Şimdi Ara

Dünyanın insan ihtiyacına gerek duymaması - Türkiyenin girdiği bataklık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
8
Favori
7.884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
142 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Evet arkadaşlar, şu an türkiyenin en önemli öngörülerinden biri genç nüfusu. Ancak yapılan gelişmeler ve teknolojiyi takip edince artık insan gücüne ihtiyaç duymadan insanlığın ilerleyebildiği ve gelişebildiği.

  Öngörümün nedeni tamamen sektör içerisinde olmam ve kendi şahsi fikirlerim.

  4 yıllık yazılım süreçleri içerisindeyim. İş analisti olarak geçiyorum. Şu an Türkiyenin en büyük ilk 30 içerisinde olan firmada yazılım departmanında görev yapıyorum.

  Bir çok işi artık makinalar üzerinden sistem otomatik olarak yapıyor arkadaşlar. Entegrasyonlar sayesinde bir işten başka bir işe geçerken bilgi aktarımı oluyor. Aynı şekilde Endüstri 4.0 ile başlanan devrim niteliğinde olay ile şu an %100 işçi olmadan en son sevkiyat yapabilen firmalar var. Siemens ve P&G grubun almanyada bu şekilde fabrikaları var ve şu an full otomasyon olarak devam ediyor.

  Artık bakıldığında insan gücü olan işler oldukça azaldı. Şu an dünyanın borçlanması sürdürülebilir değil. Basit üretimlerin sonu olacağını yakında herkes görecek. Bir çok ülkenin genç nufüs olarak gördüğü güç bir süre sonra gereksiz iş gücü olacak.

  Bakıldığında Türk toplumu malesef bu yönde çok kötü bir yere doğru gidiyor. Şu an Yurt dışından işim ile ilgili teklifler alıyorum ve yakında artık değerlendirmeyi düşünüyorum. Ben bu ülkede emek verip ülkenin kalkınmasını isterdim ancak şu an etrafımda olan insanların hiçbirşey yapmadan sadece eleştirip sürekli çoğalmalarına anlam veremiyorum.

  Bir aileden 10 kişi mi isterim yoksa kendini yetiştirmiş 2 kişi mi bu ülkeye daha katkıda bulunacak ? Bence 2 kişi. Kalan 8 kişi bu ülkenin ilerde en büyük sorunu olacak.

  Şu an bu 8 kişi sürekli tüketiyor, borçlanıyor, suç işliyor ve ne yaptığı da belli değil. Umarım ben yanılırım ve güzel günler bizi bekler.

  Edit : Arkadaşlar öncelikle konuya bu kadar ilgi görüleceği düşünmemiştim. Yorumları okuyunca katılan / katılmayan hiç önemli değil yorumları gördükçe daha da mutlu oldum. Böyle bir konuyu tartışıyor olmamız, kiminizin gelecek ile ilgili meslek hakkında fikir sahibi olmaya çalışması ve geleceğe dair katma değeri yüksek işler sorup hedef belirlemesi gerçekten çok güzel.

  Endüstri 4.0 ile ilgili öncelikle şunu söylicem, kendisini bir konferansta dinlemiştim, Türkiyede böyle bir insanın olduğunu bilmek çok güzel. Kendisini sonra da TEDX Reset de dinleme fırsatını buldum. Videosunu koymuşlar çok sevindim.
  İzlerseniz gerçekten ufkunuzu açacağını düşünüyorum. Kendisi Siemens Türkiye Genel Müdür Yardımcısı. Çok değerli ve çok deneyimli birisi.https://www.youtube.com/watch?v=rVxWNxR-7hY

  Gelelim sistemler nereye gittiğine, şöyle bir örnek vereyim amerika da yakın zamanda bir çalışma yapıldı IBM tarafından ( Yabancı makalalerden takip ederseniz bulabilirsiniz). Doktorlar tarafından yorumlanan hasta sonuçları ve görselleri (bunlara kan değerleri, rontgen, MR ve diğer cihaz çıktıları dahil olmak üzere) otomatik olarak merkezi bir server'da toplandı ve bu çıktılara girilen doktor sonuçları da işlendi. Toplamda bu sonuçları sisteme işleyen doktor sayısı 100 kişiyi geçmedi bu arada. Bu veriler sisteme işlendikten sonra gelen hastalar neyi olduklarını gittikleri hastanedeki sisteme kısaca anlattılar, sistem onlardan yapılması gerekli (MR, kan tahlili, rontgen) ne ise söyledi. Ve sonrasında bu sonuçlar otomatik olarak işlenen bilgisayara gönderildi. Yapılan algoritma ile daha önceki veriler ile mevcut hastanın sonuçlarını bilgisayar yorumlayarak hastanın nesi olduğunu ortaya koydu. Ve doğru teşhis koyma oranı %97 olarak belirlendi. Oysa doktorlar direk hasta ile teşhis koymaya çalıştığında bu oran %65 olduğu görüldü. Sistem daha önceki sonuçlara göre hastanın sonuçlarını yorumladı ve %97 başarı.

