Şimdi Ara

Dünyada IQ (Zekâ) Araştırması - Türkiye ve Dünya Ortalamaları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
168
Cevap
8
Favori
34.399
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Dünyada IQ (Zekâ) Araştırması - Türkiye ve Dünya Ortalamaları

=====ABD İçin=====

=====Avrupa İçin=====

===== Dünyada =====

Dünya IQ Zeka Araştırması

Zeka nedir ve IQ nedir
    Zeka ve IQ'nun Tanımı

Zekanın Tanımı: Zeka, zihnin muhakeme, planlama, problem çözme, somut düşünme, fikirleri idrak edebilme, dili kullanma ve öğrenme kapasitleri gibi birçok ilişkili yeteneği kapsayan bir özelliği olarak tanımlanabilir.
    Zeka, kişinin sahip olduğu bilgi birikimi veya uzmanlığı ile ilgili değildir; bilakis kişinin bilgiyi ve uzmanlığı ne kadar hızlı alabildiği ve aynı zamanda uzmanlık alanı olmayan görevleri ne kadar iyi yapabildiği ile ilgilidir.

IQ'nun Tanımı: IQ bir zeka ölçümüdür. IQ, nüfusun farklı insanları arasında zeka farklılıkları olduğunu varsayar, bir skor ile, kişinin nüfusun geri kalanına kıyasla ne kadar zeki olduğunu ifade eder.

Yaş ve Zeka

Toplam nüfusu farklı yaş bölümlerine ayırırsak, nüfus bölümleri arasında zeka farklılıklarını açıkça görebiliriz. 5 yaşın altındaki bir çocuk elbette bir yetişkin zekasına sahip olmayacaktır. Ve, 90 yaşındaki bir yetişkin de 40 yaşındaki kadar zeki değildir. Dolayısıyla, zekanın doğumdan itibaren yükseldiği, bir zirveye ulaştığı, yaş ilerledikçe düşmeye başladığı da açıktır.
    Burada gösterilen Zeka-Yaş eğrisi, burda gösterildiği gibi, birçok insan için şaşırtıcıdır

Bu harita üzerinde, kırmızı yaklaşık 75 IQ puanını temsil ederken, mavi yaklaşık 103 IQ puanını temsil eder.
    Afrika'nın büyük bir kısmının düşük bir zeka düzeyine sahip olduğu açıktır, Batı ülkeleri (Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya) daha yüksek bir zeka düzeyine ve Doğu Asya ülkeleri (Çin, Japonya ve Kore) en yüksek zeka seviyesine sahiptir. Bazı Latin Amerika ülkelerinde (Arjantin, Uruguay ve Şili) bir Avrupa mirasını paylaşır ve IQ puanları bu Avrupa ülkelerine diğer Latin Amerika ülkelerine olduğundan daha yakındır.
    Lynn ve Vanhanen zeka seviyesinin; milletlerin okuryazarlık oranını, hayattan beklentilerini, demokratikleşmelerini ve ülkenin GSYİH'sını içeren "refahlık seviyesi" ile ilişkili olduğunu iddia etmişlerdir.
    Sonraki harita dünyada ulusların "refah" ını gösteriyor. IQ haritası ve refah haritası arasında çarpıcı bir benzerlik olduğunu unutmayın. Yüksek IQ 'ya sahip milletler genellikle daha yüksek bir refaha ve düşük IQ'ya sahip milletler genellikle daha düşük bir refaha sahiptir.

Tek göze batan istisna Çin, Rusya ve Doğu Avrupa'dır. Bu milletlerin IQ puanları yüksek olmasına rağmen, refah endeksi düşüktür. Bu alanlardaki düşük refahı, Komünizmin 50 yılı ile ilişkilendirmek mümkündür. Bölge şu anda çok yüksek bir büyüme oranına sahip ve refah endeksi hızlı bir şekilde yüksek IQ seviyesine yetişiyor.

