Şimdi Ara

dünyanın hareketinin uçağa etkisi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
1
Favori
3.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhba arkadaşlar; dünyanın dönüş hareketinin uçağa etkileri konusunda aklıma bir soru takıldı,

batı da A noktasından doğu da B noktasına giden bir uçak 10 saatte hedefe varıyor. aynı yolu doğu dan batıya geri dönerken dünyanın dönüş yönünün varış süresine etkisi olurmu? mantıken dünya ile uçak aynı yönde olduğundan ve A noktası dünya ile birlikte hareket ettiğinden varış süresinin uzaması gerekmezmi?

saygılar..

• iyide sadece ayak bastığımız yerler dönmüyor yani içimize çektiğimiz hava bulutlar falan bunlarda dünyayla birlikte döndüğü için hiç bir fark yokdediğin şey olsaydı rüzgar olmazdı
  • Dünyanın dönüşünün uzun mesafeli atışlarda etkisi oluyor. Özellikle çekirdeğin uçuş süresinin uzun olduğu atışlarda Coriolis etkisi, çekirdeğin hedefin alt üst sağ ve sol vurmasına neden oluyor. Heralde uçağıda epey etkiliyordur
  • quote:

Orijinalden alıntı: maqician

http://forum.donanimhaber.com/m_13076333/mpage_3/key_/tm.htm

Verdiğiniz linkte forum kullanıcıları baya bi teori üretmiş.

Ben bu soruyu 10 yaşımdan beri düşünüyorum ama hiç araştırmadım. Arada aklıma geliyor. 100km hızla giderken havaya top attığımızda aynı yere düşer denmiş. Ben şunu hep merak etmişimdir. Örneğin 1 saniyede 100km hıza ulaşabilen bir tren olsa hiç hava almadığını düşündüğümüz bu trende acaba sonuçlar nasıl olurdu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: JiOxP

quote:

Ben bu soruyu 10 yaşımdan beri düşünüyorum ama hiç araştırmadım. Arada aklıma geliyor. 100km hızla giderken havaya top attığımızda aynı yere düşer denmiş. Ben şunu hep merak etmişimdir. Örneğin 1 saniyede 100km hıza ulaşabilen bir tren olsa hiç hava almadığını düşündüğümüz bu trende acaba sonuçlar nasıl olurdu ?

bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz. tren sabit iken içindeki cisimlerin ivmesi sıfır olur. dolayısıyla topu havaya attığınızdaki yatay ivmesi sıfırdır. topun 1sn havada kaldığını düşünürsek aşağı düşmeye başladığında trenin hızı 100km olur. ivme artmıştır. bu durumda top havaya atıldığı noktadan metrelerce uzağa düşecektir. trenin içindeki havanın direnci bu süreye ve mesafeye etki edebilir..

benim soruma dönecek olursak;
    geçen hafta çine giden bir arkadaşım dün istanbula dönüş yaptı. gidiş süresi 10 saat dönüş süresi 11 buçuk saat.. sanırım dünyanın dönüş yönünün bu süreye etkisi var.. tabii kaptan pilotun yakıttan tasarruf yapmak için uçağı boşa almadığını düşünürsek
  • Amerikaya gidiş 10 saat sürerken dönüş 8 saat.
  • Dünya okadar yüksek bir hız da dönüyor ki, zıpladığımızda yere düşmemize kadar geçen sürede onlarca kilometre uzakta bulmamız lazım kendimizi. Ancak işler böyle yürümüyor
    Dünya başlangıcından beri belli bir ivme kazanmış durumda, biz de bu ivmeye dahiliz, biz ve atmosfer içerisinde kalan herşey. havada yerden 1 metre 10 metre 100 metre asılı kalsan da yere olan izdüşümün değişmeyecektir ancak atmosfer dışına çıktığında iş değişir. Ozaman başladığın yerin, ayaklarının altından nasıl kayıp gittiğini görebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chex

quote:

quote:

bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz. tren sabit iken içindeki cisimlerin ivmesi sıfır olur. dolayısıyla topu havaya attığınızdaki yatay ivmesi sıfırdır. topun 1sn havada kaldığını düşünürsek aşağı düşmeye başladığında trenin hızı 100km olur. ivme artmıştır. bu durumda top havaya atıldığı noktadan metrelerce uzağa düşecektir. trenin içindeki havanın direnci bu süreye ve mesafeye etki edebilir..

