Şimdi Ara

dünyanın hareketinin uçağa etkisi? (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
1
Favori
3.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ben farklı birşeyden mi bahsediyorum? Yanlış anlama bir hata varsa ortaya çıkarmak amacıyla soruyorum. Neticede benim verdiğim örnek ile uçak örneği arasında hiçbir fark yok. İkiside bilinen hızlarla hareket eden farklı cisimlerin olması gerekenden dünyanın dönüşü nedeniyle farklı noktalara ulaşmasıyla ilgili. Mesela verdiğim ikinci örnekte doğu ve batı yönüne atış etmek çekirdeğin düşüşünü toplamda 5.6 inç etkiliyor. Bu fark dünyanın dönmesi nedeniyle gerçekleşiyor. Dünya dönmüyor olsaydı bu fark olmayacaktı. Bu fark dünya döndüğü için hedefin yaklaşmasından mı kaynaklanıyor, yer çekiminin bir şekilde artmasından mı kaynaklanıyor yoksa dünyanın atmosfer ile farklı hızlarda dönmesinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Bir uçak ile bu denenirse ölçülen fark 1 cm mi yoksa 1 km mi olur onu da bilmiyorum ancak hiç fark olmaz diyemeyiz.

• quote:

dostum bence bu konuya daha fazla mesaj atma, rezil ediyorsun kendini

baskent universitesi, makine muhendisligi

bakış açısına göre değişir.. bence bu kadar basit sorulara düzgün bir cevap bile veremeyen ve imzasına bilmemne mühendisliği gibi saçma şeyler yazan insanlar kendilerini rezil ediyor...

quote:

klavyene saglık arkadasım. ALAK_ cok güzel ve mantıklı cevaplar vermis ama kimse anlayamamıs. konuyu ondan önce görmüs olsaydım bende aynılarını yazardım. sana ALAK_ ben ve senin ortak özelligini söyleyeyim. 3ümüzde mühendislik okuyoruz biz gercekten diger insanlara göre cok farklıyız ve farklı düsünüyoruz bunu bi kere daha görmüs oldum

forum mühendisim diye atıp tutan, kendilerini özel,farklı sanan insanlarla dolu anlaşılan.. ne acınası bir durum!

quote:

@ taken21

kardeşim eyvallah, belki de kutsal topraklardan aldığımız oksijen sağlıyodur aynı düşünmemizi Şaka maka, mühendislik okuyan adamın olaya bakış açısı harbiden farklı oluyor :)

@ Blanchimont

Vurma hocam öldü :)

forumun bu bölümne daha önce hiç mesaj yazmamıştım. yazmakla hata yapmışım.. sonradan anladımki konu dışı özel, gerçekten özel insanların yeriymiş.... ego tatmin etmenin böylesini de ilk defa gördüm...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chex -- 13 Ocak 2011; 1:15:04 >

• @ Chex

Yeter
  • bencede yeter..
  • yerçekimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: MarksmanTr

Ben farklı birşeyden mi bahsediyorum? Yanlış anlama bir hata varsa ortaya çıkarmak amacıyla soruyorum. Neticede benim verdiğim örnek ile uçak örneği arasında hiçbir fark yok. İkiside bilinen hızlarla hareket eden farklı cisimlerin olması gerekenden dünyanın dönüşü nedeniyle farklı noktalara ulaşmasıyla ilgili. Mesela verdiğim ikinci örnekte doğu ve batı yönüne atış etmek çekirdeğin düşüşünü toplamda 5.6 inç etkiliyor. Bu fark dünyanın dönmesi nedeniyle gerçekleşiyor. Dünya dönmüyor olsaydı bu fark olmayacaktı. Bu fark dünya döndüğü için hedefin yaklaşmasından mı kaynaklanıyor, yer çekiminin bir şekilde artmasından mı kaynaklanıyor yoksa dünyanın atmosfer ile farklı hızlarda dönmesinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Bir uçak ile bu denenirse ölçülen fark 1 cm mi yoksa 1 km mi olur onu da bilmiyorum ancak hiç fark olmaz diyemeyiz.

