Şimdi Ara

DVB-T2 (digital karasal yayın) DESTEKLEYEN TV LERİ BURAYA YAZALIM (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
564
Cevap
13
Favori
91.811
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dvbt2 yayın izlemek için tv de dvbt2 tuneri olması yeterli mi?
    yoksa harici antene ihtiyaç var mı?
  • Vestel'i kınıyorum, Arçelik DVB-T2 özellikli TV yaptı. Vestel bu konuda daha tecrübeli olduğu halde DVB-T2'li TV çıkarmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coderMX

Vestel'i kınıyorum, Arçelik DVB-T2 özellikli TV yaptı. Vestel bu konuda daha tecrübeli olduğu halde DVB-T2'li TV çıkarmadı.

Gecen yıl abim Arcelik aldı. Onda da DVB-T2 yok :( Kaldı ki Vestel Avrupa' ya bu teknolojiyi sunan ilk firma. Ama Turkiye'ye neden bu ürünleri geç sundugunu anlamak zor degil...

Ben elinde hazır teknolojisi olup da bunu yakın zamanda ihtiyac olusacak pazara erkenden sunmayan, 3-4 yıl sonra DVB-T2 yaygınlasınca cebimi doldururum hesabı yapan butun yerli/yabancı üreticileri kınıyorum.
  • DVB-T2 de yalan oldu , Bu badem bıyıklılara kalırsak 10 yıl daha sd uyduya devam : )
  • Gainward6600gt G kullanıcısına yanıt
    Bu gecikme badem bıyıklılardan kaynaklanmıyorki. Aksine beğenmediğiniz o adamlar bir an önce devreye girmesini istiyorlar.
    Çünkü devletin kasasına para girecek. Şu an hukuki bir süreç işliyor. Hukuğu hiçe mi saysıınlar? DVB T2 başlamış olsaydı tebrik mi edecekticiniz?
    Yoksa bu sefer başka bir mazaret mi bulacaktınız?
  • 14-15 kasım da düzenlenen calistayda sonuç var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Vestel'i kınıyorum, Arçelik DVB-T2 özellikli TV yaptı. Vestel bu konuda daha tecrübeli olduğu halde DVB-T2'li TV çıkarmadı.

Onlara kalsa çok şey çıkaraklarda
    ortada büyük bir rant olduğu için sanırım birilerini iyi besleyememişler
    T2 nin gecikmesinede bence bu rant pazarının iyice oturmamasından kaynaklanıyor, bir yerlerde birileri birileri ile anlaşamıyor olsa gerek..
    sonuçta basit bir iş değil milyon adet t2 cihazının üretim ihalesini alacak. öbür yandan a b c tv markalarına kardeşim sen panele t2 koyamazsın yada d e markalarını ihtal edenlere t2li panel ihtal edemezsin diyebilecek kadar babayeğitlik yapacak birilerini bulmaları gerekiyor vs. vs.

:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hbasaran82 -- 16 Kasım 2013; 13:27:17 >
  • kendi odamdaki tv adam gibi çekmiyor ters tarafta olduğu içinde uydu olmuyor tek çare uydunet ve tivibu kalıyor. uydunette olmadığı için mecbur tivibu kalıyor onunda en düşük ücreti 13tl.

eğer bu karasal yayın olmazsa diyecek laf bulamıyorum.
  • Bence öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Günümüz şartlarında üretici firmalar her bir maliyeti tek tek hesaplayıp üretim yapıyorlar. Üretilen tv lere eklenen her özelliğin bir maliyeti var. İster 10 $ olsun, ister 50 $ olsun, yekünde bunlar rekabet şansını etkiliyor ise ve henüz kullanıma başlanmamış ise T2 tuneri neden eklemiş olsun. Neden rekabet şansını zora soksun.
    Ancak kullanıma hazır bir T2 yayını olduğu zaman herşey değişmeye mahkum. Daha önce eklemeye değer bulmadığı T2 tuneri bu sefer seve seve ekleyip rekabet şansını yükseltir. Bu işler arz ve talebe göre şekillenir. Ayrıca hiç bir firma yada grubun diğer üreticiye sen T2 eklemeyezsin diyeceğini sanmam. Ki bu suçtur. Rekabet Kurulu benzer konularda uçuk cezalar kesmektedir. SAYGILAR....
  • quote:

