Şimdi Ara

E-devlet’e soy ağacı sorgulama hizmeti eklendi: Alt-üst soy bilgisi sorgulama (171. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.448
Cevap
22
Favori
284.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
149 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 169170171172173
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Loser.

Evlatlık olduğu için kütük değişiyor hocam.

Umarım açıklama yaparlar

Hocam benim dede evlatlık. Biz feriköylüyüz de evlatlık olduktan sonra dedem değiştirmiş. Babamla ben feriköylü gözüküyoruz. Sistemden bakamadık ikimizde. Nüfus müdürlüğünde çözülür mü durum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdemirci

e devlet 3 gündür benim soy ağacımı çıkaramadı. Yeniden giriş yaptığımda daha önceden başvurunuz yapılmış. En kısa sürede iletilecektir diyor. Başvuruyu iptal edip yeniden başvurmanın bir yolu var mı?

oha ilk zamanlar en fazla 45 dakika-1 saat içinde belge hazırlanırken şimdi süre 3 günü geçmiş

ne kadar çok soy sop meraklısı varmış türkiye de ya
  • bynoun kullanıcısına yanıt
    malesef benimde öyle öğrenmek istesen de çok zor iş.

nufüs müdürlüğüne dilekçe yazacan da onlar bununla uğraşacak da ohoo hiç uğraşmazlar bile

o kadar merak ettim ki baba tarafı komple yok bende, kimseden gözükmüyor
  • Penanggalan kullanıcısına yanıt
    bu nasıl bir şey ya? Alırsan ne gönderiyorlar evine? Ondan nasıl neyi öğreniyorsun?
  • millete ermeni dölü yunan dölü Bizans dölü diyen o embesil salaklar kendini ermeni çıkınca saklanmıştır herhalde--- forumda milletin soyuna sopuna karışan çokmuş sanana ulan milletin soyundan allahın gerizekalısı sen kimsin insanlara milletlere laf atıyorsun ---senmi karar veriyon lan allahmısın doğarken ayarı senmi yapıyorsun gerizekalı herif -- youtube daha ağır konuşurumda burda boşver

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Musasi -- 20 Şubat 2018; 6:20:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: instance

quote:

Orijinalden alıntı: Taparcasına

Afedersiniz ermeni çıktım

Üzülme hocam, seneye tekrar hazırlanırsın

Güldürdü

• Buradaki mesajları okudum ve dehşete kapıldım. Bazı mesajlar o kadar kendini bilmez ve saçma ki ,2 satır okumadan ahkam kesmek nasıl bir zihniyet bilemiyorum.

Bir kaç konuda benim de sonradan araştırarak öğrendiğim bir kaç bilgi eklemek istiyorum.

Mesela benim soyun neden dedemden öncesini göstermiyor diyen arkadaşların bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerinde yangın benzeri olaylar yaşanmış olabilir.Çok eski olmayan tarihlerde komple yanan şehirler var.

Biz zaten 1850'lere kadar biliyorduk ,neden öncesini göremiyoruz diyenler; büyük ihtimalle bu kayıtlar 1881-1893 arasında yapılan ilk modern nüfus sayımlarına dayanıyor,yani büyük ihtimalle 1880 den önce ölen dedeleriniz e-devlette yayınlanan alt-üst soy bilgisinde yok,hatta bazı yerlerde bu 1893'e kadar gidebilir.

Bunun dışında neden 1600'lü yıllarda dedemizin kardeşlerinin çocuklarının yeğenlerinin isimlerinizi neden göremiyoruz gibi mesajları yazanlar kaç yaşında çok merak ediyorum.

Şimdi gelelim bu sonuçlar sizi tatmin etmedi ve öncesini öğrenmek istiyorsunuz.Osmanlı ilk nüfus sayımını 1831'de yaptırmış. Daha doğrusu 1831'den sonra kısmen yaptırmış ve bu tarihten sonraki nüfus olaylarını yine kısmen (özellikle tarihlerin doğrulu tartışmalı)kayıt altına almış.Eğer osmanlıca okuyabiliyorsanız bu kayıtlara bakabilirsiniz ya da bölgenizde daha önce bu kayıtlar incelenip Türkçeye çevrilmiş olabilir,bazı ilçe ve şehirlerde bu yönde çalışmalar yapılmış ve kitaplar yazılmış ama dediğim gibi 1830'dan önce ölen atalarınızı bu kayıtlardan da öğrenemezsiniz ama size en az 200-250 yıllık bir bilgi verir.

Daha da eskiye gitmek isterseniz Osmanlının tahrir defterleri ve avarız defterleri var.Tabi buradan bir şey çıkarmak çok zor çünkü hem ailenin vergi veren bir yapıda olması hem de sizin o aileyi kendi ailenize bağlayabilecek belirgin bir özelliği olması gerekiyor ,yoksa Ahmet oğlu Mehmet'ten bir şey çıkarmak oldukça zor. Yine de eğer bölgenizin tarihini merak ediyorsanız ve yeterli donanımınız varsa bu kayıtları inceleyebilirsiniz ya da Türkçeleştirilmiş bir çalışma varsa göz atabilirsiniz. 14.-15.yy kadar gidiyor bu kayıtlar.

Bunların dışında eğer sizin atalarınız kendi soy ağaçlarını ve nereden geldiklerini not tutmamışsa bilme şansınız yok.Sonuçta hepimiz kadim anadolu halklarının ve bu toprakları fetheden Türklerin torunlarıyız.

Ek olarak sadece göçmenlerin soy bilgisi var yerlilerin yok denilmiş bazı mesajlarda ,böyle bir şey yok yukarıda yazdığım kriterler sağlandığı sürece hem 19 yy. savaşları sonrası göçenler hem de önceden aynı topraklarda yaşayanlar çıkar kayıtlarda.