Irk ve Zeka

Zekanın milletler arasında değişiklik gösterdiği varsayımı ve genetik faktörlerin zekayı etkilediği varsayımı dikkate alındığında, zekanın ırka göre de değiştiğini farzedebiliriz.
    Irk ve zeka arasındaki ilişki çok tartışmalı bir konu olmasına rağmen, araştırmalar göstermiştir ki, gerçekten, önemli zeka farklılıkları ırka dayandırılabilir.
    Amerikan Psikoloji Derneği konuyla ilgili önde gelen otoriteleri bir araya getirdi. Bu otoriteler şunu iddia etmektedir:

Zeka testleri ABD'de İngilizce konuşan Zenci Amerikalılar veya diğer yerlerde doğmuş kişilere karşı kültürel önyargı göstermemektedir. Ortalama zeka ırklara bağlı olarak değişir. Bazı ırklar için IQ ortalaması (Yahudiler ve Doğu Asyalılar) bir bakıma beyaz ırklardan daha yüksektir. Bu gibi ırklar için tam IQ puanı belirlenmemiştir. Diğer gruplar (Zenci Amerikalılar ve İspanyollar) ise beyaz ırklardan daha düşük IQ ortalamasına sahiptir. Zenci Amerikalılar için çan eğrisi aşağı yukarı 85 IQ civarında iken; beyaz ırklar için çan eğrisi aşağı yukarı 100 IQ civarındadır. İspanyolların altgruplarının ortalaması da aşağı yukarı 85 IQ ve 100 IQ civarındadır. Hem ortam hem de genetik kalıtım ırksal farklılıkları belirler. Yine de, bu bir ırk grubunun içinde açıkça görülür, genetik kalıtım zekayı, bir kişinin sosyo-ekonomik geçmişinden daha fazla etkiler. Örneklendirmek gerekirse, zengin ailelerin Zenci Amerikan çocukları, fakir ailelerin Zenci Amerikan çocuklarından daha yüksek IQ'ya sahiptir, ancak ortalamada, beyaz ırktan olan fakir ailelerin çocuklarından daha yüksek puan alamamaktadırlar.

Din ve Zeka

Pek çok çalışma, zeka ve dini inanç arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Genel olarak bu çalışmalar gösteriyor ki, dini inanç ne kadar güçlüyse, zeka o kadar düşüktür.
    2008 yılında yapılan bir çalışmada, Helmuth Nyborg zekanın dinle ilişkisini incelemiştir. Ortalamada, ateistlerin, agnostiklerden 2 IQ puanı, ılımlı dindar bireylerden 3.82 IQ puanı ve aşırı tutuculardan 5.89 IQ puanı daha yüksek aldığını saptamıştır. Nyborg şunu söylemiştir: "Tanrı'ya inanmanın sizi daha aptal yaptığını söylemeye çalışmıyorum. Varsayımım, düşük zekalı insanların dinlere daha kolay yöneldiği ve yüksek zekalı insanların din konusunda daha şüpheci olduğudur."
    İnançsız insanlar, inanan insanlara göre daha yüksek ortalama IQ'ya sahip olmalarına rağmen bir dinin üyeleri çok yüksek IQ'ya sahiptir: Yahudilik
    ABD'de, Yahudiler nüfusun sadece% 2'sini oluşturmaktadır. Şimdi, bu istatistikleri göz önünde bulundurun:

Geçmişte ABD Nobel ödülü kazananların% 27'si Yahudi'dir. En iyi 10 ABD üniversitesinin profesörlerinin % 15'i Yahudi'dir. En iyi 10 ABD üniversitesinde öğrencilerin % 10'u Yahudi'dir. ABD'deki hekimlerin ve avukatların % 15'i Yahudi'dir.

Ayrıca, çalışmalar Avrupa kökenli Yahudilerin (Aşkenaz) IQ puanının, genel ABD nüfusunun ortalamasından 7 IQ puanı daha yüksek olduğunu göstermektedir.
    Bu durumun tek bir olası açıklaması olabilir, Orta Çağlarda Avrupa Yahudilerinin çiftçi olmasına izin verilmemiş ve toprak sahibi olmalarına izin verilmemiştir. Bunun yerinde Yahudiler, genellikle ticaret ve finans alanlarında çalışmıştır. Bu alanlardaki başarı, tarım alanına kıyasla daha çok zeka gerektirmekteydi. Başarı daha fazla çocuk demekti. Bu nedenle yüzyıllar boyunca doğal seleksiyon, Yahudi nüfusu içinde daha yüksek IQ getirmiştir. Başkalarını mizaha ve kendini ifade etmeye teşvik edebiliyorsunuz.