Orijinalden alıntı: XMAN-35

Bence öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Günümüz şartlarında üretici firmalar her bir maliyeti tek tek hesaplayıp üretim yapıyorlar. Üretilen tv lere eklenen her özelliğin bir maliyeti var. İster 10 $ olsun, ister 50 $ olsun, yekünde bunlar rekabet şansını etkiliyor ise ve henüz kullanıma başlanmamış ise T2 tuneri neden eklemiş olsun. Neden rekabet şansını zora soksun.
    Ancak kullanıma hazır bir T2 yayını olduğu zaman herşey değişmeye mahkum. Daha önce eklemeye değer bulmadığı T2 tuneri bu sefer seve seve ekleyip rekabet şansını yükseltir. Bu işler arz ve talebe göre şekillenir. Ayrıca hiç bir firma yada grubun diğer üreticiye sen T2 eklemeyezsin diyeceğini sanmam. Ki bu suçtur. Rekabet Kurulu benzer konularda uçuk cezalar kesmektedir. SAYGILAR....

Söyledikleriniz mantıklı gibi fakat Vestel T2 özelliğini sunmuş olması gerekirdi. Çünkü Vestel yerli bir marka ve Türkiye'de DVB-T2 yayınları çıktı çıkacak durumda. TV alacak insanlarda, aldıkları TV'leri en az 5 sene, belki yaklaşık 10 sene kullancaklar. Yani DVB-T2 özellik, boş bir özellik değil. Sırf bu sebepten Vestel'i tercih edecek insanlarda olacaktır. DVB-T2 özellikli diye Vestel'i tercih edecek müşteri kitleside bu özellik için 50 TL yada 100 TL gibi farkları önemsemeyebilirler.

Vestel'de pek çok model var. Bazı TV'leri çerçevesiz, bazıları çerçeveli, bazılarında 3D var, bazılarında 3D yok. DVB-T2 özelliğinide tüm televizyonlarına bulundurmasa bile en üst modellerine bu özelliği koyabilirdi. Şuan PF9060 en üstün modeli. Bu TV'de bu özellik olabilirdi.

Arçelik ve Beko'nun 9378 model televizyonunda DVB-T2, dahili wifi gibi özellikler var. Vestel daha wifi'deki kopma sorunu çözemediği için sanırım dahili wifi özellikli TV yapmıyor. Amacım Vestel'i kötülemek değil, mutlaka Arçelik, Beko gibi markalarında olumsuz kötü tarafları vardır.

Daha sorunsuz bir panel ve daha iyi teknik servis için yerli markaları tercih etmeliyiz.

• quote:

quote:

Bence öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Günümüz şartlarında üretici firmalar her bir maliyeti tek tek hesaplayıp üretim yapıyorlar. Üretilen tv lere eklenen her özelliğin bir maliyeti var. İster 10 $ olsun, ister 50 $ olsun, yekünde bunlar rekabet şansını etkiliyor ise ve henüz kullanıma başlanmamış ise T2 tuneri neden eklemiş olsun. Neden rekabet şansını zora soksun.

Söyledikleriniz mantıklı gibi fakat Vestel T2 özelliğini sunmuş olması gerekirdi. Çünkü Vestel yerli bir marka ve Türkiye'de DVB-T2 yayınları çıktı çıkacak durumda. TV alacak insanlarda, aldıkları TV'leri en az 5 sene, belki yaklaşık 10 sene kullancaklar. Yani DVB-T2 özellik, boş bir özellik değil. Sırf bu sebepten Vestel'i tercih edecek insanlarda olacaktır. DVB-T2 özellikli diye Vestel'i tercih edecek müşteri kitleside bu özellik için 50 TL yada 100 TL gibi farkları önemsemeyebilirler.

