Şimdi Ara

Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı
  Rolls-Royce, devasa UltraFan motorunun ilk yer testlerini tamamladı ve şimdiden bugün hizmette olan diğer tüm büyük uçak motorlarından en az yüzde 10 daha verimli olduğunu iddia etti. Titanyum ve karbon kompozit malzemelerin kullanıldığı motorun 2030'larda uçaklarda kullanılmaya başlanması hedefleniyor.  Rolls-Royce UltraFan ilk testleri tamamladı  Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı
  UltraFan'ın göz korkutucu 140 inç çapındaki (3,56 m) devasa kanatlar olmasına rağmen bu kanatların çoğunluğu karbon kompozitten imal ediliyor. Kanatların ön kısımlarında ise dayanıklılık ve esneklik için titanyum kullanılıyor. Ana fanın arkasındaki türbinler oldukça küçük tutularak, kompresörlerin etrafından ve arkasından iyi bir hava hacminin doğrudan geçmesine izin verilerek yüksek bir baypas oranının yakalandığı UltraFan, 25.000 lb'den (111 Kilonewtons) yaklaşık 110.000 lb'ye (489 Kilonewtons) kadar değişen itme gücüne sahip olacak. Tasarımdaki yenilikçi yaklaşım sayesinde Rolls-Royce, motorun yüzde 35 daha az ses yaratacağını belirtiyor.  Ayrıca Bkz.Karşınızda Rolls-Royce imzalı dünyanın en büyük uçak motoru  Şirkete göre piyasadaki en tutumlu motor olan Rolls-Royce'un kendi Trent XWB'sinden yüzde 10 daha verimli olan bu motor, havayollarının yakıt faturalarında milyarlarca dolar tasarruf etmesini sağlayacak. Para tasarrufunun yanı sıra, UltraFan aynı zamanda partikül emisyonlarını neredeyse ortadan kaldıracak ve NOx emisyonlarını yaklaşık yüzde 40 oranında azaltacak.


  Rolls-Royce CEO'su Tufan Erginbilgiç yaptığı açıklamada "UltraFan oyunun kurallarını değiştiriyor. İşte bu nedenle bu duyuru çok önemli; motor verimliliğinin iyileştirilmesinde bir adım değişikliğine tanıklık ediyoruz. Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları ile birleştirildiğinde, daha verimli gaz türbinli motorlar, sektörün 2050 yılına kadar Net Sıfır uçuş hedefine ulaşmasında kilit rol oynayacak. Bugün bu hedefe ulaşmaya daha yakınız." İfadelerini kullandı.


  Kaynak:
  https://newatlas.com/aircraft/rolls-royce-ultrafan-testing/
  Kaynak:https://www.rolls-royce.com/media/press-releases/2023/18-05-2023-rr-announces-successful-first-tests-of-ultrafan-technology-demonstrator-in-derby-uk.aspx • İngiliz devinin başında Türk olması gurur verici.
  Ekleme:
  Aşağıda özgüven eksikliği yaşayan @stableRevulation nickli kullanıcı aklınca bununla avunun diye cevap vermiş.

  Elbette, başarılar bireyseldir, tüm bir millete mal edilemez.

  Ama şunu da unutmayalım; eğitim-öğretim sistemimizden mezun olmuş bir Türk vatandaşının uluslararası alanda takdir edilmesi ve başarılı bir pozisyona gelmesi, toplumda bir motivasyon kaynağı olmakta, aynı yolda yürüyenlere ilham vermektedir.

  O nedenle gurur duymak her Türk vatandaşının hakkıdır, dalga geçilecek bir mevzu değildir.
 • İngiliz devinin başında Türk olması gurur verici.
  Ekleme:
  Aşağıda özgüven eksikliği yaşayan @stableRevulation nickli kullanıcı aklınca bununla avunun diye cevap vermiş.

  Elbette, başarılar bireyseldir, tüm bir millete mal edilemez.

  Ama şunu da unutmayalım; eğitim-öğretim sistemimizden mezun olmuş bir Türk vatandaşının uluslararası alanda takdir edilmesi ve başarılı bir pozisyona gelmesi, toplumda bir motivasyon kaynağı olmakta, aynı yolda yürüyenlere ilham vermektedir.

  O nedenle gurur duymak her Türk vatandaşının hakkıdır, dalga geçilecek bir mevzu değildir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E_Y_B_H_P_T -- 24 Mayıs 2023; 19:15:57 >
 • insanlık için çalışanın elini öperim

 • Rols royce başında türk mü varmış hey maaşallah

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • boeing'in basini yakan bu motorlar olmustu. yuksek bypass orani motorun verimliligini ciddi sekilde artiriyor bu sebebden motorlari daha genis capli yapiyorlar. cap gitgide artiyor. airbus ucaklari yerden daha yuksek olduklari icin yeni motorlarla sorun yasamadi ama boeing tasarimi yere daha yakin, genis motoru sigdirmak icin motoru kanattan daha ileri tasidilar. sonucunda ucagin agirlik merkezi, dengesi herseyi degistir, bu degisikligide yazilim ile telafi ettiler, yazilim sacmalayinca olanlar oldu, pespese ucaklar dustu, o kadar kisi pisi pisine olmus oldu.