• özet : gerizekalıymışız
  • yahıudiler zeki onu biliyoz
  • Avrupa kendi kendini 1. İlan etmiş.
    Afrikalılarda 60 larda geziyor . Bana çok komik geldi bu anket
    EDİT: ABD nin İQ su nasıl yüksek olabiliyor anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cern'demuhendis -- 21 Ekim 2012; 18:01:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mobile Prof. 160
  • beyler beyinde bi kas gibi sonuçta ne kadar çok çalıştırırsanız o kadar çok gelişir önemli olan zeki olmak deil onu kullanabilmek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .mtb. -- 20 Ağustos 2013; 14:43:52 >
  • Küfür edesim geldi. Avrupa kendini yükseltmiş, diğer kıta ülkelerini sona atmış. Neye göre yapılıyor bu anket acaba? Heralde "Equatorial Guinea" ülkesi yetkilileri tarafından yapılmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enesdincer

Avrupa kendi kendini 1. İlan etmiş.

Afrikada IQ ortalaması 90 olsa dünyayı ele geçirirler merak etme.

Avrupa kendini yükseltmiş Afrikayı düşürmüş diyorlar. Şaka mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Semper-Fidelis -- 21 Ekim 2012; 18:02:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Semper-Fidelis

quote:

Zekası yüksek olması ile dünyayı ele geçirmenin bir alakası olduğunu sanmıyorum.
    Gaddarlıkla daha çok ilgili

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Semper-Fidelis

quote:

Zekası yüksek olması ile dünyayı ele geçirmenin bir alakası olduğunu sanmıyorum.
    Gaddarlıkla daha çok ilgili

Afrikadaki yer altı kaynakları çok zengindir. Birazcık zekaları olsa onu kullanmayı çok rahat becerirler. Avrupalı "beyaz" insanlar 100$'lık malı çıkartması için "siyah"lara 10$ veriyor. Zeka farkı.

• Almanya
  • Allah bir taraftan vermiş bir taraftan almış işte o insanların doğru yolu bulamamaları ne acıdır ki bunlar birde zeki olucaklar.Allah cc tahsiratlarını affeylesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Agnus_Dei

Dinin IQ seviyesini düşürdüğüne inanıyorum. Müslüman bir dahi görmedim bu zamana kadar. Dahilerin geneli ateisttir.

2 basamaklı IQ'su olanlar konuya yorum atmasın lütfen
  • DH Dekılerı de ekleseydıler turkıye ortalaması 4 basamaklı olabılırdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: .mtb.

beyler beyinde bi kas sonuçta ne kadar çok çalıştırırsanız o kadar çok gelişir önemli olan zeki olmak deil onu kullanabilmek

Aman yarabbi beynin kas olduğunu düşünen insanları da gördüm ya birkez daha şükrettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: [KING]ByNostra

DH Dekılerı de ekleseydıler turkıye ortalaması 4 basamaklı olabılırdı

DH Zekâ ortalaması 190 ile 220 arasında değişiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.Akif Ersoy -- 21 Ekim 2012; 18:20:05 >
  • xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 20 Mayıs 2020; 0:31:23 >
  • quote:

Dinin IQ seviyesini düşürdüğüne inanıyorum. Müslüman bir dahi görmedim bu zamana kadar. Dahilerin geneli ateisttir.

Endülüs Emevilerindekinler neydi.İbni Sina Mevalana ( 1500 lerde atomdan bahsetmiştir)vb.Evet biz salağız siz zekisiniz.
  • quote:

Tamam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .mtb.

beyler beyinde bi kas sonuçta ne kadar çok çalıştırırsanız o kadar çok gelişir önemli olan zeki olmak deil onu kullanabilmek

Biyoloji terk

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.