Vestel'de pek çok model var. Bazı TV'leri çerçevesiz, bazıları çerçeveli, bazılarında 3D var, bazılarında 3D yok. DVB-T2 özelliğinide tüm televizyonlarına bulundurmasa bile en üst modellerine bu özelliği koyabilirdi. Şuan PF9060 en üstün modeli. Bu TV'de bu özellik olabilirdi.

Arçelik ve Beko'nun 9378 model televizyonunda DVB-T2, dahili wifi gibi özellikler var. Vestel daha wifi'deki kopma sorunu çözemediği için sanırım dahili wifi özellikli TV yapmıyor. Amacım Vestel'i kötülemek değil, mutlaka Arçelik, Beko gibi markalarında olumsuz kötü tarafları vardır.

Daha sorunsuz bir panel ve daha iyi teknik servis için yerli markaları tercih etmeliyiz.

güzel yorum yapmışın hocam..bence de yeli üreticiler desteklenmeli..biss key girisi, DVB-T2 özeliği,herşeyden önce tüm yurt çapında teknik servislerinin oluşu nedeniyle yerli tv diyorum ben ....daha alacakları bir sürü yol var ama desteklenmeli ....piyasa yı koreli üçkağıtçılara bırakmayalım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ati39 -- 16 Kasım 2013; 20:29:38 >

• Yerli üreticinin desteklenmesi konusunda hemfikirim. Zaten bu sebeple bende 6 senedir Vestel üretimi Seg Plazma tv kullanıyorum ve çok memnunum. Bir çok kullandığım elekrikli makine ve cihaz da Vesteldir.
    Dediğim gibi üretici firmalar inciği boncuğu hesap edip maliyetlerini düşürerek rekabet şanslarını yükseltmek isterler. T2 konusunda zannedersem yakın zamanda piyasada hem Vestel olsun hemde başka markalarda bir çok yeni ürünler çıkacaktır. Şu an mutlaka bu konuda çalışmalar devam ediyordur.
    Geçmişte (1996) Vestel in tv üretimi yaptığı fabrikayı işim gereği çok görmüştüm. O zamanlar yılda 400.000 adet tv üretimi hedefleri vardı. Şu an milyonlarla ifade ediliyor olsa gerek. T2 maliyeti onlar için 10$ olsa, ve 1 milyon tv üretimi olsa, yapın hesabı? Ve bu maliyet henüz kullanılmayan bir özellik için. Sizce böyle bir yatırım mantıklımı?
    Geçmişte mantıklı olmayan yatırım, şu an itibariyle cazip olma özelliği kazanacaktır. Çünkü talep vardır. Talep olunca yatırım kaçınılmazdır.
    Biraz sabır.....

• Birkaç yıl daha beklenecek gibi...

quote:

RTÜK'te işler karıştı. Karasal yayın çıkmazda.

KAYNAK
  • quote:

Yerli üreticinin desteklenmesi konusunda hemfikirim. Zaten bu sebeple bende 6 senedir Vestel üretimi Seg Plazma tv kullanıyorum ve çok memnunum. Bir çok kullandığım elekrikli makine ve cihaz da Vesteldir.
    Dediğim gibi üretici firmalar inciği boncuğu hesap edip maliyetlerini düşürerek rekabet şanslarını yükseltmek isterler. T2 konusunda zannedersem yakın zamanda piyasada hem Vestel olsun hemde başka markalarda bir çok yeni ürünler çıkacaktır. Şu an mutlaka bu konuda çalışmalar devam ediyordur.
    Geçmişte (1996) Vestel in tv üretimi yaptığı fabrikayı işim gereği çok görmüştüm. O zamanlar yılda 400.000 adet tv üretimi hedefleri vardı. Şu an milyonlarla ifade ediliyor olsa gerek. T2 maliyeti onlar için 10$ olsa, ve 1 milyon tv üretimi olsa, yapın hesabı? Ve bu maliyet henüz kullanılmayan bir özellik için. Sizce böyle bir yatırım mantıklımı?
    Geçmişte mantıklı olmayan yatırım, şu an itibariyle cazip olma özelliği kazanacaktır. Çünkü talep vardır. Talep olunca yatırım kaçınılmazdır.
    Biraz sabır.....