 • darkaura kullanıcısına yanıt
  Türkçe yazdığınıza göre size Türkçe klavye tavsiye ederim.

  Diğer taraftan, Tufan Erbilgiç mi? Çok şaşırdım.

 • E_Y_B_H_P_T E kullanıcısına yanıt

  kendinizi böyle avutun


  Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı
  Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladıpinterest
  dış basın | Karikatür, Komik, Mizah
  https://tr.pinterest.com/pin/283163895291341219/
 • Bizim mühendisler bunun daha iyisini yapar 2025 de kullanılır.

 • Teknolojik haberleri okumak gerçekten keyif verici

 • Rolls Royce CEO'sunun Türk olması sevindirici fakat bu jet uçaklarıyla ilgili bir gerçekten bahsetmemize engel değil.

  Jet uçakları kanatlarında onlarca ton sıvı yakıt taşımıyor. 19.yy kimya biliminde havanın ağırlık olarak %8,4 kadarı yanıcı olduğu bilgisi geçiyor. Jet motorları, havanın bu yanıcı kütlesini yakarak oluşan enerji ile yani benzin, kerosen vs. sıvı bir yakıt olmadan çalışıyor fakat jet uçak üreticileri ile muhtemelen pilotlar da dahil, kanatlardaki yakıt ile uçuyormuş gibi lanse ediyorlar. Kanattan sıvı boşaltma valfi ile bu senaryoyu güçlendirmeye çalışıyorlar. Ne var ki o uçakların kanatlarına speklerde belirtilen yakıt sığamaz. Kazalarda düşen jetlerin kanatlarından sızacak yakıt en ufak bir kıvılcımda olay yerini cehenneme cevirmeli ancak hiçbir kazada kanatların tutuştuğu bir olaya rastlanmadı. Çelişkidir, kazalarda uçağın kanatları değil de gövdesinin üstü yanıyor hep.

  Concorde'ta kanatların inceliği özellikle aşikar.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • berkandinçay B kullanıcısına yanıt

  Hocam sen neyin kafasını yaşıyosun?


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Fulcrum299 F kullanıcısına yanıt

  eski, kaliteli trollerden hocam o. tabii elektrik dışına çıkınca biraz uçuk oluyorDünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı 

 • Fulcrum299 F kullanıcısına yanıt
  Airbus A319 içinde 19.000 litre bulunduğu iddia edilen kanatlardan biri koptu içi kupkuru:

  Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı

  Airbus A380 singapur'dan yeni havalanmıştı, kanatlar ağzına kadar yakıt dolu, motor patladı, türbin bıçağı kanadın tam da yakıt deposu denilen bölgesine üstten saplanı kanadı deldi fakat oradan tek gram yakıt çıkmadı! Nerede bu yakıt?

  Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı
  Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı

  Tek açıklama: Kanatlarda yakıt yok. Jet motoru, bir yakıta gerek olmadan çalışır. Bunun da açıklaması var fakat günümüz bilgi kaynakları ile değil! 18.yy kimya biliminde phlogiston / filojiston teorisi vardı. Buı teoriye göre havanın %8.4'ü inflammable / yanıcıdır, belli bir basınçta sıkıştırıldığında havanın o yanıcı kütlesi alev alıp yanarak büyük enerji açığa çıkarır, jet motorları işte o prensibi kullanır. İngilizce flame / alev sözcüğünün kökeni phlogiston'dan gelmektedir. Hava sıkıştırılarak enerji çıkardığı için nemli hava da olsa yanabilir, o yüzden yağışlı havalarda da jet motorları sorunsuz enerji üretir. Jet motorları sıvı yakıt olmadan sadece emdiği hava ile çalışır.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Uçak motorları gerçekten teknolojinin bambaşka seviyesi bir insanı heyecanlandırmaması mümkün değil.
  O koca motorun uçağa bağlanması bile çok etkileyici.

  Dünyada bir insanı heyecanlandırabilecek en büyük eylem uçmak olabilir.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • berkandinçay B kullanıcısına yanıt

  Dedikleriniz pek mantıklı gelmiyor yakıtsız nasıl kusursuza yakın çalışabiliyorlar? Hava değişimleri, türbülans, yükseklik değişimi gibi durumlar yaşanıyor ama uçaklar düşmüyor. Belli bir yakıt düzeneği olmasa uçakların çok çok daha fazla düşmesi gerekmez mi? Enerji kendi kendine nasıl ortaya çıksın?


