Şimdi Ara

Dünyanın en şanslıları biz miyiz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
345
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hem Türk hem de müslüman olarak dünyaya geldik. Bu nasıl bir lütuftur ya rab! Okullarda yıllarca Yüce Türk milletine mensup olmanın değerini ve önemini, çoğunluğu sünni müslüman olan toplumumuzdan da gerçek İslam'ı öğrendik. Türkler diğer ırklar gibi sömürgeci ve ahlaksız değildi, daima koruyucu, kollayıcı, güvenilir, çalışkan, damarlarında asil kan akan dosdoğru bir milletti. Üstüne bir de sünni müslüman olmak. Son ve gerçek din İslam'ın hak mezhebi kabul edilen ehl-i sünnet vel cemaate dahil olmak. Ne kadar şükretsek azdır derken bir rüyadan uyanır gibi hayatımızın pek de iyi olmadığını farkettim. Dünyanın en şanslıları mıyız yoksa diğer insanlardan farksız mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pallad -- 9 Mart 2019; 6:20:33 >

• Askerde tarih öğretmeni bir arkadaşım vardı onunla tartışmıştım bu hususu. Bana demişti ki 2 çeşit tarih anlatımı vardır 1- Milliyetçi Tarih 2- Objektif Tarih anlatımı.

Bizim ülkemizde Milliyetçi tarih anlatımı varmış. En net örnek Yıldırım Beyazıt Ankara Savaşında Timur'a yenilmedi, Anadolu beyliklerinin askerleri saf değiştirdi, Osmanlı ordusu günlerce yol yürümüştü falan filan sonucunda savaş olumsuz sonuçlandı.
    Yani hiç bir zaman bok kondurmak yok. Aslında Timur hiç bir şeydi de hile yaptı o sayede ancak Osmanlıyı yenebildi algısı ile anlatmak. Halbuki objektif tarih olsa şu şekilde anlatmak zorunda kalacaktı: Timur çok güçlü idi ama Yıldırım kibirlendi Timurun gücünü kabul etmedi ve sonunda perişan oldu.

Senin yazdıkların çok doğru olsa da neredeyse tüm devletler eğitimlerinde Milliyetçi tarih anlatımını kullanırlar.

Sen Avrupalının biz bilimi Araplardan öğrendik dediğini duydun mu? Biz çok geri idik ortaçağda; Müslüman Araplar ve Türkler bizlerden çok ileride idiler, biz onların bilgilerini öğrendik de geliştirdik kendimizi, Amerika kıtasının zenginliklerini biz sömürmeseydik hiç ilerleyemezdik diyen hangi devlet var batıda?
  • Ülkelerin gelişmişlik seviyesine bakarak ne kadar şanslı olduğumuzu doğru orantılı olarak bulabiliriz.

Hatta ahlakımız, kültürümüz, aile yaşantımızda vs. vs. üç aşağı beş yukarı gelişmişlik seviyesi ile orantılıdır.

Ezilmişliğimiz, milli gelirden aldığımız pay ise ters orantılı olarak hesaplana bilir.
  • sakin ol ve lise tarih kitabını yere bırak
  • Askerde tarih öğretmeni bir arkadaşım vardı onunla tartışmıştım bu hususu. Bana demişti ki 2 çeşit tarih anlatımı vardır 1- Milliyetçi Tarih 2- Objektif Tarih anlatımı.

Bizim ülkemizde Milliyetçi tarih anlatımı varmış. En net örnek Yıldırım Beyazıt Ankara Savaşında Timur'a yenilmedi, Anadolu beyliklerinin askerleri saf değiştirdi, Osmanlı ordusu günlerce yol yürümüştü falan filan sonucunda savaş olumsuz sonuçlandı.
    Yani hiç bir zaman bok kondurmak yok. Aslında Timur hiç bir şeydi de hile yaptı o sayede ancak Osmanlıyı yenebildi algısı ile anlatmak. Halbuki objektif tarih olsa şu şekilde anlatmak zorunda kalacaktı: Timur çok güçlü idi ama Yıldırım kibirlendi Timurun gücünü kabul etmedi ve sonunda perişan oldu.

Senin yazdıkların çok doğru olsa da neredeyse tüm devletler eğitimlerinde Milliyetçi tarih anlatımını kullanırlar.

Sen Avrupalının biz bilimi Araplardan öğrendik dediğini duydun mu? Biz çok geri idik ortaçağda; Müslüman Araplar ve Türkler bizlerden çok ileride idiler, biz onların bilgilerini öğrendik de geliştirdik kendimizi, Amerika kıtasının zenginliklerini biz sömürmeseydik hiç ilerleyemezdik diyen hangi devlet var batıda?

• tarikat şeyhinin verdiği tütsüyü fazla kaçırdın değil mi..

kaç kez dedim şeyhlerden bi şey alma..

içinde bi şey vardır vs..
  • Bence orta şanslıyız.Afrika,Arap dünyası,Hindistan,Pakistan gibi ülkelerdeki nüfusu düşünürsek dünyanın kaymak kesminin ilk %25'ine gireriz herhalde.
    Ama tabi Vancouver,Seattle'a bakınca şansa üzülmemek elde değil.

Tercihim Vancouver.%0.1 lik kesim ne biçim şanslılar be.
  • Dunya cihetiyle her 3 insandan 1inden şanslıyız banko ve en sansli guruha zor da olsa girme sansimiz var

Irk ve din konusunda konusamam zira ırkciligi bırakma gayretindeyim din konusunda da bilgi seviyem yeterli degil

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türk olduğumuzdan değil müsluman olarak doğduğumuzdan şanslıyız zira Allah ayette ben sizin görünüşünüze, ırkınıza ve malınıza bakmam sadece takvanıza bakarım diyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biz derken?..
    Ben mesela şanslıyım Türk'üm ve müslümanım çok şükür.
    Bazıları da Türk ama müslümanlığı terk etmiş,
    Bazıları müslüman değilken Türkiye'ye gelip müslüman olmuş.
    Bazılarının maddi durumu iyi,
    Bazılarının maddi durumu kötü.

Biz derken biraz daha aç, biz derken kimi neyi kastediyorsun, çok dar bir konu açmışsın.
  • Ne şanlıymışız be dünyanın gerikalmış ülkeler sıralamasında son sıralarda olsak nolacak en birinci sırada olsak nolacak. Şanslılara bak hizaya gir.
    Marxın din afyondur sözünü hatırlatırım. Siz dini biraz fazla kaçırmışsınız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.