Şimdi bahsi geçen sapma olayından anladığım kadarıyla; Cisim (mermi) yüzeyi yuvarlak olan dünyada bir doğru halinde ilerlediğinden gerçekleşiyor. Sapma diye adlandırılan şey aslolarak yerçekiminin o doğru hareketi bozmasından kalan fark galiba. Yani evet farklı bir şeyden bahsediyorsunuz, tartışılan dönme yönünde hareket sırasında dünya ile birlikte hareket eden atmosferin cismi taşıyacağı ya da tam tersine dönme yönünün tersinde hareket etmeyen atmosferin cismi yavaşlatacağıdır. Ama verdiğiniz bilgiyle konuya başka bir boyutta kazandırmış oldunuz. Yani şöyle ki doğuya doğru giden bir uçak bu sapmaya maruz kaldığı için düz olarak ilerlese de zamanla yükselir ve alçalması gerekir. Aynı şekilde de batıya giden bir uçağın yükselmesi gerekiyor, uçağın alçalırken daha hızlı olacağı düşüncesiyle yine doğuya gitmelerde süre farkı oluşacaktır ama ne fark edilir bilemem.

• quote:

Orijinalden alıntı: Chex

quote:

dostum bence bu konuya daha fazla mesaj atma, rezil ediyorsun kendini

baskent universitesi, makine muhendisligi

bakış açısına göre değişir.. bence bu kadar basit sorulara düzgün bir cevap bile veremeyen ve imzasına bilmemne mühendisliği gibi saçma şeyler yazan insanlar kendilerini rezil ediyor...

quote:

klavyene saglık arkadasım. ALAK_ cok güzel ve mantıklı cevaplar vermis ama kimse anlayamamıs. konuyu ondan önce görmüs olsaydım bende aynılarını yazardım. sana ALAK_ ben ve senin ortak özelligini söyleyeyim. 3ümüzde mühendislik okuyoruz biz gercekten diger insanlara göre cok farklıyız ve farklı düsünüyoruz bunu bi kere daha görmüs oldum

forum mühendisim diye atıp tutan, kendilerini özel,farklı sanan insanlarla dolu anlaşılan.. ne acınası bir durum!

quote:

@ taken21

kardeşim eyvallah, belki de kutsal topraklardan aldığımız oksijen sağlıyodur aynı düşünmemizi Şaka maka, mühendislik okuyan adamın olaya bakış açısı harbiden farklı oluyor :)

@ Blanchimont

Vurma hocam öldü :)

forumun bu bölümne daha önce hiç mesaj yazmamıştım. yazmakla hata yapmışım.. sonradan anladımki konu dışı özel, gerçekten özel insanların yeriymiş.... ego tatmin etmenin böylesini de ilk defa gördüm...

suan koptum sabah sabah iyi güldürdün chex saolasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angelica -- 13 Ocak 2011; 10:07:33 >

• benimde aklımda su soru var dünyanın dönüs hareketi gibi ucakla yol alsak ucak sadece havada dursa dünyanın dönüs hızından gitmezmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: 16hakan16

benimde aklımda su soru var dünyanın dönüs hareketi gibi ucakla yol alsak ucak sadece havada dursa dünyanın dönüs hızından gitmezmi

Arkadaş da aynısını sormuş zaten onu tartışıyoruz. Hayır uçak normal yerde ilerliyormuş gibi ilerlemeye devam eder. Atmosfer dünya ile birlikte dönüyor bu yüzden atmosfer içinde yol alan uçak bundan etkilenmez. Ha şöyle olur; Dünya'nın yörüngesinin dışına çıkarsınız orda beklersiniz o zaman dünya döner siz durursunuz. Fakat dünyanın yörüngesinden çıkmalısınız.
  • saolu peki dünyanın yörüngesinin uznlugunu bilen vamı
  • Acaba araba içindeki siek örneğini versek nasıl olur?

Araba 100 km\sa ile hareket ederken içindeki sinek arada duruyormuş gibi arabanın içinde uçuyor.