benim soruma dönecek olursak;
    geçen hafta çine giden bir arkadaşım dün istanbula dönüş yaptı. gidiş süresi 10 saat dönüş süresi 11 buçuk saat.. sanırım dünyanın dönüş yönünün bu süreye etkisi var.. tabii kaptan pilotun yakıttan tasarruf yapmak için uçağı boşa almadığını düşünürsek

Bence pilot boşa atmış
    Şaka bi yana cidden bu soru beni küçükken saatlerce servis dışı bırakıyodu Cevabını aldığım iyi oldu. Sanırım danimarkaya istanbuldan gidiş 3 saat sürmüştü fakat dönüşe hiç dikkat edmemişim :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

Dünya başlangıcından beri belli bir ivme kazanmış durumda, biz de bu ivmeye dahiliz, biz ve atmosfer içerisinde kalan herşey. havada yerden 1 metre 10 metre 100 metre asılı kalsan da yere olan izdüşümün değişmeyecektir

100m yukarıda asılı kaldığımızı var sayarsak küçük bi orandada değişme olmuyormu ?
  • quote:

quote:

Dünya başlangıcından beri belli bir ivme kazanmış durumda, biz de bu ivmeye dahiliz, biz ve atmosfer içerisinde kalan herşey. havada yerden 1 metre 10 metre 100 metre asılı kalsan da yere olan izdüşümün değişmeyecektir

100m yukarıda asılı kaldığımızı var sayarsak küçük bi orandada değişme olmuyormu ?

olur, ancak atmosfer içerisindeki iç etmenlerden olur. rüzgar gibi. havanın yer değiştirmesini yok kabul edersen evet değişme olmaz. Havanın içerisindeki partiküller bizi bu ivmeye dahil ediyor zaten. oksijen azot hidrojen şu bu olmadığı için zaten o ivmeye dahil olamıyorsun atmosfer dışında.
  • quote:

quote:

quote:

olur, ancak atmosfer içerisindeki iç etmenlerden olur. rüzgar gibi. havanın yer değiştirmesini yok kabul edersen evet değişme olmaz. Havanın içerisindeki partiküller bizi bu ivmeye dahil ediyor zaten. oksijen azot hidrojen şu bu olmadığı için zaten o ivmeye dahil olamıyorsun atmosfer dışında.

sizin mantığınıza göre havada hiç bir cismin uçmaması gerekiyor. örneğin uçurtmalar.. herhangi bir motorları olmadığı halde nasıl oluyor da saatlerce, günlerce, haftalarca havada kalabiliyorlar?? lütfen bunu da açıklarmısınz? saygılar..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

sizin mantığınıza göre havada hiç bir cismin uçmaması gerekiyor. örneğin uçurtmalar.. herhangi bir motorları olmadığı halde nasıl oluyor da saatlerce, günlerce, haftalarca havada kalabiliyorlar?? lütfen bunu da açıklarmısınz? saygılar..

Dostum çok farklı sorular.. ben yer değiştirmeyi cevapladım, şuan sorduğun apayrı bir soru. Bunu da cevaplıyayım. Yer yüzünde yürüyoruz çünkü altımızda katı tanecikler var. Suda yüzebiliyoruz, çünkü kaldırma kuvveti bize yetecek kadar molekül var suyun içerisinde, havada uçamıyoruz ancak uçmaya adaptasyon gösterenlere, kuşlara yetecek kadar gaz var. Ya da kusursuz aerodinamiğe sahip uçaklar, uçurtmalar uçabilir ama havada gaz olması şartıyla. Uzay denen boşlukta, hiç bir gaz bulunmayan bir ortamda(adı üstünde boşluk) bir jet motorunu son sürat ateşle, yine de olduğu yerde sayar. Çünkü gitmesine etkiyecek bir etmen yok.
  • bu cevabınızdan şu sonuç çıkıyor; cisimleri gazlar yukarı kaldırıyor?

