Şimdi Ara

Duster için yol ve rüzgar sesini kesme > up

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
3
Favori
2.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar dusterdan çok çektim bu konuda önceki konularımda da yazdım.
    özellikle otoyol ve çevreyolunda uzun yollarda nasıl rüzgar sesi aldığını yol ve lastik sesi aldığını kullananlar iyi bilir.
    Bu dertten basit bir uygulama ile kurtuldum arkadaşlar bunu burda paylaşıyorum ki isteyen yapsın.
    - Öncelikle hırdavat veya nalburlardan boru fitil buluyorsunuz.
    - yarım litre kadar makine, gres veya çiçek yağı bile olur.
    - yaklaşık 4 metre kadar tel.
    - bi miktar ip.

Arkadaşlar öncelikle kapı fitillerini söküyorsunuz. kıvrımlı kenarlarını bükerek düzeltin. daha sonra teli fitilin 1 parmak kadar genişliği olan fitilin deliğinden diğer uçtan çıkana kadar uzatın. daha sonra o delikten geçecek kadar kalınlıkta olan boru fitilini 3 cm kadar telin üstüne bindirerek tele bağlayıp daha sonra fitile iyice yağ sürerek teli diğer uçtan çekerek fitilin içinden geçirin.
    Fitil, Kapı fitilinin içinde yarıda falan kopabilir. eğer koparsa kapı fitilini koptuğu yerden bıçak ile 2 cm lik yarık açarak teli o yarıktan alarak aynı yerden devam edin.
    4 kapıya da aynı işlemi yapıp (hatta ben bagaj fitiline de uyguladım) kapıyı bi 10 15 defa kapatıp açıp fitili iyice oturtun.
    Ben denedim ve kesinlikle rüzgar sesini yol ve lastik sesini %70 ini kestim.
    İçeri gelen tek ses 1.5 DCI motorun sesi. onuda motor ile çelik arasına ve kaput altına yalıtım süngeri çekerek halletmeye çalışacağım.

Yardım isteyenlere özelden mesaj atarak veya wp den foto ile felan yardımcı olurum..
    konuyla ilgili sorusu olan sorabilir..
    tüm araçlara uygulanabilecek bir çalışmadır..

ÖNEMLİ DİPNOT: ARKADAŞLAR ÖNCE 1 KAPINIZI YAPIP TAKIP DENEYİN KAPI ÇOK ZOR KAPANABİLİR KAPI AYARINIZ BOZULABİLİR. O YÜZDEN YAPIP DENEYİP DİĞER KAPILARA UYGULAYIN.
    ALACAĞINIZ BORU FİTİL KESİNLİKLE KAPI FİTİLİ ARASINDAKİ BOŞLUKTAN 4 5 MM KADAR DAHA DAR OLMALI.
    TÜM KAPILARA UYGULAYIP KAPILARINIZ KAPANMAZ İSE BORU FİTİLİ ÇIKARTAMAZSINIZ. ÇÜNKÜ MUKAVEMETİ AZ ÇABUK KOPAN BİR FİTİL..
    AYRICA AKVARYUM HORTUMU, TERAZİ HORTUMU GİBİ ŞEYLERİ DENEDİM O MALZEMELER AŞIRI PAHALI VE KESİNLİKLE SESLERİ KESMİYOR.

• Daciayı kınıyorum iki fitille bi boruyu bizden eksik gördükleri için

Elinize sağlık hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aynı yöntemi fiat puntoya uygulayıp bende memnun kalmıştım.
  • Emeginize saglikta, kapi fitili ile yol yani lastik sesini nasil kestiniz bagdastiramadim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim arabada hem kapıda fitil var hem kasada. Sanırım oraya yapılabilecek pek bir şey kalmamış.

Benim niyetim de çamurluk davlumbazlarının üstünü falan beslemekti. Araya zibilyon tane iş girdi, kaldı öyle.
  • Ben genelde çok sevdiğim albümlerden toplama CD hazırlıyorum, otoyola çıktığım gibi (uzun yol zaten)veriyorum müziği, ses orta seviyelerde öyle çok açmaya da gerek yok, ne rüzgar sesi kalıyor ne de yol sesi, hepsini bastırmaya yetiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Backstreet

Emeginize saglikta, kapi fitili ile yol yani lastik sesini nasil kestiniz bagdastiramadim..

Yol sesi dışarıda oluşuyor, lastiklerin orada falan.
    Kapıların fitillere tam basmamasından dolayı arada kalan boşluklardan yol sesi, rüzgar sesi geliyor. Arkadaşın yaptığı da fitilin içine boru fitil sokarak, fitilin sertliğini artırıyor ve kaporta/şase ile kapı arasında olan fitilin tam ezilmemesini, kapıya daha iyi baskı yapıp sesin geçmesini zorlaştırıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VideSupra

quote:

Orijinalden alıntı: Backstreet

Emeginize saglikta, kapi fitili ile yol yani lastik sesini nasil kestiniz bagdastiramadim..

Yol sesi dışarıda oluşuyor, lastiklerin orada falan.
    Kapıların fitillere tam basmamasından dolayı arada kalan boşluklardan yol sesi, rüzgar sesi geliyor. Arkadaşın yaptığı da fitilin içine boru fitil sokarak, fitilin sertliğini artırıyor ve kaporta/şase ile kapı arasında olan fitilin tam ezilmemesini, kapıya daha iyi baskı yapıp sesin geçmesini zorlaştırıyor.

Anladım Hocam Teşekkürler..

Lastik sesini tamamen kesmez aslında ancak bir nebze faydalı..Sonuçta Alttan gelen yani davlumbazlardan gelen seslerin ilacı davlumnazlara yapılacak yalıtım...Zibeart yapıyor mesela 1100 TL....Yaptıranlar çok memnun..Aracın alt tarafında ki açık görünen her yerine yalıtım malzemesi yapıyorlar..Sadece davlumbazlara değil yani..Alt şaseye..

• Kapıdan yapılan uygulama ile lastik sesinin kesilmesi enteresan.
  • hocam maşallah kafa zehir :) yapım aşamalarının fotolarını da koysaydınız güzel olurdu uygulayacak arkadaşlar için.
  • Anadolu A kullanıcısına yanıt
    Ben zeytinyağı kullandım yaparken o yüzden ellerim yağ içindeydi foto çekemedim :D
  • Yol sesinin çoğunu kapılardan alıyor yani lastik sesinide. o yüzden kapıları destekleyince oda gidiyor ama tamamen değil.
    lastik kapının alt ucunda o yüzden çok ses alıyor. özellikle reno ve dacia serilerinde.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.