Ankara'da test yayını başladığına göre, Vestel'de çok geç kalmadan T2 özellikli TV üretmeye başlmalı, 10 dolar fazla veririm.

Arçelik T2 özellikli 42 inç 9378'in fiyatı 2200 TL, çok pahalı.

Sunny gibi bir markadan bahsediyor olsaydık, söylediklerinizde haklı olabilirdiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coderMX -- 18 Kasım 2013; 16:19:50 >

• quote:

T2 maliyeti onlar için 10$ olsa, ve 1 milyon tv üretimi olsa, yapın hesabı? Ve bu maliyet henüz kullanılmayan bir özellik için. Sizce böyle bir yatırım mantıklımı?
    Biraz sabır.....

Okey güzel demişsinizde
    t2 iki yıldır gündemdeydi ve ortalama 2014 yılında yürürlüğe girilmesine kesin gözüyle bakılıyordu
    pekala bunu yerli yatırımcılar yapabilirdi 2012/2013 modellerine koyabilirlerdi / yada bazı tv markaları t2 tunerli modellerini özellikle ülkemize ihtal etmekten çekinmezdi..

örğetin DVB-T özelliğide Türkiye standartlarında bildigim kadarı ile HİÇ kullanılamayan bir özellik ama tüm marka ve modellerde yıllardır standart entegre olarak karşımıza çıkıyor ve düne kadar T tunerin ne olduğunu sanırım hiç birimiz bilmiyorduk..

demek istediğim şey üstte de bahsettim tv üreticisine veya ithalatçısına bir şekilde engeller koyuluyor ve özellikle T2 tunerinin üretilmemesi konusunda baskılar yapılıyor yada çok büyük bedeller isteniyor / ben buna inanıyorum
    yoksa panel başı 10 dolar maliyeti varmış, efendim ihtiyaç yokmuş diye üretilmiyormuş vs. biraz boş şeyler
    10 dolar maliyeti olur 20 dolar daha üstüne koyarak satar bu bu kadar basit..
    ama ihale ile bunun satış/pazarlamasını satın alan firma çinde 2-3 dolara yaptırıp burada 20-25 dolara milyonlarca adet T2 cihazının sattığını düşünürseniz ne paraların kazanılacağını varın siz hesaplayın..

+
    next combo diye bir alet çıkarmış t2 C ve Uydu tunerli
    nexin bir çok şeyi yasa dinlemeden yada yasalardaki boşluklardan faydalanarak yaptıgını varsayarsak (yerli yabancı ücretli platformları 7/24 ccam server ıp tv gibi yasadışı yollardan müşterilerine yıllardır seyrettirmesi gibi vs.)
    iyi iş cıkarmışlar diyebiliriz.. next bir istisnadır :)

• Eline sağlık, güzel yorum yazmışsın. +1

Arçelik T2 özellikli TV çıkardı, belki Samsung, Philips gibi firmaların çıkarmama sebebi olarak yerli olmadıkları için ve Türkiye'deki distribütör firmaların bu konuda baskı yapmadığı için olabilir.

Yerli marka diyincede aklıma iki marka geliyor, Arçelik-Beko birde Vestel. Fakat sanırım Vestel, Arçelik-Beko'nun biraz gerisinden gidiyor gibi. Forumda Vestel çok konuşuluyor ve Vestel çok satılıyor bence tek sebebi, Vestel TV'lerin çeşitlerinin bol, fiyatlarını uygun olması, spotçularda bulmak mümkün. Arçelik TV'lerin özellikle yeni çıkar modelleri spotçularda yok.

Aralık yada Ocak'ta Vestel'de DVB-T2'li TV üretir. Ben bir hafta öncesinden Vestel'in iletişim formunu doldurdum. Daha aramadılar beni. İki gün önce yeniden vestel sitesi üzerinden bize ulaşın link'ine tıklayıp, formu doldurdum. DVB-T2 özellikli TV'leriniz ne zaman çıkacak diye sordum, daha arayan olmadı.