  Arkadaşlar insanlar çok hata yapan ve sistemde aslında sürekli azaltılmaya çalışanlar (süreç çalışmalarında 4 yıl görev aldım) Sistemler ise inanılmaz, hata yapmıyor, yorulmuyor, değişkenlikleri hiç yok (hasta olma, sinir hali, dikkatsizlk) İşte buda otomotiv sektöründe olduğu gibi bir çok sektörü insansız üretime doğru götürdü.

  Neden peki böyle oldu, çünkü Çin Hindistan gibi insan yığını ve iş gücü olarak çok güçlü ülkeler var. Dünyanın şuan üretim ihtiyacı yok. Sadece lojistik henüz çok hızlı değil ancak Alibaba'nın kurucusu 1 günde çinden dünyanın her yerine kargo hedefi bunu da yok ediyor. Haliyle insan üretiminde Çin ile yarışamayacak Amerika ve Batı bu yola yöneldi. Ali Rıza Bey'inde videosunda bunu açıkça dinleyebilirsiniz.

  Daha uzun uzun yazmak isterdim ancak sıkılırsınız diye uzatmıyorum. Yorum yapan eleştiren / katılan herkese teşekkürler. Sorgulayın arkadaşlar, sorun, soruşturun ve kendinizi geliştirin.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykut12344 -- 11 Ekim 2017; 0:6:32 > • Umarım yanılırım demişsin ama yanılmayacaksın, yazdıklarında son derece haklısın.
 • Ben fabrikatör olmak istiyorum  Bu otomasyon sistemlerinin 10 yıl içinde maliyeti ne kadar olur

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • İçimizi karartmaya mi geldin buraya

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Ben de yazılımcıyım, bizim sektör ölmez

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Malesef artık herşeyi makineler yapıyor.Dünyada nüfus problemi var.Nüfus azaltmak için projeler uygulanırsa şaşırmam.(Bknz:Kanserojen,Gdolu yiyecekler)

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • O zaman yeni savaşlar çıkartırlar.Ne olursa olsa savaşmak için askere ihtiyaç var
 • quote:

  Orijinalden alıntı: maşık

  O zaman yeni savaşlar çıkartırlar.Ne olursa olsa savaşmak için askere ihtiyaç var

  artık insansız hava araçları var. Makinaların hiçbiri içinde insan yok. Şu an insan gibi cephede yürüyebilen robotlar boston dynamics tarafından yapılıyor birde bunun bilinmeyen teknolojileri var. Ülkeler buldukları üstün teknolojileri çok yıllar sonra dünyaya duyurur.

  Milyonlarca adamı hepsini kafasından vurabilecek bir araç yapılır ve hiç sekmeden herkesi öldürebilir. tek gereken 1 milyon mermiyi araç içine koymak.

  Tek cihaz ve tamamen otomasyon ile 1 milyon kişiyi öldürdün. Demek ki insana gerek yokmuş.
 • aykut12344 kullanıcısına yanıt
  Yazık mentaliteye bak.İstediğin kadar robotun tankın şunun bunun olsun.İnsan olmadan savaş makineleri bir hiçtir.İnsan kontrolü olmadan savaş olmaz.Fiziksel güçle savaş hiç bir zaman bitmeyecek.İster barut ister kılıç kalkan ister kıtalar arası balistik füzeler olsun  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DBF37AF64 -- 8 Ekim 2017; 21:22:25 >
 • adam haklı bırak üretimi artık depolar bile robotlaşıyor adam artık 100 depocu yerine 2 depocu koyuyor gerisini robotlar hallediyor . alıp sipariş yapıyor amazonun deposu falan o şekil. sevkiyat bile yakında tamamen drone tarzı cihazlarla olacak araçlar zaten otomatik oldu uyuya kalmaz hata yapmaz hacklenme olayı da zor kapalı sistem yaparlar falan yani çember daralıyor adamın birisi demiş bende katılıyorum 100 sene sonra ortak dil cidden programlama olacak yazılım olacak.
 • Hicbir zaman hicbir zaman deme

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Nüfus üretmeden tüketecek düşünmeden çoğalacak ki istikrar devam etsin.

