.15 /voltaj lar manuel tamamı normal ayarda
    fakat böyle ayarlarda bile sistem açılmıyo bios reset atıyo
    anakartta default hariç açılmasın diye bi ayar mı var acaba?
    voltajlar manuel deyken tüm sistem default olmadıgı sürece pc açılmıyo
  • arkadaşım exteernal bi hdd takılımı ? tüm usbleri sök sonra dene. ne alaka deme
    bide bu olmadı ram slotlarını değiştir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.