Bu kadar yazmama rağmen biliyorum ki yine birileri bir kaç sayfa sonra saçma sapan şeyler yazacaklar. :)
  • nüfus alt soy - üst soy bilgilerinden sonra
    dün de devlet arşivleri pdf olarak yayınlandı.
    rumeli eyaleti adlarına baktım.

her ne kadar altsoy-üstsoy kayıtlarında nüfusa kayıtlı olduğu ilçe yazıyorsa da,
    büyüklerimden öğrendiğim köy isimlerini aradım.

veeeeee
    Çirmen Sancağı - Mahmudlu Köyü'nın yanında Tahrir defterine göre
    YÖRÜKAN-I TANRIDAĞI yazıyor.
    yani Tanrıdağı Yörüklerindenim.

Tengri Dağı kadar Türk'üm ona göre :)

bizim köye, ve bir kaç köy daha buralarda "Dağlı Köyü" derler.
    ben de "herhalde bulgaristandaki dağlardan buraya göç ettiğimiz için bize Dağlı diyorlar" diye düşünüyordum.

meğer Tanrıdağı yörüklerinden olduğumuz için bize Dağlı diyorlarmış..
  • adolf1 kullanıcısına yanıt
    O arşivler yeni yayınlanmadı,bir süredir vardı zaten.Yine ara ara Milli Savunma bakanlığı şehit listesini yayınlıyor(1.Dünya Savaşı,İstiklal Harbi) ,geçen hafta vardı bu hafta kaldırmışlar ama tekrar gelecek yazıyor.Mesele arşivlerin yayınlamasından ziyade Türkçeleştirilmesi ve düzenlenmesi aslında,en azından bizim için önemli olan o.
  • babamın dedesi yugoslavia'da doğmuş, bundan eminiz. babamın amcası yol güzergahı olarak bulgaristan'da doğmuş ve akabinde istanbul ve akhisara gelmişler. bu benim bildiklerim fakat bugün izmir nüfus ilçe müdürlüğüne gidip soy ağacı belgesi çıkartmak istediğimde kağıtta anne tarafı 1830lara giderken baba tarafı sadece büyük babama kadar çıkıyor. ne büyük babamın babası, nede kardeşi nede babamın amca çocukları... ve benim baba tarafında 12 kuzenim olmasına rağmen ne kuzenler, yeğenler hiçbiri çıkmıyor bu işte bir tuhaflık var ama yardımcı olabilir misiniz?

• Beyler bu çifte vatandaşlık olayını ayrıntılı izah edebilecek olan birisi var mı eğer öyle bir şansım varsa kovalarım açıkçası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Frank W. -- 20 Şubat 2018; 19:34:40 >
  • Halen bekliyoruz bakalım Nüfus Müdürlüğü yazısı düzelecek diye...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BlackLead kullanıcısına yanıt
    Bir küçük tüp gönderiyorlar tükürüp gönderiyorsun sonra DNA analizini çıkarıyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Halen bekliyoruz bakalım Nüfus Müdürlüğü yazısı düzelecek diye...

düzelmiyor o
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackLead

quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Halen bekliyoruz bakalım Nüfus Müdürlüğü yazısı düzelecek diye...

düzelmiyor o

Geçen bir arkadaş aldığı bilgiye göre düzeleceğini haber etmişti. O yüzden sordum. Başlıkta yazmıştı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bulgaristan dogumluyum bende fazla birsey cikmadi. Anne baba ve benim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Frank W.

Beyler bu çifte vatandaşlık olayını ayrıntılı izah edebilecek olan birisi var mı eğer öyle bir şansım varsa kovalarım açıkçası

walla hocam o konu tam bir muamma özellikle büyükşehirlerde veya konsolosluk olmayan illerdeyseniz daha ciddi sorun..
  • quote:

kardeşiniz varsa o denesin hocam birde, kesin değil elbette ancak dediğim gibi çok büyük bir kesim evlatlık olduğu için bu hatayı alıyor.

Nüfus müdürlüğe dilekçe yazarak alabiliyorsunuz yazmıştı geçen sayfalarda bir arkadaş onu deneyin isterseniz.

evlatlıkla alakalı olduğunu sanmıyorum.

bana da aynı uyarıyı verdi gittim ilçe nüfus müdürlüğüne dilekçe yazdım aldım belgeyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardelis

quote:

kardeşiniz varsa o denesin hocam birde, kesin değil elbette ancak dediğim gibi çok büyük bir kesim evlatlık olduğu için bu hatayı alıyor.

Nüfus müdürlüğe dilekçe yazarak alabiliyorsunuz yazmıştı geçen sayfalarda bir arkadaş onu deneyin isterseniz.

evlatlıkla alakalı olduğunu sanmıyorum.

bana da aynı uyarıyı verdi gittim ilçe nüfus müdürlüğüne dilekçe yazdım aldım belgeyi

aynen hocam bu şekilde alınabiliniyor, hala açıklama yapılmadı niye bu hatayı verdiği
  • arkadaşlar çifte vatandaşlık olayını araştıran varmı veya bir bilgiye ulaşabilen gürcistan özellikle?
    konsolosluğu arıyorum ya meşgul ya açıyor operatörden hat düşüyor..
    diğer ülkelere başvuran veya başvurmuş sonuçlanan varsa aynı zamanda bilgi verirse güzel olur.
    Bulunduğum şehirde maalesef yakınında dahi konsolosluk yok..
  • 
Sayfa: önceki 169170171172173
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.