Şimdi Ara

Lubuntu yükledim pc açılmıyor siyah ekranda kaldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • açıkcası söylemek gerekirse ufak kardeşimin bilgisayarı windows 10 yüklü ama çok ağır çalışıyor.

Bende dün gece ilk defa linux mint yükledim çok beğendim.(çok fazla tecrübem yok)
    Bu bilgisayar için kullanımım basit karışık olmayan tavsiye ettiğiniz bir linux var mı?
    Bu arada bilgisayar tableet PC buna da linux mint yüklesem sorun olur mu?

Edit : denedim yükledim ama kaldı ekran simsiyah açılmıyor ne bios ekranı nede başka bişey var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurgusuz -- 4 Mayıs 2020; 23:27:56 >

• Lubuntu deneyebilirsin hafif ve güzel bir dağıtım, en güzeli de destek konusunda sıkıntı çekmezsin Ubuntu tabanlı olduğu için. Dokunmatik ekran konusunu daha tecrübeli arkadaşlar cevaplayacaktır.

Edit: Şu konuları inceleyebilirsin: https://forum.donanimhaber.com/ubuntu-ve-ubuntu-turevleri-tanitim-bol-ss-li--143078378https://forum.donanimhaber.com/eski-bilgisayar-icin-linux-onerisi--143078637#143078637

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eski_nesil -- 4 Mayıs 2020; 3:13:32 >

• Teşekkürler konuya baktım kurulumu yapıcam dokunmatik ekranında kendim denerim artık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eski_nesil kullanıcısına yanıt
    Böyle duruyor diski sil falan hiç bir şey çıkmıyor kur falan da gözükmüyor

• kurgusuz kullanıcısına yanıt
    Eğer Ubuntu tabanlı bir dağıtım kuruyorsanız bu linki inceleyebilirsiniz. Kurulumu detaylı anlatıyor:https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_Linux_kurulum_rehberi

Bu arada o kurulum ekranını ilk defa görüyorum hangi dağıtım o?
    Lubuntu kuruyordum

Üstte verdiğim linki takip edin hocam öyleyse detaylı anlatıyor.
    Attığınız linkten denedim yükledim ama şimdi Bilgisayar açılmıyor ekran bile gelmiyor simsiyah

Hocam daha tecrübeli arkadaşlar gelip yardımcı olacaktır. Ubuntu Türkiye forumu var orada konuya daha hakim kişiler var bakabilirsiniz.
  • Yardımcı olucak birisi var mı?

• ubuntu live CD veya live usb si var ise
    onun içinde HDD i düm düz yapan hdd format atma uygulamaları var
    orada win e geçmeyi düşünüyorsanız yeni formatı ntfs olarak seçin

bu işlem sürecinde seçtiğiniz diskteki veriler kaybolma durumu olasıdır.
    fiziksel diskinizi silme işleminde ; bölünmüş alanları kaybetme durumunuz olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 5 Mayıs 2020; 9:12:14 >
  • Kusura bakmayın çok anlamıyorum çok fazla bilgim yok sıkıntı direk şu lubuntu kurulumunu yaptım yeniden başlattım ama ekran yok ekranda ışık bile yok sadece çalışıyor onu da klavyede ki capslock ışığından anlıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurgusuz -- 5 Mayıs 2020; 15:37:0 >
  • Bir kaç gündür araştırıyorum sanırım bios ile ilgili bir sıkıntı olmuş herhalde bir kere ekran geldi 502 hatası vardı please check your bios falan yazıyordu ama hala ne yapacağımı anlayamadım başına daha önce böyle bişey gelen yoktur sanırım

kurduğunuz linux efi uefi falan olduğu için
    bu direk bu formatta yüklenilen iso üzerinden sistem açılış sağlar.

açılışta uefi özelliğini kapatıp açılış yaparsanız

usb veya cd sürücü üzerinden boot etme seçeneği gelecektir.

daha sonra hdd üzerinde silmek istediğiniz linux alanını NTFS çeklinde format atabilmeniz olası.

açılışta anakart bios ayarlarına girmek için DEL tuşuna seri bir şekilde basa biliyormusunuz !?

bazı anakartlarda F1 veya F12 şeklinde bios ekranına giriş olabiliyor.

bu PC yi açarken seri bir şekilde basmanızla açılan bir ekran

bazen devamlı basılması şeklinde markaya modele göre değişiyor.
  • Açılışta hiç bir şekilde giremiyorum bios a denedim olmuyor bilgisayar bulursam live USB denicem

yapılması gerekenler

1. adım ; anakart marka ve modelini bulun

google araması yaparken anakart modeline göre sorunu ifade ederseniz

sizin anakartınızın aynısıyla ilgili sorun yaşayanların sorunu nasıl çözdüklerini göre bilirsiniz.

veya anakart modeli + uefi şeklinde konuları aratın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.