Eskiden bir yada iki gün sonra kesinlikle ararlardı. Acaba üretim bantların T2 özellikli TV üretilmeye başlandıda satışa çıktığı zaman arayacak olabilirler mi diyorum.

• Vestel'den aradılar, DVB-T2 üzerine çalışmalar başlamış, bitince internet yoluyla bilgi verilecekmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hbasaran82

quote:

T2 maliyeti onlar için 10$ olsa, ve 1 milyon tv üretimi olsa, yapın hesabı? Ve bu maliyet henüz kullanılmayan bir özellik için. Sizce böyle bir yatırım mantıklımı?
    Biraz sabır.....

Okey güzel demişsinizde
    t2 iki yıldır gündemdeydi ve ortalama 2014 yılında yürürlüğe girilmesine kesin gözüyle bakılıyordu
    pekala bunu yerli yatırımcılar yapabilirdi 2012/2013 modellerine koyabilirlerdi / yada bazı tv markaları t2 tunerli modellerini özellikle ülkemize ihtal etmekten çekinmezdi..

örğetin DVB-T özelliğide Türkiye standartlarında bildigim kadarı ile HİÇ kullanılamayan bir özellik ama tüm marka ve modellerde yıllardır standart entegre olarak karşımıza çıkıyor ve düne kadar T tunerin ne olduğunu sanırım hiç birimiz bilmiyorduk..

demek istediğim şey üstte de bahsettim tv üreticisine veya ithalatçısına bir şekilde engeller koyuluyor ve özellikle T2 tunerinin üretilmemesi konusunda baskılar yapılıyor yada çok büyük bedeller isteniyor / ben buna inanıyorum
    yoksa panel başı 10 dolar maliyeti varmış, efendim ihtiyaç yokmuş diye üretilmiyormuş vs. biraz boş şeyler
    10 dolar maliyeti olur 20 dolar daha üstüne koyarak satar bu bu kadar basit..
    ama ihale ile bunun satış/pazarlamasını satın alan firma çinde 2-3 dolara yaptırıp burada 20-25 dolara milyonlarca adet T2 cihazının sattığını düşünürseniz ne paraların kazanılacağını varın siz hesaplayın..

+
    next combo diye bir alet çıkarmış t2 C ve Uydu tunerli
    nexin bir çok şeyi yasa dinlemeden yada yasalardaki boşluklardan faydalanarak yaptıgını varsayarsak (yerli yabancı ücretli platformları 7/24 ccam server ıp tv gibi yasadışı yollardan müşterilerine yıllardır seyrettirmesi gibi vs.)
    iyi iş cıkarmışlar diyebiliriz.. next bir istisnadır :)

Merhaba,
    T2 nin iki yıldır gündemde olması, hemen kullanılacağı anlamına gelmez. Üreticiler de bu iki yıllık ek maliyeti yüklenmek istemeyebilirler. Eğer sineye çekip yüklenirlerse de bu sefer rekabet halinde olduğu denk firmanın gerisine düşme riskini üstlenmiş olurlar. Aynen Arçelik-Beko ile Vestel satış rakamları gibi.
    Belki Arçelik-Beko bu t2 maliyetini üstlenmeseydi rekabet şansı biraz daha artırmış olabilirdi. Bunlar benim ilk anda aklıma gelen fikirlerdir. Tabi bu işin içinde olan yöneticiler daha bir çok detayıda sıralayabilirler. Belki de bu işin bu kadar sürümcemede kalabileceğini de tahmin etmiş olabilirler. Ama iddia edildiği gibi kimse kimseye sen T2 tuner takma veya takamazsın gibi bir şey söyleyemez.
    Saygılar.

• Beko'dan bana gelen mail. 9377 modelinde DVB-T2 özelliği var mı diye sormuştum.

http://img12.imageshack.us/img12/5262/3z15.png
     DVB-T2 (digital karasal yayın) DESTEKLEYEN TV LERİ BURAYA YAZALIM

1450 TL, DVB-T2'li televizyon:
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-televizyon-beko-b42-lb-9377-3d-smart-led-tv-142553079/detay/

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.