Şimdi Ara

Düşük GPU kullanımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, Asus strix rx 570 ve ryzen r5 2600 işlemcili bir sistemim var. oyunlarda yaşadığım genel bir sorun var GPU kullanımı hep düşük ve aynı işlemci ve ekran kartıyla internetten baktığım testlerde çoğu zaman daha fazla fps alındığını görüyorum.

Mesela Rise of the tomb raider oyununda benchmark testlerinde %100 gpu kullanımı görülürken bende hiçbir zaman %60 ı geçmiyor sıcaklık değerleri normal gpu 55-60 derece işlemcide gayet normal. Sorun nedir neyden kaynaklanıyor olabilir? 8 GB tek ram kullanıyorum 3200Mhz. Driverler güncel bios güncel anlamadım niye böyle. Ekran kartında coil whine var performansa etki etmediği söylendiği için bundan kaynaklanmaz diye düşünüyorum sizce buun etkisi var mıdır? yük altında cızırtı geliyor. Yardım eder misiniz.

• Buyrun arkadaslar gpu kullanimi hep boyle ve droplar yasiyorum. Yardim eder misiniz
    Düşük GPU kullanımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordinas -- 23 Mart 2019; 14:13:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • up arkadaşlar yardım
  • ramden olabilir 1 adet daha alın
  • quote:

Orijinalden alıntı: xcaka28

ramden olabilir 1 adet daha alın
    hocam ram kullanımı hiçbir zaman 8 e yaklaşmıyor ki. Haklısınız güncel oyunlarda 16 cok daha iyi ama 8 de bu oyun için yeterli olmalı diye düşünüyorum. Ki ram yetersizliğinin GPU kullanımı ile direkt ilgisi var mıdır?
  • lordinas kullanıcısına yanıt
    siz dediğimi yapın biostanda xmp profilini acın ramin diger oyunlardada problem var mı
  • quote:

siz dediğimi yapın biostanda xmp profilini acın ramin diger oyunlardada problem var mı
    biosu güncelledikten sonra dediğinizi yapmıştım ram mhz değerini 2900 falan yapmıştı bu. ama değişen bir şey yok. Çoğu oyunda ani fps droplar yaşıyorum. Mesela apex legends her şey ultrada 70 fps civarıyken bir anda 20 falan oluyor ve bu her dakika tekrarlanıyor. Rome 2 outlast gibi oyunlarda da var aynı sorun.
  • quote:

bunun nedenini araştırırken aynı oyunların aynı işlemci ve kartla benchmark testlerine bakayım dedim. Benden tek farkı testlerin GPU kullanımı bende düşük. Bunun sebebini araştırıyorum muhtemelen yaşadığım fps dropların sebebi GPU kullanımıyla alakalı.
    anakartınız nedir biraz oc yapabilirsiniz biraz düzelme saglıyacaktır ancak 1 adet ram daha almanızı tavsiye ederim
    hangi çözünürlükte oynuyorsunuz ?
  • quote:

anakartınız nedir biraz oc yapabilirsiniz biraz düzelme saglıyacaktır ancak 1 adet ram daha almanızı tavsiye ederim
    anakart bu hocam. Sistemi itopyadan aldım zaten.
    https://www.itopya.com/asus-prime-b450m-k-amd-b450-ryzen-2-am4-ddr4-3200mhz-oc-m2-dvi-vga-anakart/

bilmiyorum hiç oc yapmak istemiyorum bulaşmadım hiç o işlere. Sonuçta izlediğim benchmarklada ki testler oc ile yapılmamış..

• quote:

hangi çözünürlükte oynuyorsunuz ?
    1080p 75hz monitörde oynuyorum.
    testlerde tek kanal mı ram kullanılmıs ? tek kanal ise sistemi formatlayın
  • quote:

testlerde tek kanal mı ram kullanılmıs ? tek kanal ise sistemi formatlayın
    Hocam şunu anlamaya çalışıyorum. Benim GPU kullanımının düşük olması tek kanal ram den mi kaynaklanıyor? Düşük GPU kullanımının drop ve fps düşüşlerine etkisi var mı?
    tabikide var ancak testteki kullanılan ramı söylemediniz.
  • quote:

tabikide var ancak testteki kullanılan ramı söylemediniz.
    genelde 2x8 GB kullanılmış
    dedim ondan kaynaklıdır büyük bir ihtimal zaten 570 cok güclü bir gpu değil onu beslemesi lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xcaka28 -- 23 Mart 2019; 20:4:21 >
  • quote:

dedim ondan kaynaklıdır büyük bir ihtimal zaten 570 cok güclü bir gpu değil onu beslemesi lazım
    şimdilik böyle idare edip ilerde ekran kartı upgrade yapacağım. o esnada ikinci bir 8 gb ram alırım o zaman. rtx 2070 ayarında bir kart almayı düşünüyorum 2k 144 hz monitör ile. umarım r5 2600 işlemcim çok sıkıntı çıkartmaz.
  • hocam oynadiginiz oyunlari ayarlarda tam ekran olarak secin pencere modu oldugunda dusuk gpu kullanimi oluyor basima gelmisti ordan biliyorum ikincisi fps drop icinse tek kanal 8gb rem yetersiz geliyor muhtemelen
  • quote:

Orijinalden alıntı: deep14100

hocam oynadiginiz oyunlari ayarlarda tam ekran olarak secin pencere modu oldugunda dusuk gpu kullanimi oluyor basima gelmisti ordan biliyorum ikincisi fps drop icinse tek kanal 8gb rem yetersiz geliyor muhtemelen
    hocam mesela world of tansk oynuyorum tam ekran yapıyorum ultra ayarlarda 70-80fps alıyorum ama drop yaşıyorum. sürekli 50-60 lara düşüp çıkıyor. Oyun tam ekran ve gpu kullanımı yine düşük!
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.