Şimdi Ara

Düşünmenin getirdiği karamsarlık ve mutsuzluk

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Düşünmenin getirdiği mutsuzluktan karamsarlıktan korktunuzmu hiç ben artık korkmaya basladım felsefe ile ilgilenmeyi seviyorum bazen düsünüyorum bunlar neden ne için bütün çabamız bir gün öldüğümüzde hiçbişey anlam bile ifade etmicekken bu çaba neden daha çok okudukça daha çok aydınlanıyorum ve aynı zamanda pesimistliğe sürüklüyor beni sizede oluyormu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yeni kıtalar keşfetmiş gibi hissediyorum kendimi .Gayette hoşuma gidiyor çünkü çok az insan bu yolculuğa çıkar .
  • Bende de durum böyle. Ama öldüğümüzde ne olacagını bilemezsin.

• Ne düşündüğüne ve hangi bakış açısıyla baktığına göre değişir. Bazı düşünceler ve/veya bakış açıları karamsarlığa sürüklerken bazıları bunun tam tersini yapar ya da etki etmez.
  • Cahillik mutluluktur.Bu sözü kitap okudukça ,hayatı okudukça,insanları okudukça daha iyi anladım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ

Cahillik mutluluktur.Bu sözü kitap okudukça ,hayatı okudukça,insanları okudukça daha iyi anladım.

+1
    Bilgi arttikca risk artiyor benim icin cehenneme gitme riski.
    Ne yapayim hakikatin pesindeyim gercek degismez.
    Ahirette cenneti kazanirsam tamamen kendi kurallarimla oynayabilecegim yeni bir dunya isteyecegim yaraticidan eski dunya onun olsun onemli degil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rainfall2535 -- 8 Eylül 2017; 16:55:23 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dostum sana sevgili bulalım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Perceptron kullanıcısına yanıt
    hocam asosyal değilim mesele o değil malesef o kadar basit olmadı hicbi zaman

• Bilgi ve onun sayesinde teşekkül eden düşünme faaliyeti geliştikçe insan sorgulama ve şüphelere maruz kalır ki bunlarla mutlu olabilmek çok zordur. Eğer mutlu ve optimist olmak istiyorsa birisi dogmatik, eleştiriye kapalı ve sadece inanmak istediğine inanması gereken bir kişiliğe sahip olmalıdır.

İnsan okudukça, bilgi edindikçe sorgulama ve şüphe etme eylemi başlar ve bunun sonucunda derin düşünceler içerisinde boğuşur. Kendini mutlu olarak tanımlamasına katkı sağlayan dogmatik ve sığ fikirlerin yanlışlandığını ve hakikat sandığı boş dünyasının bir hiçten ibaret olduğunu gördükçe doğal olarak pesimizme sürüklenen bir ruh haline bürünür. Buna varoluşsal sancı adını verebiliriz. Şu sözler herşeyi açıklar nitelikte zaten:

"Bütün bunları öğrendim ve artık geri dönüşü yok. Cahillik bir zamanlar sonsuz mutluluktu."

"Cahil insan bilmeyen değildir. Bilmek istemeyen, düşünmek istemeyendir. Bilmediğiyle mutlu olandır."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Schwartzenius -- 7 Temmuz 2018; 4:50:53 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.