ben bugüne kadar kanatlarını açmadan uçabilen bir kuş görmedim yada sadece gazların kendiliğinden havaya kadırdığı bir kağıt uçak.. acaba bu saydıklarınız dünyanın hangi bölgesinde gerçekleşiyor?? ayrıca uzay sandığınız gibi yokluktan ibaret değildir. bu gün atmosferinde yaşadığımız dünyayı kaplayan gaz bulutları nerden geldi bir düşünün bakalım. yine soruyorum eğer söylediğiniz gibi atmosferin tamamı da dünya ile birlikte dönüyorsa uçurtma gibi basit bir cismi havaya kaldıran kuvvet nedir?? uçurtmanın yoğunluğu havadan dahamı az acaba..? birde herhangi bir jet motorunu uzayda ateşlemeniz mümkün değil! oksijen yoğunluğu yeterli miktarda olmadığından ateş yanmayacaktır.. saygılar..
  • quote:

bu cevabınızdan şu sonuç çıkıyor; cisimleri gazlar yukarı kaldırıyor?

ben bugüne kadar kanatlarını açmadan uçabilen bir kuş görmedim yada sadece gazların kendiliğinden havaya kadırdığı bir kağıt uçak.. acaba bu saydıklarınız dünyanın hangi bölgesinde gerçekleşiyor?? ayrıca uzay sandığınız gibi yokluktan ibaret değildir. bu gün atmosferinde yaşadığımız dünyayı kaplayan gaz bulutları nerden geldi bir düşünün bakalım. yine soruyorum eğer söylediğiniz gibi atmosferin tamamı da dünya ile birlikte dönüyorsa uçurtma gibi basit bir cismi havaya kaldıran kuvvet nedir?? uçurtmanın yoğunluğu havadan dahamı az acaba..? birde herhangi bir jet motorunu uzayda ateşlemeniz mümkün değil! oksijen yoğunluğu yeterli miktarda olmadığından ateş yanmayacaktır.. saygılar..

Kardeşim sakın yanlış anlama merakımdan soruyorum eğitim düzeyin nedir? Üniversite okuyor musun? Eğer okumuyorsan lisede fen notların nasıldı? Anlattıklarım o kadar basit düzeydeki anlamamak elde değil. Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun.

Sana 1 soru? 1 kilogram demir suda batar mı? Cevap şekline göre değişir, yani tabiki yooğunluktan ibaret değil. Kuşun uçma prensibi kanatlarını kullanarak gazlar yardımıyla yükselmek. Eğer atmosferimizde gaz olmasaydı, kuş saniyede 1000 kanat da çırpsa yerden 1 santim yükselemez, çünkü sürtünme olmazdı. Ayrıca, bazı gerçekler vardır, sencesi bencesi olmayan gerçekler. Uzayda boşluklar vardı Katı sıvı gaz, hiç birşeyin olmadığı boşluklar.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dostum çok farklı sorular.. ben yer değiştirmeyi cevapladım, şuan sorduğun apayrı bir soru. Bunu da cevaplıyayım. Yer yüzünde yürüyoruz çünkü altımızda katı tanecikler var. Suda yüzebiliyoruz, çünkü kaldırma kuvveti bize yetecek kadar molekül var suyun içerisinde, havada uçamıyoruz ancak uçmaya adaptasyon gösterenlere, kuşlara yetecek kadar gaz var. Ya da kusursuz aerodinamiğe sahip uçaklar, uçurtmalar uçabilir ama havada gaz olması şartıyla. Uzay denen boşlukta, hiç bir gaz bulunmayan bir ortamda(adı üstünde boşluk) bir jet motorunu son sürat ateşle, yine de olduğu yerde sayar. Çünkü gitmesine etkiyecek bir etmen yok.

Uzayda uzay mekikleri nasıl çalışıyor o zaman? Söylediklerinize göre, atmosferden çıktıktan sonra hiç yukarı çıkamaması gerek. Burada hatanız var, ancak bende bilgili olmadığım için bişey diyemeyeceğim.