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: PeerNet*

  Ben de yazılımcıyım, bizim sektör ölmez

  geleceğin en büyük sektörü olacak neden ölsün
 • quote:

  Orijinalden alıntı: The SATANİST


  quote:

  Orijinalden alıntı: PeerNet*

  Ben de yazılımcıyım, bizim sektör ölmez

  geleceğin en büyük sektörü olacak neden ölsün

  ben de yazılım sektörüne ufak adımlarla giriyorum, ERP sistemlerinin geleceği hakkında ne diyorsunuz?
 • Kapitalist dünyada her zaman insana ihtiyaç var genç kardeşim. Şu anda üretilen teknoloji senin tüketmen için var.

  Ayrıca aynştan atomu böldü de ne oldu, Japonya da katliam olacağını bilse böyle bi çalışma yaparmıydı

  Düşünsene insanlığa yarar sağlamak için geceni gündüzüne katıyosun ama soykırım amacı altında kullanılıyor.  Şu an dünyanın sistemi belli dar gelirlersidie tüketiyor milyoneride bu çağda da düzen değişmez hiç bi umut yok. O yüzden insana teknoloji üretirkende ihtiyaç var üretilen teknoloji yi satarken de

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: EnderGelişenOsasunaAtağı


  quote:

  Orijinalden alıntı: The SATANİST


  quote:

  Orijinalden alıntı: PeerNet*

  Ben de yazılımcıyım, bizim sektör ölmez

  geleceğin en büyük sektörü olacak neden ölsün

  ben de yazılım sektörüne ufak adımlarla giriyorum, ERP sistemlerinin geleceği hakkında ne diyorsunuz?

  Yapay zekanın ileride onuda halledeceğini düşünüyorum  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SATANİST -- 8 Ekim 2017; 22:49:12 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • E dünya yeni bir sanayi devrim sürecinden geçiyor, haliyle gelişmemiş ülkelerde aval aval bakıyor. Türkiye de bunlardan biri. Geçmiş sanayi devrimlerine bile daha yeni yeni adapte olabildik nereden baksan gelişmiş ülkeleri sanayi/ekonomi olarak 50 yıl geriden takip ediyoruz, gelecekteki gelişmelerde de aynı durum söz konusu olacak, gidişat onu gösteriyor.
  Hani ekonomist değilim ama en azından bir samsung, apple, sony gibi global ölçekli bir firma çıkarabilseydik bize inanılmaz faydası olurdu. Şuan için bu imkansız, tüm ülkenin ar-ge çalışmaları bir volkswagen dahi etmiyor.
  ----------
  Genç nüfus konusunda da doğru söylüyorsun, işin daha komik yanı genç nüfus altın çağında (20-30 yaş) iş arama derdinde olduğu için sektöre çok geç giriyor.
  Diğer yandan iktidar örnek alınması gerekenleri örnek almazken, aksini yapıyor.
 • 2. dünya savaşı ''sayesinde'' günümüz teknolojilerin temeli oluştu.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 9 Ekim 2017; 2:36:31 >
 • Çokta gerek yok. Çin istisna burada. Gerek olmamasının nedeni gelişmiş ülkelere bakın, doğum oranları yerlerdedir.
  En gelişmiş ülke ABD bile doğum oranlarını artırmak için projeler üretiyor, gelişmiş ülkelerin en büyük sıkıntısı toplumun yaşlanmasıdır. Bunlara en iyi örnek Japonya, dünyanın en iyi 2. ekonomisidir ve devlet o kadar çözüm üretse de başaramadı hala çok düşüktür Japonya da. Artmayı bırak azalıyor, sanırım 2025 ve sonrasında mülteci konusunda daha esnek davranacaklar gerçi Japonlar milliyetçidir kolay kolay bu olmaz gibi.
  Kısaca o söylediğin Afrikavari ülkeler için geçerli bir durum.
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.