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • EvMüdüresiii kullanıcısına yanıt
  Üstteki son mesajıma bakınız. İçinde yakıt olduğu söylenen A319, A380 kanatları yakıt deposundan deliniyor, kırılıyor içi boş, kupkuru çıkıyor.


  Bir örnek daha: Yıl 15 ağustos 2019 Moskova Zhukovsky havalimanından kalkış yapan Airbus A321-211 2 motora birden kuşların girmesi ile havalimanından 5km uzakta tarlaya düşüyor. 30,030 litre yakıt taşıyor denilen A321'den tek gram yakıt cıkmıyor! Tarlaya inerken uçağın sağ motoru kopuyor, yine ortada tek gram yakıt yok.

  Bunun mantıklı açıklamasını yapabilir misiniz? Herkes canını kurtardığı içn kimse "aa burada neden yakıt yok" diye sormuyor, sormaz. Bilet fiyatları esasında çelişkili biçimde düşük. Onlarca ton yakıt, her uçuşta harcansa, bu bilet fiyatları imkansızdı. Bunun personel gideri, uçak amortismanı, bi yıgın gideri var.

  İşin bilim tarafı var. Enerji kendi kendine nasıl ortaya çıksın dediniz. Enerji kendi kendine ortaya cıkmaz, zaten varolan enerji kullanılır. Havanın kütle olarak %8.4'ü yanıcı. Havanın içinde enerji var. Havanın bu yanıcı kısmına günümüz kimyasında oksijen deniliyor. Oksijenin kelime kökeni "acid generating" dir (bu bilgi kontrol edilmeli) Havanın asitliği 18.yy kimyasında yoğun çalışılan konudur. Hava belli basınçta sıkıştırıldığında içindeki o %8.4'lük yanıcı kütle endi kendine yanabilir. Yanma üzerine 18.yy'da ingiliz kimyager Elizabeth Fulhame'nin çalışmalarında oksijen için vital air deniliyor. Günümüz kimyasında yanıcı element deniliyor? Günümüz kimyasının temelini attı denilen Antoine Lavoisier bile oksijen için soluk amacı içindir demektedir. Modern kimyanın kurucularından biri olarak gösterilen Joseph Priestley, günümüzde CO2 adında kimyasal bileşiktir denilen madde için havanın sadece bir çeşididir, adı "fixed air" sabit havadır diyordu. Sonraki yüzyılda Priestley'in dediği "fixed air" ifadesi "CO2" ile değiştirilmiştir tarihi bilim belgelerinde oynama yapılmıştır. Lavoisier günümüzde azot dediğimiz gaz için "mephitic air" "mefitik hava" demiştir yani ayrı bir element değil havanın bir çeşidi olarak kabul etmiş. 1790'lı yıllarda havanın çeşitleri için kullanılan isimlendirmeyi gösteren Fulhame'nin çalışmalarından bir yaprak.


  Dünyanın en büyük ve en verimli uçak motoru ilk testlerini tamamladı

  Hidrojen için "base of inflammable air" diyor. Yanıcı hava = hidrojen. Hidrojen kelimesinin kökeni "hydro generating" dir, yani "su üreten"

  Yanıcı hava = Su üreten ? Su ile yanıcılık arasında bir bağlantı var. 18.yy kimyasından gidilirse, suyun basınç altında yanıcı özellik içerebileceği, yanıcı su üretilebileceği gösterilebilir. 18.yy kimyası neden hiçbir yerde gösterilmiyor, bunun sebeplerini çok iyi düşünmeliyiz.


  Hava değişimleri, türbülans, yükseklik değişiyor uçak düşmüyor dediniz. Belli yükseklikten yukarı uçak cıkamaz cunku hava cok ince. Hava değişimleri jet motor performansını çok etkilemez cunku havanın sıkıştırıldığı odadaki şartlar cok değişmez, havanın yanıcı kütlesi kesintisiz yanmaya enerji sağlamaya devam eder.

  Günde kaç onbin yada yüzbin jet uçuşu gerçekleştiriliyor? Hiçbirinde enerji sorunu yaşanmıyor. İstanbul hava limanında uçakların kanatlarına gerçekten yakıt konuluyor mu? Kanata bağlanan boruların içinde kesinlikle yakıt var mı? Uçakların su depoları var. Pis su depoları da. Onlar boru ile doldurulup boşaltılıyor mu?

  Bir de uçağın "fuel dumping", "fuel jettison" yani acil durum (!) tahliye vanası ile yakıt boşaltma senaryosu var. Yakıt oldıuğu iddia edilen sıvı fıskiye şeklinde boşalıyor. Herkes bilir ki, su fıskiye şeklinde cıkınca çok yavaş çıkar. Kanatlardan çıkan o sıvı gerçekte cok az. Ancak çokmuş gibi görünür.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Seviye başka

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.