Şimdi Ara

E6400 ufak bir sorunum var...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar gece gece nerden estiyse bi CPU-Z acayım dedim acmaz olaydım gözüme bişey carptı çözemedim ve sizden bu konuda yardım istiyorum...

İşlemcim C2D E6400
    Anakartım Gigabyte P35C DS3R
    İşlemciye herhangi bir şekilde oc yapmadım 266 x 8 olarak duruyor bu sanırım E6400 ün DEF değerleri...

Cpu Z çarpanı X6 gösteriyor halbuki X8 ve Core speed 1600MHZ diyor bide bazen durup dururken Core speed 2133 MHZ oluyor sonra hemen 1600 e geri dönüyor...

buda cpu z nin cpu mu 8x266 gösterdiği hali

ETC de ise hiç sabite yok ss te gördüğünüz internal clock la Multipler in değerleri 1 sn de bir değişiyor bi X6 yapıp 1600 mhz diyor bi x8 yapıp 2133 MHZ diyor

ben işin içinden cıkamadım bu değerler neden sabit değil bi 1600 x6 bi 2133 x8 oluyor...

Benim bilmediğim bir olay sanırım bu...

Yardımcı olan arkadaslara şimdiden çok teşekkür ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NorthShield -- 31 Mart 2008; 4:31:47 >

• Enhanced Intel SpeedStep, başka deyişle EIST özelliği.

İşlemci düşük yük altındayken çarpanı 6'ya düşürülür, voltaj da azaltılır; böylece sıcaklık - enerji tüketimi konularında faydalı bir durum sağlanır.

Belli bir yük seviyesinden sonra (%100 değil, çok daha düşük bir seviyeden sonra) çarpan tekrar 8'e çıkar, voltaj yükselir; böylece tam başarım yakalanır. Asla bir başarım kaybı olmaz.

EIST'in tek kötü etkisi, yüksek hız aşırtma değerlerinde stabil olmama sorunlarına yol açabilmesi (bir zarara yol açmaz. Sadece stabillik).

Elbette, hız aşırtıyorsunuz diye bu özelliği kapayacak değilsiniz; fakat yüksek hız aşırtma değerinde sorun gördüğünüz zaman öncelikle EIST'ı kapayıp duruma bakmanız doğru olur.

Nasıl kapayacaksınız: Bios'ta EIST ve C1E şeklinde seçenekler mevcuttur. Onları kapamanız yeterli (bazı anakartlarda TM2 kapatmanın işe yaradığını da duydum; fakat ilgisini çözemedim).

Sadece C1E'yi kapatmak, açmak içinse sadece C1E'yi açmak da işe yarayabiliyor. Bu konuda emin değilim. Kullandığım anakartta EIST sadece çarpanı elle ayarlayabilmek için kapatılmak yoluyla bir iş görüyor. Gerisini tek başına C1E ayarı hallediyor.
    Belki, çarpanı elle ayarladığım zaman C1E açılsa da SpeedStep işe yaramıyordur, EIST ayarının bunla ilgisi olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 31 Mart 2008; 4:38:01 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

Enhanced Intel SpeedStep, başka deyişle EIST özelliği.

İşlemci düşük yük altındayken çarpanı 6'ya düşürülür, voltaj da azaltılır; böylece sıcaklık - enerji tüketimi konularında faydalı bir durum sağlanır.

Belli bir yük seviyesinden sonra (%100 değil, çok daha düşük bir seviyeden sonra) çarpan tekrar 8'e çıkar, voltaj yükselir; böylece tam başarım yakalanır. Asla bir başarım kaybı olmaz.

EIST'in tek kötü etkisi, yüksek hız aşırtma değerlerinde stabil olmama sorunlarına yol açabilmesi (bir zarara yol açmaz. Sadece stabillik).

Elbette, hız aşırtıyorsunuz diye bu özelliği kapayacak değilsiniz; fakat yüksek hız aşırtma değerinde sorun gördüğünüz zaman öncelikle EIST'ı kapayıp duruma bakmanız doğru olur.

Nasıl kapayacaksınız: Bios'ta EIST ve C1E şeklinde seçenekler mevcuttur. Onları kapamanız yeterli (bazı anakartlarda TM2 kapatmanın işe yaradığını da duydum; fakat ilgisini çözemedim).

Sadece C1E'yi kapatmak, açmak içinse sadece C1E'yi açmak da işe yarayabiliyor. Bu konuda emin değilim. Kullandığım anakartta EIST sadece çarpanı elle ayarlayabilmek için kapatılmak yoluyla bir iş görüyor. Gerisini tek başına C1E ayarı hallediyor.
    Belki, çarpanı elle ayarladığım zaman C1E açılsa da SpeedStep işe yaramıyordur, EIST ayarının bunla ilgisi olabilir.

Çok sagolasın Tuğer hocam çok acıklayıcı cvp yazmışsın olayı çözdüm ve denedim işlemciye yük bindirdiğimde (mesela photoshop açtım) direk 8x266 oluyor yani 2133 e çıkıyor daha sonra tekrar 6x266 ya yani 1600 e giriliyor... Güzel bir sistem aslında hem ısıdan hem voltajdan tasaruf etmiş olunuyor... Bende korktum nedir bu tutarsızlık diye...

Tuğer hocam tekrar teşekkür ederim ilgin için...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NorthShield -- 31 Mart 2008; 4:49:09 >
  • Rica ederim :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.