Uçağın uçmasını sağlayan şey, kanatın üst kısmı ile alt kısmı arasındaki basınç farkı. Basitçe kanadın üstünde hızlanan havanın basıncı artıyor, kanadın altında ise durgun ve düşük basınçlı hava var. Yüksek basınçlı hava kanadın bittiği yerden kanadın altına kaçarak "Kaldırma kuvvetini(Lift)" oluşturuyor.
  • jetlag oluyor etkisi, türkçe anlamını bilmiyorum ve zaten türkçe de de böyle bir ifade yok sanırım
  • @ Mechaniker

Uzayda uzay mekikleri nasıl çalışıyor o zaman? Söylediklerinize göre, atmosferden çıktıktan sonra hiç yukarı çıkamaması gerek.

Dostum şu soruna cevap vereyim. Bunlar çok ince mühendislik detaylarıdır, ne sen ne den anlayabiliriz o kadarını ama şunu söyliyim sana, ozaman uzay mekikleri nası gidiyorlar diye sordun ya. Mekikler zaten belirli hızla fırlatılıyorlar, boşlukta hızlanma faktörü olmaycağı için, atmosferden çıktıkları hız, ulaşacakları yere kadar yetiyor mekiklere

Ayrıca tam emin olmamakla birlikte, boşluk diye tabir ettiğimiz yerlere uzay mekikleri gönderiliyor mu bilmiyorum ancak, gönderiliyorsa bile, kalktığı üstüne aldıkları hızla gidiyorlar, varacakları yere kadar.
  • quote:

@ Mechaniker

Uzayda uzay mekikleri nasıl çalışıyor o zaman? Söylediklerinize göre, atmosferden çıktıktan sonra hiç yukarı çıkamaması gerek.

Dostum şu soruna cevap vereyim. Bunlar çok ince mühendislik detaylarıdır, ne sen ne den anlayabiliriz o kadarını ama şunu söyliyim sana, ozaman uzay mekikleri nası gidiyorlar diye sordun ya. Mekikler zaten belirli hızla fırlatılıyorlar, boşlukta hızlanma faktörü olmaycağı için, atmosferden çıktıkları hız, ulaşacakları yere kadar yetiyor mekiklere

Ayrıca tam emin olmamakla birlikte, boşluk diye tabir ettiğimiz yerlere uzay mekikleri gönderiliyor mu bilmiyorum ancak, gönderiliyorsa bile, kalktığı üstüne aldıkları hızla gidiyorlar, varacakları yere kadar.

Sabit istasyonların dibine gidip çeşitli manevralar yapıyorlar. Dediklerinize göre bunlar yapılamaz.

Bunları geçtik, İstasyona kenetlenen bir mekik dönüşte uzaydan nasıl dönüyor? Tamamen boşlukta iken nasıl hızlanıyorlar? Atmosferde kazandıkları ivmeyi uzayda kullanma fikrinizi çürütüyor bu durum. Size göre mekiğin hiç dönmemesi gerek çünkü hızlanması mümkün değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

quote:

@ Mechaniker

Sabit istasyonların dibine gidip çeşitli manevralar yapıyorlar. Dediklerinize göre bunlar yapılamaz.

Bunları geçtik, İstasyona kenetlenen bir mekik dönüşte uzaydan nasıl dönüyor? Tamamen boşlukta iken nasıl hızlanıyorlar? Atmosferde kazandıkları ivmeyi uzayda kullanma fikrinizi çürütüyor bu durum. Size göre mekiğin hiç dönmemesi gerek çünkü hızlanması mümkün değil.

Yahu kardeşim iyi güzel söylüyorsun da, o istasyonun boşlukta olduğunu nerden biliyorsun Uzay demek hiç bir yerinde hiç bir gaz olmayan yer demek deüğildir ki. Oksijen yoktur başka bir gaz vardır demekki o sıfır süratle ordan hızlanıp dünyaya geri dönebildiğine göre. Ben hiç bir gazın olmadığı tamamen boşlukta bu olay olamaz dedim. Çol mu zor birşey söyledim?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.