Konuyu okumadım ama sanırım bahsedilen şey aynı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

quote:

Orijinalden alıntı: Chex

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JiOxP

quote:

Dünya başlangıcından beri belli bir ivme kazanmış durumda, biz de bu ivmeye dahiliz, biz ve atmosfer içerisinde kalan herşey. havada yerden 1 metre 10 metre 100 metre asılı kalsan da yere olan izdüşümün değişmeyecektir

100m yukarıda asılı kaldığımızı var sayarsak küçük bi orandada değişme olmuyormu ?

olur, ancak atmosfer içerisindeki iç etmenlerden olur. rüzgar gibi. havanın yer değiştirmesini yok kabul edersen evet değişme olmaz. Havanın içerisindeki partiküller bizi bu ivmeye dahil ediyor zaten. oksijen azot hidrojen şu bu olmadığı için zaten o ivmeye dahil olamıyorsun atmosfer dışında.

sizin mantığınıza göre havada hiç bir cismin uçmaması gerekiyor. örneğin uçurtmalar.. herhangi bir motorları olmadığı halde nasıl oluyor da saatlerce, günlerce, haftalarca havada kalabiliyorlar?? lütfen bunu da açıklarmısınz? saygılar..

Dostum çok farklı sorular.. ben yer değiştirmeyi cevapladım, şuan sorduğun apayrı bir soru. Bunu da cevaplıyayım. Yer yüzünde yürüyoruz çünkü altımızda katı tanecikler var. Suda yüzebiliyoruz, çünkü kaldırma kuvveti bize yetecek kadar molekül var suyun içerisinde, havada uçamıyoruz ancak uçmaya adaptasyon gösterenlere, kuşlara yetecek kadar gaz var. Ya da kusursuz aerodinamiğe sahip uçaklar, uçurtmalar uçabilir ama havada gaz olması şartıyla. Uzay denen boşlukta, hiç bir gaz bulunmayan bir ortamda(adı üstünde boşluk) bir jet motorunu son sürat ateşle, yine de olduğu yerde sayar. Çünkü gitmesine etkiyecek bir etmen yok.

Yanlış. Ortamda kimyasal ateşleyiciler olmasına gerek yok (oksijen gibi). Bunu Motora vererek, gerekli yanma tepkimelerini başlatırsan eğer, karşı bi itme kuvveti oluşur ve kısacası yol alırsın

Chex-
    Alak arkadaşımızın açıklayamadğı sorulara cevap vereyim.
    2 türlü uçabilirsin, itme ve kaldırma kuvvetiyle. İtme, jet motorlarında karşı kuvvet uygulayarak çekme kuvvetini yenme ve çekmenin aksi yönde yer değiştirmedir. Örnek olarak, bütün uzaya çıkan araçlar, füzeler vs.
    Kaldırma kuvveti, aerodinamikle alakalıdır. Eğer kaldıran kuvvet, yer çekiminden fazlaysa uçarsın. uçurtmalar için de bu geçerlidir. Farkettiyseniz, uçurtmalar her zaman uçmaz. Rüzgarlı, yani kaldırma kuvveti olduğu zaman uçarlar.

Uçak olayına gelirsek, 11 saatla 10 saat olmasının sebebi daimi rüzgarlardır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jexie -- 14 Ocak 2011; 17:42:14 >

• bu durumu şuna benzetebiliriz.örneğin sabit bir hızla giden otomobil içindeki sinek bir noktadan bir noktaya uçarken havalandığı anda arka cama yapışmaz.sanki araba duruyormuşcasına çok rahat bir şekilde istediği yere uçabilir.araba isterse 150km hızla gitsin araba sabit hızla gittiği sürece sinek için herhangi bir zorluk çekmez.yani düzmantıkla sineğin arabanın arkasından önüne doğru gitmesi için 152km hızla uçması gerekmez.zaten böyle bişey pek mümkün olmazdı xD
    Burada arabayı dünya sineğide uçak sayarsak örtüştüünü görebiliriz.anak hala bana enteresan geliyor nedense
    edit:yukarıda aynı örnek verilmiş.okumamıştım neyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Klasör.:X:. -- 1 Şubat 2011; 21:23:11 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.