Şimdi Ara

Duşta sıcak su gelene kadarki su israfı (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
185
Cevap
4
Favori
13.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
102 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

aynştayn sen misin? ölmedin mi hocam sen?

• O suyu doldur klozete dökersin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bence asıl israf çeşme tasarımlarımız. Aynı yerde hem sıcak hem soğuk su açılan çeşmeler kullanılır iken çoğu kişi sıcaktamı yoksa soguktamı olduğuna bakmıyor. Kisa bir sure soğuk su kullanacağı zaman sıcakta kalıyor. Kombi vb. cihaz çalışıyor. Sıcak su çeşmeye gelene kadar çeşme kapatılıyor. Kombi sürekli böyle hiç bir işe yaramadan çalışıp duruyor.

• Bu olay benim de canımı sıkıyor. Ayrıca su sıcaklığı istediğimiz sıcaklıkta da durmuyor. Bir anda alev gibi oluyor. Biraz soğuk tarafa alsak buz gibi oluyor. Tam ortada dursa yine istediğimiz gibi olmuyor. Zaten istediğimiz sıcaklığı bulana kadar litrelerce su yine boşa gidiyor. Termostatik banyo bataryası taktırsak onlar da dünyanın parası.

• Termostatik batarya bu durum için çözüm fakat sular kireçli olduğu için kullanamıyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: design.code

Evim çok büyük, 2 banyo 🛀 var. Kombi buderus marka yeni ve kaliteli bir kombi bakımları yapıldı. Sorun geç ısıtma değil. Borular uzun.

Hata inşaat mühendisinde çünkü bu boruların uzun olduğu belli.
    Boşa giden suyun dolacağı bir depo yapmamışlar, ki ben her gün duş alıyorum. Depo da fullenir ağaca da su veremem her gün zaten ağaçların otomatik sulama sistemi var.

Çözüm şu o soğuk suyun tekrar şebekeye dönmesini sağlayacak su saatini de geriye saydıracak bir sistem. Milyonlarca kişi aynı şekilde su israfı yapıyor. Mühendislerin bu sorunu düşünmemeleri insanlık suçudur.

Hocam mükemmel bir düşünce Ben de katılıyorum Duş alırken çok su giriyor çocukların geleceklerinden çalıyoruz aslında

• Vay arkadaş konunun inşaat mühendisleriyle ne alakası var.

Konunun özüne gelecek olursak önemli bir konuya değinilmiş. Bununla ilgili en mantıklı çözüm suyun bir yerde depolanması olarak görünüyor. Bunu da şimdilik manuel olarak yapabiliriz. Kova, şişe gibi şeylere doldurup balkon yıkamaya, sifon yerine kullanmaya veya bitkileri sulamaya harcayabiliriz. Kullanım ihtiyacına göre daha farklı çözümler de düşünülebilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence kombinin dandikliği.

Suyu ısıtana kadar bir dünya su boşa gidiyor, ben kova falan doldurmama rağmen 1 yılda kim bilir kaç ton su eder.

• Kombinde ön ısıtma modu varsa direk sıcak akıyor kombi önceden sıcak olarak depoluyor sana sicak yolluyor suyu

• Türkiye 2030 dan sonra su kıtlığı yaşayacak bilginize,suyunuza sahip çıkın şimdiden yoksa iş işten geçmiş olacak. #yarınınsuyu

• Güneş enerjisi olsa daha fazla gidiyor zemin kattan 3.kata kadar gittiği için. Kombide iki litre sonra isiniveriyor. O zamana kadar da kovaya dolduruyorum oradan da bahçe sulamak için aldığım zerzavata koyup birkaç bağ domates salatalık var arka bahçemde onu suluyoruz annemle sen güzel degerlendirmeyi düşün bir şekilde halledersin

• quote:

Orijinalden alıntı: snake8951

Ünideyken sınıftan bir arkadaş proje yapmıştı bununla ilgili küvet altında tank olucak şekilde suyu depolayıp sifonda kullanılmasıyla alakalı mantıklı gelmişti ama o zamanda maliyetler artıyor aktarım için pompa enerji vs manuel kova daha ergonomik gelmişti
    Tankı nereye koyacaksın? Küvetin altında yer mi var?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1F943E7C5

5 saniyede kombiden çıkan su banyonun musluğuna anca gelir abartmissin

Alıntıları Göster

Usta akdeniz bölgesinde istisnasiz her evde güneş enerjisi var. Sıcak su deposundan su bekleyene kadar yaklaşık 2 kova su doluyor. Gerçekten büyük bir ısraf var

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1F943E7C5

Soğuk suyla duş al o zaman

Ya da 40 litre kova al, suyu aç ilk soğuk aksın sonra sıcak aksın kovada ılınsın maşrapayla dök yıkan

Bayram dolayisiyla koydeyim. Burda dus basligi yok yani anam babam usulu suyu kovaya koyup masrapa ile dusumuzu aliyoruz. Sicak suyu actigimda gelen ilk soguk su kovaya doluyor. Ceyregine ulasmadan sicak su akmaya basliyor. Tamami doldugunda ilik, dusa hazir bir su elde etmis oluyorum. Daha bir damla su ziyan etmedim bu yontemle. Ustelik bu yontem sadece ilk su icin degil toplam harcanan suyu da dusuruyor. Herkes bu sekilde yapsa inanilmaz su tasarrufu saglanmis olur. Kova 15 litre bile yok ama fazla fazla yetiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lanaya -- 2 Ağustos 2020; 8:53:16 >
  • O zaman blr çözüm uret sürekli şikayet etmekle bir şey olmuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Black_34

Kardeş senin su fizandan mı geliyor...

Benim evde borular çok uzun kombide 25 senelik olmasına rağmen kovanın yarısı bile dolmadan sıcak su gelmeye başlıyor.

Size uzun gelen aslında uzun değilmiş demekki, lav bassan o kadar kısa sürede gelmez.

• Suyu tam değil de 1/5 oranında açın, kombi aktif hale gelip suyu ısıtmaya başlasın. Böylece kayıp suyu daha aza indirmiş olursunuz. İlk başta gelen soğuk suyu da tuvalette kullanmak için kovaya doldurabilirsiniz.

• Sadece duş alınacaksa kombinin ön panelini kaldırın su pompasının ayarını genelde 3 te oluyor 1 e düşürün. Kaloriferler çalışmayacaksa anlamsız çünkü. Ben yazları bu şekilde ayarlıyorum su böyle aşırı tazyikli de gelmemiş oluyor. Birde arkadaşa katılıyorum suyu 5/1 oranında açmak mantıklı. Zaten ısındıktan sonra hemen bir ayar yapılır kullanılır. Bence bundan daha büyük israf halk olarak bizim duştan çıkmıyor oluşumuz. 5 dakikada duş alıp çıkan görmedim daha.

• Termosifonda bu sorun yok ama o da elektrik israfı sürekli çalıştığı için.İçtiğiniz bir bardak süt için ne kadar su harcanıyor düşündünüz mü?

https://vatekcevre.com/blog/bir-urunun-uretimi-asamasinda-ne-kadar-su-kullaniliyor-biliyor-muyuz

• Sıcak su gelene kadar akan suyu helkeye dolduruyorum. Onu da klozete dökmek için kullanıyorum. Bana çok verimli geliyor

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.