Şimdi Ara

DÜZ 6800 lerin PİPELİNE LARI NASIL AÇILIR?? 15.ci postta..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • nihayet yeni sürüm RivaTuner 2.0 RC 15.1 yayınlandı.

Programı indirmek için;

http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163

bende winfast düz 6800 var ve rivatunerin bu versiyonunu indirdim fakathttp://forum.donanimhaber.com/m_959550/tm.htm buradaki resimde görüldüğü gibi active pixel pipeline numbers yazan yerde active pixel/vertex units configuration yazıyor.. bu indirilen rivatunerde patch script folders die bir klasör de mevcut.. acaba bu klasörden bişeyleri yükliyip mi pipelineları değiştirme olayını gerçekleştiricez? bilgisi olan varsa bi zahmet yazsın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shaddack -- 24 Eylül 2004, 1:10:36 >

• Question: How can I see if my GeForce 6800 is softmoddable or not? Does the moddability depend on display adapter manufacturer?

Answer: No, it doesn't depend on brand. The only factor defining softmoddability success is an amount of physically masked pixel/vertex units in GPU.

To see if your adapter is softmoddable or not, you may use RivaTuner's graphics subsystem diagnostic report module and look at "GPU units mask" line in "NVIDIA VGA BIOS information" report category. If you'll see there something different from 16x1,6vp (e.g. 12x1,6vp) - it means that graphics adapter manufacturer tried to lock some graphics processor's pixel/vertex units in software. Otherwise VGA BIOS doesn't mask any units, your graphics processor's configuration is defined by amount physically masked units and you may forget about softmodding.

Question: What will happen if I'll try to unlock bad pipelines? Will I see rendering artifacts?

Answer: No. Graphics processor's logic simply will not allow you to enable physically masked units.

*** To see if your adapter is softmoddable or not, you may use RivaTuner's graphics subsystem diagnostic report module and look at "GPU units mask" line in "NVIDIA VGA BIOS information" report category***

burada bahsi geçen "RivaTuner's graphics subsystem diagnostic report module" neyin nesidir ve tam olarak bakmamız gereken yer neresi anlıyanınız varmı acaba?

• kilitlenmiş pipeline ve vertex unitleri açmak için belli şartlar var bu şartlar rivatunerda bios information a baktığınızda kartın özellikleri aşağıdakilerden hangisine uyuyorsa ona göre yapılabilecek olanlar var.

mesela 16x1,6vp de hiçbir ayarlama yapamıosunuz üretici donanımsal olarak bunu engellemiş.
    16x1,5vp de sadece kapatılmış vertex unitleri açabiliosunuz
    12x1,6vp de kapatılmış olan pipelinelar açılabilior ama vertex processorlar açılamıyor
    12x1,5vp de pipelinelar ve vertex processorlar açılabilior

bunların yapılabilmesine rağmen hiçbirinin sorunsuz olarak çalışacağı kesin değil.
  • eet 6800ü olanlardan sonuçları bekliyoruz
  • benimkisi 12x1,5vp.. dediğin gibi açılsa bile hiç sorunsuz olacagı kesin değil.. şans işi.. pipeline ı bu rivatunerle nasıl açabileceğimi bilen varmıdır.. düz 6800 ü olanlardan deniyen var mı?
  • açılmıyomu şimdi yaw.GT almak mı en mantıklısı onunda fiyatı kazık ötesi.
  • açılmıyo diye bişey yok.. açılıyor ama ben beceremedim.. önemli olan açıldığındada kesin sorunsuz çalışıp çalışmaması..açsam yorum yapacam ama beceremedim..o patch scriptle bi olaylar yapıcaz zannedersem ama anlamış deilim.. tahminim performans ne kadarda artsa gt ye yetişemiyecektir çünkü düzün ramleri ddr3 deil..
  • şu an guru 3d nin forumlarında onu arıyorum bulduğumda elimden geldiği kadar açıklamaya çalışacağım ve link i koyacağım.
  • ok merakla bekliyoruz..
  • http://users.skynet.be/big-bike/RT.JPG

bütün ayarlamaların yapıldığı menü burası fakat ben bu menüye nasıl ulaşılacağını bulamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CaLaVeRa -- 7 Eylül 2004, 5:11:43 >
  • o menüye ulaştım ama orada ne yapılıcağını anlıyamadım.. active pixel/vertex units configurationdan custom u seçip oraya ulaşılabiliyor ve oynamalar yapılabiliyor ama hangilerini değiştiricez anlamış değilim.. bence olay burada deil o patch script klasöründe bişeyleri yüklemek gerekiyor gibi geldi bana..
  • orda description da currently masked olanları tikleyip kaydedeceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CaLaVeRa -- 7 Eylül 2004, 5:48:46 >
  • hocam yaptım kaydettim reset attım ama yine riva tunerin açılışında 12*1.5vp gösteriyor.. neyse yarın bende yabancı forumları araştırıyım yarın devam ederiz..
  • pipelineları açabilmek için bu rivatunerde yapılması gerekenleri arkadaş yazmış birazdan deniycem

Question: I’m beginner and I never used RivaTuner before, but I’d like to try NV40 softmodding feature. Can you provide me small “how to” guide?
    Answer: Yes. But I still strictly recommend you to read context help for all RivaTuner’s options you’ll be using instead of following provided guide blindly. To mod NV40 perform the following actions:

1) Run RivaTuner and look at the main tab. You’ll see your current graphic processors configuration and amount of active pixel / vertex units in device status string, for example: NV40 (A1,12x1,5vp).
    2) Click “Customize” button located at the right of device status string to activate device customization toolbar.
    3) Click “Graphics subsystem diagnostic report” button in device customization toolbar to activate RivaTuner’s diagnostic module.
    4) Scroll down “Report categories” list and tick “NVIDIA VGA BIOS information” report category.
    5) Click “Capture report” button in the “Report preview” window to refresh report.
    6) Scroll down “Report preview” window and find “NVIDIA VGA BIOS information” manually or simply double click “NVIDIA VGA BIOS information” category name in the “Report categories” list to automatically navigate to “NVIDIA VGA BIOS information” in the “Report preview”.
    7) Look at line displaying “GPU units mask”. If you see 16x1,6vp there, it means that VGA BIOS allow activating all non-hardware masked GPU pixel/vertex units, so your configuration is determined by chip capabilities and you may forget about softmodding because your chips is 100% not softmoddable. If you see something different there (for example, 12x1,5vp) – you have chances to unlock some units. Take a note that only “GPU units mask” is important for board softmoddabbility detection. So don’t mix it with the current GPU configuration displayed in “Graphics core” line in “NVIDIA specific display adapter information” report category.
    8) Click “Low-level system settings” button in device customization toolbar to activate “Low-level system tweaks” panel.
    9) Select “NVStrap driver” tab.
    10) Press “Install” button if you never installed the driver before. If you already have it installed after the previous version of RivaTuner, ensure that you have pressed “Reinstall” button to update the driver. This step is very important!
    11) Select “Custom” in the “Active pixel/vertex units configuration” list to activate the “Customize” button, then click it to activate “Custom graphics processor configuration” dialog.
    12) Tick all disabled pixel and vertex units and click “OK”.
    13) Reboot system when prompted.
    14) Start RivaTuner and look again at your current graphics processor configuration and amount of active pixel / vertex units in device status string. If you see no changes there –the units you tried to unlock are masked at hardware level, so you may uninstall NVStrap and forget about softmodding. Otherwise, enjoy free performance boost.

Important note for users / display adapter sellers / reviewers testing many NV4x based boards in succession: If you’re experimenting with NV40 softmodding, please ensure that you’ve uninstalled NVStrap or set “Active pixel/vertex pipelines” to “determined by VGA BIOS” before replacing an adapter with new one. Otherwise you’ll see the pixel/vertex units configuration set by NVStrap instead of hardware default configuration. If you forgot to do it before installing new adapter – simply uninstall NVStrap or click “Reset to default” button in the “Custom graphics processor configuration” dialog then reboot the PC to see hardware default configuration for new display adapter.

• benim 6800ün ne yazık ki pipelineları açılamıyor ! ! sizde elinizde düz 6800 varsa açılıp açılamıyacağını şu yolla öğrenebilirsiniz..

1- rivatunerin son versiyonunu yükleyin..
    2-rivatuneri açın ve yukarıda sağda bulunan customize a basın.. oradanda 4. kutucuk olan "Graphics subsystem diagnostic report" kutusuna basın..
    3-çıkan ekranda yukarıdaki report categories den scroll u aşşağıya indirip "nvidia vga bios information" yazan yerin yanına tık atın..
    4-bu sayfanın en altında buluna 5 küçük kutucuktan fotograf makinası şeklinde olan "capture current report" tusuna basın
    5- son olarak en önemli nokta "bu sayfanın alt bölümü olan yani "report preview" bölümünü scrollla aşşağıya çekip en altta yazan yere bakın ! işte burada ***$1100000003 GPU units mask : 16x1,6vp*** bu yazıyorsa softmod yalan oluyor anlamına geliyor.. başka bi deyişle sen softmodu unut arkadaş yazıcaklarına "16x1,6vp" yazmışlarda diyebiliriz.. SOFTMOD OLABİLEN DÜZ 6800lerin burada ****12*1,5vp*** YAZIYOR OLMALI.. AKSİ TAKTİRDE SOFTMOD OLAMIYOR.. benim kartım winfast 6800 TDH.. merak ediyorum acaba bu kartı olup burada "12*1,5vp" yazan varmıdır.. yazan varsa devamında pipelineları açmak için ne yapması gerektiği yukarıdaki ingilizce açıklamada belirtilmiştir..

ÖNEMLİ NOT: rivatunerin ilk açılışında gözüken ****256 bit NV40 (A1,12*1,5vp) with 128mb DDR**** a bakarak kartın softmad yapılıp yapılamıyacağına karar verilemz.. karar vermek için yukarıdaki 5 şıkka bakmanız gerekir..

• ha gayret abi olacak. vardır bi yolu. hadi olurda eksik olur ama hiç olmaması ilginç. yabancı sitelerde bence kendi kartını ara.
  • pipeleri açın garii
  • benim gibi düz winfast 6800 ü olup da yapamıyanlar mevcut.. ama bu rivatunerin elemanlarının aynı winfast ile pipeline ları açtığını biliyorum.. şans olayı var sanırım.. 6800 ü olan varsa bi denesin çok merak ediyorum açılan olucak mı..
  • şansa kaldıysa bizde açalım derken 12 pipe olr 4 en iyisi 3-5 ay bekleyip 6800 gt almak.düz olanın ramleri 700 mhzlik.oc ile fazla yıpratmaya gerek yok.bendeki radeon 9700 pro dada aynı ramler var.ben 850 mhz stabil çalıştırmıştım.ama ısı olayı die yıpratmadık.
  • bu kartla 9000 puan geçilebiliyor 3dmark2003 ten.. bu fiyata alınabilecek en iyi kart bence pipelineları açılmasa bile.. 3-5 ay sonra 6800gt nin fiyatında en ufak oynama olmaz bence..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shaddack -- 24 Eylül 2004, 1:08:44 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.